BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Arion-Szpitale: biłgorajski szpital gotowy na przyjęcie rannych z Ukrainy

Autor:
Dodano: 25.02.2014


Szpital w Biłgoraju, prowadzony przez spółkę Arion-Szpitale, od czwartku 21 lutego 2014 roku pozostaje w stanie ciągłej gotowości na przyjęcie rannych z Ukrainy o czym także została poinformowana Lubelska Izba Lekarska. Dyrekcja placówki stale monitoruje sytuację oraz zabezpiecza wymaganą ilość łóżek.

Szpital odpowiedział na oficjalną prośbę wystosowaną przez marszałka województwa lubelskiego oraz wojewodę lubelskiego do wszystkich szpitali z terenu województwa o zapewnienie opieki poszkodowanym w zamieszkach na Ukrainie.

W skład ZOZ-u w Biłgoraju wchodzi 10 oddziałów szpitalnych, 19 poradni, oddział rehabilitacji z 2 pracowniami, 7 pracowni diagnostyki oraz laboratorium. Placówka dysponuje łącznie 408 łóżkami szpitalnymi oraz współpracuje z 98 lekarzami oraz 240 pielęgniarkami i położnymi.

Cały kontrakt placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia w roku 2014 ma wartość 31 015 946,07 i dotyczy także leczenia szpitalnego w innych zakresach , ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej, leczenia psychiatrycznego, świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych. Do ZOZ-u w Biłgoraju należą szpitale w Biłgoraju i Tarnogrodzie oraz poradnia we Frampolu.

Arion prowadzi także Centrum Medyczne Górnik w Łęcznej, które posiada 16 poradni, w tym 7 działających w ramach kontraktu z NFZ oraz przejęty na początku marca 2013 roku szpital w Gostyninie.

Przeczytaj teraz

Farmaceuta musi zdać egzamin z języka polskiego

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 5.04.2022

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia farmaceuta, który chce wykonywać zawód na terytorium Polski, musi posiadać znajomość języka polskiego w mowie i piśmie na odpowiednim poziomie. Dokument określa zakres tej znajomości oraz sposób przeprowadzania potwierdzającego ją egzaminu.

Egzamin przeprowadza się na pisemny wniosek składany do Naczelnej Rady Aptekarskiej. Składa się z dwóch części pisemnych i dwóch części ustnych.

Diagnostyka otworzyła najnowocześniejsze laboratorium w Europie środkowo-wschodniej

Opłata za egzamin wynosi 30 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za poprzedni rok, ogłaszanego przez GUS, a w przypadku ponownego przystąpienia do niego – jedną czwartą tej wartości.

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie potwierdzania znajomości języka polskiego koniecznej do wykonywania zawodu farmaceuty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 4 kwietnia 2022 (poz. 734).

Wejdzie w życie 19 kwietnia 2022.

Link do rozporządzenia

Przeczytaj teraz

CZ Tuchów: inwestycja w ZOL w Dąbrowie Tarnowskiej

Autor:
Dodano: 26.09.2015

Centrum Zdrowia Tuchów, które prowadzi Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Dąbrowie Tarnowskiej, zainwestowało w modernizację placówki. W ramach inwestycji wyremontowano sale pacjentów, zainstalowano nowe węzły sanitarne, pomieszczenia terapii zajęciowej i zwiększono liczbę łóżek.

– Przebudowa pomieszczeń spowodowała, że liczba miejsc dla podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Dąbrowie Tarnowskiej wzrosła o dwanaście – informuje dyrektor operacyjny CZT Marcin Tabiś.

Obecnie w ZOL-u może przebywać czterdziestu dziewięciu pensjonariuszy. To zazwyczaj osoby, które były już leczone szpitalnie i nie wymagają dalszej hospitalizacji. Podopieczni mają ukończony proces diagnozowania, jednak ze względu na stan zdrowia i brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w domu potrzebują stałego nadzoru medycznego i rehabilitacji. U pacjentów występują na ogół schorzenia fizyczne, somatyczne oraz towarzyszące.  

W dąbrowskim ZOL-u pensjonariusze są systematycznie konsultowani przez lekarza. Mają zapewnioną  całodobową opiekę pielęgniarską. Kontynuują też rozpoczęte leczenie farmakologiczne. Specjaliści prowadzą u nich rehabilitację schorzeń narządu ruchu.

Remontowi poddano także służącą do tego salę ze specjalistycznymi urządzeniami i sprzętem. Jednak w związku z tym, że 80 procent pacjentów  ZOL to osoby obłożnie chore, bardzo często są oni poddawani rehabilitacji przyłóżkowej. Podopieczni korzystają także z terapii zajęciowej. Regularnie jest im udzielana pomoc psychologiczna. 

Remont w dąbrowskim ZOL-u prowadzony był od maja 2015, kiedy tuchowska spółka przejęła prowadzenia świadczeń od dąbrowskiego szpitala. W tym czasie w prace modernizacyjne  zainwestowano ponad 400 tys. zł.

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi także dwa oddziały szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej: ginekologiczno-położniczy oraz neonatologiczny.

Centrum prowadzi w Tuchowie zespół poradni specjalistycznych oraz szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia. Posiada także Centrum Rehabilitacji oraz Ośrodek Psychoterapii. Prowadzi  placówki w Biadolinach Radłowskich, Bruśniku, Ciężkowicach, Gromniku, Jastrzębi, Jodłowce Tuchowskiej, Siemiechowie, Szerzynach, Wierzchosławicach i Wojniczu. Podstawową opieką zdrowotną placówka obejmuje blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu. Centrum Zdrowia Tuchów jest prowadzone przez spółkę pracowniczą.

Przeczytaj teraz

EMC Instytut Medyczny: współpraca z Polską Grupą Uzdrowisk

Autor:
Dodano: 13.02.2014


EMC Instytut Medyczny oraz Polska Grupa Uzdrowisk podpisały list intencyjny dotyczący współpracy obu firm. W ramach partnerstwa EMC i PGU planują między innymi stworzyć wspólne produkty, a także wzajemnie promować swoje usługi.

Grupa EMC Instytut Medyczny ma obecnie 10 szpitali i 16 przychodni  z ponad 1.600 łóżkami w 6 województwach, z czego 6 szpitali na Dolnym Śląsku. Natomiast w skład Polskiej Grupy Uzdrowisk wchodzi 6 uzdrowisk także zlokalizowanych głównie w województwie dolnośląskim.

– Bardzo nas cieszy partnerstwo z Polską Grupą Uzdrowisk, jedną z największych tego typu grup w Polsce, ponieważ w wielu przypadkach oferty usług EMC i PGU mogą doskonale się uzupełniać. Tym samym, wspólnie będziemy mogli wychodzić naprzeciw oczekiwaniom coraz bardziej wymagających pacjentów i kuracjuszy. EMC ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu szpitalnym w wielu obszarach, w tym między innymi w chirurgii, ortopedii, rehabilitacji, czy bariatrii. Rozszerzeniem oferty turnusu odchudzającego w uzdrowisku może być leczenie otyłości balonem żołądkowym, które z powodzeniem stosujemy od wielu lat w Szpitalu EuroMediCare we Wrocławiu –  powiedział Piotr Gerber, prezes EMC Instytut Medyczny.

– Jestem głęboko przekonany, że nasza współpraca z EMC Instytutem Medycznym przyniesie wiele pozytywnych zmian w opiece medycznej oraz w podejściu do pacjenta. Chcemy tworzyć nie tylko wspólne produkty, ale i kreować trendy nowoczesnego lecznictwa szpitalnego, połączonego z rehabilitacją uzdrowiskową. Jako Grupa PGU prowadzimy szeroko zakrojone działania, nie tylko obejmujące unowocześnienie bazy noclegowej i rehabilitacyjno – zabiegowej naszych sześciu uzdrowisk, ale również zależy nam na aktywnej współpracy ze specjalistami o możliwie najwyższych kwalifikacjach w zakresie medycyny, rehabilitacji i lecznictwa, tak żeby zapewnić naszym pacjentom kompleksowość i ciągłość świadczeń w zakresie profilaktyki, leczenia i edukacji zdrowotnej na najwyższym poziomie, w oparciu właściwości bioklimatyczne i bogactwo surowców naturalnych – dodał Robert Rozmus, p. o. Prezesa  Zarządu KGHM Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, właściciela Polskiej Grupy Uzdrowisk

EMC Instytut Medyczny SA jest największym w Polsce prywatnym właścicielem szpitali i przychodni. 80 procent przychodów Grupy pochodzi z Narodowego Funduszu Zdrowia. W ciągu 10 lat z lokalnej firmy, prowadzącej szpital we Wrocławiu, spółka rozwinęła się w sieć placówek medycznych, rozbudowywaną konsekwentnie na terenie Polski, a także za granicą. Od 2005 roku firma jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W skład Grupy EMC  wchodzą:  EuroMediCare Szpital Specjalistyczny z Przychodnią we Wrocławiu, Szpital św. Rocha w Ozimku koło Opola, Szpital św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich, Szpital Mikulicz w Świebodzicach, Szpital św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim, Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach, Szpital Bukowiec w Kowarach, Szpital św. Anny w Piasecznie, Szpital Zdrowie w Kwidzynie oraz Szpital na Bema w Lubinie.

Do Grupy należą także: Przychodnia przy Łowieckiej we Wrocławiu, Zespół Przychodni Lubmed w Lubinie, Zespół Przychodni Formica we Wrocławiu oraz EMC Health Care Ltd. w Dublinie.

Szpitale wchodzące w skład Grupy EMC obejmują opieką medyczną ponad milion mieszkańców 6 województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego. W przychodniach w ramach podstawowej opieki zdrowotnej leczy się blisko100 tys. pacjentów.     

Polska Grupa Uzdrowisk została powołana do życia w 2011 roku. Obecnie jest największą, bo składającą się z sześciu kurortów, siecią uzdrowisk w całej Polsce, w składzie: Uzdrowiska Kłodzkie, a wraz z nimi Uzdrowiska: Polanica, Duszniki i Kudowa, a także Uzdrowisko Cieplice, Uzdrowisko Połczyn oraz Uzdrowisko Świeradów – Czerniawa. Kurorty te posiadają najszerszą ofertę lecznictwa i turystyki uzdrowiskowej, w oparciu o unikatowe na skalę kraju i Europy surowce lecznicze, takie jak wody mineralne, borowina, świerk, czy solanka.

To jedne z najlepiej rozpoznawalnych polskich zdrojów, które mogą się pochwalić nie tylko całoroczną ofertą i wysoką jakością usług leczniczych i rehabilitacyjnych, ale także wielowiekową tradycją w lecznictwie uzdrowiskowym.

Przeczytaj teraz

Laboratoria Alab rozszerza badana dotyczące nietolerancji pokarmowej

Autor:
Dodano: 7.08.2014

Laboratoria Grupy Alab oferują nowe kompleksowe testy FoodProfil, dotyczące  diagnostyki z zakresu nadwrażliwości pokarmowej. Szacuje się, że nadwrażliwość pokarmowa może dotyczyć 45 procent społeczeństwa.

Nadwrażliwość jest często mylona z alergią pokarmową, która występuje jedynie u 2 procent społeczeństwa, a jej objawy występują zazwyczaj natychmiast.  Symptomy nietolerancji pokarmowej pojawiają się kilka godzin a nawet kilka dni po spożyciu nietolerowanego pokarmu i mogą się utrzymać do kilku tygodni.

Testy FoodProfil badają reakcje między innymi na produkty mleczne, jaja, zboża glutenowe i bezglutenowe, warzywa, strączkowe, owoce, ryby, skorupiaki, mięsa, orzechy, frakcje białkowe (kazeina, laktoglobulina) i inne alergeny pokarmowe charakterystyczne dla produktów spożywczych (m.in. białka drożdży).

Część testów jest dostępna już obecnie, część będzie dostępna od 20 sierpnia 2014.

Grupa Alab liczy obecnie 155 punktów pobrań oraz 57 laboratoriów zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Grupę Alab tworzą: Alab Laboratoria (36 laboratoriów), Laboratoria Medyczne Bruss (5 placówek w  Trójmieście i województwie pomorskim), Laboratoria Przygoda (7 laboratoriów na zachodnim i północnym Mazowszu oraz w województwie warmińsko-mazurskim), Bio-diagnostyka (5 laboratoriów w województwie śląskim, małopolskim i świętokrzyskim), Vitalabo – laboratorium w Bydgoszczy oraz  Białostockie Centrum Analiz Medycznych – laboratorium w Białymstoku. Do grupy Alab należą także laboratoria ściśle współpracujące – Vita w Darłowie oraz Amimed w Wołominie.

Przeczytaj teraz

GNS: nowa poradnia w szpitalu w Szprotawie

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 7.02.2023

Szpital w Szprotawie, należący do Grupy Nowy Szpital, rozszerza zakres usług i od 15 lutego 2023 będzie prowadził poradnię logopedyczną. Świadczenia poradni będą finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

W poradni będzie można skorzystać z diagnozy logopedycznej dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie zaburzeń rozwoju językowego oraz wad wymowy.

Scanmed otwiera poradnię zdrowia psychicznego Scanmed Psyche

Szpital w Szprotawie prowadzi oddział chorób wewnętrznych oraz oddział pediatrii, a także poradnie specjalistyczne, pracownie diagnostyczne, pracownię rehabilitacji oraz zakład opiekuńczo-leczniczy.

Placówka realizuje między innymi program „Sprawni i aktywni zawodowo”, skierowany do osób aktywnych zawodowo ze schorzeniami układu ruchu i obwodowego układu nerwowego.

Grupa Nowy Szpital prowadzi dziesięć placówek. Oprócz szpitala w Szprotawie są to także placówki w Olkuszu, Wschowie, Świeciu, Wąbrzeźnie, Nakle i Szubinie, Świebodzinie, Kostrzynie i Skwierzynie. Wszystkie działają w ramach sieci szpitali.

Penta Hospitals kupiła Grupę Nowy Szpital

Przeczytaj teraz