GNS: Szpitale w kujawsko-pomorskim ze wsparciem unijnym

0
473

Placówki z Grupy Nowy Szpital, działające w Świeciu, Wąbrzeźnie oraz Nakle i Szubinie, znalazły się na liście szpitali powiatowych z województwa kujawsko-pomorskiego, które otrzymały wsparcie na inwestycje z regionalnego programu operacyjnego. 3 172 134 zł zostanie przeznaczone na modernizacje oraz zakupy sprzętu medycznego.

Szpital w Wąbrzeźnie otrzyma 962 275,15 zł, dzięki tej kwocie sfinansowany zostanie między innymi remont oddziału wewnętrznego oraz nowy sprzęt do poradni specjalistycznych i na oddziały szpitalne. Na oddziale wewnętrznym zmodernizowane zostaną sale chorych, dwie z nich zostaną przystosowane do opieki nad pacjentami wymagającymi intensywnego nadzoru medycznego. Oddział zyska również nowoczesną instalację gazów medycznych. Wymienione zostanie również wyposażenie sal – łóżka i stoliki przyłóżkowe dla pacjentów.

Istotną część projektu stanowi zakup sprzętu medycznego. Zmodernizowane zostaną również pomieszczenia poradni chirurgiczno-ortopedycznej – gabinet lekarski, gabinet zabiegowy oraz toaleta dla pacjentów. Zgodnie z projektem za część dotacji szpital kupi sprzęt medyczny do poradni specjalistycznych i oddziałów chirurgicznego i ginekologicznego, na przykład kabinę ciszy do badania słuchu.

Zakończenie  inwestycji zaplanowane jest na październik 2019 roku, łączna wartość inwestycji planowanych w wąbrzeskim szpitalu wynosi 1 666 299 zł.

Natomiast Nowy Szpital w Nakle i Szubinie otrzyma 1 043 700,00 dotacji, z której sfinansowana zostanie między innymi budowa łącznika między oddziałem wewnętrznym a budynkiem  głównym szpitala w Szubinie. Dzięki temu pacjenci oddziału chorób wewnętrznych zlokalizowanego w pawilonie szpitalnym będą mieli dogodny dostęp do bloku operacyjnego i pracowni znajdujących się w budynku głównym bez konieczności wychodzenia na zewnątrz budynku.

Znaczna część środków zostanie przeznaczona na wymianę i zakup nowego sprzętu medycznego.  Na potrzeby bloku operacyjnego w Szubinie i Nakle szpital kupi zestaw laparoskopowy, zestaw artroskopowy, wiertarkę ortopedyczną, aparat do znieczuleń,  stół operacyjny, kardiomonitory, defibrylator ze stymulacją przezskórną.

Również Nowy Szpital w Świeciu znalazł się wśród placówek, które otrzymają dotację na inwestycje.  Z przyznanej kwoty, która wynosi 1 166 159 zł, znaczna część zostanie przeznaczona na remont oddziału ginekologiczno-położniczego. Na oddziale zostaną zmodernizowane sale dla pacjentek i sala do cięć cesarskich. Powstanie więcej łazienek dla pacjentek, a te obecnie funkcjonujące zostaną wyremontowane.

Łączna wartość inwestycji planowanych w szpitalach w Świeciu, Wąbrzeźnie, Nakle i Szubinie wyniesie 5 568 983 zł.

Grupa Nowy Szpital zarządza także szpitalami w województwie lubuskim: w Kostrzynie nad Odrą, Świebodzinie, Wschowie,  Szprotawie i Skwierzynie, a także szpitalem w Olkuszu (Małopolska).