BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Warszawa: unikalny system bezpieczeństwa komórek w nOvum

Autor:
Dodano: 12.03.2016

Warszawska Przychodnia Lekarska nOvum, jako pierwsza w Polsce wprowadziła unikalny system znakowania komórek rozrodczych i zarodków, gwarantujący ich bezbłędną identyfikację na każdym etapie działań laboratoryjnych oraz przechowywania.

Wprowadzony system to RI Witness, działający w najlepszych światowych laboratoriach in vitro w 22 krajach, który wykorzystany został do nadzoru ponad 500 000 cykli in vitro. System ten wielokrotnie i na każdym stanowisku pracy potwierdza tożsamość materiału biologicznego i dopiero po potwierdzeniu dopuszcza do dalszego etapu pracy i działań laboratoryjnych.

Każda para rozpoczynająca procedurę otrzymuje kartę ze swoim osobistym i unikalnym kodem. Wszystkie naczynia wykorzystywane do pobierania i przenoszenia materiału opatrzone są tym samym kodem. Na każdym etapie procesu zapłodnienia pozaustrojowego, znaczniki ID oraz identyfikacja kodu przez system elektroniczny (technologia RFID) pozwalają na identyfikowanie, śledzenie i  prowadzenie rejestru materiału biologicznego pacjentów.

Każdy obszar pracy i stanowisko pracy w laboratorium in vitro odbiera bezprzewodowy sygnał wysyłany przez znaczniki ID, zapewniając bezpieczny rejestr całego cyklu. Oznacza to, że każdy etap jest monitorowany i rejestrowany przez system niezależny od wewnętrznych procedur laboratoriów.

W 2015 roku w nOvum wprowadzono elektroniczny i niezależny system kontroli pracy na każdym etapie działań laboratorium IVF.

nOvum to ośrodek, który powstał w 1994 roku i specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu niepłodności oraz kriokonserwacji komórek i tkanek. Zespół nOvum tworzą lekarze wszystkich specjalności związanych z medycyną rozrodu: ginekolodzy, położnicy, androlodzy, endokrynolodzy, genetycy, interniści oraz embriolodzy, kriobiolodzy, biolodzy i analitycy. Do dyspozycji pacjentów są również: psycholodzy oraz seksuolog.

Placówka specjalizuje się w zabiegach zapłodnienia pozaustrojowego, których rocznie wykonuje ponad 1700. Skuteczność leczenia w nOvum jest raportowana od 1999 roku do ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology), a statystyki prezentowane są na stronie placówki zgodnie ze standardami ESHRE.

nOvum posiada bank nasienia i bank komórek macierzystych, przechowuje zamrożone komórki jajowe, tkankę jajnikową i jądrową oraz zarodki na potrzeby własne pacjentów, a także własne laboratoria: analityczne, bakteriologiczne, andrologiczne, in vitro, kriobiologiczne, genetyczne oraz wydzieloną część zabiegową.

W listopadzie 2012 roku nOvum nawiązało współpracę z Centrum Medycznym Enel-Med, w ramach której obejmuje opieką medyczną pary z problemem niepłodności w całej Polsce. W ogólnopolskiej sieci przychodni CM Enel-Med pacjenci są diagnozowani i leczeni według standardów wypracowanych w oparciu o wieloletnie doświadczenie nOvum.

Przeczytaj teraz

Scanmed partnerem medycznym Grand Prix Polski w Siatkówce

Autor:
Dodano: 22.06.2012


Zespół Scanmed Multimedis i Szpitala św. Rafała odpowiadał za zabezpieczenie medyczne V Grand Prix Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa. Była to już kolejna impreza, której partnerem medycznym był Scanmed.

– Cieszymy się, że po raz kolejny jako Partner Medyczny wydarzeń organizowanych przez Miasto Kraków mogliśmy dbać o bezpieczeństwo uczestników najważniejszych krakowskich inicjatyw sportowych. V Grand Prix w Siatkówce Plażowej Mężczyzn o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa to unikatowe wydarzenie, które na pewno przyczyni się do promocji sportu i zdrowego stylu życia wśród mieszkańców.  – mówi Joanna Szyman, Prezes Zarządu Scanmed Multimedis.

– Zawody każdego dnia turnieju miało okazję zobaczyć ponad 500 osób. Oprócz tego przygotowaliśmy liczne atrakcje i konkursy. Chętne osoby w tych dniach mogą bezpłatnie korzystać z podgrzewanego basenu. Cieszymy się, że naszym partnerem jest Grupa Scanmed, której wielokrotnie powierzaliśmy zdrowie i bezpieczeństwo uczestników wydarzeń sportowych – mówi Łukasz Mrugalski z Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Scanmed Multimedis posiada wieloletnie doświadczenie jako dostawca usług medycznych w obszarze zabezpieczania medycznego imprez masowych. Dotychczas miał przyjemność odpowiadać za obstawę medyczną m.in.: Mistrzostw Polski w skokach narciarskich w Szczyrku, LOTOS Poland Tour FIS Grand Prix, Finału 68. Tour de Pologne, Cracovia Interrun. Spółka jest oficjalnym partnerem Polskiego Związku Narciarskiego. W samym tylko 2011 roku firma zabezpieczała ponad 120 ważnych wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Scanmed Multimedis prowadzi działalność od 2000 roku. Główne obszary działalności to ambulatoryjna opieka medyczna, diagnostyka obrazowa oraz opieka wyjazdowa. Scanmed Szpital św. Rafała w Krakowie należy do najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Dowodem wysokiej jakości świadczonych usług są liczne wyróżnienia, m.in. w konkursie „Perły medycyny”, rankingu „Bezpieczny szpital” zorganizowanym przez dziennik Rzeczpospolita i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Szpital posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia oraz certyfikat ISO 9001: 2008.

 

Przeczytaj teraz

Newsletter portalu MedycynaPrywatna.pl – 2016-09-12

Autor:
Dodano: 8.09.2016
Przeczytaj teraz

Jest jednolity tekst ustawy o działalności leczniczej

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 26.02.2020

W Dzienniku Ustaw RP opublikowany został jednolity tekst ustawy o działalności leczniczej. Ustawa ta określa zasady wykonywania działalności leczniczej i funkcjonowania podmiotów wykonujących działalność leczniczą niebędących przedsiębiorcami.

Zawiera także zasady prowadzenia rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, normy czasu pracy pracowników podmiotów leczniczych oraz zasady sprawowania nadzoru nad wykonywaniem działalności leczniczej oraz podmiotami wykonującymi taką działalność.

Tekst jednolity uwzględnia zmiany w ustawie o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 roku wprowadzone szeregiem aktów prawnych, między innymi  nowelizacją z 9 listopada 2018 roku, a także nowelizacją ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, ustawą wprowadzającą rozporządzenie unijne RODO, nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne, ustawy Kodeks spółek handlowych, ustawy Prawo zamówień publicznych a także wyrokiem Trybunały Konstytucyjnego z 20 listopada 2019 roku.

Czytaj także: Rok, w którym „zdrowie” odmieniano przez wszystkie przypadki>>>

Zgodnie z tym wyrokiem przepis ustawy o działalności leczniczej, który zobowiązuje jednostkę samorządu terytorialnego, będącą podmiotem tworzącym samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, do pokrycia straty netto stanowiącej ekonomiczny skutek wprowadzania przepisów powszechnie obowiązujących, jest niezgodny z art. 167 Konstytucji RP (mówi on o tym, że zmiany w zakresie zadań i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego następują wraz z odpowiednimi zmianami w podziale dochodów publicznych) oraz że nie jest niezgodny z art. 166 Konstytucji RP (mówi o tym, że ustawa może zlecić jednostkom samorządu terytorialnego wykonywanie innych zadań publicznych).

Najważniejszą zmianą zawartą w jednej z nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, która weszła w życie w roku 2016, było wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym podmioty prywatne nie mogą posiadać większościowych udziałów w spółkach prowadzących placówki medyczne, co oznaczało koniec prywatyzacji szpitali oraz innych placówek medycznych będących własnością skarbu państwa, uczelni publicznej czy samorządów różnego szczebla.

Jednolity tekst ustawy o działalności leczniczej został opublikowany w Dzienniku Ustaw RP 25 lutego 2020 roku (poz. 295).

Przeczytaj teraz

Od 1 września– zmiany w badaniach uczniów

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 31.08.2019

1 września 2019 weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadpodstawowych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniów i słuchaczy tych szkół, studentów, słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz doktorantów.

Rozporządzenie określa zakres i tryb oraz sposób dokumentowania badań lekarskich tych kandydatów i uczniów, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu lub stażu uczniowskiego są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia.

Dotyczy ono także doktorantów, którzy w trakcie kształcenia są narażeni na działanie takich czynników.

Czytaj także: Pracodawcy Medycyny Prywatnej partnerem Forum Ekonomicznego w Krynicy>>>

Przepisy rozporządzenia będą obowiązywały również w stosunku do uczestników studiów doktoranckich rozpoczętych przed rokiem akademickim 2019/2020, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 roku.

Rozporządzenie określa zawartość skierowania na badanie, sposób jego przeprowadzania oraz zawartość zaświadczenia lekarskiego.

Od orzeczenia lekarskiego osobie badanej oraz placówce dydaktycznej będzie przysługiwało odwołanie wnoszone w ciągu 14 dni, lekarz będzie je przekazywał w ciągu 7 dni do podmiotu odwoławczego, który także w ciągu 14 dni przeprowadzi badanie w trybie odwoławczym. Zaświadczenie lekarskie wydane w trybie odwoławczym będzie ostateczne.

Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 30 sierpnia 2019 (poz. 1651).

Przeczytaj teraz

Wielospecjalistyczne Centrum Medicover Stomatologia we Wrocławiu w nowej odsłonie

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 25.09.2019

23 września 2019, po gruntownej przebudowie, zostało otwarte nowoczesne centrum leczenia Medicover Stomatologia, zlokalizowane we Wrocławiu. Jest to  pierwsza w sieci klinika, która łączy stomatologię z medycyną estetyczną, aby otrzymać jak najlepszy efekt końcowy leczenia.

Dzięki odmienionym gabinetom i nowoczesnemu sprzętowi placówka jest w stanie zaspokoić potrzeby pacjentów w bardzo szerokim zakresie – od stomatologii zachowawczej, dziecięcej, estetycznej, endodoncji, ortodoncji, protetyki, periodontologii, chirurgii stomatologicznej po implantologię. Zadbano też o estetyczne i bardzo przyjazne poczekalnie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Standardem w centrach Medicover Stomatologia jest dostęp do dentystów wielu specjalizacji oraz holistyczne, innowacyjne leczenie z wykorzystaniem najnowszej wiedzy i technologii.

Specjalną ofertę centrum we Wrocławiu przygotowało dla dzieci. W ramach Medicover Stomatologia KIDS, mali pacjenci otrzymają nie tylko pomoc dentystyczną, ale także konsultacje logopedy.

– Rozumiemy, że nasi mali pacjenci mają całkiem inne potrzeby niż dorośli. Dla wielu dzieci wizyta u stomatologa może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Dlatego w naszym wrocławskim centrum czekają na nich nie tylko gabinety o przyjaznym wyglądzie, ale również pedodonci. To dentyści, którzy dobrze rozumieją, że leczenie dziecięcych ząbków wymaga często więcej cierpliwości, odmiennego podejścia i sposobu komunikacji – wyjaśnia lek. dent. Małgorzata Turno-Kornafel, regionalny kierownik medyczny Medicover Stomatologia.

Czytaj także: Przyszłość stomatologii to konsolidacja rynku>>>

Zarówno dzieciom, jak i dorosłym, centrum oferuje  leczenie w znieczuleniu ogólnym pod opieką specjalisty anestezjologa. Po wcześniejszej kwalifikacji mogą skorzystać z niego zarówno pacjenci  implantologiczni, ze skierowaniem od chirurga szczękowo-twarzowego, jak i dzieci, u których nie ma możliwości pełnej współpracy, a istnieje pilna potrzeba lecznicza.

Odpowiadając na potrzeby pacjentów wrocławska placówka Medicover Stomatologia oferuje także pomoc osobom cierpiącym z powodu bruksizmu. Statystyki wykazują, że w ten sposób odreagowuje stres ponad 60 procent dorosłych oraz około 30 procent dzieci. Bruksizm to schorzenie, które polega na nieuświadomionym zagryzaniu i zgrzytaniu zębami, co powoduje ścieranie się zębów. Choroba powoduje szereg innych dolegliwości, takich jak nadwrażliwość dziąseł, problemy z żuciem, bóle głowy, karku, uszu, a nawet zaburzenia słuchu.

– Źródeł bruksizmu możemy szukać przede wszystkim w długotrwałym stresie, którego doświadczamy między innymi przez coraz szybszy tryb życia, czy presję związaną z pracą i edukacją. Choć ze schorzeniem tym należy zgłosić się w pierwszej kolejności do stomatologa, to najlepsze rezultaty przynosi kompleksowe podejście. We Wrocławiu w walce z bruksizmem pacjentów będzie wspierać fizjoterapeuta i specjalista ds. relacji emocjonalnych – mówi lek. dent. Małgorzata Turno-Kornafel.

Fizjoterapeuci pomogą w leczeniu schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Rehabilitacja polega na masażu tkanek głębokich w obrębie szyi, głowy i obręczy barkowej. Jej celem jest rozluźnienie mięśni układu stomatognatycznego, czyli zespół tkanek oraz narządów w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki. Leczenie bruksizmu zwykle należy rozpocząć od rozwiązania problemu stresu, stąd w klinice pomoc specjalisty ds. relacji emocjonalnych. Praca z pacjentem będzie polegała na zdefiniowaniu jego emocji i uczuć oraz nauce ich wyrażania. Działanie to pomaga w niwelowaniu dolegliwości fizycznych na poziomie ciała.

Wrocławski Medicover Stomatologia to pierwsza w sieci klinika, która połączy stomatologię z medycyną estetyczną, aby otrzymać jak najlepszy efekt końcowy leczenia.

– W ramach medycyny estetycznej nasi lekarze wykonują zabiegi w obrębie jamy ustnej, twarzy, głowy i szyi. Zdecydowaliśmy się na rozszerzenie naszej oferty stomatologicznej o tego typu usługi medyczne, aby dać pacjentom możliwość osiągnięcia jak najlepszych efektów wizualnych. Obserwujemy, że coraz więcej pacjentów zgłasza się do stomatologa, aby poprawić estetykę uśmiechu. Nie chodzi tu jedynie o poprawę korekty czerwieni wargowej, ale również o poprawę kondycji dziąseł z zastosowaniem kolagenu – mówi lek. dent. Małgorzata Turno-Kornafel.

W klinice dostępne będą także zabiegi  zastosowaniem botoksu, który stanowi uzupełnienie leczenia bruksizmu.

Centrum Medicover Stomatologia Wrocław mieści się przy ulicy Powstańców Śląskich 7a. Na powierzchni 450 mkw znajduje się 9 gabinetów dentystycznych (w tym dwa przeznaczone do przyjmowania dzieci), gabinet higienizacyjny oraz pracownia RTG z pełną ofertą powiększoną o tomografię i celfalometrię, a także sala zabiegowa i pozabiegowa przygotowane do leczenia w znieczuleniu ogólnym.

Klinika wyposażona jest w endopiloty i mikroskopy z torem wizyjnym, wykorzystywane w precyzyjnym leczeniu kanałowym. Nowością jest Diagnocam, czyli urządzenie do weryfikowania obecności próchnicy we wnętrzu zęba bez potrzeby wykonywania RTG. Centrum we Wrocławiu dysponuje również znieczuleniem komputerowym coraz częściej wybieranym przez pacjentów.

Przeczytaj teraz