BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Carolina Medical Center: warsztaty z robotem da Vinci

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 1.02.2020

Carolina Medical Center w ramach współpracy z Hifu Clinic Centrum Leczenia Raka Prostaty zorganizowała warsztaty dla studentów, podczas których mieli oni możliwość zapoznania się z robotem operacyjnym da Vinci Si.

Podczas praktycznych warsztatów poruszone były problemy współpracy lekarza z systemami medycznymi. Studenci Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej, kierunku Mechanika i Budowa Maszyn poznali urządzenie od wewnątrz oraz mieli okazję samodzielnie sterować telemanipulatorami. Warsztaty odbyły się w ramach przedmiotu problemy inżynierskie w medycynie, prowadzonego przez dra inż. Romana Grygoruka.

Warsztaty zostały zrealizowane dzięki współpracy z firmą Medico System.

Czytaj także: Rok w branży medycznej pod znakiem cyfryzacji>>>

Carolina Medical Center to warszawski szpitali, który specjalizuje się w leczeniu i prewencji urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Zatrudnia między innymi specjalistów ortopedii, neurochirurgii, chirurgii dziecięcej, reumatologii, neurologii i rehabilitacji.

Zapewnia kompleksową opiekę medyczną – całodobowe ambulatorium urazowe, konsultacje specjalistyczne, diagnostykę obrazową i funkcjonalną, leczenie operacyjne i nieinwazyjne, rehabilitację, badania biomechaniczne, trening motoryczny.

Carolina Medical Center należy do Grupy Lux Med.

Przeczytaj teraz

NIK: zawodzi profilaktyka wad postawy u dzieci i młodzieży

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 22.07.2020

Szkoły nie organizują profilaktyki wad postawy u uczniów w sposób kompleksowy, brak współpracy z rodzicami w tym zakresie. Gminy też nie są świadome wagi zagadnienia, nie inicjują współpracy szkół z placówkami ochrony zdrowia i rodzinami, nie nadzorują procesu korekcji postawy u dzieci – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

W skontrolowanych przez NIK gminach i prowadzonych przez nie szkołach podejmowane dotychczas działania na rzecz profilaktyki wad postawy były niewystarczające, a w konsekwencji nieskuteczne.

Izba stwierdza, że gminy nie orientują się w potrzebach w tym zakresie, nie rozumieją powagi problemu i nie inicjują ścisłej współpracy szkół z pracownikami służby zdrowia i rodzicami dzieci, by wdrożyć kompleksową profilaktykę wad postawy. Jeśli już gminy prowadzą rozpoznanie potrzeb zdrowotnych mieszkańców, rzadko obejmuje ono schorzenia układu ruchu, w tym kręgosłupa, a jeszcze rzadziej prowadzi do zaplanowania i wdrożenia profilaktyki. Rozpoznanie to bywa prowadzone na podstawie zróżnicowanych źródeł informacji.

Jedynie część sprawdzonych przez NIK gmin zdiagnozowała stan zdrowia mieszkańców, a tylko w jednej gminie zaplanowano prowadzenie profilaktyki wad postawy uczniów. W innych skontrolowanych gminach planowanie i realizację zadań w tym obszarze pozostawiono szkołom.

Gminy rzadko też aktywnie informują o możliwościach profilaktyki wad postawy, choć dbałość o stan zdrowia uczniów to zadanie własne gmin. Pomimo funkcjonujących w województwach regionalnych programów polityki zdrowotnej (obejmujących profilaktykę wad postawy ciała dzieci i młodzieży) żadna ze skontrolowanych gmin nie zadbała o uczestnictwo w nich uczniów.

Czytaj także: Fundacja Medicover: nowatorskie rozwiązanie dla pielęgniarek szkolnych>>>

Gminy same nie opracowują i nie realizują programów polityki zdrowotnej dotyczących profilaktyki wad postawy u dzieci i młodzieży ani nie łożą środków na programy polityki zdrowotnej dotyczące wad postawy realizowanych przez inne podmioty. Ograniczają się tylko do zapewnienia środków finansowych na funkcjonowanie i wyposażenie szkół.

Jednak uczniowie uczestniczą w pewnych programach profilaktycznych, które bezpośrednio lub pośrednio odnoszą się do profilaktyki wad postawy.

Pielęgniarki szkolne prowadzą badania przesiewowe, jednak niekiedy szkoły nie zapewniają sobie dostępu do danych dotyczących skali rozpoznanych wad postawy, co w istotny sposób ogranicza dobór, a tym samym skuteczność prowadzonej profilaktyki. Gabinety profilaktyki zdrowotnej spełniają niezbędne wymagania i są wyposażone w obowiązkowy sprzęt do wykonywania testów przesiewowych dotyczących układu ruchu.

Dyrektorzy szkół współpracują z podmiotami leczniczymi udzielającymi świadczeń z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami, w szczególności z pielęgniarkami szkolnymi, ale współpraca ta nie jest sformalizowana, a podejmowane działania nie zawsze są dokumentowane.

W dużej części skontrolowanych przez Izbę szkół przeprowadzono poza badaniami przesiewowymi dodatkowe badania w kierunku rozpoznania wad postawy. W 20 procentach szkół były to badania nieodpłatne, prowadzone przez pielęgniarkę szkolną, fizjoterapeutę lub podmiot zewnętrzny w ramach umowy zawartej z gminą.

W jednej gminie badania takie odbywały się z inicjatywy prywatnego podmiotu, a ich koszty ponieśli rodzice.

Rozpoznanie wad postawy u uczniów często nie skutkuje zaplanowaniem i organizacją zajęć gimnastyki korekcyjnej, a nauczyciele wf rzadko mają kwalifikacje do prowadzenia tych zajęć.

Na gimnastykę korekcyjną wydatkowano zaledwie 7,4 procenta środków przeznaczonych na tworzenie uczniom w szkołach warunków ograniczających możliwość wystąpienia wad postawy. Żadna ze skontrolowanych gmin nie skorzystała z dofinansowania zajęć sportowych dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zajęcia wychowania fizycznego uwzględniają problematykę wad postawy. Tylko w dwóch skontrolowanych szkołach dano uczniom możliwość wyboru zajęć wychowania fizycznego (sportowych, rekreacyjno-zdrowotnych, tanecznych lub aktywnej turystyki). Tam też była największa frekwencja na lekcjach wf.

Czytaj także: Cztery uczelnie niepubliczne kształcą lekarzy>>>

Szkoły dokonują pomiaru wzrostu uczniów i dostosowują do nich meble szkolne. Jednak w dużej części szkół kontrolerzy Inspekcji Sanitarnej (prowadzącej kontrolę na zlecenie NIK) stwierdzili uchybienia i nieprawidłowości dotyczące ergonomii stanowisk nauki. Gminy inwestują w stworzenie warunków zapobiegających powstawaniu wad postawy, głównie w infrastrukturę sportową, organizację zajęć wychowania fizycznego na basenie, pozalekcyjnych zajęć sportowych i zajęć gimnastyki korekcyjnej, w zapewnienie ergonomicznych mebli szkolnych dostosowanych do warunków antropometrycznych uczniów oraz w miejsca na pozostawianie podręczników i przyborów szkolnych w szkole. Te ostatnie często nie są zorganizowane tak, by zachęcać uczniów do korzystania z nich.

Ponad połowa uczniów większości szkół ma zdecydowanie przeciążony bagaż szkolny, co potwierdza Inspekcja Sanitarna. W jednej trzeciej skontrolowanych szkół wychowawcy lub pielęgniarki szkolne przeprowadzali akcje ważenia plecaków szkolnych i w tych szkołach stwierdzono najmniejsze przekroczenia norm wagi plecaków szkolnych. Akcje te były ujęte w planach nadzoru pedagogicznego, organizowano też w tym zakresie konkursy. Sporadycznie – dla zmniejszenia wagi uczniowskich plecaków – w szkołach korzysta się z e-podręczników.

Działania informacyjne i edukacyjne na temat profilaktyki wad postawy prowadzą wszystkie skontrolowane szkoły, ale tylko 40 procent skontrolowanych gmin. Edukacja ta jest jednak nieskuteczna – nauczyciele nie mają dostatecznej wiedzy o tematyce wad postawy uczniów, a rodzice – o rodzaju i zakresie badań wykonywanych dzieciom w szkołach.

Szkoły współpracują z rodzicami w prowadzeniu profilaktyki was postawy, ale ta współpraca też jest nieskuteczna, o czym mogą świadczyć w szczególności wyniki kontroli Inspekcji Sanitarnej dotyczące obciążenia tornistrów szkolnych, czy też fakt, że w niektórych szkołach znaczna część uczniów objętych badaniami przesiewowymi nie korzysta z badań lekarskich.

Dobrą praktyką jest udział rodziców w zajęciach gimnastyki korekcyjnej, dzięki czemu dowiadują się oni, jak dziecko powinno poprawnie wykonywać ćwiczenia w domu, a także spotkania z przedstawicielami Inspekcji Sanitarnej dotyczącego wagi plecaków szkolnych.

Uzasadnieniem dla podjęcia tej kontroli były między innymi wyniki wcześniejszych kontroli NIK, w szczególności kontroli Bezpieczeństwo i higiena nauczania w szkołach publicznych, przeprowadzonej w 2016 roku przez Delegaturę NIK w Zielonej Górze, oraz kontroli Opieka zdrowotna nad dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym, przeprowadzonej w 2017 roku przez Departament Zdrowia NIK.

Źródło: NIK

Przeczytaj teraz

Lux Med: nowa placówka w ramach Programu Klinika Estetyki

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 15.09.2018

Lux Med rozwija ofertę świadczeń w zakresie medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. W piątek, 14 września 2018 roku, na warszawskim Ursynowie Grupa otworzyła nowe centrum świadczące tego typu usługi. Zlokalizowane jest ono przy ulicy Puławskiej 455 i, podobnie jak placówka w budynku Marriott przy Alejach Jerozolimskich, działa w ramach Programu Klinka Estetyki Grupy Lux Med.

Program Klinika Estetyki wyróżnia się na rynku holistycznym podejściem do potrzeb pacjenta, łączącym sferę estetyki ze sferą zdrowia. W obu warszawskich placówkach należących do Grupy Lux Med na pacjentów czekają najlepsi polscy chirurdzy plastyczni, lekarze medycyny estetycznej i specjaliści reprezentujący inne dziedziny medycyny, którzy w swojej pracy koncentrują się na zdrowym wyglądzie ciała i na witalności człowieka.

– Widzimy bardzo duży potencjał w medycynie estetycznej, która jest jednym z dynamicznie rozwijających się obszarów medycyny. Nasi pacjenci coraz częściej korzystają z tego typu usług. Nowy program Grupy Lux Med wyróżnia przede wszystkim interdyscyplinarny zespół wysokiej klasy specjalistów, który koncentruje uwagę na kompleksowym rozwiązywaniu problemów naszych pacjentów – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.

Kompleksowa oferta i profesjonalny zespół

W ofercie Kliniki Estetyki znajdują się nie tylko zabiegi z obszaru medycyny estetycznej, między innymi z zakresu terapii przeciwstarzeniowej, kosmetologicznej pielęgnacji różnych rodzajów skóry, epilacji, trychologii czy nieinwazyjnego modelowania sylwetki, ale także z obszaru chirurgii plastycznej, ginekologii estetycznej, chirurgii plastycznej męskich narządów płciowych, leczenia żylaków, endokrynologii, dietetyki czy dermatologii.

– Oferowane przez nas zabiegi bazują na najbardziej innowacyjnych, ale sprawdzonych metodach leczenia i nowoczesnym sprzęcie. Dla przykładu – epilację wykonujemy wiodącym na rynku laserem Soprano ICE Platinum. Warto też zwrócić uwagę na procedury, takie jak radiofrekwencja mikroigłowa Scarlet czy też terapia laserem frakcyjnym Pearl. Są to metody, które pozwalają intensywnie regenerować naszą skórę i osiągać spektakularne efekty w postaci jej odmłodzenia oraz rewitalizacji w bardzo krótkim czasie – mówi Marcin Kulpa, dyrektor ds. produktu szpitalnego Lux Med.

Do zespołu nowo otwartej Kliniki Estetyki i Szpitala Lux Med należą renomowani specjaliści – chirurdzy plastyczni, lekarze medycyny estetycznej, ginekolodzy, endokrynolodzy, urolodzy, dietetycy, fizjoterapeuci czy dermatolodzy. Wśród najbardziej znanych są między innymi dr Małgorzata Chomicka-Janda, dr Lubomir Lembas, dr Łukasz Ulatowski czy dr Agnieszka Nalewczyńska.

Nowości w Klinice – oferta dla mężczyzn oraz ginekologia plastyczna

W centrum pomoc uzyskają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Specjalnie dla panów została zaprojektowana pełna linia zabiegów mających na celu nie tylko redukcję oznak starzenia, ale również usuwanie efektów zmęczenia czy braku codziennej pielęgnacji.

Placówka łączy ofertę obejmującą medycynę estetyczną z chirurgią plastyczną. Pacjenci mogą tu liczyć na pomoc w zakresie operacji piersi, modelowania sylwetki, plastyki twarzy, ale też ginekologii estetycznej.

– Współczesna medycyna pomaga nam leczyć strefy intymne i poprawiać ich parametry estetyczne, a w konsekwencji zwiększać komfort życia seksualnego czy też codziennej fizjologii – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska, ginekolog plastyk i lekarz medycyny estetycznej w Klinice Estetki Grupy Lux Med.

Bezpieczeństwo, pewny efekt i komfort

Nowa placówka Kliniki Estetyki mieści się w budynku Szpitala Lux Med, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort w przypadku pacjentów wykonujących bardziej inwazyjne procedury lub obciążonych dodatkowymi schorzeniami. Tam, gdzie jest to istotne dla maksymalnego bezpieczeństwa medycznego, zabiegi wykonywane są w warunkach szpitalnych, podlegających najwyższym standardom.

Dla zespołu pracującego w centrum Kliniki Estetyki Grupy Lux Med szczególnie ważny jest szczery dialog z pacjentem i troska o jego komfort.

– Naszym priorytetem w działaniach Kliniki Estetyki jest jasna i transparentna komunikacja z pacjentem, szczególnie w przypadku chirurgii plastycznej. Bardzo pomocnym dla uzyskania tego celu narzędziem jest system wizualizacji komputerowych, wykorzystywany do planowania wielu zabiegów. Dzięki temu lekarz wraz z pacjentem w oparciu o model komputerowy podejmują decyzję o optymalnym zakresie procedury. Pozwala to na uzyskanie możliwie najlepszego, w pełni przewidywalnego efektu estetycznego – mówi Marcin Kulpa, dyrektor ds. produktu szpitalnego Lux Med – Chcemy, żeby pacjenci mieli poczucie, że mogą podzielić się z nami każdym problemem czy oczekiwaniem, a my w sposób odpowiedzialny postaramy się je zrealizować. Dbamy o bezpieczeństwo i dyskrecję – dodaje Marcin Kulpa.

Klinika Estetyki w Warszawie obecnie działa w dwóch miejscach – w budynku Marriott przy Alejach Jerozolimskich oraz przy ulicy Puławskiej 455.

Grupa Lux Med jest liderem rynku prywatnych usług medycznych w Polsce i częścią międzynarodowej grupy Bupa, która działa jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Grupa Lux Med zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, szpitalną i długoterminową dla ponad 1 900 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 200 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, w tym placówki ambulatoryjne, diagnostyczne i szpitale, a także ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny oraz ponad 2600 poradni partnerskich. Firma zatrudnia 14 500 osób, w tym około 6 400 lekarzy i 3 800  osób wspierającego personelu medycznego. Grupa Lux Med jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

 

Przeczytaj teraz

Szpital Mazovia w Narodowym Programie Szczepień

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 17.01.2021

Szpital Mazovia z Warszawy przystąpił do Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19.  Realizacja szczepień odbywać się będzie według wytycznych. Szczepienia pierwszej grupy rozpoczną się 25 stycznia 2021 roku.

Szczepienia przeciwko Covid-19 oraz wizyta kwalifikacyjna są bezpłatne.

Obecnie w placówce otwarte są trzy listy chętnych na szczepienia: dla osób 80+, 70+ oraz 60+.

W Narodowym Programie Szczepień uczestniczą także inne prywatne placówki, wśród nich między innymi Grupa Lux Med, Medicover, Centrum Medyczne Damiana, Enel-Med, Scanmed, Centrum Medyczne Aldemed z Zielonej Góry, Centrum Medyczne Medi-Raj z Gorzowa Wielkopolskiego.

Czytaj także: Prywatne placówki dołączyły do Narodowego Programu Szczepień>>>

Szpital Św. Rafała w Krakowie, należący do Grupy Scanmed, Szpital Gajda-Med z Pułtuska oraz szpital prowadzony przez Lux Med Onkologia pełnią rolę szpitali węzłowych, które realizują szczepienia personelu medycznego.

W ramach programu każdy może wybrać dowolną placówkę, w której będzie chciał się zaszczepić. Zapisów można dokonywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, przez specjalną infolinię NFZ oraz podczas wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Szpital Mazovia działa od 2009 roku. Specjalizuje się w innowacyjnym leczeniu między innymi schorzeń onkourologicznych. Oferuje zarówno świadczenia komercyjne jak i finansowane przez NFZ.

Czytaj także: Specjalistyczne Centrum Diagnostyki i Leczenia Łagodnego Rozrostu Stercza w Szpitalu Mazovia>>>

Przeczytaj teraz

CenterMed: kontrakt z NFZ na pielęgniarską opiekę długoterminową

Autor:
Dodano: 6.04.2013


Centrum Medyczne CenterMed z Tarnowa od marca 2013 roku oferuje usługi w zakresie pielęgniarskiej opieki domowej finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Usługi te są przeznaczone dla pacjentów obłożnie i przewlekle chorych.

Usługi te świadczone są przez pielęgniarki, które ukończyły kurs pielęgniarstwa rodzinnego, geriatrycznego lub opieki długoterminowej.

CenterMed prowadzi w Tarnowie placówki przy ulicy Słonecznej 32, Piotra Skargi 29a, Chopina 4, Pułaskiego 92 oraz Zgłobickiej 9. Placówki świadczą usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, oferują konsultacje specjalistyczne i specjalistyczną diagnostykę, usługi medycyny pracy, medycyny sportowej i medycyny podróży.

Na terenie województwa małopolskiego CenterMed prowadzi także placówki w Krakowie, Nowym Sączu, Bochni i Brzesku. Świadczone przez nie usługi są zarówno komercyjne jak i finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kontrakt zawarty przez CenterMed z małopolskim Oddziałem NFZ na rok 2013 ma wartość 3,7 mln zł. Środki te finansują ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, leczenie szpitalne w placówce w Krakowie (w zakresie chirurgii ogólnej, dziecięcej, ortopedii, otolaryngologii, urologii) a także profilaktyczne programy zdrowotnej. Na świadczenia w zakresie pielęgniarskiej opieki długoterminowej przeznaczone jest 44 614,80 zł.

CenterMed prowadzi także placówki w Lublinie, Kielcach, Poznaniu i Warszawie, gdzie funkcjonuje sieć przychodni studenckich.
 

Przeczytaj teraz

10 procent testów na koronawirusa wykonują laboratoria Diagnostyki

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 17.06.2020

Laboratoria Diagnostyki wykonują 2 tysiące testów w kierunku koronawirusa dziennie, czyli 10 procent wszystkich wykonywanych w Polsce badań. Na liście 143-ech uprawnionych laboratoriów jest 10 placówek sieci.

– Jest to pierwszy, nieformalny model współpracy publiczno-prywatnej – mówił Jakub Swadźba, prezes półki Diagnostyka podczas panelu – „Diagnostyka laboratoryjna i obrazowa w Polsce – wybrane zagadnienia organizacyjne”, będącego częścią Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

– Na początku epidemii pojawiły się sygnały, że nie jest przewidziany udział prywatnych laboratoriów w diagnostyce Covid-19, ale później okazało się, że system placówek Sanapidu jest niewydolny i włączono do tej diagnostyki także laboratoria prywatne. Robimy wymazy, prowadzimy 15 mobilnych punktów pobrań, oferujemy badania serologiczne – mówił prezes Swadźba, który zwrócił uwagę na problemy kadrowe w diagnostyce laboratoryjnej.

– Brakuje specjalistów w zakresie biologii molekularnej. Uważamy, że diagnostów laboratoryjnych jest za mało i nie są wystarczająco wyszkoleni, ale system nie sprzyja podnoszeniu kwalifikacji tej grupy zawodowej, dlatego działamy w kierunku jego zmiany – dodał prezes Diagnostyki.

Z powodu braku kadry większość dużych laboratoriów wykonuje po 200 badań (w kierunku koronawirusa), a mogłyby ich wykonywać więcej. Powodem tej sytuacji jest także mała automatyzacja badań, która wynika z faktu, że świadczenia diagnostyczne nie były osobno wyceniane, co nie sprzyjało inwestowaniu.

Istnienie problemów kadrowych potwierdziła także Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, która przypomniała, że diagności sami ponoszą koszty odbywanych szkoleń.

Zwróciła także uwagę, że diagności laboratoryjni nie są traktowani jako zawód narażony na kontakt z koronawirusem, dlatego znaleźli się poza systemem dodatków, które otrzymują lekarze, pielęgniarki czy ratownicy. Podkreśliła konieczność nowelizacji ustawy o medycynie laboratoryjnej.

– Jesteśmy jednym krajem, albo jednym z niewielu krajów w Europie, w którym diagności są absolwentami uniwersytetów medycznych – dodał profesor Bogdan Solnica z Katedry Biochemii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Jednak standardy kształcenia często nie są zgodne z realiami pracy, a system kształcenia ustawicznego diagnostów, który powstał na wzór kształcenia farmaceutów, jest nieprzyjazny i skomplikowany. Zmiany powinny dotyczyć wszystkich etapów tego kształcenia – wyjaśniał profesor.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że pandemia pokazała, jak ważna jest diagnostyka laboratoryjna, spowodowała też, że po raz pierwszy badanie laboratoryjne zostało uznane za świadczenie i osobno wycenione. Postulaty odrębnej wyceny świadczeń w zakresie diagnostyki laboratoryjnej były od dawna zgłaszane przez diagnostów.

– W czasie pandemii po raz pierwszy zawieraliśmy umowy z laboratoriami, odbywało się to na podstawie specustawy „cowidowej”, może wyciągnięte zostaną z tego pewne wnioski na przyszłość – stwierdził Dariusz Dziełak, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj także: Medycyna pracy i edukacja pacjentów – kluczowe w profilaktyce>>>

Jedno z pytań dotyczyło tego, czy obniżenie przez NFZ wyceny badania testów na koronawirusa odbiło się na ich jakości.

Dariusz Dziełak odpowiedział, że obniżenie wyceny badania z 450 zł do 280 zł (lub do 140 zł, gdy nie jest wykonane w ciągu 24 godzin), nie wpłynęło ani na ilość, ani na jakość wykonywanych badań. Na dobę wykonuje się nawet 23,5 tysiąca testów. Wyjaśnił też, że cena ta jest ustalana przez Ministerstwo Zdrowia.

Dyskusja dotyczyła także badań diagnostyki obrazowej, których liczba w związku z wprowadzeniem w roku 2019 nielimitowanych badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego wzrosła. W przypadku tomografii komputerowej wzrost liczby badań w porównaniu do roku 2018 wyniósł – 11 procent, w stosunku do roku 2019 –  14 procent, w przypadku badań wykonywanych u pacjentów z kartą DILO- o 30 procent w ciągu dwóch lat.

Badań rezonansu magnetycznego  zostało wykonanych w roku 2020 więcej o 30 procent w porównaniu do roku 2019, w przypadku pacjentów z kartą DILO- o 60 procent w ciągu dwóch lat.

Jednocześnie skrócił się czas oczekiwania zarówno na badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Także w diagnostyce obrazowej pojawiają się problemy kadrowe. Brak radiologów jest dotkliwy zwłaszcza w mniejszych miastach. Pomocą może być w tym zakresie teleradiologia a także lekarze także rezydenci, którzy mogą wykonywać zadania specjalistów.

Podczas dyskusji wspomniano także o kwestiach przygotowania pacjenta oraz właściwego wystawiania skierowania na badania obrazowe.

W panelu wzięli udział: Dariusz Dziełak, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia, Jolanta Mrochem-Kwarciak, kierownik Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego, Oddział w Gliwicach, Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Bogdan Solnica z Katedry Biochemii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum, Jakub Swadźba, prezes zarządu Diagnostyki, Andrzej Urbanik, kierownik Katedry Radiologii Collegium Medicum, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także redaktorzy Rynku Zdrowia: Ryszard Rotaub i Piotr Wróbel.

Kongres Wyzwań Zdrowotnych w tym roku odbywa się online i trwa od 14 maja do 14 lipca 2020 roku.

Przeczytaj teraz