GNS: Nowy Szpital w Olkuszu ma nowy ambulans

0
420

Nowy Szpital w Olkuszu otrzymał nowoczesny ambulans dla zespołów ratownictwa medycznego. Środki na zakup karetki przekazał wojewoda małopolski na wniosek Starostwa Powiatowego w Olkuszu.

Nowa karetka to Volkswagen Crafter. Koszt jej zakupy wyniósł prawie 500 tys. zł, z czego prawie 200 tys. zł stanowił koszt sprzętu niezbędnego do ratowania pacjentów w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

– Na wyposażeniu ambulansu znajduje się między innymi urządzenie do automatycznego masażu klatki piersiowej, umożliwiające nieprzerwaną kompresję w czasie transportu aż do przekazania pacjenta do szpitala. Takie urządzenie zastępuje  ręce jednego ratownika – mówi Grażyna Walczak, koordynator zespołów ratownictwa medycznego w Nowym Szpitalu w Olkuszu. Transport pacjentów ułatwi krzesełko kardiologiczne z systemem płozowym, które pozwala na bezpieczne, zarówno dla pacjenta jak i ratownika transportowanie po schodach, bez narażenia na przeciążenia. – To duże udogodnienie w transporcie pacjentów z budynków, które nie posiadają wind – a takich na naszym terenie jest dużo – dodaje Grażyna Walczak.

Ponadto karetka jest wyposażona w nowoczesny defibrylator Lifepak 15, który umożliwia diagnozowanie i monitorowanie funkcji życiowych pacjenta. W karetce znajdują się również: 3 rodzaje noszy (płachta, podbierające, wielozadniowe), deska dla dorosłych, kamizelka KED, kapnometr, materac podciśnieniowy, pompa infuzyjna, pulsoksymetr, respirator, resuscytator, ssak elektryczny, ssak mechaniczny, szyny unieruchamiające, ciśnieniomierz.

Nowy Szpital w Olkuszu dysponuje 4 zespołami ratownictwa medycznego, są to 2 zespoły specjalistyczne i 2 zespoły podstawowe. Stacjonują w Olkuszu, Wolbromiu i Hutkach.

Grupa Nowy Szpital prowadzi dziesięć placówek zlokalizowanych na terenie czterech województw. Wszystkie zakwalifikowały się do sieci szpitali. Szpital w Olkuszu został zakwalifikowany do II poziomu szpitali, natomiast do I poziomu placówki w Kostrzynie, Wschowie, Świeciu, Wąbrzeźnie, Nakle i Szubinie, Świebodzinie, Skwierzynie i Szprotawie.