EMC: warsztaty dla lekarzy w Piasecznie

0
437


18 i 19 maja 2017 roku w Szpitalu św. Anny w Piasecznie, należącym do Grupy EMC, odbyły się piąte warsztaty urologiczne w ramach organizowanej cyklicznie Szkoły RIRS. Urolodzy Marek Zawadzki i Przemysław Zugaj szkolili lekarzy z Siedlec, Chęcin i Kozienic oraz Grodziska Mazowieckiego.

RIRS (Retrograde Internal Surgery) to obecnie najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób usuwania kamieni z każdego odcinka układu moczowego, stosowany głównie w leczeniu kamicy nerkowej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, w trakcie 1-2 dniowej hospitalizacji.

Majowe warsztaty w Szkole RIRS zaczęły się od cyklu wykładów poświęconych specjalistycznym zagadnieniom z zakresu leczenia kamicy między innymi u kobiet ciężarnych lub pacjentów z anomaliami anatomicznymi. Tego samego dnia lekarze mieli okazję do przećwiczenia najważniejszych etapów operacji na modelach treningowych. Drugiego dnia urolodzy brali udział w serii zabiegów usuwania kamieni nerkowych metodą RIRS.

Urolodzy ze Szpitala św. Anny w Piasecznie mają największe w Polsce doświadczenie w zabiegach metodą RIRS. Zespół zoperował już ponad 400 pacjentów. Zainteresowanie zabiegami jest bardzo duże, a z pomocy do piaseczyńskich specjalistów korzystają  dotknięte kamicą osoby z całego kraju.

Kamica układu moczowego jest schorzeniem dotykającym wielu osób. Metoda wewnątrznerkowego kruszenia kamieni jest doskonałą alternatywą dla starszych metod powszechnie stosowanych w Polsce. Jej najważniejsze zalety to małoinwazyjność, skuteczność, bezpieczeństwo i możliwość szybkiego powrotu do codziennej aktywności.  Metodą RIRS przeprowadzane są również operacje leczenia nowotworów górnych dróg moczowych (miedniczki nerkowej, moczowodu).

Szpital w Piasecznie prowadzi sześć oddziałów, oprócz oddziału urologii są to także oddziały: chorób wewnętrznych i chorób płuc, chirurgii, położniczo-ginekologiczny, neonatologii oraz pediatrii. Placówka posiada także poradnie specjalistyczne oraz pracownie diagnostyczne, w tym tomografii komputerowej.

Grupa EMC Szpitale prowadzi obecnie 10 Szpitali i 26 przychodni na terenie całego kraju. Blisko 90 procent przychodów spółki pochodzi z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Szpitale należące do sieci świadczą usługi dla ponad miliona mieszkańców z terenu województw: dolnośląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, śląskiego i mazowieckiego.