Rzeszów: nowoczesne zabiegi w Szpitalu Pro-Familia

0
961

W Specjalistycznym Szpitalu Pro-Familia w Rzeszowie wykonany został pierwszy w tej placówce zabieg mastektomii, podczas którego jednocześnie wykonano rekonstrukcję usuniętej piersi. Takie jednoczasowe procedury są wciąż rzadkością w Polsce i przeprowadzane są tylko w nielicznych ośrodkach.

Zabiegi rekonstrukcji piersi po mastektomii rzeszowski szpital wykonuje od ponad dwóch lat. Teraz poszerzył ofertę o zabieg mastektomii, podczas którego od razu wykonywana jest rekonstrukcja usuniętej piersi.

– W szpitalu Pro-Familia zabiegi wykonują znakomici specjaliści, chirurdzy onkolodzy – dr n. med. Artur Bocian, który dołączył do zespołu, oraz dr n. med. Jacek Pszeniczny. Jesteśmy już po pierwszym zabiegu, który odbył się kilka dni temu. Przed nami kolejne – wyjaśnia Radosław Skiba, dyrektor placówki.

– Mastektomia z jednoczasową rekonstrukcją jest połączeniem zabiegu onkologicznego z zabiegiem rekonstrukcyjnym. Polega na tym, że podczas jednego zabiegu usuwamy gruczoł piersiowy z guzem lub guzami pozostawiając skórę, otoczkę i brodawkę. Następnie, podczas tej samej operacji wykonujemy rekonstrukcje piersi wszczepiając ekspander lub protezę w celu natychmiastowej odbudowy – krok po kroku wyjaśnia dr n. med. Artur Bocian, specjalista chirurg onkolog.

Taki zabieg nie opóźnia dalszego leczenia onkologicznego – chemioterapii, radioterapii, czy hormonoterapii, ale może być wykonany tylko w ściśle określonych sytuacjach.

Szpital Pro-Familia działa od sześciu lat. Prowadzi oddziały: ginekologii i położnictwa, neonatologii, urologii, chirurgii i okulistyki, laryngologii dzieci, chirurgii dzieci, ortopedyczno-urazowy oraz pediatryczny, a także pracownie diagnostyczne (laboratorium i USG), poradnię podstawowej opieki zdrowotnej i poradnie specjalistyczne.

Placówka w Rzeszowie oferuje zarówno usługi finansowane przez NFZ jak i komercyjne. Od października 2017 znajduje się w sieci szpitali.

Pro-Familia prowadzi także szpital w Łodzi, który oferuje podobny zakres usług jak placówka w Rzeszowie.