RCO: Akademia Onkologiczna dla pacjentów i lekarzy

0
289


Radomskie Centrum Onkologii od dwóch lat organizuje wykłady Akademii Onkologicznej dla pacjentów oraz dla lekarzy. W ostatnich spotkaniach –  27 listopada i 29 listopada 2017 uczestniczyło kilkadziesiąt osób z Radomia i okolic.

Celem spotkań jest propagowanie wiedzy o zapobieganiu i leczeniu nowotworów.  Tym razem mówiono o tym, kto może być zagrożony rakiem głowy i szyi oraz jakie są najnowsze metody wykrywania i  leczenia raka piersi.

Profesor Tadeusz Pieńkowski dyrektor medyczny szpitala wygłosił wykład na temat najnowszych metod  wykrywania i leczenia raka piersi.

Ordynator Oddziału Onkologii RCO dr Tomasz Lewandowski mówił o profilaktyce nowotworów głowy i szyi. W  ostatnich dwóch dekadach w Polsce o prawie 20 procent wzrosła liczba chorych na te nowotwory. Wciąż są one wykrywane zbyt późno, przez co wielu pacjentów umiera.

W poniedziałek  27 listopada 2017 odbyło się spotkanie dla lekarzy rodzinnych z Radomia i okolic, a w środę  29 listopada 2017 podobne spotkanie szpital zorganizował  dla pacjentów i ich rodzin .

Radomskie Centrum Onkologii prowadzi Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi współfinansowany z Funduszy Europejskich. W ramach tego programu szpital chce przebadać 10 tysięcy pacjentów z 4-ch województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. W programie uczestniczy też Mazowieckie Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie.

Podczas spotkania Akademii Onkologicznej można było zapisać się na bezpłatne badania profilaktyczne.

Szpital planuje kolejne spotkania Akademii Onkologicznej. Najbliższe wykłady – po nowym roku – będą poświęcone rakowi płuca.

Radomskie Centrum Onkologii ma kontrakt z NFZ na leczenie chemioterapią i radioterapią. Szpital ma 100 łóżek i działa od 2016 roku.