Centrum Zdrowia Tuchów: kontrakt z NFZ na diagnostykę prenatalną

0
340

Centrum Zdrowia Tuchów podpisało umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na finansowanie badań prenatalnych . Zabiegi będą dostępne w ramach refundacji NFZ od lipca 2014 roku.

W wyniku tego program bezpłatnych badań prenatalnych, dotychczas realizowany w Krakowie i Rzeszowie, będzie dostępny także w regionie tarnowskim.

Jest to ważne, ponieważ wrasta liczba dzieci, które rodzą się z wadami wrodzonymi. To jeden z efektów  późniejszego podejmowania decyzji o posiadaniu potomstwa.  Jednak współczesne badania prenatalne pozwalają w 97 procentach postawić wczesną diagnozę, a w wielu przypadkach zacząć leczenie w łonie matki. Część wad rozwojowych można z powodzeniem korygować operacyjnie. W innych sytuacjach możliwe jest przygotowanie się do porodu w ośrodku, w którym będzie możliwe rozpoczęcie leczenia natychmiast po porodzie.

Badanie ultrasonograficzne między 11. a 14. tygodniem ciąży pozwala na ocenę wczesnej anatomii dziecka. Wyliczane jest ryzyko chorób genetycznych, a jeśli to konieczne, pacjenta dostaje skierowanie na dodatkowe badania. USG w okresie od 18. do 22. tygodnia ciąży pozwala ocenić jak rozwija się mózg, kości czaszki, kończyny i organy wewnętrze dziecka. W okresie od 30. do 32. tygodnia diagnostyka pozwala na  ocenę ogólnego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodkowego układu nerwowego.

Współczesna diagnostyka prenatalna opiera się na analizie badań biochemicznych i niezwykle starannie przeprowadzonej diagnostyce USG. Podczas tej ostatniej lekarz może oceniać poprawność reakcji na bodźce zewnętrzne i obserwować poprawność pracy niektórych organów. Badania są bezpieczne dla dziecka i dla matki. Według opinii specjalistów ultrasonografia nie ma negatywnego wpływu na zdrowie dziecka, na wagę urodzeniową noworodków ani na wady nienarodzonych dzieci. 

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi poradnie specjalistyczne oraz szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia. Posiada także Centrum Rehabilitacji oraz Centrum Psychoterapii. Prowadzi  placówki w Wierzchosławicach, Biadolinach Radłowskich, Bruśniku, Ciężkowicach, Jastrzębiej, Jodłowce Tuchowskiej, Wojniczu, Szerzynach, Siemiechowie i Gromniku. Podstawową opieką zdrowotną placówka otacza blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu.

Usługi Centrum są zarówno komercyjne jak i finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Kontrakt zawarty na rok 2014 ma wartość 20 133 769,21 zł i przeznaczony jest na leczenie szpitalne (ponad 12 mln zł), ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (prawie 5 mln zł), rehabilitację leczniczą, leczenie stomatologiczne i opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień.

Centrum powstało w 2008 roku z przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Centrum prowadzi spółka pracownicza.