Affidea: nowoczesny tomograf w pracowni w Olsztynie

0
435


Pracownia tomografii komputerowej Affidea, działająca się na terenie Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, wyposażona została w najnowocześniejszy tomograf komputerowy. Nowy, 64-rzędowy oraz 128-warstwowy sprzęt zapewnia najwyższą jakość diagnostyki, przy wielokrotnym obniżeniu dawki.

Urządzenie umożliwia komfortową i bezbolesną diagnostykę w onkologii, traumatologii i szeregu innych, także nieonkologicznych schorzeń.

Nowy tomograf dostarcza obrazy o wysokiej rozdzielczości, dzięki którym można uzyskać obrazy najdrobniejszych szczegółów anatomicznych, przy odpowiednio dobranych, jak najmniejszych dawkach promieniowania – dlatego sprzęt ten jest szczególnie bezpieczny dla dzieci.

Oprogramowanie poprawiające rozdzielczość przestrzenną jest możliwe dzięki nowoczesnemu systemowi przetwarzania obrazu.

Za pomocą urządzenia można wykonać między innymi badania klatki piersiowej, głowy, kręgosłupa, jamy brzusznej i miednicy, czy zatok. Daje ono również możliwość rozszerzenia zaawansowanych badań serca. Urządzenie doskonale sprawdza się zarówno w rutynowych badaniach, jak i badaniach w przypadku urazów, ale także w medycynie ratunkowej i traumatologii. Niska dawka, czytelniejszy obraz i większa liczba badań w krótszym czasie – to największe zalety Revolution EVO pracującego już na rzecz pacjentów z Olsztyna i okolic.

Aparat służy przede wszystkim małym pacjentom Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie dlatego został specjalnie przygotowany pod potrzeby tej placówki.

– Pobyt w szpitalu, wiążące się z nim procedury medyczne, to stres dla dziecka i dla rodziców, a jak już dziś wiemy na pewno, stres nie jest sprzymierzeńcem leczenia. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, by nasz sprzęt był nie tylko doskonały technicznie i bezpieczny, ale i przyjazny małym pacjentom. Dzieciaki mają poczucie, że wchodzą do wielkiego akwarium. Przyjemne kolory, miłe, uśmiechnięte postaci, łagodzą dziecięcy stres i przekonują maluchy, że badanie nie musi być straszne. Taki wystrój wzbudza pozytywne emocje także u dorosłych pacjentów. – wyjaśnia Adam Żmudziński, Dyrektor Regionu Warmińsko – Mazurskiego Affidea.

Badanie metodą tomografii komputerowej jest szybką i bezbolesną techniką diagnostyki obrazowej. Przy pomocy dobranej indywidualnie, optymalnej dawki promieniowania rentgenowskiego, powstają obrazy narządów wewnętrznych. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu aparatu Revolution EVO monitorowana jest wielkość dawki promieniowania, jaką otrzymują pacjenci, tak, by zapewnić odpowiedni wynik diagnostyczny, przy minimalnej dawce promieniowania.

Placówka przyjmuje także pacjentów spoza szpitala zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i w ramach badań komercyjnych.

Firma Affidea (dawniej Euromedic) jest jednym z największych inwestorów i świadczeniodawców usług w  ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w Europie. W 179 centrach medycznych, będących wyłączną własnością firmy, zapewnia badania diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej oraz usługi z zakresu radioterapii onkologicznej. Dostarcza również zdalną diagnostykę, oferując wielomodułowe usługi z zakresu teleradiologii.

Firma zatrudnia prawie 6 000 specjalistów medycznych. Posiada centra na Węgrzech, w Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, we Włoszech, w Turcji, Czechach, Portugalii, Bułgarii, Szwajcarii, Irlandii oraz na Litwie. W Polsce firma Affidea obecna jest od 2000 roku.