BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Newsletter portalu MedycynaPrywatna.pl – 2017-01-12

Autor:
Dodano: 9.01.2017
Przeczytaj teraz

Ustawa dotycząca e-skierowań i list oczekujących

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 30.12.2018

Opublikowana została ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem oraz listami oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej. Ustawa wprowadza skierowania w formie elektronicznej.

Wdrożenie e-skierowań będzie miało także wpływ na prowadzenie list oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej.  Pacjent nie będzie mógł już (nawet przez dopuszczalny w chwili obecnej okres 14 dni roboczych od momentu zapisu) zapisać się na więcej niż jedną listę oczekujących na podstawie tego samego skierowania.

Modyfikacji ulegają przepisy dotyczące list oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej. Dotychczas prowadzone listy oczekujących staną się częścią harmonogramów przyjęć, a ustawa zapewni jednolite zasady ich prowadzenia.

Dotychczasowe rozwiązania dotyczące list oczekujących zobowiązują świadczeniodawców do gromadzenia danych tylko o pacjentach pierwszorazowych, co nie pozwala na pełne monitorowanie prawidłowości procesu udzielania świadczeń u danego świadczeniodawcy, chociaż sam świadczeniodawca dysponuje pełnymi danymi w zakresie przyjmowanych przez niego pacjentów.

Czytaj także: Skierowanie do sanatorium po roku od poprzedniego pobytu>>>

Wprowadzono rozwiązanie, zgodnie z którym w harmonogramie przyjęć będą rejestrowane dane dotyczące wszystkich osób oczekujących na świadczenie niezależnie od powodu oczekiwania, w szczególności uwzględni to sytuacje oczekiwania na kolejny etap leczenia, oczekiwanie z powodu braku możliwości uzyskania świadczenia w dniu zgłoszenia, oczekiwania na życzenie osoby, która wybrała późniejszy termin niż wskazany przez świadczeniodawcę. Harmonogram przyjęć będzie stanowił integralną część dokumentacji medycznej prowadzonej przez świadczeniodawcę.

Zmianie ulegną zapisy dotyczące danych przekazywanych przez świadczeniodawców, zgodnie z nimi oprócz dotychczas przekazywanych danych dotyczących list oczekujących, świadczeniodawcy będą raz w tygodniu przekazywać także dane dotyczące wszystkich kategorii pacjentów wpisanych do harmonogramu przyjęć – w zakresie liczby osób, które uzyskały świadczenie w danym okresie sprawozdawczym oraz liczbę osób oczekujących na udzielenie świadczenia i  liczbę osób, którym zmieniono kategorię, wraz z oznaczaniem dotychczasowej oraz nowej kategorii.

Poza tym w celu zwiększenia aktualności danych o pierwszym wolnym terminie nałożono na świadczeniodawców obowiązek przekazywania informacji w tym zakresie na koniec każdego dnia roboczego.

Oprócz podmiotów, które dotychczas zobowiązane były do prowadzenia list oczekujących, czyli szpitali oraz placówek udzielających świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, do prowadzenia zarówno harmonogramu przyjęć, jak i list oczekujących zostaną zobowiązani świadczeniodawcy udzielający świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Wprowadzono też dla świadczeniodawców zobowiązanych do prowadzenia harmonogramów przyjęć i list oczekujących obowiązek przekazywania pacjentom w każdy dostępny sposób informacji przypominających o wyznaczonym terminie udzielenia świadczenia oraz o obowiązku poinformowania o niemożliwości zgłoszenia się w wyznaczonym terminie.

Poza tym uwzględniono analogiczne obowiązki po stronie świadczeniodawców dotyczące informowania pacjentów o zmianie kolejności udzielania świadczenia i jej przyczynie. Jednocześnie, w przypadku pacjentów wpisanych w harmonogramach przyjęć w aplikacji udostępnionej przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) (tzw. aplikacji AP-KOLCE) obowiązek ten będzie spoczywał nie na świadczeniodawcy, lecz na NFZ.

Ustawa wejdzie w życie 11 stycznia 2019 roku, z wyjątkiem przepisów dotyczących odliczeń od podatków kosztów poniesionych w związku z podłączeniem do Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych oraz przepisów dotyczących zleceń na wyroby medyczne, które wchodzą w życie 31 grudnia 2018 roku. Niektóre z punktów ustawy wejdą w życie 1 kwietnia 2019, 1 lipca 2019 roku lub 1 stycznia 2020 roku (między innymi dotyczące harmonogramu przyjęć i elektronicznej dokumentacji medycznej).

 

 

 

 

 

Przeczytaj teraz

Newsletter portalu MedycynaPrywatna.pl – 2017-05-08

Autor:
Dodano: 5.05.2017
Przeczytaj teraz

Specjalista z Centrum Gamma Knife  na konferencji w Brazylii

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 30.06.2019

Neurochirurg dr n.med.  Sebastian Dzierzęcki z Centrum Gamma Knife w Warszawie  był jednym z pięciu lekarzy z Polski uczestniczących w Konferencji   Międzynarodowego Towarzystwa Radiochirugii Stereootaktycznej  (ISRS)  w Rio de Janeiro, w Brazylii.

Podczas konferencji doktor Dzierzęcki zaprezentował osiągnięcia Centrum Gamma Knife w Warszawie w leczeniu trudnych guzów w okolicy kąta mostowo-móżdżkowego.

W warszawskim Centrum Gamma Knife leczono do tej pory 1300 pacjentów z tym schorzeniem, spośród ponad 7 tysięcy chorych leczonych w tym ośrodku w ciągu 8 lat.

Przedstawiona grupa  udokumentowanych pacjentów to jedna z największych dotychczas opisanych na świecie.  Dr Dzierzęcki zaprezentował  nową koncepcję planowania leczenia w okolicach krytycznych struktur mózgu. Pomoże to zminimalizować ewentualne, i tak niewielkie powikłania po leczeniu.

W konferencji wzięło  udział  kilkuset  radioterapeutów, neurochirurgów  i fizyków  medycznych z całego świata.

Czytaj także: Kliniki Neuroradiochirurgii realizują projekt e-zdrowia>>>

Centrum Gamma Knife posiada pierwsze w Polsce urządzenie Gamma Knife® Perfexion™, które służy do małoinwazyjnego leczenia wielu chorób nowotworowych i nienowotworowych mózgu, głowy i szyi.

Placówka jest prowadzona przez Kliniki Neuroradiochirurgii sp. z o.o., do której należy także działające od 2016 roku Radomskie Centrum Onkologii.

Przeczytaj teraz

Wzrost przychodów spółki Telemedycyna Polska

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 23.02.2020

Telemedycyna Polska S.A.  zanotowała za styczeń 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 448,1 tys. zł, co oznacza wzrost o 22,5 procenta w porównaniu do stycznia 2019 roku.

W grudniu 2019 roku spółka uzyskała 338,9 tys. zł. Oznaczało to spadek w porównaniu do grudnia 2018 roku o 31,2 procenta.

Telemedycyna Polska S.A. specjalizuje się w usługach telekardiologicznych dla pacjentów indywidualnych oraz dla placówek medycznych na terenie całego kraju. Spółka posiada własne Centrum Monitoringu Kardiologicznego, które czynne jest przez całą dobę, 365 dni w roku i obsługuje kilka tysięcy badań miesięcznie.

Spółka świadczy usługę kardiotele – całodobową teleopiekę kardiologiczną. W ramach tej usługi pacjenci wyposażani są w osobisty, przenośny aparat EKG, za pomocą którego mogą przesyłać przez telefon swoje badania oraz konsultować je z dyżurującym lekarzem z Centrum Monitoringu Kardiologicznego.

34,15 procenta akcji spółki Telemedycyna Polska S.A. posiada Neuca Med, spółka z Grupy Neuca.

Czytaj także: Droga do sukcesu to droga przez innowacje>>>

Przeczytaj teraz

Likwidacja spółki Gromada Medica

Autor:
Dodano: 17.10.2011

Spółka Gromada Medica została postawiona w stan upadłości. Ogólnokrajowa Spółdzielnia Turystyczna Gromada, do której należy spółka, nie przewiduje już prowadzenia działalności medycznej. Obecnie zbierane są oferty dotyczące zakupu wyposażenia placówki, zarówno sprzętu medycznego jak i biurowego.

– Określenie przyczyn upadłości spółki jest sprawą bardzo skomplikowaną i tak na prawdę do końca nie znaną. Generalnie podstawą upadłości jest brak płynności finansowej.  Powody takiego stanu są różne, chociażby zarządzanie finansami – inżynieria finansowa, kontroling, podejmowanie zobowiązań, odpłatność za świadczone usługi i wiele innych – mówi Tomasz Paczkowski, prezes zarządu spółki Gromada Medica w upadłości.

Wniosek o upadłość spółki Gromada Medica został złożony 29 lipca 2011 roku. 31 sierpnia 2011 sąd przyjął wniosek i ustanowił syndyka. Gromada Medica prowadziła działalność medyczną w budynku przy warszawskim hotelu przy Placu Powstańców Warszawy 2, oferując usługi lekarzy , specjalistów oraz diagnostykę. Oferowała firmom i zakładom pracy stałą opiekę profilaktyczno-leczniczą, podstawową i specjalistyczną według wybranego pakietu świadczeń. Zabezpieczała także  medycznie imprezy, zjazdy i konferencje. Oferowała tylko usługi komercyjne. Gromada Medica sp. z o.o. działała od 1999 roku. (www.medica.gromada.pl).

Ogólnokrajowa Spółdzielnia Turystyczna Gromada prowadzi obecnie działalność medyczną w posiadanych przez siebie obiektach hotelowych. W sumie posiada kilkanaście hoteli w całej Polsce, a także hotel w Berlinie. Oferowane usługi medyczne to głównie usługi rehabilitacyjne, przeznaczone zarówno dla klientów z kraju jak i z zagranicy.

Przeczytaj teraz