Fundacja Medicover zakończyła badania uczniów w gminie Kosakowo

0
276

W pomorskiej gminie Kosakowo, objętej Programem PoZdro! Fundacji Medicover, zakończono badania przesiewowe uczniów klas I gimnazjum, prowadzone w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych.

U uczniów badano ostrość widzenia, postawę ciała, sprawność krążeniowo-oddechową oraz masę i skład ciała. W sumie, przebadane zostały 94 osoby, co stanowi 58,4 procenta badanej populacji.

Szczegółowe wyniki populacyjnych badań przesiewowych młodzieży (Kompleksowej Analizy Zdrowotnej) w Kosakowie pokazują, że nadwaga i otyłość występują u 19,1 procenta przebadanych nastolatków, podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u 11,4 procenta jego uczestników. Dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 69,3 procenta badanych,  nieprawidłową postawę ciała ma aż 62,8 procenta badanych, natomiast nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 16,1 procenta badanych uczniów, niebędących pod opieką okulisty.

Wszystkie nastolatki znajdujące się w grupie ryzyka zostały zaproszone do bezpłatnej i specjalistycznej części Programu PoZdro!, tzw. Zintegrowanej Opieki Indywidualnej (ZOI). Młodzież ta przez kolejne dwa lata będzie mogła skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarza, psychologa, dietetyka oraz specjalisty aktywności fizycznej, a także z warsztatów edukacyjnych i atrakcyjnej oferty zajęć sportowych.

Badania PoZdro! dotyczą 149 gimnazjów, które biorą lub wzięły udział w projekcie w Gdyni, Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. Statystyki, choć nieco różnią się lokalnie, wyraźnie nakreślają niekorzystne trendy.

W sąsiadującej z Kosakowem Gdyni, w ciągu trzech edycji Programu PoZdro!, 3800 dzieci sprawdziło swój stan zdrowia, a 570 z nich zdiagnozowanych zostało jako znajdujące w grupie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych. W sumie, w skali całego kraju, Fundacja Medicover przebadała już ponad 18 tysięcy gimnazjalistów i zakwalifikowała blisko 2714 z nich do bezpłatnej dwuletniej opieki specjalistycznej. Oprócz Kosakowa, kolejne edycje bezpłatnego dla dzieci i rodzin programu PoZdro!, realizowane są aktualnie w Lublinie, Warszawie oraz Wrocławiu.

Działania na szczeblu lokalnym umożliwiają Fundacji Medicover dotarcie z Programem PoZdro! do większej liczby młodzieży, co bezpośrednio przekłada się na udzielanie pomocy i w efekcie na większe grono osób, które wychodzi z grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 – chorobę, która przez Światową Organizację Zdrowia uznana została za epidemię XXI wieku.