BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Ministerstwo Zdrowia: korzystamy z wiedzy prywatnych laboratoriów

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 8.07.2020

Od początku pandemii liczyliśmy na współpracę z prywatnymi laboratoriami diagnostycznymi, ponieważ nie byliśmy jako resort przygotowani na taką skalę badań molekularnych, jaką mamy teraz – mówił Sławomir Gadomski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, podczas webinarium zorganizowanego przez Pracodawców RP  na temat rozwiązań informatycznych w diagnostyce laboratoryjnej.

– Laboratoria sanepidu miały różny poziom doświadczeń i różne wyposażenie, dlatego od razu nawiązaliśmy współpracę z prywatnymi jednostkami, które traktowaliśmy także jako głos doradczy i dużo skorzystaliśmy z tej współpracy i z wiedzy prywatnych laboratoriów, dotyczącej między innymi spraw organizacyjnych – mówił minister Gadomski.

W rezultacie wiele jednostek prywatnych znalazło się na liście laboratoriów wykonujących badania w kierunku SARS-CoV-2, finansowane przez NFZ. Gotowość do współpracy resort zdrowia widział głównie ze strony dużych sieci diagnostyki laboratoryjnej.

Wzmocnienie kontroli laboratoriów

– Początkowo naszym celem było przede wszystkim zapewnienie, przy zachowaniu kryteriów jakościowych, jak największego dostępu do badań. Obecnie zwracamy większą uwagę  na ich jakość i z pewnością nastąpi wzmocnienie kontroli laboratoriów pod tym względem – mówił wiceminister, który podkreślił, że bardzo ważne jest raportowanie badań w kierunku koronawirusa, także badań komercyjnych, tak aby było wiadomo, ile testów zostało wykonanych oraz ile z nich dało wyniki negatywne, a ile pozytywne.

W webinarium udział brał także Jakub Swadźba, członek zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej,  prezes zarządu spółki Diagnostyka, której 10 placówek znalazło się na ministerialnej liście laboratoriów wykonujących testy na koronawirusa.

Czytaj także: Kolejne prywatne laboratoria na liście Ministerstwa Zdrowia>>>

– Zostaliśmy zaproszeni do współpracy w początkowej fazie epidemii i od razy czynnie się do tej działalności włączyliśmy. Nasza współpraca z resortem zdrowia od początku układała się dobrze. Wykonujemy badania molekularne, otwieramy nowe laboratoria. Koordynacja pomiędzy naszymi placówkami nie byłaby możliwa gdyby nie systemy telemedyczne – mówił Jakub Swadźba, który zapytał także o sprawę zdalnej autoryzacji wyników badań i pokazał uczestnikom spotkania film wyjaśniający, na czym polega to rozwiązanie.

Rozporządzenie ministra zdrowia dopuszczające zdalną autoryzację wyników badań laboratoryjnych weszło w życie w marcu 2020 i obowiązywało przez 3 miesiące (wygasło 20 czerwca 2020).

Czytaj także: Zdalna autoryzacja wyników badań powinna pozostać na stałe>>>

– Jestem zwolennikiem zdalnej autoryzacji wyników badań, jednak trzeba w tym zakresie stworzyć pewne ramy jakościowe, dlatego musimy wspólnie wypracować model jakościowy – mówił minister Gadomski, który na pytanie zadane przez uczestników spotkania odpowiedział, że zdarzają się błędne pobrania materiałów i że brakuje centralnej informacji o jakości procedur diagnostycznych. Wspomniał też o planach wprowadzenia obowiązkowej akredytacja dla laboratoriów, tak jak to się obecnie odbywa w przypadku placówek oferujących usługi w zakresie patomorfologii.

Integracja systemów konieczna w diagnostyce

Jakub Swadźba przypomniał, że diagnostyka laboratoryjna to tysiące pojedynczych świadczeń, dlatego informatyzacja się tutaj sprawdza i jest wręcz niezbędna.

– Jesteśmy na pierwszej linii frontu informatyzacji, jako jedne z pierwszych placówek staraliśmy się o włączenie podpisu elektronicznego do procesu diagnostyki, obecnie jest on równoważny z tradycyjnym – mówił prezes Diagnostyki  i podkreślił sprawę integracji systemów.

– Połączyliśmy się z systemem CSIOZ oraz ze szpitalami, ale już z lekarzami rodzinnymi nie. Mam nadzieję, że uda się także to zrealizować – dodał.

Agnieszka Kister, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, mówiła o dwóch kierunkach rozwoju systemów informatycznych – o rozwoju telemedycyny oraz o elektronicznej dokumentacji medycznej.

– Jedna trzecia Polaków ostatnio skorzystała z usług telemedycyny, ale ciągle dostępne ogólnopolskie narzędzia są dosyć ubogie. Udało nam się wprawdzie uruchomić usługę e-wizyty, ale chcemy, aby powstało narzędzie zintegrowane z platformą P1, tak aby każdy lekarz miał dostęp do całej dokumentacji medycznej pacjenta. Realizacja tej inwestycji nastąpi w III i IV kwartale 2021 roku – mówiła dyrektor Kister.

Wspomniała także, że do końca roku 2020 wdrożone zostanie e-skierowanie, a w sierpniu 2020 roku rozpoczyna się pilotaż w zakresie elektronicznej dokumentacji medycznej. W tym celu została nawiązania współpraca z sieciami medycznymi.

Dyrektor CSIOZ podkreśliła, że na Indywidualnym Koncie Pacjenta (IKP) będzie także dostęp do wyników badań laboratoryjnych.

Skierowanie na testy na koronawirusa z POZ

Minister Gadomski podsumowując to, co miało miejsce w ostatnich miesiącach, stwierdził, że pozytywnym skutkiem pandemii było wprowadzenie wielu rozwiązań telemedycznych, na przykład możliwość rozliczania zdalnych porad w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

– Pandemia uwidoczniła sens nakładów na informatyzację i pokazała, że musimy jeszcze prężniej się rozwijać w tym zakresie. Udowodniliśmy także , że bardzo szybko jesteśmy w stanie stworzyć rejestr pacjentów, ten dotyczący pacjentów z COVID19 powstał w ciągu tygodnia, oraz że podmioty potrafią szybko się dostosować do  nowych rozwiązań – mówił.

– Przed nami jest wyzwanie – przygotowanie przed jesienną drugą falą epidemii (jeśli nastąpi) możliwości systemowego zlecania testów na koronawirusa przez lekarzy POZ (jest 10 tysięcy takich jednostek). Musimy w tym celu dostarczyć narzędzia i obsługę, pomoc w zakładaniu kont itd. – mówił Sławomir Gadomski.

Webinarium pod tytułem: Rola systemów informatycznych w diagnostyce laboratoryjnej” odbyło się 7 lipca 2020 roku. Moderatorem spotkania była Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej

Prelegentami byli: dr hab. n. med. Jakub Swadźba – prezes zarządu spółki Diagnostyka, członek zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej i Barbara Kopeć, wiceprezes zarządu spółki Diagnostyka przewodnicząca Forum Medycyny Laboratoryjnej Pracodawców Medycyny Prywatnej,  Agnieszka Kister – dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia oraz Sławomir Gadomski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Całe webinarium jest dostępne tutaj

 

Przeczytaj teraz

Swissmed: nowe badania diagnostyczne

Autor:
Dodano: 12.07.2013


Swissmed Prywatny Serwis Medyczny rozszerzył zakres oferowanych usług o kolposkopię. Zabieg jest wykonywany w placówce przy ulicy Jaśkowa Dolina 132 w Gdańsku. Nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt badania wynosi 150 zł.

Kolposkopia to badanie ginekologiczne przy użyciu urządzenia optycznego, które ma na celu wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy. Dokładność diagnostyczna kolposkopii ocenia się na 79 – 97%, a w połączeniu z badaniem cytologicznym nawet na 100%. Przy wykryciu nowotworu w tym stadium wyleczalność jest praktycznie stuprocentowa.

Swissmed Prywatny Serwis Medyczny S.A. to spółka z Grupy Swissmed. Obszary działalności spółki to prywatne lecznictwo zamknięte oraz  prywatne konsultacje medyczne i badania diagnostyczne. W ofercie firmy znajduje się też sprzedaż pakietów medycznych dla osób indywidualnych oraz firm. Spółka współpracuje także z firmami ubezpieczeniowymi świadcząc usługi dla pacjentów posiadających polisy zdrowotne.

Przeczytaj teraz

Enel-Md: rozszerzenie współpracy ze spółką Uniqa

Autor:
Dodano: 23.04.2013

Centrum Medyczne Enel-Med zawarło umowę na świadczenie usług medycznych dla pracowników, osób współpracujących oraz członków rodzin spółki Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń.

Umowa została zawarta na czas nieokreślony od dnia 1 maja 2013 roku, a jej wartość uzależniona jest od liczby osób objętych pakietem w danym miesiącu i wynieść może około 3.200.000 zł w okresie pięciu lat.

– Cieszymy się, że rozszerzamy współpracę z naszym wieloletnim partnerem biznesowym. Dotychczasowa współpraca obejmowała świadczenie usług medycznych dla klientów ubezpieczyciela, posiadających wykupione polisy medyczne, jednak od 1 maja 2013 roku nasza współpraca rozszerza się o świadczenie usług medycznych na rzecz pracowników
i współpracowników ubezpieczyciela oraz ich rodzin – mówi Adam Rozwadowski, Prezes Zarządu Centrum Medycznego Enel-Med.

Enel-Med posiada w ofercie produkty zarówno dla klientów korporacyjnych – system abonamentowej opieki medycznej dla firm Enel-Care, jak i klientów indywidualnych – program komercyjnych ubezpieczeń zdrowotnych medi-care, który realizowany jest wspólnie z InterRisk S.A. Vienna Insurance Group.

Z usług Enel-Med korzysta ponad 300 tysięcy pacjentów. W ramach programu Enel-Care, Centrum obsługuje ponad 122 tysiące osób.

 

Przeczytaj teraz

Centrum Medyczne Mavit liderem w zakresie operacji zaćmy

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 20.08.2022

Narodowy Fundusz Zdrowia  opublikował dane podsumowujące wybrane wskaźniki osiągane przez poszczególne szpitale w zakresie leczenia chorób narządu wzroku w 2021 roku. Wynika z niego, że Centrum Medyczne Mavit jest liderem na skalę całej Polski w ilości wykonanych zabiegów operacji zaćmy w 2021 roku.

Podsumowanie to, prócz zabiegów zaćmy, dotyczyło również leczenia jaskry oraz operacji witrektomii.

W przypadku zaćmy porównanie obejmowało następujące parametry: liczbę operacji zaćmy przeprowadzonych w 2021 roku w danym szpitalu, udział tych świadczeń wykonanych w ramach hospitalizacji jednodniowej, odsetek hospitalizacji, po których kontynuowano opiekę w poradni przyszpitalnej oraz liczbę wszczepionych soczewek torycznych.

Centrum Medyczne Mavit w Warszawie z 4717 wykonanymi operacjami zaćmy w 2021 roku – w tym 148 operacjami wszczepienia soczewek torycznych, korygujących astygmatyzm – zdeklasowało inne ośrodki.

Nowoczesny system Verion™ w Centrum Medycznym Mavit

Na drugim miejscu znalazło się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach z liczbą wykonanych zabiegów na poziomie 4 226.

Trzecie miejsce zajął Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie, który w tym samym czasie wykonał 4 138 operacji zaćmy.

Bardzo istotną informacją jest również fakt, że 98,4 procent pacjentów po zabiegach usunięcia zaćmy w Centrum Medycznym Mavit kontynuowało opiekę w okulistycznej poradni przyszpitalnej tego ośrodka. Oznacza to, że pacjenci tej placówki w jednym miejscu, w którym doskonale znana jest ich historia leczenia, mają zapewnioną kompleksową opiekę okulistyczną zarówno przed operacją usunięcia zaćmy jak i w trakcie całej rekonwalescencji po zabiegu.

Raport dostępny jest na portalu prowadzonym przez NFZ Zdrowe Dane:

https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane

Przeczytaj teraz

Air Liquide Healthcare członkiem Pracodawców Medycyny Prywatnej

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 3.10.2023

Air Liquide Healthcare dołącza do organizacji Pracodawcy Medycyny Prywatnej. Jest europejskim liderem w długoterminowej opiece domowej nad pacjentem przewlekle chorym. Oferuje usługi dla osób z przewlekłą niewydolnością oddechową oraz chorych potrzebujących wsparcia specjalistycznego w domu.

Air Liquide Healthcare obejmuje opieką prawie dwa miliony pacjentów w Europie i na świecie, z takimi schorzeniami jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc, bezdech senny, cukrzyca, choroba Parkinsona, nadciśnienie płucne i inne. 

W Polsce Air Liquide Healthcare wspiera pacjentów w ramach świadczeń refundowanych z zakresu opieki długoterminowej. Są nimi: domowa wentylacja mechaniczna, tlenoterapia domowa, długoterminowa opieka pielęgniarska oraz hospicja domowe. Portfolio marek Air Liquide Healthcare Polska obejmuje między innymi markę VitalAire, z siedzibą w Poznaniu, specjalizującą się w domowej wentylacji mechanicznej oraz markę Betamed z siedzibą w Chorzowie, lidera w długoterminowej opiece pielęgniarskiej. Wraz z zespołami medycznymi, Air Liquide Healthcare wspiera pacjentów i ich rodziny w zakresie leczenia, edukacji i sprzętu medycznego.

Nadrzędną misją Air Liquide jest budowanie pacjentocentrycznego systemu zdrowia, w którym premiowana jest wysoka jakość leczenia oraz poprawa jakości życia osób z chorobami przewlekłymi.

Przeczytaj teraz

Już wkrótce otwarcie nowego Centrum Medicover Klimczaka

Autor:
Dodano: 20.05.2016

Centrum Medicover Wilanów zostało przeniesione do nowoczesnego budynku Royal Wilanów przy ulicy Klimczaka 1. Nowa przychodnia wkrótce zostanie otwarta. Nowe Centrum to placówka większa, nowocześniej wyposażona, o szerszym zakresie opieki i nowym modelu wizyty lekarskiej opartym na partnerstwie i zaufaniu między lekarzem a pacjentem.

Medicover jako pierwszy w Polsce wprowadza nowy model wizyty lekarskiej, sprzyjający efektywnej komunikacji lekarz – pacjent. Dobra komunikacja między pacjentem a lekarzem oparta na partnerstwie i zaufaniu jest podstawą skutecznego procesu diagnostyki i leczenia. W Centrum Medicover Klimczaka wszystkie gabinety lekarskie zostały wyposażone w okrągłe stoły, przy których siedzą obok siebie lekarz i pacjent. Takie rozwiązanie likwiduje dystans i ułatwia rozmowę.

Każdy gabinet wyposażony jest także w duży monitor, na którym pacjent na bieżąco widzi informacje wprowadzane do dokumentacji medycznej przez lekarza oraz te dotyczące przebiegu dotychczasowego leczenia, na przykład wyniki badań, co ułatwia ich omówienie. Ekran posłuży także do przedstawiania pacjentom materiałów edukacyjnych o charakterze profilaktycznym i wspierających ich powrót do zdrowia.

Rozwiązanie to ma na celu zwiększenie zaangażowania pacjentów i uświadomienie im konieczności przestrzegania zaleceń. Wpłynie także na poprawę kompletności i jakości dokumentacji medycznej.

„Wierzymy, że nowy model wizyty przełoży się na wyższą skuteczność leczenia, bezpieczeństwo pacjentów i satysfakcję z opieki medycznej” – zapowiada Medicover.

W Centrum Medicover – Klimczaka na powierzchni 1058 mkw będzie działać 28 nowocześnie wyposażonych gabinetów, w tym 17 gabinetów lekarskich, 4 gabinety pielęgniarskie oraz 6 gabinetów stomatologicznych. Placówka będzie miała wyodrębnioną część pediatryczną, punkt pobrań dla dorosłych i dzieci, 2 gabinety USG , w tym 3D/4D. Będzie oferowała endoskopowe badanie nosogardła i krtani.

Przeczytaj teraz