BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Szpital Św. Rafała pomaga w walce z epidemią

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 22.11.2020

W Szpitalu św. Rafała, należącym do grupy Scanmed, pod koniec października 2020 został utworzony oddział covidowy. Placówka realizuje także świadczenia dla pacjentów niezarażonych koronawirusem SARS-CoV-2, wymagających specjalistycznego leczenia, na przykład w zakresie chirurgii onkologicznej i ogólnej,  neurochirurgii, ortopedii, czy kardiologii. Udziela pomocy pacjentom w stanie zagrożenia życia i zdrowia.

Placówka działa w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli w tzw. sieci szpitali (na poziomie II). Prowadzi oddziały: Kliniczny Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z pododdziałem chirurgii kręgosłupa, Kliniczny Neurochirurgii, Kliniczny Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Kliniczny Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii, Kliniczny Rehabilitacji Neurologicznej, Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej, Ośrodek Rehabilitacji Dziennej, Chirurgii Jednego Dnia (okulistyka), a także Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Szpital uczestniczy w walce z epidemią już od wiosny 2020 roku, kiedy to dostosowano strukturę budynków do wytycznych Ministerstwa Zdrowia. Zostały wówczas przygotowane śluzy, wytyczono trasy dla pacjentów i personelu, dokonano podziału izby przyjęć na strefę czystą i brudną, utworzono izolatki dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia.

Czytaj także: Włączamy się w systemowe działania w zakresie zwalczania koronawirusa>>>

Wprowadzono została także wstępna selekcja dla pacjentów hospitalizowanych oraz obowiązkowy pomiar temperatury i ankieta dla pacjentów ambulatoryjnych. Wyodrębniona została także sala operacyjna dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia, którzy wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Od końca października 2020 w szpitalu działa oddział covidowy, który dysponuje 24 łóżkami i który został uruchomiony w ciągu jednej doby od otrzymania decyzji administracyjnej Ministerstwa Zdrowia. Szpital udostępnił także 4 łóżka intensywnej terapii z respiratorami dla najciężej chorych. W izbie przyjęć znajdują się dwa łóżka izolacyjne dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19. Łącznie  placówka dysponuje więc 30-toma łóżkami tzw. covidowymi, co stanowi około 25 procent wszystkich łóżek w tym szpitalu.

Grupa Scanmed, która posiada jednostki w całej Polsce, przeznaczyła także na rzecz pacjentów chorujących na COVID-19 część łóżek działających w innych placówkach – w Szpitalu im. Rudolfa Weigla w Blachowni i w poszczególnych ośrodkach kardiologicznych (Częstochowa, Kluczbork, Kutno, Tomaszów Mazowiecki).

W sumie Grupa Scanmed dotychczas przeznaczyła około 200 łóżek szpitalnych na rzecz zarażonych koronawirusem i jest gotowa do udostępnienia kolejnych stu, jeśli sytuacja będzie tego wymagała.

Scanmed, w odpowiedzi na prośbę Narodowego Funduszu Zdrowia, utworzył również punkt wymazowy, działający przy ulicy Bochenka w Krakowie, na parkingu przed budynkiem szpitala św. Rafała. Jest on przeznaczony dla pacjentów skierowanych na badanie przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Punkt czynny jest codziennie – od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 13, a w niedziele w godzinach od 15 do 20.

Ponadto punkty wymazowe dostępne są również przy Centrum Medycznym Scanmed przy ul. Armii Krajowej 5 w Krakowie oraz przy Szpitalu im. Rudolfa Weigla w Blachowni.

Szpital św. Rafała służy pomocą nie tylko chorym na COVID-19, ale również pacjentom z innymi schorzeniami. Działa on w normalnym trybie, co jest to bardzo ważne,  ponieważ duża cześć systemu ochrony zdrowia skupiona jest na bezpośredniej walce z pandemią.

Szpital udziela więc w dalszym ciągu świadczeń specjalistycznych w pełnym zakresie w zakresie neurochirurgii (jest to największy oddział neurochirurgii w Małopolsce), ortopedii, kardiologii, w tym całodobowo w zakresie kardiologii inwazyjnej, oraz chirurgii onkologicznej i ogólnej.

Czytaj także: Mobilne punkty pobrań – tymczasowy czy trwały element systemu opieki medycznej?>>>

Placówka realizuje świadczenia oraz procedury zabiegowe dla pacjentów wymagających leczenia onkologicznego, chorych urazowych oraz przyjmowanych w trybie pilnym, w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Szpital notuje obecnie znaczny wzrost interwencji oraz wzrost liczby chorych przekazywanych przez zespoły ratownictwa medycznego. Głównie są to chorzy urazowi i w stanach nagłych.

Częściowo zostały natomiast ograniczone świadczenia realizowane w trybie planowym, co jest zgodne z zaleceniami Ministerstwa  Zdrowia i NFZ.

Grupa Scanmed to sieć medyczna działająca w ponad 40 lokalizacjach na terenie całego kraju. W skład Grupy wchodzą dwa pełnoprofilowe szpitale – Szpital św. Rafała w Krakowie oraz Szpital im. Rudolfa Weigla w Blachowni – należące do Systemu Podstawowego Zabezpieczenia Świadczeń Szpitalnych (sieci szpitali). Ich ofertę uzupełniają specjalistyczne jednostki szpitalne oraz centra medyczne oferujące usługi w 23 miastach w Polsce.

Przeczytaj teraz

Łódź: powstało nowe Centrum Medyczne Vimedica

Autor:
Dodano: 7.07.2013


W Łodzi powstało nowe Centrum Medyczne Vimedica. Placówka oferuje konsultacje specjalistyczne, badania diagnostyczne i rehabilitację. Oferta Centrum obejmuje również badania medycyny pracy oraz zabiegi w zakresie medycyny estetycznej. Usługi placówki są wyłącznie komercyjne.

W placówce przyjmują lekarze specjaliści w zakresie: chirurgii onkologicznej, dermatologii, endokrynologii, ginekologii, hipertensjologii, kardiologii, laryngologii, neurologii, ortopedii. Usługi rehabilitacyjne obejmują zabiegi w zakresie elektroterapii, magnetoterapii, ultrasonoterapii, laseroterapii, światłolecznictwa, krioterapii. W ofercie są także zabiegi z użyciem fali uderzeniowej, zabiegi w zakresie kinezyterapii, masaże i kinezjotaping.

Od maja 2013 roku Vimedica oferuje szereg promocji i zniżek na swoje usługi. Wykupując pakiet zabiegów rehabilitacyjnych pacjenci mogą otrzymać dodatkowo dwa zabiegi gratis. Od lipca niższe są także ceny badań i konsultacji ginekologicznych i ultrasonograficznych a także konsultacji ortopedycznych, które kosztują 60 zł, i konsultacji dermatologicznych, których cena wynosi obecnie 80 zł.

Centrm znajduje się przy ulicy Milionowej 86. Placówkę prowadzi Vimedica sp. z o.o., której prezesem i właścicielem jest Jacek Witosławski.

Przeczytaj teraz

Warszawa: nowa pracownia w Centrum Medycyny Sportowej

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 30.12.2018

Centrum Medycyny Sportowej z Warszawy otworzyło pracownię tomografii komputerowej. Pracownia została wyposażona w 128-warstwowy aparat, który umożliwia wykonywanie szerokiego zakresu badań – neurologicznych, onkologicznych, ortopedycznych i kardiologicznych.

Badania tomograficzne wykonywane są zgodnie z obowiązującą zasadą ALARA, gwarantującą najniższą możliwą dawką, niezbędną do uzyskania jakości diagnostycznej badań.

Pracownia wyposażona została także w system Ambient Experience, łączący technologie multimedialne i funkcje projektowania architektonicznego, zapewniający przyjazne dla pacjenta środowisko obrazowania i pozwalający pomóc pacjentom czuć się bardziej swobodnie.

Dzięki tej inwestycji placówka poszerzyła zakres oferowanych badań, tworząc nowoczesne centrum kompleksowej diagnostyki obrazowej. Można tutaj wykonać badania z zakresu USG, RTG, MRI 3T i TK.

Centrum Medycyny Sportowej  jest ośrodkiem leczniczo-rehabilitacyjnym specjalizującym się w terapii urazów ortopedycznych. Powstało w 2002 roku.

Czytaj: Centrum Medycyny Sportowej: kolejny certyfikat ISO>>>

Terapie stosowane w Centrum Medycyny Sportowej obejmują całościowo proces powrotu pacjenta do formy. Oprócz kliniki ortopedii prowadzone jest tutaj centrum rehabilitacji oraz centrum diagnostyki i poradnie specjalistyczne. CMS posiada także własny blok operacyjny i oddział szpitalny, w którym przeprowadzane są operacje i zabiegi ortopedyczne.

Pod koniec września 2018 placówka podpisała umowę o współpracy z warszawską Uczelnią Łazarskiego, która dotyczy organizacji i realizacji nauczania w dziedzinie nauk medycznych w ramach kierunku lekarskiego prowadzonego na uczelni. Współpraca przewiduje zajęcia w zakresie diagnostyki obrazowej w Centrum Medycyny Sportowej.

Placówka znajduje się przy ulicy Wawelskiej 5. Prezesem spółki Centrum Medycyny Sportowej sp. z o.o. jest Maryla Gałczyńska.

Przeczytaj teraz

Scanmed: nowe usługi w Centrum Medycznym Podgórska

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 23.11.2022

W krakowskim Centrum Medycznym Scanmed, działającym przy ulicy Podgórskiej 36, została wprowadzona nowa usługa – biopsja aspiracyjna endometrium (Pipella).

Jest to małoinwazyjny zabieg, który polega na pobraniu fragmentu błony śluzowej macicy do badania histopatologicznego. Takie badanie pozwala na wykrycie zmian i wszelkich nieprawidłowości w błonie śluzowej macicy. Biopsję aspiracyjną endometrium najczęściej wykonuje się w diagnostyce nieprawidłowych krwawień macicznych oraz w diagnostyce niepłodności.

Centrum Medyczne Scanmed przy ulicy Podgórskiej 36 oferuje konsultacje specjalistyczne dla dorosłych i dla dzieci, badania w zakresie medycyny pracy, badania laboratoryjne, zabiegi wykonywane ambulatoryjnie, a także leczenie chrapania.

Profesor Mateusz Hołda w Centrum Medycznym Scanmed

W placówce można wykonać badania w zakresie diagnostyki obrazowej – USG, EKG, badania okulistyczne, testy alergologiczne, biopsję, dermatoskopię oraz badania endoskopowe. Dostępne są zabiegi w zakresie kosmetologii. Świadczenia placówki są komercyjne.

Scanmed prowadzi także w Krakowie przychodnię przy ulicy Armii Krajowej 5 oraz Szpital Św. Rafała, przy ulicy Bochenka 12.

W całej Polsce Scanmed prowadzi centra medyczne w prawie 40 lokalizacjach. Posiada dwa pełnoprofilowe wielospecjalistyczne szpitale, należące do sieci szpitali – w Krakowie i Blachowni. Ich ofertę uzupełniają jednostki wyspecjalizowane: gastroenterologiczna, okulistyczna i ortopedyczna.

Scanmed prowadzi też 13 centrów kardiologicznych zapewniających kompleksową diagnostykę i leczenie w ramach kardiologii zachowawczej, interwencyjnej i elektrofizjologii.

Ars Medical dołączy do Grupy Scanmed

Przeczytaj teraz

Alert legislacyjny

Autor:
Dodano: 9.06.2013


31 maja 2013 roku prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał zarządzenia zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Omawiane zarządzenie wprowadza zmiany między innymi:
– we wzorze umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej – ambulatoryjna opieka specjalistyczna, stanowiącym załącznik nr 2 do zarządzenia nr 71/2012/DSOZ Prezesa NFZ. W wyniku tej zmiany została wyodrębniona kwota zobowiązania przeznaczonego wyłącznie na realizację świadczeń w zakresach: nefrologia, nefrologia dziecięca, gastroenterologia, położnictwo i ginekologia, chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca, proktologii, chirurgii onkologicznej, ortopedii traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dzieci, okulistyki, otolaryngologii, chirurgii szczękowo-twarzowej oraz urologii,
– w  załączniku nr 3 część a do zarządzenia nr 71/2012/DSOZ, który dotyczy wymagań świadczeniobiorców realizujących świadczenia w poradniach specjalistycznych,
w załączniku nr 5 a do zarządzenia- Katalog ambulatoryjnych grup świadczeń specjalistycznych, zmianie uległo brzmienie kolumn nr 4 (kod produktu), 5 (kod grupy), 6 (wartość punktowa) odpowiednio- w lp. 60- przecięcie wtórnej bony po zaćmie (kapsulotomia laserowa), w lp. 179- miejscowe wycięcie zmiany odbytnicy, w lp. 193-  cystoskopia przezcewkowa, w lp. 197-  wymiana cewnika wprowadzonego do pęcherza moczowego na stałe.
– w pkt. 4 załącznika nr 5 b część 1 do zarządzenia nr 71/2012/DSOZ- Katalog specjalistycznych świadczeń odrębnych w zakresie kwalifikacji do przeszczepienia nerki (badania wstępne).
– w załączniku nr 7- Charakterystyka grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, między innymi w części świadczenia zabiegowe w grupie 58 uchylono wyrazy 60.111 Biopsja stercza przez odbytnicza wielomiejscowa;

Zarządzenie weszło w życie 31 maja 2013 roku, z mocą obowiązującą od 1 października 2013 roku, z pewnymi wyjątkami, które wchodzą w życie z mocą od 14 stycznia 2014 roku .

Co ważne, przepisy zarządzenia stosuje się do postępowań dotyczących zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej od dnia 1 stycznia 2013 roku, przy czym, do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy zarządzenia nr 71/2012/DSOZ Prezesa NFZ w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie Zarządzenia nr 32/2013/DSOZ.


Osoby zainteresowane wyjaśnieniem kwestii zawartych w alercie, proszone są o kontakt z Kancelarią.

Kancelaria Fortak & Karasiński Radcowie Prawni
www.fandk.com.pl
 

Przeczytaj teraz

Dom Seniora Jovimed rozpoczął działalność

Autor:
Dodano: 29.08.2012


W otwartym wiosną 2012 roku w Ksawerowie (woj. łódzkie) Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym Jovimed w Ksawerowie rozpoczął działalność Dom Seniora. Placówka uzyskała wpis do rejestru Wojewódzcy Łódzkiego. Część rehabilitacyjna działa już od kilku miesięcy.

Nowo wybudowany obiekt składa się z pięciu połączonych ze sobą pawilonów. W pierwszym znajduje się część administracyjna, kuchnia, jadalnia oraz salon telewizyjny, w trzech kolejnych pokoje pacjentów, sala konferencyjna oraz pokój terapii zajęciowej. W ostatnim pawilonie znajduje się Centrum Rehabilitacji Jovimed.

Placówka zapewnia całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. Została zaprojektowana dla 60 pensjonariuszy. Znajduje się w nim 48 pokoi (1- i 2-osobowych) z łazienkami oraz wyjściem na balkon lub taras. W placówce znajduje się między innymi  pokój kąpielowy z ruchomą wanną i podnośnikiem, dwie windy, dwie biblioteczki, świetlica. Dom Seniora oferuje pobyty stałe i czasowe, pielęgnacyjne pobyty poszpitalne oraz pobyty z pakietami rehabilitacyjnymi.

Centrum Rehabilitacji Jovimed oferuje między innymi zabiegi fizykoterapeutyczne, zabiegi w środowisku wodnym, masaż ręczny metodą klasyczną, masaż przyrządowy, zabiegi kinezyterapeutyczne, ćwiczenia aerobowe na przyrządach, medycynę manualną, a także wizyty lekarskie (specjalista rehabilitacji, ortopeda, neurolog, internista). Usługi placówki są komercyjne, ale właściciele nie wykluczają w przyszłości starania się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Placówka mieści się przy ulicy Zachodniej 37.

Przeczytaj teraz