Panel logowania

» Zapomniałeś/aś hasła?

Kontakt

Pracodawcy Medycyny Prywatnej

03-826 Warszawa
ul. Chodakowska 24 lok. 11
NIP: 521-333-80-33
biuro@medycynaprywatna.pl

Numer konta bankowego:
60 1750 0012 0000 0000 2668 9252

O związku

Organizacja Pracodawcy Medycyny Prywatnej zrzesza prywatnych świadczeniodawców usług medycznych, wśród których znajdują się liderzy rynku pracowniczych programów zdrowotnych, spółki giełdowe oraz lokalni pracodawcy ochrony zdrowia, stanowiący ważne ogniwo w systemie zdrowia publicznego.

Więcej »

GNS: szpital w Olkuszu bez nieprawidłowości

2017-05-08

Szpital w Olkuszu, należący do Grupy Nowy Szpital, poinformował, że prokuratura nie dopatrzyła się nieprawidłowości w sprawie umów zawartych na usługi sprzątania oraz w kwestii odprowadzania składek na ZUS za pracowników zatrudnionych na umowy zlecenia w latach 2010-2012.

Pierwsze z umorzonych postępowań dotyczy przekazania w 2013 roku zewnętrznemu podmiotowi zadań związanych ze sprzątaniem. Zarząd szpitala zachęcał wówczas pracowników działu higieny szpitalnej do podjęcia pracy w firmie zewnętrznej. Jednak duża część pracowników poszła na zwolnienia lekarskie, co mogło spowodować zamknięcie szpitala. Aby do tego nie dopuścić zarząd przyspieszył podpisanie umowy z zewnętrzną firmą sprzątającą. Prokuratura stwierdziła, że nie było w tym niegospodarności, a podpisując umowę wcześniej, zarząd zabezpieczył działanie szpitala.

Również w przypadku sprawy dotyczącej odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia w latach 2010-2012, prokuratura nie stwierdziła naruszenia przepisów.

Sprawa dotyczyła nakazu spłaty zaległych składek ubezpieczeniowych za pracowników, którzy mieli w olkuskim szpitalu umowy o pracę i pełnili dodatkowe dyżury  w oparciu o umowy cywilnoprawne zawarte z innymi jednostkami. Taką decyzję wydał ZUS na podstawie przeprowadzonej w olkuskiej lecznicy kontroli.

Szpital w Olkuszu podobnie jak wiele innych placówek w Polsce korzystał z takiej możliwości zatrudniania pracowników w celu zabezpieczenia dyżurów medycznych. Szpital opierał się przy tym na rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego z 2004 roku i na obowiązującej wówczas ustawie o zakładach opieki zdrowotnej.

Kiedy pojawiły się wątpliwości związane z taką możliwością uzupełniania dyżurów, szpital w Olkuszu w 2013 roku zaprzestał współpracy z innymi jednostkami w zakresie podwykonawstwa medycznego. W tym czasie zmieniło się również stanowisko Sądu Najwyższego, który w 2014 roku podzielił stanowisko ZUS i wyraził negatywny pogląd co do zatrudniania przez podmioty lecznicze pracowników medycznych w taki sposób.

W latach 2013-2015 ZUS skontrolował 86 szpitali, w tym także szpital w Olkuszu, i wydał decyzję o spłacie zaległych składek.  Szpital odwoływał się od tej decyzji. Jednak ostatecznie, biorąc pod uwagę coraz wyraźniejsze w tym zakresie stanowisko Sądu Najwyższego i podzielających go sądów powszechnych, szpital zrezygnował z wystąpienia na drogę sądową. W wyniku negocjacji z ZUS udało się rozłożyć zadłużenie na okres 8 lat.

Nowy Szpital w Olkuszu prowadzi 15 oddziałów (w sumie jest to 300 łóżek), 21 poradni specjalistycznych oraz 11 pracowni. Szpital oferuje także nocną i świąteczną pomoc lekarską oraz ratownictwo medyczne.

Placówka jest zarządzana przez Grupę Nowy Szpital Holding S.A., która prowadzi również placówki w Świeciu, Wąbrzeźnie, Wschowie, Nakle i Szubinie, Świebodzinie, Kostrzynie nad Odrą, Skwierzynie i Szprotawie.

Komentarz

Koszty opieki zdrowotnej będą rosły

Artur Białkowski, Wiceprezes Zarządu Medicover Polska

Dostęp do świadczeń szpitalnych i skrócenie kolejek – to tematy, które zdominowały  debatę publiczną w sektorze ochrony zdrowia w 2017 roku. Największą zmianę w tym zakresie przyniosła z pewnością tzw. ustawa o sieci szpitali. Jednak na realne efekty wprowadzenia przepisów będziemy musieli zaczekać. 

Więcej »

Wydatki na zdrowie to najlepsza inwestycja

Adam Rozwadowski, prezes zarządu Centrum Medycznego Enel-Med

Ostatnio stało się modne hasło, że wydatki na opiekę medyczną to jest najlepiej zrealizowana inwestycja. W skali mikro widać to od dawna w firmach, gdzie świadomi menadżerowie zapewniają pracownikom dodatkową opiekę medyczną w postaci systemu abonamentowego lub dodatkowych ubezpieczeń. 

Więcej »

Zmianie musi uleć perspektywa, z której patrzymy na służbę zdrowia

Szymon Jankowski, dyrektor kliniki Medi Raj z Gorzowa Wielkopolskiego

Protestujący lekarze twierdzą, że jeśli dołożymy środków do systemu ochrony zdrowia to poprawi się od razu sytuacja i pacjentów, i lekarzy. Nic bardziej mylnego. W obecnym modelu ochrony zdrowia możemy łożyć nawet 30 procent PKB na służbę zdrowia a i tak dla pacjenta nic się nie zmieni.

Więcej »
Zobacz wszystkie komentarze »