BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Pracodawcy RP: cieszy nas „lubelski sukces”

Autor:
Dodano: 18.01.2013

Lubelska Delegatura Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji uznała szpitale będące członkami Konwentu Szpitali Wojewódzkich, Klinicznych i Resortowych miasta Lublin za winne stosowania nieuczciwych praktyk ograniczających konkurencję, czyli tzw. zmowy. O naruszeniu prawa przez te podmioty Pracodawcy RP informowali o tym już w lutym 2011 roku.

Na początku roku 2011 Pracodawcy RP zorganizowali konferencję prasową pt. „Kartele szpitali publicznych są zagrożeniem dla pacjentów”. W jej trakcie poinformowano media o tym, że publiczne szpitale w Lublinie podpisały porozumienie, na mocy którego wypowiedziały kontrakty na podwykonawstwo szpitalom prywatnym. Celem tej „zmowy” było doprowadzenie do odebrania finansowania z NFZ jednostkom prywatnym, a w efekcie tego – podreperowanie sytuacji finansowej podmiotów publicznych, które w trakcie kontraktowania usług na 2011 r. przegrały w konkurencji z podmiotami prywatnymi. – – Ostrzegaliśmy wówczas, że tylko rezygnacja z nieuczciwej praktyki pozwoli na uniknięcie kary – mówi Wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala. Nie kryje on zadowolenia z faktu, iż wszyscy członkowie Konwentu do czerwca 2011 roku zrozumieli swój błąd i złożyli oświadczenia o odstąpieniu od podjętych praktyk.

– Cieszy nas „lubelski sukces”, który daje nadzieję na to, że podobne nieuczciwe praktyki nie będą się powtarzać – mówi Andrzej Sokołowski, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych.

Zdaniem eksperta Pracodawców RP ds. ochrony zdrowia Roberta Mołdacha decyzja Prezesa UOKiK nr RLU 31/2012 z dnia 18 grudnia 2012 roku to pouczająca historia dla wszystkich uczestników rynku ochrony zdrowia. – Stanowi dowód na to, że łamanie konstytucyjnych zasad będzie udowodnione i napiętnowane – mówi.

Pracodawcy RP uważają, że wszystkie podmioty – tak państwowe, jak i prywatne – powinny ze sobą współpracować dla dobra pacjentów, a i ich wspólnym celem powinno być wspieranie się w podnoszeniu jakości udzielanych świadczeń. – Wierzymy, że decyzja UOKiK będzie lekcją dla nas wszystkich i pozwoli uniknąć konfliktów w przyszłości. Cieszymy się, że członkowie Konwentu zostali uznani winnymi, a jednocześnie urząd nie zdecydował się na wymierzenie kary finansowej. To bardzo rozsądne rozwiązanie – mówi Andrzej Mądrala.
 

Przeczytaj teraz

Scanmed: pierwszy zabieg korpektomii w Krakowie

Autor:
Dodano: 15.10.2013


Na początku października 2013 zespół neurochirurgów ze Szpitala św. Rafała, należącego do Grupy Scanmed Multimedis, wykonał pierwszy w stolicy Małopolski zabieg usunięcia trzonu kręgu lędźwiowego, czyli tzw. korpektomii z dostępu przedniego – pozaotrzewnowego. Szpital jest pierwszym krakowskim ośrodkiem medycznym leczącym urazy kręgosłupa tą techniką.

Zabieg jest refundowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Metoda ta pozwala zminimalizować ryzyko powikłań chorego i skrócić jego czas rekonwalescencji. Celem korpektomii jest odbarczenie kanału kręgowego. Wykonuje się go w sytuacji, gdy trzon kręgu na skutek np. złamania, guza, gruźlicy lub zmian zwyrodnieniowych powoduje zwężenie (stenozę) kanału kręgowego, czyli kanału w którym znajdują się takie struktury jak rdzeń kręgowy i korzenie nerwów rdzeniowych.

– Zwężenie kanału kręgowego może prowadzić do ucisku znajdujących się w kanale kręgowym struktur nerwowych, a w efekcie ich uszkodzenia. To z kolei prowadzi do powstania paraliżu kończyn. W zależności od miejsca i poziomu uszkodzenia niedowład może obejmować nogi albo nogi i ręce, a także może powodować zaburzenia funkcji zwieraczy – zauważa dr Mariusz Banach, ordynator Oddziału Neurochirurgii Szpitala św. Rafała. 

Trzon kręgu to jego największa i najgrubsza część, przenosząca największą liczbę obciążeń całego kręgosłupa. Jego usunięcie więc oznacza osłabienie tej zdolności. Zatem eliminacja kręgu – z jakiejkolwiek przyczyny – wymaga wykonania stabilizacji kręgosłupa. Dlatego po usunięciu trzonu kręgu i dwóch sąsiadujących dysków wraz z tzw. blaszkami granicznymi, wprowadza się protezę trzonu, która do czasu dokonania się zrostu sąsiadujących kręgów  będzie spełniała rolę usuniętego trzonu.

– Wszystkie te czynności wykonuje się podczas jednej operacji w znieczuleniu ogólnym. Co wyróżnia ten zabieg korpektomii to z pewnością dostęp do uszkodzonego trzonu z dostępu przedniego – pozaotrzewnowego. Metoda taka daje pełny wgląd w pole operacyjne, skraca czas operacji i zmniejsza ryzyko związane z długotrwałym znieczuleniem. Poza tym, zmniejsza utraty krwi podczas operacji oraz minimalizuje uraz operacyjny. Dzięki temu pacjent zdecydowanie szybciej wraca do zdrowia, a proces leczenia przebiega bez nasilonego bólu pooperacyjnego – dodaje dr Mariusz Banach, ordynator Oddziału Neurochirurgii Szpitala św. Rafała. 

Grupa Scanmed Multimedis działa od ponad 10 lat. Świadczy kompleksowe usługi medyczne – od konsultacji lekarskich, poprzez diagnostykę, badania analityczne, transporty medyczne i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne. Grupa świadczy usługi medyczne w największych miastach w Polsce – Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu, oferując usługi w ramach 24 wielospecjalistycznych centrów medycznych, sieci ponad 300 placówek partnerskich i pełnoprofilowego Szpitala św. Rafała w Krakowie.

 

Przeczytaj teraz

Szpital Specjalistyczny CM MAvit najlepszym prywatnym ośrodkiem okulistycznym w Polsce

Autor:
Dodano: 24.06.2017

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego Mavit działający w Warszawie zajął czołowe miejsce w Rankingu Szpitali 2017. Placówki oceniano w kategoriach: Najlepszy Szpital, Zaćma, Jaskra, Odwarstwienie siatkówki.

Szpital Mavit wyprzedził kilkadziesiąt ośrodków okulistycznych z całej Polski i zyskując najwyższą pozycję pośród prywatnych placówek, a Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego Mavit w Katowicach znalazł się w pierwszej trójce ośrodków stosujących najlepsze rozwiązania medyczne w leczeniu odwarstwienia siatkówki.

Jak wynika z rankingu Szpitale CM Mavit w Warszawie i w Katowicach są także placówkami oferującymi jedne z najnowocześniejszych sposobów leczenia zaćmy i jaskry. Ośrodki prywatne są doskonałą alternatywą dla szpitali publicznych, w których z roku na rok wzrasta czas oczekiwania na wykonanie poszczególnych procedur okulistycznych.

– Najwyższa pozycja w rankingu „Wprost” wśród szpitali prywatnych bardzo nas cieszy, przede wszystkim dlatego że potwierdza właściwy kierunek dotychczasowych działań. Każdy nasz krok zmierza do tego, aby jak najefektywniej przywracać komfort w widzeniu, a tym samym polepszać jakość życia pacjentów z problemami okulistycznymi – mówi dr Andrzej Mądrala, prezes Zarządu Centrum Medycznego Mavit Sp. z o.o.

Centrum Medyczne Mavit systematycznie inwestuje w nowoczesny sprzęt, oferując najnowsze i najskuteczniejsze technologicznie rozwiązania medyczne. W szpitalu w Warszawie, jako jednym z niewielu ośrodków w Polsce, podczas przeprowadzania operacji usunięcia zaćmy stosowane są nowoczesne urządzenia firmy Alcon: VERION™ Image Guided System oraz Centurion® Vision System. Wykorzystywanie tego sprzętu wpływa na znaczne podwyższenie jakości wykonywanej operacji oraz zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność tej procedury. Podczas zabiegu usunięcia zaćmy wszczepiane są najnowocześniejsze soczewki wewnątrzgałkowe, które mogą przywrócić komfort widzenia sprzed choroby, a nawet go poprawić.

W Szpitalu CM Mavit w Warszawie przeprowadzane są innowacyjne zabiegi z grupy mikroinwazyjnej chirurgii jaskry z wykorzystaniem implantów: iStent, Hydrus, XEN. Procedury tego typu mogą być wykonywane u pacjentów nawet we wczesnym stadium jaskry – spowalniając jej rozwój i przywracając chorym zadowalającą jakość widzenia.

W placówce w Warszawie stosowana jest także nowoczesna metoda leczenia stożka rogówki – wszczepianie pierścieni śródrogówkowych z wykorzystaniem lasera femtosekundowego. Od 2016 roku oferowany jest tutaj innowacyjny zabieg wszczepiania plamkowej soczewki Schariotha, która pozwala na poprawienie komfortu życia pacjentów z suchą postacią AMD i wszczepioną sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.

Natomiast w Szpitalu Specjalistycznym Centrum Medycznego Mavit w Katowicach stosuje się najnowocześniejsze urządzenie do diagnostyki zeza i oczopląsu GazeLab firmy BCN Innova – jedyne obecne na rynku precyzyjne urządzenie do badania i dokładnego pomiaru ruchomych części oka. Działanie aparatu, oparte na zasadzie wideookulografii, pozwala w obiektywny sposób pozyskać dane służące ocenie, analizie oraz zaplanowaniu leczenia zeza i oczopląsu.

Placówka w Katowicach realizuje procedurę małoinwazyjnej chirurgii jaskry – endoskopową cyklofotokoagulację (ECP). Szpital ten to także jeden z nielicznych ośrodków na Śląsku przeprowadzających zabieg laserowego udrażniania dróg łzowych (przezkanalikowa laserowa dakrocystorhinostomia – LDCR).

Ranking Szpitali 2017 opracowany został przez Centrum Konsultacyjne Medical wydawnictwa Termedia, od ponad 10 lat zajmującego się oceną jakości usług medycznych w Polsce. Ankiety sprawdzające jakość usług realizowanych przez ośrodki okulistyczne zostały opracowane przez ekspertów w dziedzinie okulistyki – pracowników NFZ, profesorów, konsultantów wojewódzkich i krajowych.

Centrum Medyczne Mavit prowadzi w Warszawie przy ulicy Podleśnej Szpital Specjalistyczny, w którym przeprowadzane są operacje zaćmy, operacje jaskry, zaćmy z jaskrą, witrektomii, zabiegi laserowej korekcji wzroku i inne zabiegi okulistyczne. W Warszawie Mavit prowadzi również ośrodek okulistyczny przy ulicy Migdałowej na Ursynowie.

Mavit prowadzi również w Katowicach Szpital Specjalistyczny, oferujący zabiegi w zakresie laryngologii, chirurgii szczękowo-twarzowej oraz okulistyki.

Przeczytaj teraz

UOKiK: niedozwolona zmowa lubelskich szpitali

Autor:
Dodano: 11.01.2013

Dziewięć lubelskich szpitali zawarło porozumienie ograniczające konkurencję prywatnych placówek medycznych. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydała decyzję stwierdzającą, że była to niedozwolona praktyka. Jej celem miało być przejęcie przez szpitale środków finansowych z NFZ, które w ramach kontraktów otrzymywały NZOZ-y.

Niedozwolona praktyka trwała w latach 2011-2012. Przedstawiciele dziewięciu lubelskich szpitali wspólnie ustalili, że wypowiadają umowy z niepublicznymi placówkami na świadczenie badań specjalistycznych. Prywatne zakłady opieki zdrowotnej mogą bowiem realizować świadczenia zdrowotne korzystając ze sprzętu i kadry publicznych podmiotów – po podpisaniu odpowiedniej umowy lub promesy na podwykonawstwo. Dzięki temu mają możliwość kompleksowego świadczenia usług, co jest warunkiem zawarcia kontraktu z NFZ. Zawierając porozumienie szpitale liczyły, że NFZ rozwiąże umowy z niepublicznymi placówkami. Miało to spowodować przejęcie przez szpitale środków finansowych z NFZ.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte przez UOKiK w listopadzie 2011 roku. Według Urzędu, zgodnie z prawem antymonopolowym szpitale  posiadają status przedsiębiorcy, ponieważ prowadzą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu odpłatnych usług niepublicznym placówkom służby zdrowia. Dlatego nie mogą zawierać porozumień ograniczających konkurencję.

Prezes UOKiK wydała decyzję stwierdzającą zawarcie niedozwolonego porozumienia, nie nałożyła jednak na jego uczestników kar finansowych. Głównym powodem była specyfika działalności szpitali. Sankcja pieniężna miałaby wpływ na pogorszenie jakości usług świadczonych pacjentom.

Decyzja nie jest ostateczna. Przysługuje od niej możliwość odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przeczytaj teraz

Lux Med współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 1.03.2023

Grupa Lux Med rozpoczęła kolejną współpracę z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Tym razem dotyczy ona realizacji zajęć praktycznych dla studentów kierunku położnictwo.

Lux Med od wielu lat jest zaangażowany w kształcenie kadr medycznych i aktywnie włącza się w proces merytorycznego, dobrego przygotowania pracowników do opieki nad pacjentami. Grupa współpracuje z uczelniami i ośrodkami kształcenia podyplomowego w całej Polsce, na przykład z takimi warszawskimi uczelniami jak Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wyższa Szkoła Handlowa czy Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia. Dysponuje szeroką bazą profesjonalistów medycznych oraz doskonałą infrastrukturą zarówno kliniczną Centrum Edukacji Medycznej CEM, jak i dydaktyczną.

Studenci kierunków medycznych są i będą obecni w centrach medycznych i szpitalach należących do Grupy Lux Med.

Strategiczne partnerstwo Grupy Lux Med i SGH

Grupa Lux Med jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią międzynarodowej grupy Bupa (od 2013 roku), która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce już od 30 lat.

Podczas pandemii Covid – 19 Grupa włączyła się aktywnie do walki o zdrowie i życie Polaków, wspierając sektor publiczny. Grupa Lux Med zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 270 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 14 szpitali oraz blisko 3000 poradni partnerskich.

Grupa Lux Med zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska.

Grupa Lux Med jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Przeczytaj teraz

Katowice: 5,5 mln zł na sprzęt dla Szpitala Bonifratrów

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 3.03.2019

Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach realizuje projekt inwestycyjny o wartości 6,2 mln zł. Placówka otrzyma 5,5 mln zł dofinansowania unijnego na ten cel. Środki zostaną przeznaczone na modernizację, sprzęt medyczny i diagnostykę we wszystkich oddziałach szpitala.

Zgodnie z planem pacjenci jeszcze w roku 2019 skorzystają z nowego wyposażenia.

26 lutego 2019 szpital podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego na dofinansowanie projektu.

– Ochrona zdrowia jest jednym z najważniejszych priorytetów dla zarządu województwa śląskiego. Jesteśmy przekonani, że te pieniądze w przypadku Szpitala Zakonu Bonifratrów będą bardzo dobrze spożytkowane, co będzie skutkowało jeszcze efektywniejszym leczeniem pacjentów z terenu całego województwa. To umowa nie jest jednak żadnym incydentem. To kolejny przykład skutecznego kierowania z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego dla placówek medycznych niezbędnych środków. W najbliższym czasie będziemy podpisywać kolejne tego typu umowy – zapowiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Nazwa projektu to „Poprawa wskaźnika zdrowych urodzeń oraz ograniczenie negatywnych skutków wielochorobowości wieku dojrzałego i starszego poprzez unowocześnienie zaplecza diagnostyczno-terapeutycznego w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Katowicach sp. z o.o.” .

Projekt w całości dotyczy leczenia szpitalnego – poprawy zaplecza diagnostyczno-leczniczego (w tym zabiegowego) poprzez wymianę zużytego sprzętu i zakup nowego w następujących obszarach: choroby układu krążenia, układu oddechowego, onkologiczne oraz w opiece nad matką i dzieckiem – ginekologia, położnictwo i neonatologia.

Celem projektu jest poprawa wykrywalności schorzeń i skuteczności terapii chorób negatywnie wpływających na demografię regionu, czyli zaburzeń płodności, chorób układu krążeniowo-oddechowego i onkologicznych nasilających się w następstwie obciążenia czynnikami środowiskowymi i starzenia się populacji.

Czytaj także: Katowice: Szpital Bonifratrów rozbudowuje placówkę>>>

Doposażenie oddziałów w sprzęt medyczny pozwoli między innymi na wzrost wykrywalności schorzeń cywilizacyjnych, uchwycenie najmniejszych zmian objętych procesem nowotworowym, skrócenie czasu diagnoza-terapia, poprawę jakości rokowań.

– To dla naszego szpitala bardzo ważny dzień. Pozwoli nam przesunąć jakość naszego leczenia w daleką przyszłość. Beneficjentem tej umowy jest każdy nasz oddział, gdzie dzięki tym pieniądzom trafi nowy sprzęt. Będziemy startować w kolejnych konkursach i mam nadzieję, że jeszcze uda nam się wywalczyć finansowe wsparcie – powiedziała Wioletta Niemiec, prezes Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach sp. z o.o.

Placówka jest jednym z 4 bonifraterskich szpitali działających w Polsce. Pozostałe zlokalizowane są w Krakowie, Łodzi oraz w Piaskach-Marysinie. Zakon prowadzi też Zespół Poradni i Lecznictwa w Warszawie oraz hospicjum i poradnię medycyny paliatywnej we Wrocławiu. W całej Europie Zakon Bonifratrów prowadzi kilkadziesiąt placówek medycznych.

Przeczytaj teraz