Poznań: nowe zabiegi w Szpitalu Św. Wojciecha

0
781

Od marca 2018 roku w Szpitalu św. Wojciecha w Poznaniu wykonywane są zabiegi małoinwazyjnego leczenia operacyjnego kamicy nerkowej z użyciem ureterorenofiberoskopu (RIRS). Zabiegi są komercyjne, ich cena wynosi około 6 tys. zł.

Na początku marca pierwsze zabiegi wykonał zespół urologów placówki wspierany przez kierownika Kliniki Nova w Kędzierzynie-Koźlu- ośrodka kształcenia firmy Olympus.

RIRS jest zabiegiem podczas którego urolog, za pomocą fiberoskopu wprowadzonego przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód, z użyciem lasera holmowego usuwa kamienie nerkowe. Przy pomocy tej metody można również diagnozować i leczyć niektóre nowotwory nerek i moczowodów. Zabieg ten poprzez małą inwazyjność pozwala uniknąć operacji przezskórnych w bardzo wielu przypadkach. RIRS jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, a pacjent przebywa w szpitalu jedną dobę.

Szpital św. Wojciecha w Poznaniu działa od stycznia 2016 roku. Specjalizuje się w laryngologii, ortopedii, chirurgii ogólnej i naczyniowej, neurochirurgii, okulistyce, urologii i ginekologii. Świadczenia szpitala są komercyjne.

Placówka działa przy ulicy Bolesława Krzywoustego w Poznaniu. Posiada 21 łóżek. Oferuje usługi szpitalne oraz konsultacje specjalistyczne dostępne w zespole poradni. Szpital jest wyposażony w 2-salowy blok operacyjny i 2-salowy blok endoskopowy. Blok operacyjny posiada między innymi urządzenia laparoskopowe.

Szpital wyposażony jest w zaplecze diagnostyczne – laboratorium analityczne oraz  dział diagnostyki obrazowej z aparatami USG, cyfrowym RTG oraz 16-rzędowym tomografem komputerowym, a także aptekę.