BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

OSSP zaoferowało bezpłatną pomoc poszkodowanym na Ukrainie

Autor:
Dodano: 20.02.2014

Członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych zaoferowali bezpłatną pomoc osobom poszkodowanym w starciach na Ukrainie. Stowarzyszenie wysłało list z zaproszeniem na bezpłatne leczenie do Polski. 

Obecnie trwa ustalanie zakresu potrzebnej pomocy, możliwości szpitali członkowskich OSSP oraz kwestii transportu rannych do Polski.

Stowarzyszenie już w listopadzie 2013 roku nawiązało współpracę z partnerami na Ukrainie. W Kijowie ze Stowarzyszeniem współpracuje osoba, która będzie mogła sprawnie kierować chętnych na leczenie do Polski z terenu całej Ukrainy.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych jest członkiem Pracodawców RP. Skupia ponad 100 podmiotów leczniczych zarządzających ponad 150 szpitalami na terenie całego kraju.

Przeczytaj teraz

Lux Med: VI edycja akcji „Umiem Pomóc”

Autor:
Dodano: 12.04.2016

Ponad 600 uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Toruniu nauczy się zasad udzielania pierwszej pomocy. Praktyczne warsztaty i wykłady dla młodzieży przeprowadzi zespół wykwalifikowanych ratowników Akademii Ratownictwa Lux Med w ramach VI edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Umiem Pomóc”.

W bezpłatnych zajęciach wezmą udział wybrane szkoły ponadgimnazjalne z Torunia, które zgłosiły chęć udziału w przedsięwzięciu. W ramach kampanii wszystkie szkoły otrzymają certyfikaty poświadczające udział w zajęciach oraz materiały edukacyjne. Uczniowie natomiast uzyskają potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

– Zdecydowana większość ankietowanych, czyli 96 procent uczniów, którzy przystąpili do zeszłorocznej edycji w Poznaniu, uznała, że regularne szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy są bardzo potrzebne. W ramach naszych działań edukacyjnych byliśmy już w wielu miastach w Polsce i rzeczywiście, za każdym razem, uczniowie powtarzają, że tego typu szkolenia stanowią dla nich ogromne wsparcie i pomagają przełamywać lęk, który często paraliżuje ich w sytuacji, gdy ktoś z otoczenia potrzebuje pomocy. Na co dzień dostrzegam wiele takich sytuacji. Dlatego, wspólnie z Akademią Ratownictwa Lux Med głęboko wierzymy w sens naszych działań, bo to pomoc zarówno dla potrzebującego, jak i dla nas – profesjonalnych ratowników. Walka o każdą minutę życia jest bezcenna, tak samo jak pomoc udzielona przed przyjazdem zespołu ratownictwa na miejsce zdarzenia – zaznacza lekarz Mariusz Pacałowski, dyrektor merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy Lux Med, jeden z inicjatorów kampanii.

Tegoroczną toruńską edycję kampanii wspiera lokalna administracja oraz media: TVP Bydgoszcz i Polskie Radio Pomorza i Kujaw. W akcji biorą udział uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego im. Samuela Bogumiła Lindego, VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru, VII Liceum Ogólnokształcącego im. Wandy Szuman, Liceum Akademickiego, Technikum nr 9, Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 3 oraz Zasadniczej Szkoły Budowlanej Blok.

Inicjatywa „Umiem Pomóc” trwa od 2011 roku, a jej celem jest zapoznanie uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz praktyczna nauka ratowania zdrowia i życia. Młodzież dowiaduje się także, jak pokonywać obawy, które często stanowią blokadę przed właściwym działaniem w sytuacji, gdy kluczowe znaczenie ma szybkie udzielenie pierwszej pomocy.

Program stanowi również istotne wsparcie procesu kształtowania wrażliwości społecznej młodych ludzi i wysiłku edukacyjnego szkół oraz nauczycieli w ramach przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Do tej pory w ramach kampanii „Umiem Pomóc” przeszkolonych zostało łącznie prawie trzy i pół tysiąca uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta oraz Poznania.

Więcej informacji o kampanii „Umiem Pomóc” znajduje się na stronie www.umiempomoc.pl.
 

 
Przeczytaj teraz

CGM Genesis: jedyne w Polsce konsultacje w zakresie genetyki klinicznej i okulistyki

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 2.09.2022

Centrum Genetyki Medycznej Genesis z Poznania oferuje konsultacje genetyczne z jednym w Polsce specjalistą genetyki klinicznej, będącym jednocześnie specjalistą w zakresie okulistyki.

Okulistyka jest, obok neurologii dziedziną medycyny, w której diagnozuje się najwięcej chorób uwarunkowanych genetycznie. Obecnie opisanych jest ponad 1500 genetycznych chorób oczu. W większości są to choroby rzadkie, najczęstsza z nich – zwyrodnienie barwnikowe siatkówki występuje raz na 3500 urodzeń.

Każdy pacjent z rozpoznaniem czy podejrzeniem genetycznej choroby oczu powinien trafić do poradni genetycznej w celu weryfikacji rozpoznania i doboru testu genetycznego. Wynik takiego testu powinien być zinterpretowany przez lekarza genetyka. Badania genetyczne to jedyny sposób na wskazanie przyczyny choroby i określenie wadliwego genu i na potwierdzenie rozpoznania.

Centrum Genesis umożliwia konsultacje dotyczące chorób okulistycznych uwarunkowanych genetycznie. Prowadzi je jedyny w Polsce specjalista genetyki klinicznej i okulistyki – prof. dr hab. med. Maciej Krawczyński.

Centrum Medyczne Mavit liderem w zakresie operacji zaćmy

Centrum Genesis oferuje szeroki zakres analiz genetycznych obejmujących zarówno pojedyncze mutacje jak i duże badania panelowe NGS (Next Generation Sequencing).

Laboratorium specjalizuje się szczególnie w diagnostyce chorób genetycznych, wad wrodzonych oraz niepowodzeń rozrodu. W ofercie Genesis znajdują się również liczne badania genetyczne z zakresu między innymi neonatologii, pediatrii, neurologii,  ginekologii, andrologii, a także okulistyki.  Centrum udziela też konsultacji z zakresu poradnictwa genetycznego. Realizuje świadczenia w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Centrum Genetyki Medycznej Genesis działa od 1999 roku (początkowo działało jako Centrum Genetyki Medycznej, od 2009 roku pod obecną nazwą).

Poradnie Genetyczne Genesis działają w Poznaniu (przy ulicy Dąbrowskiego 77) oraz w Zielonej Górze (przy ulicy Towarowej 20).

Od 2017 roku Centrum należy do Grupy Diagnostyka, największej w Polsce sieci laboratoriów medycznych.

Nowe placówki sieci Diagnostyka

Przeczytaj teraz

Bezpieczny Pacjent 2010

Autor:
Dodano: 11.03.2011

Pragniemy zaprosić Państwa na konferencję „Bezpieczny pacjent – bezpieczny lekarz – bezpieczny szpital” organizowaną przez naszego partnera firmę Wolters Kluwer pod patronatem honorowym OZPPSZ Medycyna Prywatna, która odbędzie się 30 marca br. w Warszawie. Konferencja jest poświęcona super ważnemu problemowi zdarzeń niepożądanych w opiece nad pacjentami. To jedna z białych plam w naszym systemie ochrony zdrowia. Współorganizatorem jest Naczelna Izba Lekarska. Link do konferencji http://www.abc.com.pl/bezpiecznypacjent/.

Bezpieczeństwo leczenia jest bardzo ważnym i coraz bardziej uświadamianym aspektem funkcjonowania ochrony zdrowia. Problem zdarzeń niepożądanych w opiece nad pacjentami jest coraz częściej podnoszony w środkach masowego przekazu. Niewłaściwe podejście do tych spraw podważa zaufanie pacjentów – fundament terapeutycznej relacji pacjent-lekarz. Konieczne jest więc budowanie kultury postępowania w przypadkach zdarzeń niepożądanych (w tym błędów medycznych), poprzez wdrożenie zasad właściwego informowania pacjentów i ich bliskich, wyrażania współczucia/przeprosin oraz przyznawania rekompensaty. Zasady te można oprzeć na amerykańskim modelu „Sorry Works!” („Przykro mi działa”)

Zapraszamy osoby zarządzające zakładami opieki zdrowotnej i osoby nadzorujące przebieg procesu leczniczego (dyrektorów ds. lecznictwa), a także osoby zapewniające obsługę prawną zakładów opieki zdrowotnej, rzeczników odpowiedzialności zawodowej i rzeczników praw pacjenta

Konferencja odbędzie się w Sali Starzyńskiego, w Pałacu Kultury i Nauki na Pl. Defilad 1 w Warszawie. WIęcej informacji na stronie konferencji.

 

Przeczytaj teraz

Aldemed skraca kolejki na operacje zaćmy

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 7.08.2019

Centrum Medyczne Aldemed z Zielonej Góry od września 2019 zwiększy dostępność do zabiegów usuwania zaćmy. Zespół lekarzy powiększy się wówczas o kolejnego okulistę. W placówce są miejsce na konsultacje kwalifikacyjne na zabieg już na wrzesień.

Placówka wykonuje operacje nie tylko prywatnie, ale także w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zabiegi dotyczące zaćmy wykonywane są w ramach chirurgii jednego dnia. W wyniku zabiegu zastępuje się zmętniałą soczewkę soczewką sztuczną. Mogą to być soczewki monofokalne (jednoogniskowe) – bez filtra lub z filtrem UV, soczewki toryczne, które korygują również astygmatyzm, wadę wzroku, którą pacjent miał przed operacją zaćmy, soczewki multifokane, które pozwalają na dobre widzenie zarówno do dali, jak i do bliży albo soczewki multifokalne toryczne – poza funkcjonalnością, jaką dają soczewki multifokalne korygują także astygmatyzm.

Zabiegi wykonywane są w filii Aldemed – Zastal przy ulicy Towarowej, gdzie działają poradnie specjalistyczne, pracownie diagnostyczne, dział rehabilitacji oraz szpital.

Główna placówka Aldemed mieści się przy ulicy Niepodległości. Centrum prowadzi także przychodnię na Osiedlu Śląskim.

Centrum oferuje zarówno usługi komercyjne jak i finansowane w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Aldemed działa od 23 lat, jego założycielem jest Ryszard Szcząchor.

Czytaj także: Aldemed: rok 2019 pod znakiem inwestycji>>>

Przeczytaj teraz

Alab laboratoria zaangażowane w działania na rzecz Ukrainy

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 19.10.2022

Alab laboratoria nie buduje barier, w swoich działaniach kieruje się możliwością dotarcia z usługą laboratoryjną do mieszkańców Ukrainy na terenie Lwowa, a także reaguje na bariery językowe emigrantów mieszkających w Polsce.

Na terenie Warszawy, dla wygody pacjentów z Ukrainy, wybrane punkty pobrań sieci, działające przy ulicach. Skalskiego 1 oraz Stawki 4a, wprowadziły obsługę w języku ukraińskim. Poza tym strona internetowa firmy posiada zakładkę w języku ukraińskim: https://sklep.alablaboratoria.pl/lp/ukraina/

-Alab Laboratoria od początku działań wojennych na terenie Ukrainy angażuje się w pomoc jej mieszkańcom. W pierwszych tygodniach wojny otworzyliśmy przygraniczny punkt medyczno-diagnostyczny w Medyce, oferujący bezpłatne badania i opiekę dla osób przekraczających wschodnią granicę. Ponadto przekazaliśmy Polskiemu Zespołowi Humanitarnemu materiały higieniczne, medyczne i nieodzowny sprzęt przydatny w świadczeniu pierwszej pomocy. Wielu naszych pracowników przyjęło pod swój dach emigrantów z Ukrainy – komentuje Milena Moryson-Kowalska, dyrektor komunikacji, rzeczniczka prasowa Alab laboratoria

Pomimo trwania konfliktu za wschodnią granicą, Alab laboratoria wspiera finansowo działanie laboratorium medycznego Unilab we Lwowie, które jest częścią Grupy Alab. Bez tej pomocy laboratorium Unilab  nie mogłoby działać i świadczyć usług w zakresie diagnostyki laboratoryjnej oraz angażować się w wydarzenia naukowe, które zwłaszcza dziś stanowią okazję do cennej wymiany doświadczeń.

Międzynarodowa debata lekarzy w Kijowie z udziałem Alab laboratoria

Elwira Zawidzka – ekspert Alab laboratoria 5 października 2022 wygłosiła wykład na temat epidemiologii i diagnostyki gruźlicy podczas międzynarodowej konferencji „Interna: nauka i praktyka”, która odbyła się w Kijowie w formule hybrydowej. Organizatorami konferencji, był Narodowy Uniwersytet Medyczny im. O.O. Bohomolca oraz Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Ukrainie im. prof. Anatola Święcickiego.

Wydarzenie przyciągnęło prawie 3500 lekarzy specjalistów i obejmowało kilka paneli tematycznych, poświęconych głównie internie w czasie pandemii Covid-19 i w realiach wojny. W ramach konferencji ukraińscy i zagraniczni lekarze oraz naukowcy (między innymi z Hiszpanii, USA, Mołdawii i Kazachstanu) poruszali zagadnienia związane zarówno z diagnozowaniem, jak i terapią pacjentów. Elwira Zawidzka – specjalista mikrobiologii medycznej Alab laboratoria, zapoznała słuchaczy z najnowszymi danymi epidemiologicznymi dotyczącymi gruźlicy oraz z algorytmami postępowania w zakresie prowadzenia laboratoryjnej diagnostyki pacjentów podejrzanych o gruźlicę lub latentne (bezobjawowe) zakażenie prątkami.

-Gruźlica stanowi poważny problem w skali globalnej, zwłaszcza dzisiaj, w dobie otwartych granic i migracji ludzi. Według danych WHO około jedna trzecia populacji na świecie jest zakażona prątkami gruźlicy. Rozprzestrzenianie choroby związane jest w dużej mierze z lekceważeniem szczepień i nieodpowiedzialnym podejściem do profilaktyki i leczenia gruźlicy w wielu krajach. Szerzenie wiedzy temat standardów diagnostyki w kierunku prątków gruźlicy, leczenie i zapobieganie rozwojowi aktywnej formy choroby jest istotnym elementem programu walki z gruźlicą – komentuje Elwira Zawidzka

Pandemia Covid-19 wpłynęła na zmniejszenie liczby osób objętych diagnostyką i leczeniem, spadła również liczba osób poddanych profilaktyce choroby. Alab laboratoria jako firma odpowiedzialnie społecznie zwraca uwagę na ten problem i zachęca do badań.

Alab laboratoria sp. zo. o to innowacyjna, szybko rozwijająca się sieć laboratoriów analiz medycznych i punktów pobrań dostępnych w każdym regionie Polski. Jako pierwsza w kraju rozpoczęła automatyzację badań, wprowadziła podpis elektroniczny w dziedzinie poświadczania wyników i otrzymała europejski certyfikat jakości usług laboratoryjnych (PN-EN ISO 15189:2013-5). Poza tym jest prekursorem w dostarczaniu drogą powietrzną próbek do badań z wybranych szpitali do centralnego laboratorium medycznego w Warszawie.

Drony transportują materiały do badań medycznych

Portfolio firmy obejmuje blisko 4000 różnych badań laboratoryjnych. Alab laboratoria świadczy usługi dla publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, prywatnych praktyk lekarskich, klientów indywidualnych oraz jednostek prowadzących badania kliniczne.

Firma jest częścią Grupy Alab, która oferuje badania medyczne podstawowe oraz  wysokospecjalistyczne, w tym między innymi z zakresu patomorfologii i genetyki, realizuje analizy medyczne w obszarze weterynarii, czy badań bioscience. Współpracuje ze środowiskiem naukowym i akademickim, uczestniczy w międzynarodowych konferencjach naukowych oraz prowadzi seminaria, webinaria z udziałem światowej klasy wykładowców. ALAB laboratoria współpracuje z ogólnoeuropejską siecią laboratoriów skupionych wokół laboratorium Limbach z główną siedzibą w Heidelbergu, wiodącym ośrodku akademickim Niemiec, co służy rozwojowi nowoczesnej medycyny diagnostycznej.

Przeczytaj teraz