BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Przepisy dotyczące teleporady w POZ naruszają prawa pacjenta

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 17.02.2021

Projekt rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w POZ posiada wiele wad, między innymi narusza prawa pacjenta do decydowania o formie konsultacji medycznej oraz zasadę równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Stanowisko dotyczące projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej przygotowali Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Fundacja Telemedyczna Grupa Robocza, Komisja Informatyki i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polska Izba Informatyki Medycznej oraz Polskie Stowarzyszenie HL7.

Według autorów stanowiska projekt posiada wady, które wpłyną negatywnie na jakość oraz dostępność do świadczeń realizowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

W dokumencie wskazano na cztery fundamentalne wady projektu.

Pierwsza wynika z faktu, że zakaz dotyczący udzielania teleporady w POZ grupie pacjentów do ukończenia 6. roku życia oraz powyżej 65. roku życia jest kryterium administracyjnym, a nie medycznym. Zakaz ten nie uwzględnia także woli pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego.

Kolejna uwaga dotyczy tego, że pacjenci ze wskazanych grup nie będą mogli skorzystać z teleporad również wtedy, gdy taka forma konsultacji będzie dla nich szczególnie korzystna.

Poza tym nieuwzględnienie kluczowych aspektów medycznych i arbitralne pozbawienie części pacjentów możliwości skorzystania z teleporady stanowi rozwiązanie, które nie uwzględnia istotnych aspektów dotyczących sprawowania opieki nad pacjentem w sposób adekwatny do jego problemu zdrowotnego – czytamy w stanowisku.

Na temat projektu rozporządzenia czytaj: Będą kolejne zmiany w teleporadach w POZ>>>

Wnioskodawcy zwrócili także uwagę na wiele aspektów związanych z naruszeniem praw pacjenta, między innymi zasady równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz prawa do skorzystania ze świadczeń medycznych w sposób zgodny z aktualną wiedzą medyczną. Projektowany przepis narusza także prawa obywateli do samodecydowania o sobie.

Wskazano również dodatkowe negatywne następstwa procedowanej zmiany, polegające na wydłużeniu czasu uzyskania świadczenia zdrowotnego.

W dokumencie zaproponowano propozycje rozwiązań w zakresie standardu organizacyjnego teleporady, które wpłyną na poprawę efektywności oraz jakości udzielanych świadczeń.

– Budowa systemu, w którym telemedycyna jest wykorzystywana w odpowiednim zakresie stanowi istotne wyzwanie, dla którego należy podjąć strategiczne oraz spójne działania regulacyjne, prowadzące do rozwiązania zdiagnozowanych problemów. W ocenie wnioskodawców pozbawienie określonej grupy pacjentów możliwości skorzystania z teleporad nie rozwiązuje powyższej kwestii, a robienie tego wbrew woli pacjentów lub ich przedstawicieli ustawowych stanowi naruszenie ich podstawowych praw do opieki zdrowotnej – czytamy w piśmie.

Cały dokument dostępny jest tutaj.

Przeczytaj teraz

Swissmed sprzeda centrum opieki

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 28.02.2018

Swissmed Prywatny Serwis Medyczny, spółka z Grupy Swissmed, poinformowała o zamiarze zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów.

Uchwałę dotyczącą wyrażenia zgody na sprzedaż podejmie Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Swissmed Prywatny Serwis Medyczny S.A., które odbędzie się 26 marca 2018 roku.

Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów to Centrum Opiekuńczo-Rehabilitacyjne, zapewniające całodobową opiekę osobom starszym, pacjentom po hospitalizacji lub leczeniu operacyjnym, które ze względu na stan zdrowia lub stopień niepełnosprawności nie mogą samodzielnie funkcjonować w środowisku domowym, a także akademia seniora, zajęcia edukacyjne i opieka w domu.

Centrum działa w Gdańsku, przy ulicy Wileńskiej, gdzie również funkcjonuje szpital i przychodnia Swissmed. Przychodnie Swissmed działają także w Gdańsku przy ulicy Skłodowskiej, w Gdyni przy ulicy Armii Krajowej oraz w Pruszczu Gdańskim.

Oprócz spółki Prywatny Serwis Medyczny w skład Grupy Swissmed wchodzą także: spółki Swissmed Centrum Zdrowia S.A., która oferuje między innymi usługi szpitalne i ambulatoryjne finansowane ze środków NFZ,  Swissmed Nieruchomości oraz Swissmed Development.

 

 

Przeczytaj teraz

Innowacyjne testy na endometriozę łatwiej dostępne

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 28.08.2023

Nie lata, a od kilku do kilkunastu dni – tyle wystarczy, by zdiagnozować endometriozę. Od 28 sierpnia br. innowacyjny test EndoRNA qRT-PCR opracowany przez naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu można wykonać w wybranych centrach medycznych Medicover w Warszawie. W kolejnych tygodniach taką możliwość będą miały także mieszkanki innych miast na terenie kraju. Centra medyczne Medicover to kolejne, po Szpitalu Medicover na warszawskim Wilanowie oraz klinikach leczenia niepłodności InviMed, kliniki, w których Medicover oferuje możliwość wykonania testu na endometriozę.

Endometrioza jest schorzeniem, które dotyka kobiecych narządów rozrodczych, zwłaszcza błony śluzowej macicy, zwanej endometrium. U pacjentek z tą chorobą tkanka endometrialna rozprzestrzenia się na jajniki, jajowody, powierzchnię macicy, a czasami nawet poza miednicę, na narządy wewnętrzne. Łuszczące się endometrium zamiast być usuwane z organizmu – odkłada się w nim, powodując m.in. stany zapalne, zrosty etc.

Według Światowej Organizacji Zdrowia choroba występuje u około 10 proc. populacji na świecie. W Polsce choruje na nią ok. 3 milionów kobiet, a co u trzeciej z nich z tego powodu występują poważne trudności z zajściem w ciążę.

– Endometrioza ze względu na niespecyficzne objawy, takie jak: intensywny ból w trakcie menstruacji, ból ciągły w okolicy krzyżowej lub bolesność w trakcie stosunku, oddawania moczu lub stolca, dotychczas była trudna do rozpoznania. Dla wielu pacjentek oznaczało to lata cierpienia – średnio diagnostyka trwała od kilku do nawet kilkunastu lat – a w wielu przypadkach przekreślało szansę na zajście w ciążę. Obecnie, dzięki małoinwazyjnym i bezpiecznym testom opracowanym przez polskich naukowców, wystarczy maksymalnie kilkanaście dni na potwierdzenie lub wykluczenie choroby, a następnie podjęcie leczenia 
– tłumaczy lek. Agnieszka Motyl, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover.

Jak wygląda badanie?

Badanie odbywa się podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym i przypomina pobranie cytologii.

– Lekarz, metodą biopsji aspiracyjnej, pobiera próbkę endometrium w trakcie fazy wydzielniczej cyklu miesiączkowego. Jest to mało inwazyjne pobranie, a pacjentka od razu może wrócić do codziennych czynności – mówi lekarka.

Następnie w warunkach laboratoryjnych sprawdza się poziom ekspresji mRNA genu FUT4 – enzymu biorącego udział w metabolizmie białek, którego poziom koreluje ze stanem klinicznym, czyli obecnością endometriozy. Wynik jest dostępny od 7 do 10 dni roboczych. Decyzję o tym, czy u danej pacjentki można wykonać test, każdorazowo podejmuje lekarz podczas konsultacji ginekologicznej. Test zaleca się szczególnie kobietom, które zmagają się z takimi dolegliwościami jak: ból ciągły w okolicy krzyżowej, nawracający ból w okresie około menstruacyjnym, bolesność podczas stosunku płciowego, oddawania moczu czy stolca, a także cierpiących na zmęczenie i zaburzenia emocjonalne.

Od kiedy będzie można wykonać badanie?

Pacjentki od 28 sierpnia br. będą mogły wykonać test w wybranych centrach medycznych Medicover w Warszawie. W kolejnych tygodniach usługa ma się pojawić także w innych miastach na terenie całej Polski. Z badania może skorzystać każda dorosła kobieta, bez względu czy posiada pakiet medyczny Medicover czy też nie. Zapisy na konsultację ginekologiczną, a następnie test, są prowadzone telefonicznie przez pracowników Biura Obsługi Klienta, osobiście w centrum medycznym, poprzez Internet (MediStore) lub aplikację Medicover Online (dotyczy pacjentów z pakietem Medicover).

Medicover, wiodący międzynarodowy dostawca, od ponad 28 lat świadczy usługi w zakresie opieki medycznej i wellbeing. Ginekologia jest jedną z najbardziej rozwijanych kategorii świadczeń w ramach oferty wielospecjalistycznych centrów medycznych firmy. Wśród oferowanych pacjentkom usług są m.in. dostęp do cytologii płynnej (LBC), fizjoterapia uroginekologiczną, a także implant antykoncepcyjny, czyli nowoczesna metoda antykoncepcji hormonalnej. Medicover, wspierając pacjentki w dbaniu o ich zdrowie intymne, w swoim portfolio ma także usługi z obszaru telemedycyny, a także pakiety badań profilaktycznych.

Więcej informacji o testach na endometriozę znajduje się na stronie Medicover.

***

O teście

Test EndoRNA qRT-PCR, opracowany przez polską firmę Diagendo, jest przeznaczony dla pacjentek z podejrzeniem endometriozy – pozwala przyspieszyć moment postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Jest to wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa należy go stosować zgodnie z instrukcją. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się ze specjalistą, który zadecyduje, czy dany wyrób jest przeznaczony dla konkretnej osoby.

Przygotowanie i przebieg badania

Na badanie należy zgłosić się we wczesnej fazie wydzielniczej (przy standardowym, 28 dniowym cyklu pomiędzy 14 a 21 dniem), a 4 dni przed planowanym terminem pobrania wymazu nie należy przyjmować żadnych leków dopochwowych ani stosować tamponów czy wykonywać zabiegów polegających na płukaniu pochwy. 

Test na endometriozę polega na pobraniu próbki endometrium metodą biopsji aspiracyjnej. Badanie nie wymaga znieczulenia, trwa kilka minut, a kobieta może odczuwać lekki dyskomfort.

Wynik badania dostępny jest po około 7-14 dniach roboczych od momentu pobrania próbki od pacjentki. W przypadku testu EndoRNA fałszywie negatywne wyniki mogą dotyczyć 6-11,8% wyników.

Przeciwwskazania

Ginekolog może odmówić pobrania testu na endometriozę, jeżeli pacjentka zgłosi się na badanie w nieprawidłowym dniu cyklu oraz w przypadku, gdy nie minęły 3 miesiące od zakończenia terapii hormonalnej – hormony wpływają na endometrium, co może zafałszować wynik badania. Test nie jest również wykonywany kobietom w ciąży. 

Cena testu na endometriozę to koszt ok. 2000 zł. Badanie poprzedza obowiązkowa konsultacja ginekologiczna (dodatkowo płatna).

Przeczytaj teraz

Ortopeda ze szpitala MedPolonia na konferencji w Szanghaju

Autor:
Dodano: 8.08.2017

Doktor Klaudiusz Kosowski, związany ze szpitalem i przychodnią MedPolonia, jako jedyny ortopeda z Poznania wziął udział w międzynarodowej konferencji ISAKOS, która odbyła się w Szanghaju, poświęconej najnowszym osiągnięciom w dziedzinie artroskopii, chirurgii kolanowej i medycyny sportowej.

ISAKOS to międzynarodowa konferencja o światowej renomie odbywająca się co dwa lata. W trakcie pięciu dni tegorocznej edycji jej uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najbardziej zaawansowanymi technikami chirurgicznymi oraz zaangażować się w dyskusję na temat bieżących zagadnień w zakresie praktyki ortopedycznej. (https://www.isakos.com/2017Congress).

– Uczestniczyłem głównie w sesjach dotyczących zagadnienia rekonstrukcji więzadła krzyżowego i problemów chrząstki stawowej. Szczególnie interesujące okazały się zagadnienia poświęcone tendinopatii, czyli grupie schorzeń związanych ze stanami zapalnymi ścięgna Achillesa oraz innych ścięgien. Tendinopatia ścięgna Achillesa jest jednym z najczęstszych problemów w obrębie aparatu ruchu, jakich doświadcza osoba uprawiająca bieganie, gdyż nadmierna eksploatacja i często powtarzające się obciążenie przeciąża ścięgno – mówi doktor Kosowski z MedPolonii.

Skuteczne leczenie tendinopatii, szczególnie w jej fazie zwyrodnieniowej (kiedy pacjent nie odczuwa bólu, ale dochodzi do częstych zerwań ścięgien), to nowość w medycynie. Aktualnie tylko jedna firma na świecie zajmuje się techniką polegającą na połączeniu przeszczepu cenocytów (namnożonych komórek ścięgna) i przeszczepieniu ich w obrębie chorego ścięgna wspomaganych czynnikami wzrostu.

– Mam nadzieję, że terapia będzie dostępna również w Europie, a MedPolonia będzie pierwszą placówką, która ją wdroży – podkreśla dr Kosowski. Hodowla tenocytów i wspomaganie ich działania czynnikami wzrostu to przyszłość w leczeniu tego typu schorzeń.

Kolejną interesującą nowością w medycynie, prezentowaną na kongresie w Szanghaju, są ksenografty, czyli przeszczepy odzwierzęce, na przykład ze ścięgna świni. Metoda ta była testowana w ramach badań klinicznych w szpitalu MedPolonia i będzie wkrótce dostępna do szerszego stosowania.  Wykorzystywana jest między innymi przy zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego, czyli przeszczepu do rekonstrukcji więzadła.

Równie ciekawym tematem poruszanym na konferencji były wiscoprotezy – od niedawna również dostępne w MedPolonii. Protezy stosowane są u pacjentów, którzy nie mogą lub nie chcą poddać się zabiegowi, jako alternatywa do operacji stawu kolanowego. Żel noltrex zostaje wstrzyknięty i działa jako wiscoproteza przez dwa lata. Nie wyleczy to stawu, ale znacząco poprawi komfort życia, gdyż pozwala kontrolować ból. Ten jest dużo mniejszy, zredukowany do minimum. To znakomite rozwiązanie zarówno dla biegaczy, gdyż ogranicza tarcie i pomaga zachować integralność chrząstki, jak i dla seniorów, gdyż przynosi ulgę w ciągłym podrażnieniu stawów, a także znakomicie służy procesowi resorpcji.

Szpital i przychodnia MedPolonia działa od ponad 8 lat. Zapewnia kompleksową diagnostykę  oraz leczenie w ponad trzydziestu specjalistycznych poradniach, dziesięciu pracowniach diagnostycznych oraz nowoczesnym laboratorium medycznym.

Posiada 28 miejsc szpitalnych w 19 pokojach. Rocznie w placówce   przeprowadzanych jest około 2200 operacji z zakresu chirurgii ogólnej, plastycznej,  neurochirurgii, okulistyki, ortopedii, laryngologii, ginekologii i urologii.

Pacjenci MedPolonii mogą korzystać z usług medycznych w trybie komercyjnym, a także w wybranych specjalizacjach w ramach kontraktu z NFZ.

Med Polonia prowadzi szpital i przychodnię przy ulicy Obornickiej 262 w Poznaniu a także działającą od 2015 roku przychodnię przy ulicy Starołęckiej 42.

Przeczytaj teraz

Scanmed Multimedis: wzrost przychodów Grupy

Autor:
Dodano: 14.05.2013


Grupa Scanmed Multimedis osiągnęła w I kwartale 2013 roku przychody netto ze sprzedaży w wysokości 22 072 tys. zł, co stanowi wzrost o 60,3 procent w stosunku do przychodów osiągniętych w analogicznych okresie roku 2012. Grupa odnotowała w I kwartale 2013 stratę w wysokości 4 tysięcy złotych.

Na tak dużą dynamikę przychodów Grupy miało wpływ konsolidowanie przychodów Scanmed S.A. od początku 2013 roku (w 2012 roku przychody te konsolidowane były od III kwartału). Skorygowana dynamika przychodów Grupy o przychody Scanmed S.A. w I kwartale 2012 roku wynosi 105,5 procent.

W lutym 2013 roku spółka zadebiutowała na rynku Catalyst, wprowadzając do obrotu 19.050 obligacji na okaziciela serii A o wartości nominalnej 1.000 zł każda. W marcu spółka przeprowadziła emisję akcji, pozyskując ponad 21 mln zł. Środki te pozwoliły na uruchomienie nowych inwestycji, w tym zakup udziałów w spółce posiadającej nieruchomość szpitalną – Scan Development. W marcu 2013 r. rozpoczęto budowę oddziału rehabilitacji neurologicznej. Rozpoczęto także proces nadbudowy kolejnej kondygnacji w kluczowej placówce ambulatoryjnej w Krakowie przy ul. Armii Krajowej 5. Na części powierzchni powstanie tam nowoczesny kompleks pediatryczny, z szeroką bazą specjalistycznej opieki zdrowotnej dla najmłodszych oraz zapleczem diagnostycznym. W drugim skrzydle powstanie kompleksowe centrum opieki dla seniorów wraz z ośrodkiem dziennego pobytu.

Szpital św. Rafała znacząco zwiększył swoją pozycję w regionie, przejmując funkcje szpitala pracującego w trybie „ostrym” i stając się tym samym integralną częścią systemu całodobowego zabezpieczenia świadczeń dla mieszkańców województwa małopolskiego. Dodatkowo rozszerzono ofertę zabiegów szpitalnych, wprowadzając między innymi zabiegi resekcyjne tarczycy czy zabiegi rekonstrukcji piersi. W szpitalu uruchomiono  również nową pracownię rezonansu magnetycznego.

Grupa Scanmed Multimedis konsekwentnie podejmuje, spójne ze swoją strategią oraz istotne dla otoczenia społecznego, inicjatywy na rzecz edukacji zdrowotnej i profilaktyki chorób. W I kwartale 2013 roku przeprowadzono ponad 90 akcji profilaktycznych i edukacyjnych w zakresie kardiologii, endokrynologii, ginekologii, urologii, dermatologii, ortopedii, stomatologii, laryngologii, profilaktyki cholesterolowej, profilaktyki cukrzycy.

Grupę Scanmed Multimedis tworzą spółki: Scanmed Multimedis S.A., realizująca usługi z zakresu opieki ambulatoryjnej, diagnostyki obrazowej oraz transportu medycznego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, spółka Scanmed S.A., prowadząca Szpital Św. Rafała,  spółka Medrun z dwoma wieloprofilowymi centrami medycznymi na terenie Warszawy i Wrocławia, Akamedik Services, realizująca usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej na terenie Warszawy, Scanrent, odpowiedzialna za zarządzanie nieruchomościami Grupy oraz Scan Diagnostic.

Przeczytaj teraz

PZU: zakup sieci przychodni Elvita

Autor:
Dodano: 13.08.2014

12 sierpnia 2014 roku  Tauron Polska Energia poinformował o oficjalnym zakończeniu negocjacji i podpisaniu umowy sprzedaży Przedsiębiorstwa Świadczeń Zdrowotnych i Promocji Zdrowia Elvita Jaworzno III.  Nabywcą jest Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU SA.

W maju 2014 PZU kupił trzy półki od koncernu Orlen – Orlen Medica z Płocka, Prof-Med z Włocławka oraz sanatorium Krystynka z Ciechocinka. Przejmowanie placówek medycznych to element strategii PZU.

Więcej na ten temat w artykule: PZU inwestuje w przychodnie

Elvita prowadzi działalność medyczną w siedmiu przedsiębiorstwach, które powstały na bazie zakładowych przychodni. Są to : Górniczy Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Jaworznie (4 placówki), Centrum Medyczne „Trójka” w Jaworznie (3 placówki), Górniczy Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Libiążu, Altermed Plus w Katowicach, Sanatorium Uzdrowiskowe Elektron w Ustroniu, Przychodnia Lekarska im. M.M. Kolbego w Częstochowie oraz EŁ-MED w Będzinie.

Spółka obejmuje opieką medyczną ponad 100 tysięcy osób. Placówki oferują ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, finansowaną z NFZ oraz komercyjną. Kontrakt placówek Elvita z Funduszem ma wartość ponad 10 mln zł.

Restrukturyzacja działalności medycznej w Grupie Tauron została rozpoczęta w roku 2009 w ramach realizacji strategii korporacyjnej. Jak informuje Tauron w komunikacje, decyzja o wyłączeniu usług medycznych z zakresu działalności holdingu była podyktowana koniecznością dostosowania spółek Grupy do wymogów znowelizowanego Prawa energetycznego oraz uporządkowania działalności niepodstawowej w poszczególnych obszarach. Konsolidacja następowała poprzez łączenie kolejnych spółek.

Na mocy zapisów umowy z TFI PZU SA przejście aktywów nastąpi co najmniej po 60 dniach od momentu podpisania porozumienia. Umowa sprzedaży zakłada również trzyletni okres współpracy pomiędzy Elvitą a spółkami Grupy Tauron w zakresie świadczenia usług z obszaru medycyny pracy.


 

Przeczytaj teraz