BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Newsletter portalu MedycynaPrywatna.pl – 2015-08-10

Autor:
Dodano: 6.08.2015
Przeczytaj teraz

Helimed: nagroda za jakość i innowacyjność

Autor:
Dodano: 28.11.2017

Spółka Helimed otrzymała nagrodę Najwyższa Jakość Quality International 2017. Program Najwyższa Jakość QI od 11 lat wspiera i inicjuje projakościowe postawy w firmach i instytucjach w naszym kraju.

Program jest unikalnym przedsięwzięciem, które skupia firmy małe, średnie i duże, a także instytucje użyteczności publicznej wokół idei zarządzania jakością i wykorzystywania nowoczesnych technik zapewnienia jakości. Jednym z celów programu, który stawiają przed sobą organizatorzy jest zwiększanie konkurencyjności na rynkach europejskich i światowych polskich instytucji, producentów i usługodawców, a przede wszystkim wytwarzanych przez nich wyrobów i usług o najwyższych parametrach jakościowych.

Wręczenie nagrody odbyło się podczas uroczystej gali w ramach Europejskiego Forum Jakości i Innowacyjności.

Helimed posiada 11 pracowni tomografii komputerowej i 6 pracowni rezonansu magnetycznego a także pracownie USG i RTG. Wykonuje rocznie około 100 tysięcy badań.

Pracownie spółki  znajdują się w ważniejszych miastach województwa śląskiego (Katowice, Żory, Bieruń, Zawiercie, Sosnowiec, Siemianowice, Czeladź, Żywiec) i opolskiego (Opole,  Kędzierzyn-Koźle), umiejscowione są w budynkach szpitali.

Przeczytaj teraz

Projekt rozporządzenia w sprawie leczenia krwią

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 23.08.2018

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia, który określa sposób i organizację leczenia krwią w podmiotach leczniczych oferujących stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, w których przebywają pacjenci ze wskazaniami do leczenia krwią i jej składnikami.

Rozporządzenie określa między innymi zadania kierownika podmiotu, ordynatora albo lekarza kierującego oddziałem oraz lekarzy i pielęgniarek. Mówi także o organizacji banku krwi oraz pracowni serologii lub pracowni immunologii transfuzjologicznej, a także o sposobie sprawowania nadzoru nad działaniem banku krwi oraz pracowni serologii lub pracowni immunologii transfuzjologicznej, o sposobie prowadzenia dokumentacji medycznej dotyczącej leczenia krwią i jej składnikami oraz o zapewnieniu dostępu do badań z zakresu serologii lub immunologii transfuzjologicznej.

Rozporządzenie stanowi podstawową regulację prawną dla krwiolecznictwa na poziomie szpitali, banków krwi oraz pracowni immunologii transfuzjologicznej. Jego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dawcom i biorcom krwi i jej składników.

W rozporządzeniu utrzymano między innymi możliwość przetoczenia jednoimiennej krwi i jej składników wyłącznie wtedy, gdy lekarz dysponuje dwoma zgodnymi wynikami badania grupy krwi, wykonanymi z dwóch niezależnie pobranych próbek (tzw. wiarygodny wynik grupy krwi). Jednak, kierując się potrzebą uproszczenia procedur na poziomie szpitali, dopuszczono możliwość, aby zamówienie krwi i jej składników wydane zostało na podstawie jednego wyniku grupy krwi oraz wykonanie drugiego oznaczenia grupy krwi z tej samej próbki krwi, która służy do wykonania próby zgodności.

Uwagi do projektu można przekazywać do 13 września 2018 roku.

 

Przeczytaj teraz

Innowacyjny aparat PET/CT już wkrótce w pracowni Affidea

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 13.12.2022

Pracownia PET/CT Affidea w Warszawie już wkrótce będzie dysponowała nowoczesnym aparatem PET/CT Omni Legend. Pozwoli on na trzykrotne skrócenie czasu badania oraz zmniejszenie podawanej dawki radiofarmaceutyku.

Umożliwi także jeszcze większą jakość i czułość obrazowania (lokalizacja niewielkich rozmiarów ognisk nowotworowych) oraz realizację badań na głębokim wdechu (obrazowanie dodatkowych sekwencji różnicujących poszczególne części anatomiczne) z wykorzystaniem dwu i pół razy czulszego skanera.

Skrócenie czasu badania ma duże znaczenie w przypadku badań u małych pacjentów czy osób starszych z ograniczeniami ruchowymi. Podawanie niższej dawki radiofarmaceutyku mniej naraża pacjentów i mniej obciąża ich organizm. Natomiast zastosowanie dodatkowych elementów takich jak odpowiednie światło i dźwięk minimalizują ewentualny lęk przebywania w ciasnym aparacie.

Aparat Omni Legend zawiera zupełnie nowe detektory cyfrowe o małym rozmiarze kryształu, który zapewnia ponad dwa razy większą czułość w porównaniu z wcześniejszymi skanerami, co umożliwia szybszy czas skanowania i jeszcze większą wykrywalność małych zmian nowotworowych. Został zaprojektowany, aby poprawić komfort pacjenta i zwiększyć moc diagnostyczną – pomaga to w uzyskaniu jeszcze lepszych wyników leczenia.

Nagroda „Diagnostics and Primary Care” dla Affidea

Badania PET/CT (pozytonowa tomografia emisyjna) są najczulszym narzędziem do oceny stopnia zaawansowania wielu chorób nowotworowych, przez co mają zdecydowany wpływ na trafność doboru ścieżki terapeutycznej lub jej weryfikację. Skojarzenie metod PET (uwidacznia procesy życiowe) i CT (obrazy anatomiczne) umożliwia wykrywanie patologii na poziomie komórek/tkanek, co ma szczególne znaczenie dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych, ale nie tylko.

Badanie jest wykorzystywane najczęściej w onkologii w diagnozie raka płuc, guzów mózgu, raka jelita grubego, żołądka,, okrężnicy, odbytu i odbytnicy a także chłoniaków, czerniaka, raka piersi, raka szyjki macicy oraz nowotworów tkanki kostnej i mięśniowej, głowy i szyi (tarczycy, ślinianek, przełyku).

W kardiologii służy do badania perfuzyjnego serca z podejrzenia choroby niedokrwiennej w grupie chorych o pośrednim ryzyku zachorowania, w badaniach w kierunku oceny żywotności mięśnia sercowego, a w neurologii  w celu rozpoznania padaczki lekoopornej z planowanym leczeniem operacyjnym, choroby Alzheimera i Parkinsona oraz zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Grupa Affidea jest największym w Europie dostawcą zaawansowanych usług diagnostyki obrazowej, usług ambulatoryjnych i leczenia onkologicznego. Założona w 1991 roku firma posiada 328 centrów medycznych w 15 krajach, zaawansowaną diagnostykę obrazową oraz świadczy usługi ambulatoryjne i opiekę onkologiczną, obsługując ponad 12 milionów pacjentów rocznie.

W Polsce Affidea prowadzi 31 centrów diagnostyki obrazowej i 2 ośrodki leczenia onkologicznego, współpracując z ponad 800 specjalistami i wykonując ponad 500 000 badań obrazowych rocznie.

Centra Affidea to ośrodki świadczące usługi dla pacjentów prywatnych i publicznych.

Pracownia PET/CT Affidea w Warszawie działa w Wojskowym Instytucie Medycznym, przy ulicy Szaserów 128.

Przeczytaj teraz

EMC: międzynarodowi specjaliści szkolili ginekologów w Szpitalu św. Anny w Piasecznie

Autor:
Dodano: 22.10.2014


17 i 18 października 2014 w należącym do Grupy EMC  Szpitalu św. Anny w Piasecznie odbyło się szkolenie „Histerektomia Vaginalna i Laparoskopia w Ginekologii” , w którym wzięło udział 13 lekarzy ginekologów z całej Polski oraz specjaliści z oddziału położniczo-ginekologicznego piaseczyńskiej placówki.

Innowacyjne warsztaty małoinwazyjnych operacji laparoskopowych w ginekologii poprowadził dr  n. med.  Andrzej Morawski, konsultant Grupy EMC ds. ginekologii przy wsparciu dr n. med. Rafała Kużlika, ordynatora oddziału położniczo- ginekologicznego Szpitala Św. Anny w Piasecznie,  Pawła Morawskiego, ordynatora oddziału ginekologii  operacyjnej Helios  Klinikum Bad Saarow oraz dr n.med.  Cornelii Freitag-Höner także z Helios  Klinikum. 

Podczas dwóch dni na bloku operacyjnym przeprowadzono 7 operacji. Były to:  histerektomia pochwowa, LASH – laparoskopowa, nadpochwowa amputacja macicy, pectopexia – najnowsza technika operacyjna w przypadkach wypadania narządu rodnego, laparoskopowe wyłuszczenie mięśniaka, wyłuszczenie torbieli jajnika –„ roll-up technique”, LAVH + LAD – laparoskopowe usunięcie macicy wraz z węzłami chłonnymi w przypadku raka trzonu macicy, TLH + LAD – totalne usunięcie macicy wraz z węzłami chłonnymi, siecią większą i usunięciem wyrostka robaczkowego .

Uczestnicy warsztatów mogli również wypróbować najnowszy sprzęt laparoskopowy firmy Bowa,  Storz oraz Wolf. Następne warsztaty zaplanowano już w marcu 2015.

Szkolenie odbyło się w ramach Interdyscyplinarnej Szkoły Laparoskopii (ISL) EMC w Chirurgii, Urologii i Ginekologii. Do programu ISL na rok 2014 wprowadzono szkolenie w zakresie histerektomii vaginalnej. Ta małoinwazyjna metoda jako samodzielna operacja, jak również  istotna część procedury LAVH znacznie rozszerza spektrum oraz może być dobrym wstępem do minimalnie inwazyjnej techniki w radykalnych operacjach onkologicznych typu LAVH/Schauta + LAD.

W Polsce operacje vaginalne nie maja wielkiej tradycji i, dlatego Grupa EMC postanowiła wprowadzić szkolenie w tych technikach w oparciu o doświadczenia szkoły niemieckiej. Celem organizatorów szkoleń jest odwrócenie proporcji histerektomii vaginalnych do abdominalnych w Polsce (obecnie 1:10).

Kilkudziesięcioletnie doświadczenie dydaktyczne referentów pozwoliło na opracowanie bezpiecznych warunków prowadzenia takich operacji. W ramach hospitacji uczestnicy kursów będą mogli pod kierownictwem specjalistów ISL samodzielnie przeprowadzać takie zabiegi.

Przeczytaj teraz

Konferencja: Ochrona zdrowia w obliczu wyzwań

Autor:
Dodano: 25.07.2017


12 września 2017 roku w Warszawie odbędzie się konferencja dotycząca najlepszych rozwiązań w zakresie bezpiecznej i komfortowej obsługi pacjenta. Podczas spotkania mowa będzie także o nowościach dotyczących rozwiązań finansowych, mobilnych oraz informacyjnych.

Podczas konferencji głos zabiorą: Zofia Małas, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Roman Radomski, prezes Polskiego Stowarzyszenia HL7, przedstawiciel Polskiej Izby Informatyki Medycznej, Krzysztof Suszek, przewodniczący Rady Fundacji „Misja Medyczna”, Maciej Łokaj, radca prawny oraz dr inż. Kajetan Wojsyk, zastępca dyrektora ds. bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Proponowany zakres tematyczny dotyczy wsparcia technologicznego – optymalizacji i bezpieczeństwa, elektronicznej dokumentacji medycznej, obiegu dokumentów, zarządzania procesami biznesowymi, Business Intelligence, rozwiązań analitycznych i raportujących, Data Center, serwerowni, wirtualizacji, cloud computingu, zarządzania finansami i zasobami ludzkimi, ERP – narzędzi zintegrowanych, takich jak obsługa procesów, kontrola kosztów i zasobów, a także nowych kanałów informacji i automatyzacji komunikacji z pacjentem, mobilnych rozwiązań dedykowanych, integracji systemów, bezpieczeństwa energetycznego  a także nowoczesnych i kompleksowych rozwiązań finansowych dla placówek leczniczych.

Do bezpłatnego udziału w konferencji organizatorzy zapraszają kadrę menedżerską placówek ochrony zdrowia, osoby odpowiedzialne za finansowanie zakupu nowych technologii, doradców i osoby planujące zakupy, kierowników działów zamówień, przedstawicieli placówek medycznych odpowiedzialnych za planowanie, nadzór i koordynację prac związanych z rozbudową i eksploatacją sieci komputerowej, osoby odpowiedzialne za zakup i doradztwo techniczne w zakresie zamówień systemów i  sprzętu IT, dyrektorów i kierowników działów IT odpowiedzialnych za administrację i utrzymanie serwerów sieciowych, administrację i utrzymanie baz danych i kopii zapasowych, osoby odpowiedzialne za wdrażanie i utrzymanie wielostanowiskowych systemów informatycznych, kadrę odpowiedzialną za wspieranie komórek organizacyjnych szpitala w przedsięwzięciach obejmujących zastosowanie technik informatycznych oraz osoby odpowiedzialne za szkolenie personelu administracyjnego i medycznego, kadrę odpowiadającą za bezpieczeństwo systemów i zasobów, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, instytucji nadzorczych i odpowiedzialnych za zdrowie publiczne oraz przedstawicieli administracji państwowej, ordynatorów i szefów oddziałów specjalistycznych, lekarzy specjalistów i personel odpowiedzialny za tworzenie dokumentacji medycznej i jej poprawność, przetwarzanie i obieg, szefów działów finansowych i księgowych oraz dyrektorów administracyjnych.


Rejestracja na konferencję możliwa jest przez stronę www.successpoint.pl

 

Przeczytaj teraz