BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Projekt nowych przepisów: teleporada w POZ najpóźniej następnego dnia

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 13.01.2021

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Wynika z niego, że teleporada ma być udzielona nie później niż w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu zgłoszenia się pacjenta celem uzyskania pomocy medycznej.

Dostrzeżono problem utrudnionej dostępności świadczeń realizowanych na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, a także utrudnień w kontakcie na linii pacjent – świadczeniodawca, co przekłada się na opóźnienia, bądź brak możliwości uzyskania stosownej pomocy medycznej – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji dołączonej do projektu.

Celem nowych przepisów ma więc być poprawa dostępu do świadczeń realizowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Wprowadzane zmiany uwzględniają także zapewnienie pacjentowi możliwości kontaktu z placówką medyczną za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub systemu łączności, w tym kontaktu telefonicznego.

W OSR można także przeczytać, że proponowane rozwiązania mają charakter organizacyjny i nie będą wymagać dodatkowych nakładów finansowych.

Czytaj także: Szczepienia i dług zdrowotny priorytetami na rok 2021>>>

Jednocześnie jednak zawarto tam stwierdzenie, że ewentualne koszty, związane z dostosowaniem się do rozporządzeniem są trudne do jednoznacznego oszacowania ze względu na różny stopień rozwoju usług teleinformatycznych stosowanych przez poszczególne podmioty, jednakże nie powinny być one znaczące.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 13 stycznia 2021 roku.

Nie przewidziano konsultacji w tej sprawie. Rozporządzenie zostało skierowane do ogłoszenia. Jego wejście w życie nastąpi 14 dni od dnia ogłoszenia.

Link do projektu>>>

Przeczytaj teraz

Gdańsk: Diagnostyka oferuje szybkie testy na lotnisku 

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 31.03.2021

Spółka Diagnostyka oferuje szybkie testy antygenowe na obecność wirusa SARS-CoV-2 na terenie Portu Lotniczego w Gdańsku. Testy przeznaczone są dla osób, które przylatują z zagranicy i zwalniają z kwarantanny tylko podróżujących spoza strefy Schengen. 

Wynik testu jest dostępny w ciągu 15-35 minut. 

Punkt pobrań i rejestracji na szybkie testy został umiejscowiony w terminalu pasażerskim T2, w strefie zastrzeżonej gdańskiego lotniska. Pasażerowie są testowani jeszcze przed kontrolą dokumentów przez Straż Graniczną. Podczas tej kontroli muszą okazać negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 w formie papierowej, który zwolni ich z obowiązku odbywania 10-dniowej kwarantanny w Polsce. 

Test są wykonywane zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci. Koszt testu to 190 zł.  

Diagnostyka posiada ponad 150 laboratoriów, ponad 800 punktów pobrań w całej Polsce  oraz kilkanaście mobilnych punktów pobrań (Drive&GoThru). Oferuje największy wybór badań laboratoryjnych (2500 rodzajów testów). Firma obsługuje miliony pacjentów rocznie oraz współpracuje z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia. 

Czytaj także: Diagnostyka inwestuje w innowacyjność i wygodę>>>

Laboratoria Diagnostyki z całego kraju znajdują się na liście placówek upoważnionych przez Ministerstwo Zdrowia do wykonywania testów w kierunku koronawirusa. 

Do Grupy Diagnostyka należą również specjalistyczne podmioty zajmujące się genetyką (między innymi Genesis, Genomed czy Oncogene Diagnostics) oraz największa w Polsce, prywatna specjalistyczna sieć laboratoriów histopatologicznych – Diagnostyka Consilio. 

Przeczytaj teraz

EMC: nowe poradnie w szpitalu Mikulicz

Autor:
Dodano: 27.08.2012


Szpital Mikulicz w Świebodzicach, działający w ramach Grupy EMC Instytut Medyczny, od września 2012 roku będzie oferował konsultacje w nowych poradniach specjalistycznych: onkologicznej i logopedycznej. Usługi poradni finansowane będą w ramach umowy z NFZ.

Poradnia onkologiczna przeznaczona jest szczególnie dla pacjentów, którzy zauważyli u siebie  podejrzane  znamiona skórne, mają wyniki badań lub objawy sugerujące nowotwór, przebyli operację z powodu nowotworu złośliwego lub są po zakończonym leczeniu onkologicznym i wymagają regularnych wizyt kontrolnych.

Poradnia logopedyczna zapewnia opiekę w postaci indywidualnej terapii logopedycznej dla dzieci z zaburzeniami wymowy, terapii surdologopedycznej dzieci i dorosłych oraz terapii logopedycznej chorych po urazach z afazją.

Szpital Mikulicz w Świebodzicach posiada 125 łóżek na oddziałach: chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, geriatrycznym, chorób dziecięcych i neonatologii, ginekologii i położnictwa. Placówka prowadzi także hospicjum i zakład opiekuńczo-leczniczy oraz kilkanaście poradni specjalistycznych. Kontrakt szpitala z NFZ na rok 2012 ma wartość 13 199 089,70 zł i dotyczy ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, leczenia szpitalnego, opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej.

W ramach Grupy EMC Instytut Medyczny funkcjonuje 8 szpitali i 16 przychodni w 5 województwach. Oprócz Szpitala Mikulicz w Świebodzicach są to: Szpital św. Anny w Piasecznie, EuroMediCare Szpital Specjalistyczny z Przychodnią we Wrocławiu, Szpital św. Rocha w Ozimku koło Opola, Szpital św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich, Szpital św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim, Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach, Szpital Bukowiec w Kowarach. Do grupy należą także: Przychodnia przy Łowieckiej we Wrocławiu, Zespół Przychodni Lubmed w Lubinie, Zespół Przychodni Formica we Wrocławiu oraz EMC Health Care Ltd. w Dublinie.
 

Przeczytaj teraz

Newsletter portalu MedycynaPrywatna.pl – 2017-08-31

Autor:
Dodano: 28.08.2017
Przeczytaj teraz

Diagnostyka: przejęcie spółki Olympus Consilio

Autor:
Dodano: 23.10.2013


Spółka Olympus Consilio sp. z o.o. zostanie przejęta przez Diagnostykę i włączona w struktury Grupy Diagnostyka. Nowa nazwa spółki będzie brzmiała Diagnostyka Consilio. Consilio prowadzi wysokospecjalistyczne laboratorium wykonujące badania histopatologiczne i cytologiczne.

Firma została założona w 2005 roku i była prowadzona przez spółkę Olympus Polska. Oferta badań histopatologicznych świadczonych przez Consilio skierowana jest do podmiotów leczniczych: szpitali, przychodni i gabinetów lekarskich. Obecnie laboratorium obsługuje ponad 250 podmiotów w całym kraju.

Nowym prezesem zarządu Diagnostyka Consilio będzie Dariusz Zowczak, pełniący równocześnie funkcję wiceprezesa Diagnostyka Sp. z o. o.
– Przejęcie Consilio wpisuje się w naszą strategię poszerzania portfolio oferowanych badań. Mamy już wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług z zakresu cytologii. Naturalnym ruchem jest zaoferowanie badań histopatologicznych. Planujemy rozwijać Consilio poprzez otwieranie nowych laboratoriów oraz przejęcia istniejących placówek. Oferta histopatologiczna będzie dostępna poprzez ogólnopolską sieć obsługi klienta Grupy Diagnostyka – mówi prezes Dariusz Zowczak.

Grupa Diagnostyka to największa w Polsce sieć ponad 100 laboratoriów medycznych, działających we wszystkich województwach kraju. Grupa świadczy kompleksowe usługi z zakresu medycznej diagnostyki laboratoryjnej dla szpitali (w tym outsourcing laboratoriów), przychodni publicznych i niepublicznych (np. Grupa Luxmed) i gabinetów lekarskich. Ponadto, prowadzi we wszystkich większych miastach Polski ponad 300 punktów pobrań udostępnionych dla klientów indywidualnych. W skład Grupy wchodzi również Bank Komórek Macierzystych.


 

Przeczytaj teraz

Nowe formularze w programie IOWISZ

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 6.02.2021

Opublikowane zostały dwa rozporządzenia ministra zdrowia dotyczące formularzy Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia.

Pierwsze z rozporządzeń dotyczy formularza Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia dla inwestycji skutkujących zmianą zakresu udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej.

Określa ono wzór wniosku zawierającego formularz IOWISZ wraz ze wskazaniem kryteriów oceny inwestycji skutkujących zmianą zakresu udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej, przypisaniem im wagi oraz określeniem skali punktów możliwych do uzyskania w zakresie poszczególnych kryteriów, a także sposób obliczania całkowitego wyniku punktowego w zakresie dokonywania oceny celowości oraz minimalną liczbę punktów wymaganą do uzyskania pozytywnej opinii.

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie formularza Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia dla inwestycji skutkujących zmianą zakresu udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 5 lutego 2021 roku (poz. 252).

Drugie rozporządzenie dotyczy formularza IOWISZ dla inwestycji pozostających bez wpływu na zakres udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej.

Czytaj także: Zdrowa Perspektywa – projekt Grupy Lux Med i SGH>>>

Rozporządzenie określa wzór wniosku zawierającego formularz Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia wraz ze wskazaniem kryteriów oceny inwestycji pozostających bez wpływu na zakres udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej, przypisaniem im wagi oraz określeniem skali punktów możliwych do uzyskania w zakresie poszczególnych kryteriów, a także sposób obliczania całkowitego wyniku punktowego w zakresie dokonywania oceny celowości, w tym sposób obliczania tego wyniku przez każdy z podmiotów, oraz minimalną liczbę punktów wymaganą do uzyskania pozytywnej opinii.

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie formularza Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia dla inwestycji pozostających bez wpływu na zakres udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 5 lutego 2021 roku (poz. 249).

Rozporządzenia weszły w życie 6 lutego 2021 roku.

Przeczytaj teraz