Panel logowania

» Zapomniałeś/aś hasła?

Kontakt

Pracodawcy Medycyny Prywatnej

03-826 Warszawa
ul. Chodakowska 24 lok. 11
NIP: 521-333-80-33
biuro@medycynaprywatna.pl

Numer konta bankowego:
60 1750 0012 0000 0000 2668 9252

O związku

Organizacja Pracodawcy Medycyny Prywatnej zrzesza prywatnych świadczeniodawców usług medycznych, wśród których znajdują się liderzy rynku pracowniczych programów zdrowotnych, spółki giełdowe oraz lokalni pracodawcy ochrony zdrowia, stanowiący ważne ogniwo w systemie zdrowia publicznego.

Więcej »

Pracodawcy RP: szpitale prywatne obawiają się o swój los

2017-11-24

Projekt zmiany tegorocznego planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia  przewiduje zwrot za tzw. nadwykonania placówek medycznych. Tymczasem plan na rok 2018 wciąż pozostaje nieuchwalony - alarmują Pracodawcy RP.

- Zgodnie z planowaną zmianą w planie finansowym na 2017 roku do szpitali trafi maksymalnie dodatkowy miliard złotych na zdrowie. To zapłata za zaległe nadwykonania placówek z ostatnich lat. Powody do zadowolenia są jednak ograniczone. Fundusz zwraca szpitalom za nadwykonania, zmieniając swój plan finansowy pod koniec roku, tymczasem nie zabezpiecza potrzeb pacjentów na kolejny rok, chociaż jest już koniec listopada – ostrzega Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców RP.

Posłowie z Komisji Zdrowia przyjęli projekt planu finansowego NFZ na 2018 rok już w lipcu 2017. Mimo to, do tej pory nie został on zaakceptowany przez ministra zdrowia oraz ministra finansów. Zgodnie z prawem Fundusz powinien w takim wypadku działać w oparciu o plan zatwierdzony przez Komisję. Tym samym jest podstawa prawna do rozpoczęcia niezwłocznego kontraktowania. Niestety niepewność finansowa Funduszu powoduje, dyrektorzy oddziałów wojewódzkich wciąż nie rozpoczynają postępowań konkursowych lub przeprowadzają je w bardzo ograniczonym stopniu.

Tym samym łamane jest prawo, gdyż zgodnie z deklaracją prezesa NFZ aneksowanie umów odbyło się na mocy art. 156 ust. 1a – tzw. aneksowanie awaryjne (w przypadku gdy zachodzi ryzyko braku zabezpieczenia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej).

- Zgodnie z treścią ustawy może ono być przeprowadzone na maksymalnie 6 miesięcy, i co ważne obliguje dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ do niezwłocznego przeprowadzenia postępowań konkursowych. Dalsze zwlekanie  z ogłoszeniem konkursów może spowodować brak możliwości ich przeprowadzenia zgodnie  z prawem. Grozi to utratą kontraktów przez wiele szpitali, w tym szpitali prywatnych. W rezultacie w kwietniu wielu pacjentów może pozostać bez możliwości leczenia – komentuje Andrzej Mądrala.

Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej w imieniu swoich członków, zarówno dyrektorów szpitali publicznych jak też prywatnych zwrócili się do Przewodniczącego Komisji Zdrowia Sejmu RP o pilne rozpatrzenie tego problemu na najbliższym posiedzeniu.


 

Komentarz

Pracodawcy RP: szpitale prywatne obawiają się o swój los

Projekt zmiany tegorocznego planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia  przewiduje zwrot za tzw. nadwykonania placówek medycznych. Tymczasem plan na rok 2018 wciąż pozostaje nieuchwalony - alarmują Pracodawcy RP.

Więcej »

Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy dobrym miejscem do dialogu

Anna Rulkiewicz, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej

Forum Ochrony Zdrowia, będące częścią Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju, to od lat ważne miejsce dyskusji o polskim systemie ochrony zdrowia i jego przyszłości. Potwierdziła to tegoroczna sesja inauguracyjna, która stała się okazją do podsumowania efektów FOZ na przestrzeni lat. 

Więcej »

Forum Medycyny Laboratoryjnej: raport NIK zgodny z postulatami

Działające przy stowarzyszeniu Pracodawców RP Forum Medycyny Laboratoryjnej, zrzeszające największe polskie medyczne laboratoria diagnostyczne, z zadowoleniem przyjęło raport Najwyższej Izby Kontroli. Wiele zawartych w nim postulatów jest zgodne ze stanowiskiem i poglądami głoszonymi przez Forum, w szczególności dotyczącymi nadzoru nad jakością badań oraz trudności kadrowych.

Więcej »
Zobacz wszystkie komentarze »