Kraków: wyróżnienie dla Szpitala Bonifratrów

0
276

Szpital Zakonu Bonifratrów z Krakowa został wyróżniony certyfikatami „Czyste Zdrowie” przyznawanymi przez Fundację Nieskończone Możliwości. Certyfikaty otrzymały dwa oddziały: diagnostyczno-leczniczy oraz chirurgii ogólnej i onkologicznej.

Akcja, wspierana przez gminę Kraków, ma na celu podniesienie świadomości i odpowiedzialności społecznej mieszkańców,  którzy przez dwa miesiące mogli zgłaszać do udziału w konkursie placówki użyteczności publicznej, uznane przez nich za szczególnie czyste.

Wszystkich kandydatur było blisko 50, natomiast pozytywną weryfikacje przeszło 16 miejsc, które zgodziło się na „kontrolę” czystości. Wśród nagrodzonych znalazły się placówki medyczne, szkoły, restauracja, biblioteka oraz zakład fryzjerski.

Patronat nad projektem „Czyste Zdrowie” objęli: Szpital Uniwersytecki, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Fundusz Zdrowia, Radio Kraków, Dziennik Polski oraz portal krakow.pl.

Szpital Bonifratrów w Krakowie prowadzi także oddziały: chorób wewnętrznych, angiologii i geriatrii, wojewódzki oddział chirurgii naczyń i angiologii z pododdziałem terapii wewnątrznaczyniowej oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii.
W placówce działają poradnie lekarza rodzinnego i specjalistyczne (między innymi ziołolecznictwa), pracownie diagnostyczne oraz dział rehabilitacji.

Usługi szpitala są oferowane zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i komercyjnie.

Placówka jest jednym z 4 bonifraterskich szpitali działających w Polsce. Pozostałe zlokalizowane są w Katowicach, Łodzi oraz w Piaskach-Marysinie. Zakon prowadzi też Zespół Poradni i Lecznictwa w Warszawie, apteki, sklepy zielarskie oraz domy opieki. W Europie Zakon Bonifratrów prowadzi kilkadziesiąt placówek medycznych, których tradycje sięgają XVII wieku.