BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Braki w zapisach projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 14.07.2013

Andrzej Sokołowski, Prezes

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali  Prywatnych

W projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych brakuje szeregu zapisów. Dotyczą one między innymi działalności Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Liczyliśmy na to, że Agencja będzie się zajmować nowymi technologiami medycznymi,  szczegółowym opisem zabiegów, ich wyceną itd. , niezależnie od tego, czy procedura ta pojawi się potem w koszyku świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czy też nie. Tymczasem z projektu ustawy wynika, że zadania Agencji będą się ograniczały tylko do działań w zakresie farmacji. Jest to oczywiście ważna dziedzina, ale wydatki na farmację to tylko pewna część budżetu NFZ, większość środków jest przeznaczanych na usługi medyczne.

Brakuje także w ustawie odwołania się do standardów unijnych. Procedury medyczne są w naszym kraju wyceniane odmiennie niż w innych krajach. Badanie endoskopowe to u nas procedura nie wymagająca hospitalizacji, a na przykład w Portugalii jest związana z jednodniowym pobytem w szpitalu. Takich przykładów jest wiele.

Sporną sprawą, która pojawiła się w projekcie ustawy, jest także sprawa poradni przyszpitalnych oraz tych działających poza szpitalami. Mają one być odrębnie traktowane, co rodzi niebezpieczeństwo, że placówki działające poza szpitalami będą miały ograniczony dostęp do środków z NFZ, a są to głównie placówki prywatne. Zwróciliśmy się w tej sprawie po opinię prawną.

Przeczytaj teraz

Doprecyzowany został termin realizacji recepty elektronicznej

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 9.10.2019

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept doprecyzowuje kwestię terminu realizacji recept w postaci elektronicznej. Według projektu osoba uprawniona może oznaczyć na recepcie w postaci elektronicznej termin jej realizacji nie dłuższy niż 365 dn.

Natomiast w przypadku braku takiego oznaczenia termin realizacji recepty w postaci elektronicznej wynosić będzie 30 dni od daty jej wystawienia.

Osobą uprawnioną do wystawienia recepty jest, zgodnie z w § 2 pkt 5 rozporządzenia ministra zdrowia z 13 kwietnia 2018 roku w sprawie recept, osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu medycznego, która na podstawie przepisów dotyczących wykonywania danego zawodu, jest uprawniona do wystawiania recept .

Taka osoba będzie mogła podjąć decyzję o wydłużeniu terminu realizacji recepty w postaci elektronicznej w oparciu o aktualną wiedzę medyczną oraz dostępną dokumentację medyczną pacjenta.

Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Projekt rozporządzenia został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 4 października 2019.

Uwagi do projektu można przekazywać w ciągu 10 dni.

Czytaj także: Medicover Polska liderem e-zdrowia>>>

Przeczytaj teraz

Wierzchosławice: nowy gabinet w ośrodku rehabilitacji

Autor:
Dodano: 7.01.2015


W przychodni w Wierzchosławicach, należącej do Centrum Zdrowia Tuchów, otwarto nowy gabinet masażu. Gabinet uruchomiono w ośrodku rehabilitacji dziennej, w którym pacjenci z Wierzchosławic, ale także z Tarnowa i okolicznych miejscowości korzystają z zabiegów kompleksowej rehabilitacji.

Prócz masaży klasycznych, relaksacyjnych i sportowych w ofercie placówki są także masaże limfatyczne, bańką chińską, gorącymi kamieniami oraz stemplami ziołowymi, a nawet masaże Shantala dla dzieci.

Na podstawie skierowania z bezpłatnej terapii w ośrodku rehabilitacji w roku 2014 skorzystało 330 pacjentów. Obejmuje ona nie mniej niż pięć zabiegów dziennie, między innymi z zakresu magnetoterapii, krioterapii, laseroterapii, elektroterapii, a także masaży wirowych rąk i nóg. Systematycznie rośnie też liczba pacjentów,  którzy korzystają w Ośrodku z zabiegów komercyjnych. W ubiegłym roku zdecydowało się na to ponad 270 osób.

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi poradnie specjalistyczne oraz szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia. Posiada także centrum rehabilitacji oraz centrum psychoterapii. Prowadzi  placówki w Wierzchosławicach, Biadolinach Radłowskich, Bruśniku, Ciężkowicach, Jastrzębiej, Jodłowce Tuchowskiej, Wojniczu, Szerzynach, Siemiechowie i Gromniku. Podstawową opieką zdrowotną placówka otacza blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu.

Centrum powstało w 2008 roku z przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Centrum prowadzi spółka pracownicza.

Przeczytaj teraz

Enel-Med otworzył nową przychodnię w Gdańsku

Autor:
Dodano: 7.12.2011

7 grudnia 2011 odbyło się otwarcie nowoczesnej przychodni specjalistycznej Centrum Medycznego Enel-Med, usytuowanej w budynku biurowym Office Island przy al. Grunwaldzkiej 163, w Gdańsku. To już druga inwestycja zrealizowana ze środków pozyskanych przez spółkę z Giełdy.

Koszt inwestycji wyniósł 11 mln zł. Nowa placówka oferuje szeroką gamę usług, od konsultacji lekarzy specjalistów po diagnostykę. Działa tutaj poradnia pediatryczna dla dzieci chorych i zdrowych, poradnia stomatologiczna, punkt pobrań, pracownia diagnostyki obrazowej, wykonywane są zabiegi ambulatoryjne.

Obecnie Enel-Med dysponuje siecią jedenastu przychodni wieloprofilowych w kraju oraz współpracuje z ponad 670 placówkami partnerskimi na terenie całej Polski. W dużej mierze są to właśnie przychodnie. Nowo otwarty oddział jest pierwszą tego typu placówką Enel-Med w Trójmieście.

Przychodnie specjalistyczne są trzecim pod względem rentowności segmentem naszej działalności. Decyzja o otwarciu pierwszej przychodni Centrum Medycznego Enel-Med w Gdańsku wynika z długotrwałej obserwacji rynku. Enel-Med wciąż poszukuje nowych możliwości rozwoju, a więc szuka potencjalnych miejsc do stworzenia placówek w dogodnych lokalizacjach. Gdańsk jest właśnie takim miejscem, w którym dostrzegamy duży potencjał. Ponadto Enel-Med odnotowuje coraz większe zapotrzebowanie na przychodnie specjalistyczne. Wynika to w dużej mierze ze wzrostu zamożności społeczeństwa, wzrostu i zmiany struktury populacji, niewydolności placówek publicznych, a także coraz większej świadomości prozdrowotnej wśród Polaków. Jednocześnie inwestycja ta jest kolejnym etapem realizacji strategii spółki, założonej w czasie debiutu na GPW – mówi Adam Rozwadowski, Prezes Zarządu Centrum Medycznego Enel-Med.

Z usług Oddziału Grunwaldzka będą mogli korzystać zarówno pacjenci komercyjni (pełen zakres usług podstawowych i specjalistycznych), pacjenci abonamentowi, jak i ubezpieczeniowi.

Enel-Med posiada w ofercie produkty zarówno dla klientów korporacyjnych – system abonamentowej opieki medycznej dla firm Enel-Care, jak i klientów indywidualnych – program komercyjnych ubezpieczeń zdrowotnych medi-care, który realizowany jest wspólnie z InterRisk S.A., Vienna Insurance Group oraz innymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Z usług Enel-Med korzysta ponad 300 tys. pacjentów. W ramach programu Enel-Care, Centrum obsługuje ponad 1.000 klientów abonamentowych.

 

 

Przeczytaj teraz

Nowoczesny robot do dezynfekcji w Szpitalu św. Elżbiety 

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 22.08.2021

Szpital św. Elżbiety z Warszawy, należący do Grupy Lux Med, stosuje, jako jedna z niewielu placówek w Polsce, robota UVD – najnowocześniejsze na świecie urządzenie do dezynsekcji i dekontaminacji za pomocą światła ultrafioletowego.  

Jego zastosowanie zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa wywołującego chorobę Covid-19, ale nie tylko – robot ten oczyszcza zarówno powietrze, jak i wszystkie powierzchnie z innych chorobotwórczych drobnoustrojów. 

W celu uzyskania najlepszych wyników w urządzeniu zastosowano technologię usuwania patogenów za pomocą promieni UV-C. Robot niszczy zarówno komórki wirusów, jak i bakterii czy grzybów, działa również w pełni autonomicznie, na podstawie ustalonego programu sprzątania. 

Zastosowanie robota UVD w szpitalu nie tylko pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo pacjentów, ale także pozwala przekierować personel sprzątający do innych zadań, wymagających obecności człowieka. Dzięki temu Szpital św. Elżbiety może funkcjonować jeszcze sprawniej. 

Obecnie robotem UVD dysponuje jedynie 18 placówek medycznych w Polsce. 

Czytaj także: Pracodawcy Medycyny Prywatnej partnerem Forum Ekonomicznego >>> 

Szpital św. Elżbiety dołączył do Grupy Lux Med we wrześniu 2020 roku. Jest to placówka z prawie 90-letnią historią, zlokalizowana na warszawskim Mokotowie.  

W szpitalu może być hospitalizowanych do 120 pacjentów. Działa tutaj 11 oddziałów oraz kilkanaście poradni specjalistycznych.  

Placówka posiada rozbudowaną i nowoczesną bazę diagnostyczno-zabiegową, która oferuje między innymi badania ultrasonograficzne, w tym Doppler, biopsje piersi i tarczycy, EKG, holter, testy wysiłkowe, gastroskopię, kolonoskopię, badania laboratoryjne, mammografię cyfrowa i spektralną, badania rezonansu magnetycznego, RTG i tomografii komputerowej.  

Krótko po przejęciu szpitala Grupa Lux Med przeznaczyła go w całości na potrzeby pacjentów z Covid-19. 

Czytaj na ten temat: Prywatne placówki aktywnie uczestniczą w walce z epidemią>>>

instagram volgers kopen

Przeczytaj teraz

Dietetyk w CM EuroMedis

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 4.08.2022

Centrum Medyczne EuroMedis ze Szczecina otworzyło nową poradnię, która oferuje konsultacje w zakresie dietetyki. Świadczenia poradni są komercyjne.

W poradni przyjmuje dietetyk kliniczny, który pomaga osobom z problemami mającymi związek z żywieniem oraz udziela konsultacji pacjentom z chorobami, wymagającymi opracowania określonego sposobu żywienia.

Centrum EuroMedis oferuje konsultacje w zakresie kilkunastu specjalności, między innymi w zakresie neurologii, urologii , gastrologii, okulistyki, dermatologii, immunologii, chirurgii. W przychodni dostępne są badania diagnostyczne oraz świadczenia rehabilitacyjne.

Medicover Optyk otworzył nowy salon w Warszawie

W ofercie placówki znajdują się między innym usługi w zakresie psychologii, działa tutaj Ośrodek Terapii Zaburzeń Pamięci, oferowana jest diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego. Placówka wykonuje również badania kliniczne.

Świadczenia centrum są zarówno komercyjne jak i finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Centrum Medyczne EuroMedis działa od 2009 roku.

Placówka mieści się przy Alei Powstańców Wielkopolskich 33a. Jest prowadzona przez EuroMedis sp. z o.o., której zarząd tworzą: Marcin Ratajczak i Jerzy Kolenda.

Przeczytaj teraz