GNS: więcej pieniędzy z NFZ na okulistykę w Kostrzynie

0
313

Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą otrzymał dodatkowe środki z NFZ na operacje zaćmy. Od 23 maja 2018 roku placówka realizuje także umowę z NFZ na leczenie AMD – wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

Leczenie AMD, zaćmy i chorób siatkówki to główne specjalności kostrzyńskiej okulistyki. Dotychczas zabiegi dotyczące AMD były wykonywane w ramach leczenia komercyjnego. W kwietniu 2018 szpital wystartował w konkursie ogłoszonym przez NFZ na program lekowy z tego zakresu i został wybrany, jako jedna kilku placówek w województwie lubuskim, która będzie prowadziła tego typu leczenie z ramach umowy z NFZ.

Operacji zaćmy szpital w Kostrzynie wykonuje ponad 1,5 tysiąca rocznie. Ostatnie zwiększenie kontraktu łącznie o 500 tys. zł pozwoli zoperować dodatkowo 177 pacjentów, którzy w tej chwili oczekują na zabieg.

W placówce tej pacjenci są leczeni najnowszą metodą operacyjną, jaką jest  fakoemulsyfikacja, czyli rozdrobnienie zaćmy wewnątrz oka przy pomocy ultradźwięków, a następnie odessanie zmętniałych mas soczewkowych oraz wszczepienie sztucznej soczewki. Umożliwia ona operowanie zaćmy w każdym jej stadium. Przeszkodą do operacji nie jest już ani wiek pacjenta, ani większość chorób ogólnych.

Szpital w Kostrzynie prowadzi 6 oddziałów, posiadających w sumie 196 łóżek, i 12 poradni specjalistycznych. Posiada także bazę diagnostyczną i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, liczący 50 łóżek.

Grupa Nowy Szpital oprócz szpitala w Kostrzynie prowadzi także placówki w Olkuszu, Wschowie, Świeciu, Wąbrzeźnie, Nakle i Szubinie, Świebodzinie, Skwierzynie i Szprotawie. Wszystkie placówki Grupy trafiły do sieci szpitali.