BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Newsletter portalu MedycynaPrywatna.pl – 2014-04-10

Autor:
Dodano: 8.04.2014
Przeczytaj teraz

Affidea: badania profilaktyczne w kierunku nowotworów płuc

Autor:
Dodano: 2.11.2015

Sieć placówek onkologicznych Affidea bierze udział w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych, którego zadaniem jest wczesne wykrywanie raka płuc. Mieszkańcy wybranych powiatów województwa mazowieckiego i warmińsko – mazurskiego będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, umożliwiających wczesne wykrycie nowotworu.

Program „Wczesne wykrywanie raka płuc” obejmuje badanie tomografii komputerowej, które wykonywane jest bezpłatnie każdemu pacjentowi, który jest w wieku 55-75 lat oraz opcjonalnie osobom z nowotworowym wywiadem rodzinnym i palącym papierosy lub inne wybory tytoniowe przez 20 lat.

W województwie mazowieckim bezpłatne badanie można wykonać w placówce Affidea w Otwocku. Programem objęci są pacjenci z powiatów: żuromińskiego, przasnyskiego, sokołowskiego, makowskiego, mławskiego, pułtuskiego, sochaczewskiego, węgrowskiego, grójeckiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego, siedleckiego, wyszkowskiego, sierpeckiego, gostynińskiego, nowodworski,ego wołomińskiego, ciechanowskiego i piaseczyńskiego.

W województwie warmińsko-mazurskim bezpłatne badanie można wykonać w placówkach Affidea w Olsztynie przy ulicach Niepodległości 44,  Żołnierskiej 18 oraz 18a, a także w Bartoszycach przy ulicy Kardynała Stefana wyszyńskiego 11. Badania dostępne są dla mieszkańców powiatów: braniewskiego, nowomiejskiego, ełckiego, olecko-gołdapskiego, węgorzewskiego, gołdapskiego, mrągowskiego, iławskiego i piskiego.

Firma Affidea (dawniej Euromedic) zarządza  w Polsce siecią 29 centrów diagnostycznych. Większość z nich jest ściśle zintegrowana ze szpitalami, tworząc unikalną więź współpracy z zespołami klinicznymi sektora publicznego.

Affidea  w Europie prowadzi 197 centrów medycznych na Węgrzech, w Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, we Włoszech, w Turcji, Czechach, Rosji, Portugalii, Bułgarii, Szwajcarii, Irlandii oraz na Litwie. W Polsce firma Affidea obecna jest od 2000 roku.
 

Przeczytaj teraz

Dwupoziomowa opieka uporządkuje świadczenia ambulatoryjne

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 1.02.2020

Pracodawcy RP zaproponowali resortowi zdrowia stworzenie dwupoziomowej opieki ambulatoryjnej, obejmującej przyszpitalne poradnie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz System Podstawowej Ambulatoryjnej Opieki Zdrowotnej. Taki system ma szansę uporządkować relacje pomiędzy podstawową opieką zdrowotną (POZ), ambulatoryjną opieką specjalistyczną (AOS) oraz szpitalną AOS.

Propozycja ta została przygotowana przez Pracodawców RP z uwagi na to, że obecnie niektóre świadczenia zdrowotne są trudno dostępne, czas oczekiwania na nie jest długi, a opieka medyczna często niedostosowana do potrzeb pacjentów.

System ochrony zdrowia wymaga przebudowy – począwszy od finansowania, przez organizację opieki, po wypracowanie modelu skoncentrowanego na pacjencie. Dotyczy to również opieki ambulatoryjnej. W odpowiedzi na te wyzwania, Pracodawcy RP przygotowali propozycję rozwiązań usprawniających funkcjonowanie tego obszaru systemu.

Przyszpitalne poradnie AOS

Zgodnie z tą propozycją zadaniem poradni przyszpitalnych ambulatoryjnej opieki specjalistycznej powinno być przede wszystkim przygotowanie i kwalifikacja do hospitalizacji oraz zapewnienie opieki poszpitalnej, a także określenie indywidualnego planu leczenia po hospitalizacji. Plan ten powinien być realizowany na poziomie Systemu Podstawowej Ambulatoryjnej Opieki Zdrowotnej.

Opieką poradni przyszpitalnych powinni być również objęci pacjenci narażeni na częste rehospitalizacje ze względu na charakter lub stan zaawansowania ich choroby, między innymi osoby z zaawansowaną niewydolnością narządową, osoby po transplantacjach itd. Wskazane jest też wyodrębnienie poradni wysokospecjalistycznych, kontraktowanych w trybie pozakonkursowym w ramach sieci szpitali, dla wybranych chorych – w oparciu o jednorodne grupy pacjentów – na przykład poradnie chorób  rzadkich, chorób  tkanki łącznej, leczenia padaczki, leczenia omdleń, stymulatorów serca, leczenia stwardnienia rozsianego itp..

System Podstawowej Ambulatoryjnej Opieki Zdrowotnej

Do Systemu Podstawowej Ambulatoryjnej Opieki Zdrowotnej powinny wejść zarówno poradnie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej jak i podstawowej opieki zdrowotnej (w tym opieka koordynowana nad pacjentem z chorobami przewlekłymi). System ten powinien polegać na współpracy i wymianie informacji między podmiotami. AOS powinien stanowić zaplecze diagnostyczno-terapeutyczne i konsultacyjne dla POZ oraz obejmować stałą opieką wybranych pacjentów – w oparciu o ich stan kliniczny oraz obiektywne wytyczne przygotowane przez ekspertów i towarzystwa naukowe.

Czytaj także: Fizjoterapia w prywatnych placówkach szansą dla pacjentów>>>

Kryteria konkursowe powinny premiować funkcjonowanie części poradni (między innymi ginekologiczno-położniczych, chirurgicznych, ortopedycznych, laryngologicznych, neurologicznych, czy dermatologicznych) jak najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta. Ponadto konieczna jest poprawa efektywności systemów AOS i POZ poprzez wprowadzenie zmian nakierowanych na osiąganie wyników zdrowotnych leczenia.

W ramach tego modelu należy między innymi wypracować mechanizm udzielania konsultacji dla POZ przez lekarzy innych specjalności z zakresu AOS, w tym stworzenie rozwiązań dla opieki  koordynowanej nad pacjentem z chorobami przewlekłymi. Wprowadzenie opieki koordynowanej pozwoli na skoordynowanie i zintegrowanie różnych poziomów opieki medycznej, w tym zapewnienie ciągłości leczenia i wewnętrznego nadzoru nad jego jakością.

Opieka koordynowana

Opieka koordynowana powinna przebiegać na podstawie indywidualnego planu leczenia pacjenta zgodnie z tzw. ścieżkami postępowania medycznego w wybranych chorobach przewlekłych. Duży nacisk powinien być położony na współpracę Sytemu Podstawowej Ambulatoryjnej Opieki Zdrowotnej z pozostałymi częściami systemu (w szczególności z ambulatoryjną opieką specjalistyczną) oraz wymianę informacji o stanie zdrowia pacjenta, między innymi w zakresie rozpoznania, sposobu dotychczasowego leczenia i ordynowanych leków.

Należy utrzymać obecną lokalizację AOS, zarówno przy szpitalach, jak i w lecznictwie otwartym, rozdzielając jednak ich funkcje, a także wzmacniając AOS i POZ kompetencyjnie i finansowo.

W opinii ekspertów Pracodawców RP, te rozwiązania przyczynią się do optymalizacji procesów leczenia przez poprawę organizacji opieki nad pacjentem. Niezwykle ważne jest też stworzenie mechanizmu umożliwiającego finansowe motywowanie świadczeniodawców do stałego podnoszenia poziomu jakości udzielanych świadczeń. Pracodawcy RP są przekonani, że tak skonstruowany System Podstawowej Ambulatoryjnej Opieki Zdrowotnej może pełnić kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia – jeśli będzie sprawny i skuteczny.

Współpraca w ramach systemu

Usprawnienie polskiego systemu ochrony zdrowia wymaga koordynacji działania poszczególnych sektorów systemu i części świadczeniodawców, a także budowy systemu wymiany informacji medycznej pomiędzy nimi. Należy opracować nowe zasady współpracy poradni przyszpitalnych AOS i AOS z POZ, a także całego systemu opieki ambulatoryjnej ze szpitalami. Całościowej zmiany wymaga obecna wycena świadczeń w AOS. Powinna ona premiować konsultacyjną rolę AOS oraz tworzenie mechanizmów motywacyjnych – zarówno w AOS, jak i w POZ.

Taką propozycję wystosowano 29 stycznia 2020 do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Pracodawcy RP popierają również zaproponowaną przez ministra zdrowia bezlimitowość świadczeń AOS,  choć warunki jej stosowania wymagają doprecyzowania.

Pracodawcy RP

Przeczytaj teraz

Uzdrowiska Iwonicz i Konstancin dla Nałęczowskiego Towarzystwa Inwestycyjnego

Autor:
Dodano: 9.11.2011

Nałęczowskie Towarzystwo Inwestycyjne S.A. kupi udziały w spółkach Uzdrowisko Iwonicz S.A. oraz Konstancin Zdrój sp. z o.o. 8 listopada 2011 miało miejsce parafowanie projektów umów dotyczących sprzedaży udziałów obu spółek.

W przypadku Uzdrowiska Iwonicz S.A. sprzedanych zostanie 90,86 procent kapitału zakładowego, w przypadku spółki Uzdrowisko Konstanci-Zdrój – 95,25 procent.

Nałęczowskie Towarzystwo Inwestycyjne działa w imieniu i na rzecz Uzdrowiska Polskie Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych z siedzibą w Warszawie reprezentowanym przez BPS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. z siedzibą w Warszawie. Zgodnie z parafowanymi projektami umów sprzedaży udziałów inwestor zobowiązał się m.in. do kontynuowania podstawowej działalności spółek.

Nałęczowskie Towarzystwo Inwestycyjne S.A. ma siedzibę w Nałęczowie przy ulicy Małachowskiego 3. Prezesem Zarządu jest Wojciech Leszek Gucma, pełniący także funkcję dyrektora w Uzdrowisku Nałęczów S.A.

Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój oferuje rehabilitację i leczenie chorób ortopedyczno-urazowych, układu nerwowego, reumatologicznych, układu trawienia, górnych dróg oddechowych, osteoporozy.

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój oferuje diagnostykę, leczenie i rehabilitację chorób układu krążenia, układu nerwowego, układu oddechowego i narządu ruchu, a także szereg zabiegów leczniczych.

 

Przeczytaj teraz

Webinarium dla profesjonalistów służby medycyny pracy

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 15.11.2022

Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera organizuje bezpłatne webinarium na temat rozwiązań  w zakresie wsparcia pracownika i pracodawcy w jak najdłuższej aktywności zawodowej. Spotkanie odbędzie się 29 i 30 listopada 2022 roku.

Webinarium będzie miało formę prezentacji, dyskusji panelowej oraz warsztatów prowadzonych przez  ekspertów IMP.

W czasie webinarium omówione zostaną zagadnienia dotyczące wspierania opieki profilaktycznej nad pracownikami, związanych z wiekiem zmian zachodzących w organizmie człowieka, które mają wpływ na zdolność do pracy oraz dostosowania stanowisk pracy do potrzeb i możliwości pracowników, w tym osób starszych.

Jednym z tematów będzie także rola medycyny pracy we wsparciu pracownika i pracodawcy w jak najdłuższej aktywności zawodowej, w zakresie  przepisów prawnych, wykrywania wczesnych zmian w stanie zdrowia związanych z pracą lub starzeniem się organizmu, a także profilaktyki i prewencji chorób cywilizacyjnych (układu oddechowego, krążenia, mięśniowo-szkieletowego, zaburzeń hormonalnych i przemiany materii).

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia oraz program webinarium można znaleźć na stronie: www.pracanazdrowie.pl

Uczestnicy po ukończonym webinarium otrzymają imienny certyfikat uczestnictwa (11 punktów edukacyjnych*)

*Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów.

ZAREJESTRUJ SIĘ NA WYDARZENIE ➡ https://tiny.pl/ww277

Pracodawcy Medycyny Prywatnej są partnerem Instytutu Medycyny Pracy.

Będą zmiany w przepisach dotyczących badań pracowników

Przeczytaj teraz

Trzeba zmienić przestarzały model medycyny pracy

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 25.04.2018

Podczas tegorocznego Kongresu Zdrowia Pracodawców RP, który odbędzie się 26 kwietnia 2018 roku w Warszawie, eksperci, pacjenci i pracodawcy będą dyskutować między innymi o wpływie kondycji zdrowotnej Polaków na rozwój gospodarki, finansowaniu służby zdrowia, współpracy sektora prywatnego z publicznym oraz o zadaniach medycyny pracy, która ma szansę stać się ważnym elementem profilaktyki wśród osób aktywnych zawodowo.

– Dzisiejsza medycyna pracy skupia się przede wszystkim na chorobach zawodowych i stanowi o tym, czy jesteś zdolny do pracy czy nie – mówi Anna Rulkiewicz, Wiceprezydent Pracodawców RP, Prezes Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej.  Chodzi o to, żeby tak zmienić prawo dotyczące medycyny pracy, żeby koncentrowała się ona na utrzymywaniu pracownika jak najdłużej w zdrowiu. Dzięki temu w miejsce modelu orzeczniczego mielibyśmy model doradczy – dodaje.

Odpowiednie wykorzystanie medycyny pracy pozwoliłoby na stworzenie ogólnopolskiego programu monitorującego na bieżąco stan zdrowia ogromnej części społeczeństwa. Obecnie wizyta u lekarza medycyny pracy ma w dużej mierze charakter administracyjny, do tego zastrzeżona jest jedynie dla pracowników zatrudnionych na etatach. Najczęściej odbywa się tuż przed podjęciem nowego zatrudnienia, a wielu lekarzy medycyny pracy widzi swoich pacjentów tylko raz w życiu, gdyż badanie okresowe przeprowadzane jest już przez kogoś innego. Tymczasem już na etapie pierwszego badania można byłoby istotnie poszerzyć wiedzę o stanie zdrowia pacjenta-pracownika, a w razie wystąpienia wskazań – zaplanować dalsze kroki i monitorować rozwiązywanie problemu medycznego lub ryzyka jego wystąpienia.

– Powinniśmy rozszerzyć zadania medycyny pracy o działania profilaktyczne, niekoniecznie związane bezpośrednio z wykonywaną pracą, ale uwzględniające np. choroby cywilizacyjne – przekonuje Anna Rulkiewicz. Przyniosłoby to istotne korzyści w skali całej populacji, dlatego państwo powinno przewidzieć jakieś formy wsparcia dla pracodawców, przyjmujących większą odpowiedzialność za zdrowie swoich pracowników – dodaje.

„Odpowiedzialność pracodawcy za zdrowie pracownika z perspektywy zdrowia publicznego” to temat jednego z paneli, który odbędzie się podczas II Kongresu Zdrowia Pracodawców RP.

W ramach Kongresu Zdrowia Pracodawców RP organizują drugą edycję konkursu pod hasłem „Zdrowy pracownik, zdrowa firma”. Jego głównym celem jest wyróżnienie firm, instytucji i organizacji, które w swojej działalności wykraczając poza zakres obowiązków nakładanych ustawowo na pracodawcę, dbają o zdrowie swoich pracowników, stwarzają pracownikom warunki do dbania o własne zdrowie, podejmują działania zachęcające pracowników do zdrowego trybu życia i przeznaczają środki celowe na wszelkie formy działań prozdrowotnych wśród pracowników. Laureatów tegorocznej edycji konkurs poznamy podczas Gali po II Kongresie Zdrowia Pracodawców RP.

Pracodawcy Medycyny Prywatnej są współorganizatorami dwóch paneli dyskusyjnych podczas Kongresu.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Pracodawcy Medycyny Prywatnej współorganizatorami II Kongresu Zdrowia Pracodawców RP>>>

Program Kongresu oraz rejestracja na stronie: www.kongreszdrowia.pl

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj teraz