Centrum Zdrowia Tuchów stara się o akredytację POZ

0
312

Centrum Zdrowia Tuchów zostało pozytywnie ocenione podczas przeglądu akredytacyjnego i czeka na przekazanie ministrowi zdrowia rekomendacji Rady Akredytacyjnej. Centrum stara się o akredytację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

Posiadanie akredytacji jest potwierdzeniem spełnienia rygorystycznych wymagań. Dotyczą one różnych obszarów działalności, zarówno administracyjnych, ale przede wszystkim medycznych. Standardy skierowane są głównie na poprawę jakości i bezpieczeństwo opieki, ale również obejmują kompleksowe funkcjonowanie przychodni.

Wśród zaleceń, których wymaga posiadanie akredytacji jest także silne zorientowanie działań na prawa pacjenta, kwalifikacje i obowiązki personelu, szkolenia oraz bezpieczeństwo pacjenta. Zalecenia obejmują też stosowanie zrozumiałego języka medycznego przez pracowników przychodni.

W 2017 roku lekarze Centrum udzielali świadczeń w zakresie POZ dla 17,5 tysiąca pacjentów. W sumie w Biadolinach Radłowskich, Bruśniku, Ciężkowicach , Jastrzębi, Jodłówce Tuchowskiej, Tuchowie, Wierzchosławicach i Wojniczu odnotowali  blisko 44 tysiące wizyt pacjentów.  Pielęgniarki spółki otaczały opieką 13,5 tysiąca pacjentów, a położne – 7,5 tysiąca pacjentek.

W samym Tuchowie pacjenci mogą też korzystać z pracowni tomografii komputerowej, pracowni mammografii oraz z całodobowego laboratorium analitycznego. Prócz diagnostyki i terapii dużą uwagę personel medyczny przykłada także do profilaktyki.

W odróżnieniu od akredytacji szpitali w poradniach potwierdzenie wysokich standardów udzielania świadczeń przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia jest mniej popularne. Dotychczas w kraju taką akredytację posiada jedynie 36 placówek POZ.

Przyznanie akredytacji poprzedza przegląd akredytacyjny, który trwa kilka dni  i jest prowadzony zazwyczaj przez zespół wizytatorów. Od jego wyników zależy dalsza rekomendacja Rady Akredytacyjnej. Certyfikaty przyznawane są na 3 lata. Podczas tego okresu placówka medyczna powinna utrzymać zakładany poziom jakości i spełnienia wymogów akredytacyjnych.

Więcej na temat akredytacji POZ: Prywatne placówki POZ z akredytacją CMJ>>>

Centrum Zdrowia Tuchów, działające w gminie wiejsko-miejskiej Tuchów, w powiecie tarnowskim, prowadzi zespół poradni specjalistycznych oraz szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia a także dział rehabilitacji.

Centrum prowadzi także oddziały: neonatologiczny i położniczy oraz ZOL w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej.

Centrum nie znalazło się na liście placówek zakwalifikowanych do sieci szpitali. Placówkę prowadzi spółka pracownicza.