Lux Med: olimpijczycy zachęcają do świadomego i bezpiecznego uprawiania sportu

0
278

Polscy olimpijczycy oraz Grupa Lux Med rozpoczęli kampanię edukacyjną „Zdrowi – gotowi – sport!”, by uświadamiać potrzebę regularnych badań i kontroli stanu zdrowia, które  są podstawą bezpiecznego treningu i właściwą drogą do osiągnięcia osobistych celów związanych z aktywnością fizyczną i  sportem.

Niemal połowa Polaków uprawia sport. Najnowsze badania TNS Polska „Aktywność sportowa Polaków” pokazują, że Polakom brakuje odpowiedniego przygotowania do uprawiania sportu. 54 procent respondentów opiera plan treningu wyłącznie na własnej wiedzy i doświadczeniu, a tylko 6 procent uprawiających sport Polaków konsultuje się z lekarzem medycyny sportowej. Co trzeci respondent uważa, że badania z zakresu medycyny sportowej są przeznaczone wyłącznie dla zawodowych sportowców.

Aktywni, ale nie przygotowani – to kluczowy wniosek z badań przeprowadzonych przez TNS Polska w ramach kampanii „Zdrowi – gotowi – sport!”, prowadzonej przez Grupę Lux Med. Do profesjonalnego, odpowiedzialnego podejścia do zdrowia i treningów przekonują Polaków olimpijczycy: badmintoniści, szermierze, wioślarze i kolarze. Wyczynowi sportowcy doskonale zdają sobie sprawę z wagi regularnych badań towarzyszących intensywnej aktywności fizycznej. Stała i profesjonalna kontrola medyczna jest dla nich nie tylko kwestią zdrowia i samopoczucia, ale także zawodowych osiągnięć. 

– Jesteśmy bardzo zaangażowani w kształtowanie postaw prozdrowotnych Polaków.  W Polsce wiele mówimy o leczeniu, ale zdecydowanie za mało o profilaktyce. Zdrowy sport to klucz do zdrowia, dlatego tak bardzo wierzę w naszą akcję. Jesteśmy głównym partnerem medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i największym prywatnym świadczeniodawcą w kraju, dlatego czujemy się w obowiązku by wspierać Polaków w bezpiecznym uprawianiu sportu – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.

O sportowej kondycji i zdrowiu decydują – częstotliwość treningów,  ich objętość i  stopień intensywności. Olimpijczycy zaangażowani w kampanię odkreślają, że w przygotowaniach do zawodów nie koncentrują się jedynie na zadaniach sportowych. Ich intensywny trening wymaga bowiem przełączenia stylu życia na sportowy tryb wysokiej dbałości o organizm. Oznacza to  świadome planowanie odżywiania, odpowiednio wyważone proporcje pomiędzy wysiłkiem, a regeneracją, stałą kontrolę medyczną, regularne konsultacje ze specjalistami z zakresu medycyny,  fizjoterapii i ergonomii ruchu.

Aleksandra Socha, polska szablistka, olimpijka, wielokrotna Mistrzyni Polski, Europy i Świata, jest pod stałą opieką lekarzy i fizjoterapeutów, ale jak sama podkreśla najważniejsza jest profilaktyka. – Profilaktyka to klucz do sukcesu, to dzięki niej możemy się uchronić od kontuzji i poznać nasz organizm. Sprawdzając kondycję, zwiększamy szanse, by cieszyć się sportem przez długie lata. Dziś możemy zbadać właściwie wszystko, dzięki rozszerzonej morfologii możemy dobrać odpowiednią dietę i suplementację. Ważne jest, aby decyzje dotyczące diety i treningu podejmować na podstawie wyników badań i konsultacji z lekarzem. Każdy organizm jest inny, dlatego lepiej nie dobierać diety, suplementów oraz planu treningowego samemu, czy też za radą koleżanki lub na podstawie informacji znalezionych w intrenecie – mówi.

Robert Korzeniowski, menedżer programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych Grupy Lux Med, sugeruje, by badać się dwa razy w roku, wykonując podstawowe badania laboratoryjne parametrów krwi i moczu oraz konsultując się  ze specjalistami medycyny sportowej z dziedzin, takich jak interna, kardiologia czy ortopedia. Warto także na drodze testów sprawdzić wydolność i sprawność funkcjonalną organizmu. W czasie intensywnej aktywności fizycznej bezcenna jest opieka fizjoterapeutów: Porady fizjoterapeutów są szczególnie cenione przez profesjonalnych sportowców. Fizjoterapeuci umieją w porę dostrzec pierwsze symptomy przeciążenia  i zapobiec kontuzji. Poradzą, jak odbierać sygnały od  własnego organizmu i kiedy warto odpuścić – a to zarówno dla sportowca zawodowego, jak i ambitnego amatora bywa bardzo trudne!  – zauważa Robert Korzeniowski.

Z najnowszego raportu „Zdrowi – gotowi – sport!” wynika, że Polacy coraz więcej czasu spędzają aktywnie, przy czym najczęściej decydują się na jazdę na rowerze (45 procent), bieganie (25 procent), grę w piłkę nożną (17 procent), trening siłowy (16 procent) oraz pływanie (14 procent). Co czwarty. Polak trenuje z dużą częstotliwością: 7 procent uprawia sport codziennie lub prawie codziennie, a 17 procent kilka razy w tygodniu.

Ponad połowa Polaków uprawiających sport przyznaje, że swoje treningi opiera na własnej wiedzy oraz doświadczeniu (54 procent). Rzadziej przy planowaniu treningu brane są pod uwagę wskazania trenera (16 procent), bezpłatne programy i porady treningowe z różnych źródeł (11 procent).

Niewiele lepiej wyglądają statystyki dotyczące wykonywania specjalistycznych badań lekarskich przez aktywnych Polaków. Na badanie serca i kręgosłupa zdecydowało się jedynie 19 procent respondentów, badaniom układu oddechowego i wydolnościowym poddało się 16 procent. Często, ale nie zawsze, dopiero pojawienie się urazu, kontuzji lub bólu uniemożliwiającego trening motywuje Polaków do odwiedzenia lekarza.

Z badań wynika, że w przypadku pojawienia się dolegliwości utrudniających aktywność fizyczną, 34 procent Polaków decyduje się skorzystać z porady lekarza, 30 procent przerywa trening do czasu ustąpienia dolegliwości, 25 procent zażywa suplementy diety lub leki bez recepty, a jedynie 15 procent udaje się do fizjoterapeuty.

Ogólnopolskie badanie TNS Polska „Aktywność sportowa Polaków” zostało przeprowadzone w dniach 20-25 maja 2016 roku na próbie reprezentatywnej dla populacji Polaków w wieku 18-50 lat. Badanie wykonano metodą wywiadów bezpośrednich CAPI. Badanie zostało zrealizowane przy wsparciu Grupy Lux Med.

Grupa Lux Med to największa sieć medyczna w Polsce, która działa w zintegrowanym modelu skoordynowanej opieki zdrowotnej. Oferta Grupy kierowana jest zarówno do klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Klienci korporacyjni korzystają z Pracowniczych Programów Zdrowotnych rozwijanych wokół medycyny pracy. Klienci indywidualni mogą skorzystać z opieki zdrowotnej na podstawie Planów Opieki Medycznej, a także tzw. świadczeń FFS (fee for service, opłaty za poszczególne usługi) oraz w ramach kontraktu z NFZ.

Obecnie opieka medyczna świadczona jest już w 193 placówkach. Usługi ambulatoryjne realizowane są przede wszystkim w placówkach Lux Med i centrach medycznych Medycyny Rodzinnej, która specjalizuje się w obsłudze pacjentów w ramach kontraktu z NFZ. Pod marką Profemed rozwijane są specjalistyczne przychodnie lekarskie przeznaczone dla klientów „fee for service”. Pod opieką Grupy Lux Med znajduje się ponad 1 700 000 pacjentów.

Grupa ma siedem szpitali: dwa świadczące usługi jednego dnia (Endoterapia w Łodzi i MegaMed w Bełchatowie), pięć szpitali w Warszawie, z których jeden świadczy szeroki zakres usług specjalistycznych (Lux Med),  drugi specjalizuje się w endoskopii i chirurgii (Endoterapia),  trzeci jest specjalistycznym ośrodkiem medycyny sportowej i ortopedii (Carolina Medical Center), a kolejne dwa to szpitale onkologiczne (Magodent).

Grupa Lux Med prowadzi również działalność ubezpieczeniową – Lux Med Ubezpieczenia jest oddziałem szwedzkiego towarzystwa ubezpieczeniowego LMG Försäkrings AB.

W ramach Grupy Lux Med działają także: Lux Med Diagnostyka, Eurodental, Tabita, Endoterapia, MegaMed, Medicor i Euro-Clinic. Endoterapia świadczy wysokospecjalistyczne usługi endoskopowe, MegaMed opiekę ambulatoryjną i chirurgię jednego dnia, a Medicor oferuje  świadczenia ambulatoryjne i diagnostykę obrazową. Tabita to ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny dla osób starszych, samotnych oraz pacjentów w każdym wieku wymagających stałej opieki specjalistycznej i rehabilitacji.

Grupa Lux Med jest głównym partnerem medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Grupa Lux Med jest częścią międzynarodowej grupy Bupa, która świadczy opiekę medyczną i oferuje ubezpieczenia zdrowotne.