BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Będą określone maksymalne marże na maseczki

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 29.04.2020

Do konsultacji społecznych skierowany został projekt rozporządzenia ministra rozwoju w sprawie maksymalnych marż hurtowych i detalicznych stosowanych w sprzedaży maseczek.

W marcu 2020 roku w Polsce została przyjęta ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.), zgodnie z którą możliwe jest ustalanie maksymalnych marż stosowanych w sprzedaży towarów lub usług mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi lub kosztów utrzymania gospodarstw domowych.

Jednym z takich towarów są maseczki stosowane do zakrywania ust i nosa, których używanie jest obowiązkowe od 16 kwietnia 2020 roku podczas przebywania poza miejscem zamieszkania lub stałego pobytu.

Projekt rozporządzenia określa maksymalne marże hurtowe i detaliczne dla tych produktów w celu ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi, polegającymi na zawyżaniu ceny sprzedaży tych produktów w stosunku do cen sprzed okresu epidemii.

Projekt rozporządzenia ministra rozwoju w sprawie maksymalnych marż hurtowych i detalicznych stosowanych w sprzedaży niektórych maseczek został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 29 kwietnia 2020 roku.

Link do projektu>>>

Uwagi do projektu można przekazywać do 4 maja 2020 roku.

Czytaj także: Pracodawcy RP postulują pobieranie przez opiekunów medycznych materiału do testów>>>

Przeczytaj teraz

Szkolenie na temat wyrównywania szans

Autor:
Dodano: 11.08.2012


Ministerstw Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich zapraszają na regionalne spotkanie konferencyjno – szkoleniowe, którego celem jest upowszechnienie idei wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w dostępie do zatrudnienia oraz promowanie alternatywnych strategii w miejscu pracy, pozwalających na godzenie ról zawodowych i rodzinnych.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Obejmuje dwudniowe bezpłatne spotkania konferencyjno-szkoleniowe. Ich celem jest zwiększenie wiedzy na temat różnorodnych form zatrudnienia, ułatwiających godzenie ról (np. telepraca, job-sharing, elastyczny czas pracy, wynagrodzenie zadaniowe etc.) oraz opłacalności ich wprowadzania przez pracodawców, a także uświadomienie pracownikom korzyści płynących z wdrożenia takich rozwiązań.

Konferencje i szkolenia adresowane są do przedstawicieli Instytucji Rynku Pracy (pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia, przedstawicieli organizacji pracodawców i organizacji pracowników).Wskazane jest, aby uczestnikami szkoleń byli pracownicy współpracujący z wiodącymi podmiotami gospodarczymi  (np. pośrednicy pracy lub pracownicy uczestniczący w partnerstwie lokalnym na rzecz rozwoju), w tym przedstawiciele organizacji pracodawców i organizacji pracowników.

Najbliższe szkolenie odbędzie się w Warszawie w dniach 23-24 sierpnia w Hotelu Lord przy Alei Krakowskiej.
Szczegółowe informacje o projekcie, w tym program konferencji i szkoleń, formularze zgłoszenia udziału, harmonogram oraz lokalizacje spotkań w każdym województwie znajdują się na stronie  www.psdb.com.pl/godzenie_rol

Przeczytaj teraz

Affidea: 100 zabiegów brachyterapii w Centrum Onkologii w Wałbrzychu

Autor:
Dodano: 7.07.2015


Międzynarodowe Centrum Onkoterapii Affidea w Wałbrzychu jest jedyną placówką na Dolnym Śląsku oferującą pacjentom leczenie za pomocą brachyterapii nowotworów złośliwych nie tylko w zakresie ginekologii. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej aparaturze, która pozwala niezwykle precyzyjnie i bezpiecznie leczyć tą metodą guzy umiejscowione   w takich narządach jak płuco czy przełyk. Tylko w 2015 roku w placówce przeprowadzono już ponad 100 takich zabiegów.

Brachyterapia jest niezwykle precyzyjną techniką radioterapii, polegającą na bezpośrednim napromienianiu zmian nowotworowych dzięki umieszczeniu źródła promieniowania w samym guzie lub jego okolicach. Metoda ta stosowana jest samodzielnie lub w skojarzeniu z innymi metodami leczenia onkologicznego jak napromienianie wiązkami zewnętrznymi, czyli teleterapią, chemioterapia czy jako uzupełnienie leczenia chirurgicznego. Brachyterapię stosuje się w wybranych lokalizacjach nowotworów czyli w raku narządu rodnego, płuc i przełyku. MCO Affidea w Wałbrzychu jest obecnie jedynym ośrodkiem na terenie Dolnego Śląska gdzie przeprowadza się brachyterapię w raku płuca i raku przełyku.

– W przypadku zaawansowanego raka płuca czy przełyku brachyterapia pozwala na istotną poprawę jakości życia pacjentów, na przykład zmniejszając duszności. Najważniejsze jest jednak to, że niejednokrotnie przedłuża chorym życie. Lekarze specjaliści często sięgają po brachyterapię wtedy, gdy wyczerpie się skuteczność innych metod leczenia onkologicznego – tłumaczy dr Katarzyna Bojarowska z MCO Affidea w Wałbrzychu.

Baza ośrodków posiadających odpowiedni sprzęt i doświadczenie w brachyterapii śródtkankowej i śródjamowej jest w Polsce wciąż niewystarczająca, dlatego pacjenci często zmuszeni są szukać pomocy daleko od swojego miejsca zamieszkania. Dzięki obecności MCO Affidea w Wałbrzychu chorzy z terenu Dolnego Śląska mają do niej łatwy i szybki dostęp.

– Każdy chory, który zgłosi się do nas ze zdiagnozowanym nowotworem i dostarczy dokumentację dotyczącą swojej choroby, zostanie przyjęty praktycznie od ręki. W przypadku zakwalifikowania do brachyterapii okres oczekiwania musi jedynie uwzględniać czas niezbędny do przygotowania indywidualnego planu leczenia. W ramach podpisanego kontraktu z NFZ pacjenci leczeni są bezpłatnie – mówi Iwona Basińska, Dyrektor Regionalna Affidea Polska. – Wszystkim, którzy tego potrzebują zapewniamy również bezpłatne zakwaterowanie oraz transport do placówki – dodaje.

Ze względu na wysoką jakość leczenia z usług placówki korzystają również chorzy z dalszych zakątków kraju. MCO Affidea w Wałbrzychu rocznie leczy kilkuset pacjentów z zastosowaniem nowoczesnej formy brachyterapii z użyciem izotopu irydu.

Międzynarodowe Centrum Onkoterapii Affidea w Wałbrzychu od prawie 7 lat działa na terenie Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego. Placówka od początku swojej działalności objęła opieką ponad 20 tysięcy pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Od niespełna 13 lat na terenie szpitala funkcjonuje również wielospecjalistyczne Centrum Diagnostyczne. Affidea tym samym zapewnia chorym kompleksowe leczenie chorób nowotworowych.

MCO Affidea w Wałbrzychu jest ośrodkiem partnerskim szpitala Houston Methodist (Texas, USA), który wspiera działalność medyczną Grupy Affidea poprzez wirtualne konsultacje, wykłady oraz systematyczne szkolenia personelu medycznego, jak również poprzez osobiste wizytacje. Na mocy podpisanej umowy stowarzyszeniowej personel medyczny Affidea posiada dostęp do nowoczesnej bazy wiedzy i możliwości konsultowania wybranych przypadków ze światowej klasy specjalistami w dziedzinie radioterapii onkologicznej.

Firma Affidea (dawniej Euromedic) jest jednym z największych inwestorów i świadczeniodawców usług w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w Europie. W 197 centrach medycznych, będących wyłączną własnością firmy, zapewnia diagnostykę obrazową i laboratoryjną oraz usługi z zakresu radioterapii onkologicznej.

Firma zatrudnia blisko 6 000 specjalistów medycznych. Posiada centra w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, we Włoszech, w Turcji, Czechach, Rosji, Portugalii, Bułgarii, Szwajcarii, Irlandii oraz na Litwie. W Polsce firma Affidea obecna jest od 2000 roku.

Przeczytaj teraz

24 sierpnia 2018 wejdzie w życie ustawa o nakładach na zdrowie

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 11.08.2018

24 sierpnia 2018 roku wejdzie w życie ustawa z 5 lipca 2018 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Część zawartych w niej regulacji będzie obowiązywać od 2019, część – od 2028 roku.

Ustawa ustala wzrost nakładów na ochronę zdrowia do wysokości 6 procent PKB w roku 2024 oraz wprowadza zmiany w wynagradzaniu lekarzy. Przyznaje także prawo do wyrobów medycznych świadczeniobiorcom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Przepis ten wszedł w życie z dniem ogłoszenia (czyli 9 sierpnia 2018), z mocą od 1 lipca 2018 roku.

Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty ma na celu zmianę zasad finansowania dyżurów medycznych pełnionych w ramach realizacji programu specjalizacji przez lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury.

Poza tym lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury będzie mógł zobowiązać się do wykonywania zawodu lekarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w podmiocie leczniczym, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w łącznym okresie dwóch lat z pięciu kolejnych lat przypadających od dnia uzyskania potwierdzenia zakończenia szkolenia specjalizacyjnego, w łącznym wymiarze czasu pracy odpowiadającym co najmniej równoważnikowi jednego etatu i otrzymać w zamian wynagrodzenie zasadnicze wyższe o kwotę 700 zł brutto miesięcznie w przypadku szkolenia specjalizacyjnego w priorytetowej dziedzinie medycyny, albo o kwotę 600 zł brutto miesięcznie w przypadku szkolenia specjalizacyjnego w innej dziedzinie medycyny.

 

Więcej na ten temat: Ustawa wprowadzająca zmiany w wynagradzaniu lekarzy podpisana>>>

Przeczytaj teraz

Oddział urologii Szpitala Medicover w nowej odsłonie

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 8.08.2020

Szpital Medicover w Warszawie oddał do użytku całkiem nowe wnętrza oddziału urologii. Pacjenci mają tam do dyspozycji komfortowe pokoje pobytowe, nowoczesne gabinety zabiegowe i lekarskie, zaawansowaną technologię oraz przede wszystkim – opiekę doświadczonego personelu medycznego.

Na oddziale realizowane są zaawansowane badania diagnostyczne oraz leczenie w zakresie raka prostaty, nowotworów pęcherza moczowego, chorób nowotworowych i łagodnych nerek, a także problemów z zewnętrznymi narządami płciowymi.

Szpital Medicover jest największym w Polsce ośrodkiem wykonującym operacje urologiczne z wykorzystaniem robota da Vinci. Kierownikiem oddziału urologii jest Paweł Salwa – urolog, najbardziej doświadczony ekspert, operujący w asyście robota da Vinci w Polsce.

Pod jego kierunkiem zespół lekarzy warszawskiego szpitala wykonał już ponad 700 operacji, a on sam w swoim dorobku ma ich już ponad 1200.

– Operacje urologiczne w asyście robota da Vinci wykonywane są z wysoką precyzją. Metoda ta skraca okres rekonwalescencji pacjenta i minimalizuje ryzyko wystąpienia komplikacji. Zdajemy sobie jednak sprawę, że sukces tego typu operacji jest uzależniony od doświadczenia operatora i zespołu asystującego. Dlatego jako Szpital Medicover od ponad dwóch lat współpracujemy z doktorem Pawłem Salwą. Liczymy, że zarówno doświadczenie naszych ekspertów, jak i inwestycje w rozwój urologii robotycznej oraz zaawansowane technologie będą wspierać nas w budowaniu jednego z najbardziej nowoczesnych ośrodków medycznych w Polsce – mówi Anna Nipanicz-Szałkowska, dyrektor Szpitala Medicover.

Czytaj także: Utrzymaliśmy ciągłość opieki>>>

– Nowoczesne operacje w asyście robota da Vinci wykonywane są w oddziale urologii Szpitala Medicover od 2018 roku. W tym czasie wykonaliśmy najwięcej tego typu operacji w kraju. W odnowionej przestrzeni oddziału, obok wysokiego standardu pobytu, gwarantujemy pacjentom leczenie z wykorzystaniem najnowszego sprzętu do diagnostyki raka prostaty. Jest to system Biopsee do fuzyjnej, przezkroczowej biopsji prostaty, w leczeniu raka prostaty stosujemy najnowocześniejszy robot da Vinci oraz zaawansowane stanowisko anestezjologiczne – mówi doktor Paweł Salwa, kierownik oddziału urologii Szpitala Medicover

Najważniejszym elementem dobrze funkcjonującego oddziału jest zawsze kompetentny i przyjazny personel.
– Jako kierownik oddziału osobiście rekrutowałem każdego pracownika, od pań pielęgniarek po lekarzy, aby zapewnić bardzo przyjazny a zarazem fachowy standard opieki medycznej. Rozbudowa przestrzeni i składu personalnego wynika ze stale rosnącej liczby pacjentów, którzy obdarzyli nas zaufaniem i postanowili oddać swoje zdrowie w nasze ręce – dodaje Paweł Salwa.

Przeczytaj teraz

Kolejne pracownie diagnostyczne Affidea z certyfikatem

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 10.10.2021

Kolejne pracownie sieci centrów diagnostycznych Affidea otrzymały certyfikat EARL PET/CT potwierdzający jakość wykonywanych w nich badań. To wyróżnienie posiada jedynie pięć placówek w Polsce. 

Jeszcze do niedawna certyfikat EARL PET/CT przyznawany przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Nuklearnej posiadała tylko jedna placówka w naszym kraju – Bydgoskie Centrum Onkologii.  

W ostatnich miesiącach złożony proces akredytacyjny przeszły pomyślnie cztery pracownie sieci centrów diagnostycznych Affidea – najpierw w Poznaniu, a następnie we Wrocławiu, Warszawie i Olsztynie.  

Certyfikaty potwierdzają, że stosowane w tych ośrodkach procedury obrazowania izotopowego spełniają najwyższe normy jakości.  

Pozytonowa tomografia emisyjna PET/CT to jedna ze skutecznych i nieinwazyjnych metod pozwalających na diagnostykę zmian nowotworowych. Wykrywalność raka z jej pomocą sięga około 90 procent badanych przypadków. 

Połączenie pozytonowej tomografii emisyjnej z tomografią komputerową, bo na tym polega PET/CT, daje dużą wartość diagnostyczną oraz precyzję. W tym badaniu wykorzystuje się radiofarmaceutyki, które wychwytywane są w obszarach o podwyższonym metabolizmie, między innymi w komórkach nowotworowych. W ramach tej procedury uzyskuje się zarówno informacje anatomiczne, dotyczące na przykład wymiarów guza, jego unaczynienia czy położenia względem sąsiednich struktur jak i dane o aktywności metabolicznej zmiany, jej agresywności, potencjale wzrostu i przerzutowania. 

Czytaj także: Lux Med: nowe mammografy w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej >>>

Rozwój pozytonowej tomografii emisyjnej PET/CT ma duże znaczenie szczególnie w obliczu prognoz wskazujących na dalszy wzrost zachorowań na raka w naszym kraju. Według danych WHO ich liczba w 2025 roku wzrośnie w Polsce z aktualnych 205 tysięcy do 219 tysięcy przypadków.  

Na wczesną diagnozę między innymi raka płuc, piersi, szyjki macicy, jelita grubego, mózgu, chłoniaka, czerniaka czy nowotworów tkanki kostnej i mięśniowej oraz głowy i szyi pozwala właśnie badanie PET/CT. Szybkie i precyzyjne wykrycie choroby zdecydowanie zwiększa szanse na zwycięstwo w walce z nią. 

Badanie PET/CT pacjenci mogą wykonywać w ośrodkach Affidea w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Olsztynie w ramach refundacji przez NFZ. 

Affidea prowadzi w Polsce 30 pracowni diagnostycznych, które działają na terenie 9 województw – lubuskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, pomorskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego.    

Pracownie oferują badania USG, RTG, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, badania PET-CT oraz badania wykonywane za pomocą gamma kamery (scyntygrafia).    

Affidea oferuje także radioterapię, która dostępna jest w trzech placówkach – w Międzynarodowym Centrum Onkologii w Wałbrzychu, w Międzynarodowym Centrum Onkologii w Koszalinie oraz w Międzynarodowym Centrum Onkologii w Poznaniu. 

Przeczytaj teraz