Panel logowania

» Zapomniałeś/aś hasła?

Kontakt

Pracodawcy Medycyny Prywatnej

03-826 Warszawa
ul. Chodakowska 24 lok. 11
NIP: 521-333-80-33
biuro@medycynaprywatna.pl

Numer konta bankowego:
60 1750 0012 0000 0000 2668 9252

O związku

Organizacja Pracodawcy Medycyny Prywatnej zrzesza prywatnych świadczeniodawców usług medycznych, wśród których znajdują się liderzy rynku pracowniczych programów zdrowotnych, spółki giełdowe oraz lokalni pracodawcy ochrony zdrowia, stanowiący ważne ogniwo w systemie zdrowia publicznego.

Więcej »

Alert konsultacyjny

2017-05-17

Minister zdrowia skierował do konsultacji społecznych projekty pięciu rozporządzeń dotyczących świadczeń gwarantowanych, kryteriów wyboru ofert oraz egzaminów organizowanych przez europejskie towarzystwa naukowe.

Pierwszy z projektów dotyczy rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Projekt dotyczy kwestii organizacji nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej po wejściu w życie sieci szpitali.

Termin konsultacji upływa 31 maja 2017 roku.

Link do projektu: legislacja.rcl.gov.pl


Drugi z projektów dotyczy rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Projekt proponuje zróżnicowanie warunków realizacji świadczeń dla świadczeniodawców realizujących umowy w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, gdzie kryterium różnicującym byłoby realizowanie świadczeń w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej. Posiadanie takiej umowy będzie umożliwiało realizowanie tych świadczeń z wykorzystaniem lekarzy udzielających świadczeń również w innych jednostkach organizacyjnych szpitala.

Rozporządzenie dotyczy także ujednolicenia wymagań dotyczących zapewnienia całodobowej opieki pielęgniarskiej lub położniczej na oddziałach szpitalnych o profilu neonatologicznym z pozostałymi poziomami referencyjnymi.

Termin konsultacji upływa 31 maja 2017 roku.

Link do projektu: legislacja.rcl.gov.pl


Kolejny projekt dotyczy rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Celem rozporządzenia jest ustalenie kryteriów kontraktowania w zakresie perinatalnej opieki paliatywnej oraz wprowadzenie dwóch nowych programów lekowych – leczenie ewerolimusem chorych na stwardnienie guzowate z niekwalifikującymi się do leczenia operacyjnego guzami podwyścółkowymi olbrzymiokomórkowymi oraz leczenie zaburzeń motorycznych w przebiegu zaawansowanej choroby Parkinsona.

Termin konsultacji upływa 18 maja 2017

Link do projektu: legislacja.rcl.gov.pl


Konsultacjom poddano także projekt rozporządzenia ministra zdrowia dotyczący wykazu egzaminów organizowanych przez europejskie towarzystwa naukowe równoważnych z Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym oraz wykazu dokumentów potwierdzających złożenie takich egzaminów.

Projekt przewiduje zmiany w uznawalności egzaminów organizowanych przez instytucje międzynarodowe za równoważne z PES oraz określa warunki do uznania ich za równoważne z PES.


Termin konsultacji upływa 28 maja 2017 roku.

Link do projektu: legislacja.rcl.gov.pl


Ostatni z projektów dotyczy rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.

Projekt ma na celu rozszerzenie pakietu świadczeń dostępnych dla pacjentów bezpłatnie w ramach opieki stomatologicznej. Jego celem ma być zwiększenie populacji dzieci i młodzieży korzystającej z finansowanych ze środków publicznych badań stomatologicznych, zmniejszenie ryzyka choroby próchnicowej i zwiększenie szansy na utrzymanie w zdrowiu drugich stałych zębów trzonowych, ograniczenie powstawania wad zgryzu i konieczności leczenia ortodontycznego oraz protetycznego oraz  zmniejszenie ryzyka zaburzeń emocjonalnych związanych z utratą zęba stałego.

Termin konsultacji upływa 3 czerwca 2017 roku.

Link do projektu: legislacja.rcl.gov.pl


Uwagi do projektów można przekazywać w podanych terminach na adres g.byszewski@praodawcyrp.pl

 

Komentarz

Koszty opieki zdrowotnej będą rosły

Artur Białkowski, Wiceprezes Zarządu Medicover Polska

Dostęp do świadczeń szpitalnych i skrócenie kolejek – to tematy, które zdominowały  debatę publiczną w sektorze ochrony zdrowia w 2017 roku. Największą zmianę w tym zakresie przyniosła z pewnością tzw. ustawa o sieci szpitali. Jednak na realne efekty wprowadzenia przepisów będziemy musieli zaczekać. 

Więcej »

Wydatki na zdrowie to najlepsza inwestycja

Adam Rozwadowski, prezes zarządu Centrum Medycznego Enel-Med

Ostatnio stało się modne hasło, że wydatki na opiekę medyczną to jest najlepiej zrealizowana inwestycja. W skali mikro widać to od dawna w firmach, gdzie świadomi menadżerowie zapewniają pracownikom dodatkową opiekę medyczną w postaci systemu abonamentowego lub dodatkowych ubezpieczeń. 

Więcej »

Zmianie musi uleć perspektywa, z której patrzymy na służbę zdrowia

Szymon Jankowski, dyrektor kliniki Medi Raj z Gorzowa Wielkopolskiego

Protestujący lekarze twierdzą, że jeśli dołożymy środków do systemu ochrony zdrowia to poprawi się od razu sytuacja i pacjentów, i lekarzy. Nic bardziej mylnego. W obecnym modelu ochrony zdrowia możemy łożyć nawet 30 procent PKB na służbę zdrowia a i tak dla pacjenta nic się nie zmieni.

Więcej »
Zobacz wszystkie komentarze »