BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Prezydent podpisał ustawę o dekomercjalizacji szpitali

Autor:
Dodano: 1.07.2016

30 czerwca 2016 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o działalności leczniczej, która między innymi wprowadza zakaz  zbywania większościowych akcji lub udziałów w spółkach prowadzących placówki lecznicze.

Zmiany polegają na wprowadzeniu zasady, iż w spółce kapitałowej prowadzącej działalność podmiotu leczniczego, tworzonej przez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego lub do której przystąpił Skarb Państwa albo jednostka samorządu terytorialnego, wartość nominalna udziałów lub akcji należących do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego nie może stanowić mniej niż 51 procent kapitału zakładowego spółki oraz Skarb Państwa albo jednostka samorządu terytorialnego muszą dysponować bezpośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu.

Przepis ten ma zastosowanie również do już funkcjonujących spółek kapitałowych prowadzących działalność leczniczą z udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego oraz uczelni medycznych, w których podmioty te obecnie posiadają udziały lub akcje o wartości nominalnej nie mniejszej niż 51 procent kapitału zakładowego spółki.

Analogiczne rozwiązanie funkcjonuje już obecnie w odniesieniu do spółek kapitałowych wykonujących działalność leczniczą, utworzonych i prowadzonych przez uczelnie medyczne.

Istotne przy tym jest, iż do  czynności mających na celu zbycie udziałów albo akcji spółek kapitałowych wykonujących działalność leczniczą, z udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, podjętych przed dniem wejścia w życie nowych przepisów będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe.

Zgodnie z ustawą nie będzie obowiązku posiadania przez placówki ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych. Nowelizacja wprowadza  także możliwości finansowania świadczeń opieki zdrowotnej przez jednostki samorządu terytorialnego oraz dopuszczenia możliwości przekazywania pomiędzy podmiotami obowiązków i uprawnień podmiotu tworzącego samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej.

Nowelizacja wprowadza także regulacje zobowiązujące podmioty lecznicze prowadzące szpitale do informowania Policji o przyjęciu pacjenta małoletniego, z którego przedstawicielem ustawowym albo opiekunem nie można się skontaktować (w czasie 4 godzin od przyjęcia) oraz o przyjęciu lub zgonie pacjenta, którego tożsamości nie można ustalić albo potwierdzić na podstawie dokumentów potwierdzających tożsamość ( w czasie 8 godzin od przyjęcia lub zgonu).

Zmiany dotyczą także wprowadzenia zmian terminologicznych, czyli  zastąpienia określenia „przedsiębiorstwo”, określeniem „zakład leczniczy” oraz ujednolicenia terminologii polegającego na zastąpieniu określenia „ujemny wynik finansowy” określeniem „strata netto”.

Zgodnie z nowelizacją strata netto jest pokrywana przez SP ZOZ we własnym zakresie poprzez zmniejszenie funduszu o kwotę tej straty. W razie braku możliwości pokrycia straty przez SP ZOZ w powyższy sposób podmiot tworzący jest zobowiązany w terminie 9 miesięcy od upływu terminu do zatwierdzenia sprawozdania finansowego do pokrycia straty do kwoty nie wyższej niż suma straty netto i kosztów amortyzacji. Podmiot tworzący może również w terminie 12 miesięcy od upływu terminu do zatwierdzenia sprawozdania finansowego SP ZOZ-u podjąć decyzję o likwidacji SP ZOZ-u.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem- art. 34, dotyczącego przekazania przez Policję podmiotom leczniczym prowadzącym szpitale numerów lub adresów kontaktowych, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, oraz z wyjątkiem art. 21 pkt 4, dotyczącego zmian terminologicznych w ustawie z 22 lipca 2014 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, który wszedł w życie 30 czerwca 2016 roku.

 

Przeczytaj teraz

Polmed inwestuje w sprzęt diagnostyczny

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 28.07.2019

Polmed zainwestował w nowy sprzęt diagnostyczny. W dodatkowe aparaty USG marki GE Healthcare zostały wyposażone placówki sieci działające w Olsztynie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Sosnowcu i Warszawie.

Aparaty mogą być wykorzystywane w badaniach położniczo-ginekologicznych, a także służą do badań mięśnia sercowego. Obsługują głowice: sektorowe, convex, liniowe, śródoperacyjne, przezprzełykowe, a także endowaginalne. Pozwalają na obrazowanie w trybie Dopplera tkankowego kolorowego, spektralnego.

Polmed prowadzi centra medyczne zlokalizowane w 13 miejscowościach. Placówki sieci działają także w Starogardzie Gdańskim i w Poznaniu.

Na początku czerwca 2019 Polmed powiększył swój oddział zlokalizowany w gdańskim Centrum Handlowym Manhattan. Na rozbudowanej powierzchni (prawie 900 mkw) do dyspozycji pacjentów zostały oddane gabinety lekarskie i pracownie diagnostyczne.

Placówki Polmed świadczą usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji, stomatologii oraz diagnostyki. Oferują też wizyty domowe oraz medycynę pracy.

Czytaj także: Polmed stawia na rodzinny charakter biznesu i akwizycje>>>

Przeczytaj teraz

Weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeszczepów

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 27.10.2018

Weszły w życie rozporządzenia ministra zdrowia dotyczące przeszczepów. Pierwsze z nich reguluje sprawę przeprowadzania kontroli w podmiotach zajmujących się przeszczepami, drugie – sprawę wywozu i przywozu na terytorium Polski komórek, tkanek i narządów, kolejne – odznak dla dawców.

Rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące przeprowadzania kontroli w podmiotach wykonujących czynności związane z pobieraniem, przechowywaniem i przeszczepianiem komórek, tkanek i narządów weszło w życie 26 października 2018 (opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw RP 25 października 2018 pod numerem 2046).

Określa ono tryb przeprowadzania przez podmioty upoważnione kontroli banków tkanek i komórek oraz innych podmiotów upoważnionych do tego typu działalności na podstawie ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów.

Z przepisów wynika, że upoważniony pracownik rozpoczyna kontrolę nie wcześniej niż po upływie 3 dni roboczych i nie później niż przed upływem 30 dni od doręczenia zawiadomienia o wszczęciu tych działań.

Rozporządzenie określa, co powinno zawierać zawiadomienie o wszczęciu kontroli, jak powinna przebiegać kontrola, gdzie się ją przeprowadza i jaką rolę odgrywa podczas kontroli kierownik sprawdzanej jednostki.

Natomiast rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wywozu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przywozu na to terytorium ludzkich komórek, tkanek i narządów opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw RP pod numerem 2048 w dniu 26 października 2018.

Rozporządzenie określa szczegółowe warunki wywozu ludzkich komórek, tkanek i narządów z terytorium RP i przywozu tych komórek, tkanek i narządów na to terytorium oraz sposób monitorowania stanu wywożonych i przywożonych ludzkich komórek, tkanek i narządów w drodze między dawcą a biorcą.

W dokumencie mowa jest o tym, co powinien zawierać wniosek o wydanie zgody na wywóz i jak wygląda monitorowanie stanu wywożonych i przywożonych komórek, tkanek i narządów na każdym etapie.

Poza tym 25 października 2018 roku weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie odznak „Dawca Przeszczepu” i „Zasłużony Dawca Przeszczepu”. Zostało opublikowane 24 października 2018 (Dz.U. 2034).

Określa ono wzory legitymacji i odznak „Dawca Przeszczepu” i „Zasłużony Dawca Przeszczepu”, sposób ich nadawania oraz sposób dokumentowania ilości porań dla celów nadania drugiej z odznak.

Przeczytaj teraz

Chcemy, żeby jakość była naszym wyróżnikiem

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 9.09.2021

Robimy wszystko dla jakości, chcemy, aby była ona naszym wyróżnikiem. Nie mamy też problemu z porównywaniem się z innymi placówkami, ale uważamy, że porównywać się należy z tymi, którzy mają podobny zakres działalności – mówiła Anna Rulkiewicz, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej, prezes Grupy Lux Med podczas panelu – Szpitale w nowej rzeczywistości, stanowiącego część Forum Ochrony Zdrowia, odbywającego się w ramach XXX Forum Ekonomicznego.

Dyskusja podczas panelu dotyczyła między innymi projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia. Ma ona premiować placówki, które dbają o tę jakość.

– Jakość świadczeń nie zależy od formy własności, zarówno wśród publicznych jak i wśród prywatnych szpitali są takie, które oferują świadczenia wysokiej jakości, jak i takie, gdzie jest ona niższa – mówiła Anna Rulkiewicz.

Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego stwierdził, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie powinien jako płatnik oceniać jakości szpitali (tak zakłada projekt ustawy), ponieważ istnieje obawa, że będzie w ten sposób dokonywał korekty w zakresie przyznawanych środków.

-Najpierw trzeba się skupić na modyfikacji sieci szpitali, a potem zajmować się jakością – dodał.

-Jakość kosztuje, trzeba ją wyceniać, ale ważne jest, na jakich wskaźnikach jest oparta ta wycena, nie można bowiem porównywać jakości w szpitalach wysokospecjalistycznych z jakością w szpitalach powiatowych. Wycena procedur powinna być też zgodna z aktualną wiedzą medyczną i nowymi technologiami – mówił  Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklinka w Tarnowie. Również Tomasz Mikołaj Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka, stwierdził, że w zakresie oceny jakości powinny być wprowadzone jednorodne metody jej mierzenia, oparte o nowoczesne narzędzia technologiczne.

Na pytanie dotyczące szpitali w nowej rzeczywistości dyrektor Kuta odpowiedział, że sieć szpitali powinna wynikać z informacji pochodzących z regionu, powinna nastąpić konsolidacja zasobów i wycenione usługi oferowane w trybie jednego dna.

Dyrektor Maciejewski zwrócił uwagę na wyższe koszty funkcjonowania szpitali w czasie pandemii, na problemy z personelem, który otrzymywał dodatki covidowe i ma obecnie wyższe oczekiwania finansowe.

-Trudno powiedzieć, jak będzie wyglądał nasz budżet do końca roku, nie byliśmy zamknięci więc nie dotyczy nas niewykonanie kontraktu – mówił.

Czytaj także: Należy płacić za jakość leczenia, niezależnie od formy własności placówki >>>

Grzegorz Gielerak wspomniał o kosztach związanych z zapewnieniem środków bezpieczeństwa pracowników, z zakupem środków indywidualnej ochrony oraz sprzętu niezbędnego dla pacjentów covidowych.

-Postulowałem w NFZ zmianę inżynierii finansowej, która polega na płaceniu za wykonanie świadczenia, co powoduje kredytowanie wykonywania procedur. Trzeba odejść od odroczonej płatności za świadczenia nielimitowane, co następuje po spełnieniu pewnych kryteriów, to samo dotyczy płacenia za procedury typu chemoterapia, są to płatności odroczone w okresie wielu miesięcy. W naszym przypadku jest to ponad 4,8 mln zł w postaci odroczonej płatności za chemioterapię, dostaniemy te środki w lutym 2022, a obecni je kredytujemy. Podobnie jest w przypadku świadczeń finansowanych przez budżet państwa. Można pewne świadczenia dodać do puli świadczeń gwarantowanych, zamiast płacić za nie ryczałtem – wyjaśniał dyrektor Gielerak.

Według Piotra Pobrotyna, dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu nie ma odwrotu od konsolidacji szpitali, powinna ona być lokalna, dzięki temu można będzie lepiej wykorzystać zasoby szpitalne.

-W Polsce nie mamy za dużo szpitali, ale inna powinna być ich struktura, 60 procent łóżek  powinny stanowić łóżka w opiece długoterminowej oraz łóżka dla pacjentów korzystających z procedur jednodniowych – mówił. Dodał także, że trzeba wprowadzić rozliczanie procesowe świadczeń, a zrezygnować z rozliczania na podstawie kodów resortowych.

Maria Węgrzyn z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu podkreśliła, że poprawa efektywności zależy od kilku czynników, takich jak koncentracja, właściwe umocowanie w działalności leczniczej, przeniesienie punktu ciężkości ze szpitalnictwa na te procedury, które mogą wykonać dane czynności w sposób równie dobry, ale nie obciążając szpitali, koordynowana opieka oraz bardziej racjonalne wydawanie pieniędzy.

– Potrzebna jest wymiana doświadczeni, porównanie regionów oraz analizowanie nowych technologii pod kątem ich przydatności i pod kątem ekonomicznym – dodała.

Anna Rulkiewicz pytana o perspektywy dla sektora szpitalnego przypomniała sytuację pandemii i włączenie się prywatnego sektora do walki z Covid-19.

-Sektor prywatny przekazał wtedy na cele covidowe 2300 łóżek szpitalnych. Jeżeli będzie taka konieczność, włączymy się w takie działania także podczas czwartej fali pandemii. W sektorze prywatnym działają różne szpitale, zarówno duże, wieloprofilowe, które korzystają także ze środków publicznych jak i mniejsze, które są nastawione wyłącznie na usługi komercyjne. Takie placówki czekają, aby rynek usług medycznych się zmienił i aby leczenie szpitalne także mogło być finansowane z ubezpieczeń zdrowotnych – mówiła Anna Rulkiewicz.

-Pandemia pokazała niedobory systemu, mam nadzieję, że jej efektem będzie szersze spojrzenie na sektor prywatny i jego dorobek, wypracowany przez ostatnie 30 lat – dodała prezes Rulkiewicz.

W panelu – Szpitale w nowej rzeczywistości, brali udział: Tomasz Mikołaj Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka, Piotr Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med, Maria Węgrzyn z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklinka w Tarnowie, Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego oraz Ewa Górska-Herezo, prezes zarządu Impel Facility Services.

Forum Ekonomiczne w Krynicy trwało od 7 do 9 września 2021. Pracodawcy Medycyny Prywatnej byli partnerem przedsięwzięcia.

Czytaj także: Aktywnie uczestniczyliśmy w XXX Forum Ekonomicznym >>>

Przeczytaj teraz

CMP: nowe usługi w poradni dietetycznej

Autor:
Dodano: 5.05.2017

Centrum Medyczne CMP rozszerzyło zakres usług oferowanych przez poradnię dietetyczną w placówce w Piasecznie. Pracownia dietetyczna oferuje wizyty konsultacyjne oraz wizyty kontrole, a także pakiety: dietetyczny oraz pakiet obejmujący dietę i trening.

W poradni można korzystać z konsultacji dietetyka oraz trenera personalnego.

Wizyta konsultacyjna obejmuje między innymi wywiad dietetyczny, pomiar składu ciała czy określenie celów działania, kolejne konsultacje to opracowanie jadłospisów i zalecenia, a także kontrola realizacji celów.

Pakiet dietetyczny to wizyty konsultacyjne, badania oraz opracowanie jadłospisu. Natomiast w skład pakietu „dieta plus trening” wchodzą konsultacje oraz opracowanie planu treningowego, a także trening pokazowy.

Usługi są oferowane przez placówkę CMP Piaseczno, działającą przy ulicy Puławskiej 49. Przychodnia ta powstała na przełomie 2001 i 2002 roku. Jest to pierwsza i największa placówka Centrum Medycznego CMP.

Pod koniec października 2015 została otwarta druga przychodnia w Piasecznie, działająca przy ulicy Pawiej, a pod koniec 2016 roku – .placówka w Józefosławiu. CMP prowadzi także osie m placówek w Warszawie, najnowsza działa od kwietnia 2017 na Wilanowie.

Placówki CMP oferują podstawową opiekę zdrowotną, konsultacje specjalistyczne, medycynę pracy, rehabilitację, diagnostykę, a także szeroki zakres usług stomatologicznych.

Przeczytaj teraz

Alert legislacyjny

Autor:
Dodano: 5.12.2012


29 listopada 2012 roku zostało podpisane i weszło w życie nowe Zarządzenie Nr 85/2012/ZKW Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie udostępniania na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Narodowego Funduszu Zdrowia informacji o wynikach kontroli.

Zgodnie z treścią zarządzenia w Biuletynie Narodowy Fundusz Zdrowia będzie publikował zbiorcze dane o wynikach kontroli przeprowadzonych między innymi u świadczeniodawców i w aptekach. Zarządzenie określa tryb i zakres publikowanych informacji.

Nowy obowiązek NFZ nakładany przez omawiane zarządzenie może mieć istotne znaczenie praktyczne z punktu widzenia podmiotów kontrolowanych, gdyż zakres danych  i informacji podlegających opublikowaniu będzie pozwalał na porównanie stanowisk poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ w odniesieniu do określonych kwestii w takich samych czy też podobnych postępowaniach kontrolnych. To z kolei stanowić może źródło argumentów w procedurze odwoławczej od wyników postępowania kontrolnego u danego świadczeniodawcy.

W razie zainteresowania rozwinięciem kwestii zawartych w Alercie, prosimy o kontakt z Kancelarią.

Kancelaria Fortak & Karasiński Radcowie Prawni

www.fandk.com.pl
 

Przeczytaj teraz