Katowice: Unia Bracka tworzy dom dla seniorów

0
395

Fundacja Unia Bracka, prowadząca sieć placówek ambulatoryjnych na południu Polski, tworzy Bracki Dom dla Seniorów w Katowicach. Otwarcie placówki zaplanowano na marzec 2018 roku. Placówka powstaje w ramach projektu unijnego, dlatego pacjenci nie będą ponosili kosztów związanych z pobytem i leczeniem.

Ośrodek powstaje w pomieszczeniach Przychodni Brackiej Staszic, przy ulicy Mysłowickiej 13 w Katowicach. Obecnie pomieszczenia są remontowane.

Jednorazowo w ośrodku będzie mogło przebywać 12 osób, turnusy będą trwały od jednego do trzech miesięcy. Dom będzie przeznaczony dla osób w wieku powyżej 65 lat. Będzie oferował pozyt dzienny.

Dom tworzony jest z myślą o seniorach oraz ich rodzinach. Oferowana w nim nieodpłatna forma opieki i leczenia, na którą będą się składały konsultacje lekarzy specjalistów (geriatry, neurologa, lekarza rehabilitacji), zabiegi rehabilitacyjne, opieka pielęgniarska, wsparcie psychologa, konsultacje dietetyka oraz inne formy terapii, będą miały na celu pomoc osobom starszym i niesamodzielnym w odzyskaniu większej samodzielności życiowej oraz w powrocie do zdrowia. Nowa forma leczenia skierowana jest głównie do osób, które stały się niesamodzielne w wyniku choroby.

Unia Bracka prowadzi kilkadziesiąt przychodni zlokalizowanych na terenie miast i powiatów województwa śląskiego: Katowic, Mysłowic, Rudy Śląskiej, Bytomia, Sosnowca, Gliwic, Zabrza i Knurowa. Z usług podstawowej opieki zdrowotnej zakładów Fundacji korzysta ponad 250 tysięcy osób. Fundacja posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, którego wartość wynosi około 11 mln zł. Środki te finansują ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, rehabilitację leczniczą, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze oraz opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień.

Zakłady Fundacji poza świadczeniem usług na rzecz klientów indywidualnych zajmują się obsługą firm. Obejmują opieką profilaktyczną ponad 300 firm z terenu całego Śląska.

Fundacja Unia Bracka powstała w 1992 roku  i została założona przez 63 kopalnie górnictwa węgla kamiennego oraz organizacje związkowe działające w branży górniczej. Ideą powstania Fundacji było zapewnienie górnikom kompleksowej opieki ambulatoryjnej w wielu ośrodkach diagnostyczno-specjalistycznych.