BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Prywatne placówki  to pionierzy innowacji w medycynie

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 16.02.2020

Współczesna medycyna to dziedzina pełna wyzwań i nowych technologii. Nadążanie za trendami światowymi w tym zakresie wymaga inwestycji w ludzi oraz w nowoczesne narzędzia, czyli w specjalistyczny sprzęt i zaawansowane systemy informatyczne. Prywatne placówki są pionierami takich nowoczesnych rozwiązań w ochronie zdrowia.

Wśród innowacji wprowadzanych przez prywatne firmy działające na rynku medycznym są zarówno te dotyczące sprzętu i metod leczenia, te, które ułatwiają kontakt pacjenta z placówką oraz personelem, oraz takie, które sprawiają, że zarządzanie placówkami jest bardziej efektywne i korzystne dla pacjentów.

Nowoczesne operacje

Jedną z nowoczesnych metod leczenia, stosowanych w nowoczesnych szpitalach na całym świecie, są zabiegi z użyciem Robota da Vinci. Wykonywane są one między innymi w  warszawskim Szpitalu Medicover, gdzie  metodą Smart (Salwa Modified Advanced Robotic Technique) przeprowadza się operacje raka prostaty. Prostatektomia radykalna w asyście robota da Vinci to obecnie najnowocześniejsza i najbardziej zaawansowana technologicznie metoda leczenia tej choroby. Także pacjentki tego szpitala mogą poddać się operacyjnemu leczeniu endometriozy z wykorzystaniem robota da Vinci.

Robota da Vinci w leczeniu raka prostaty wykorzystuje Carolina Medical Center  z Grupy Lux Med, w ramach współpracy z Hifu Clinic.

Robot da Vinci wykorzystywany jest także w kardiochirurgii. W roku 2018 w Szpitalu Medicover odbyła się pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna w asyście robota daVinci, była to operacja zastawki mitralnej.

Czytaj na ten temat: Prawie 900 zabiegów z udziałem robotów da Vinci>>>

Nowoczesną metodą leczenia są operacje przy użyciu urządzenia Nano Knife. Jest to małoinwazyjna metoda niszczenia komórek nowotworowych za pomocą prądu o wysokim napięciu. Jej głównym atutem jest możliwość leczenia zmian nowotworowych, które ośrodki wyposażone w tradycyjny sprzęt uznają za nieoperacyjne.

Metodę tę stosuje od 2017 roku szpital Żagiel Med z Lublina, operacje z użyciem Nano Knife stosuje się w przypadku raka wątroby i trzustki. Od kilku lat operacje z użyciem tej metody stosuje także krakowski Szpital Św. Rafała, należący do Grupy Scanmed.

Stomatologia przyszłości

Nowoczesne technologie wprowadzane są w stomatologii. W placówkach sieci Medicover używa się skanera wewnętrzustnego, przy pomocy którego wykonywane są zdjęcia w jamie ustnej pacjenta. Wykorzystanie tej technologii pozwala otrzymać szczegółowy model 3D uzębienia w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można precyzyjnie i szybciej ocenić stan zębów i dziąseł oraz wykryć ewentualne ubytki i nieprawidłowości. Pełen obraz jest widoczny również dla pacjenta na ekranie komputera podczas skanowania. Użycie skanera zastępuje również konieczność pobrania wycisków dentystycznych, potrzebnych do wykonania prac protetycznych.

Nowoczesną metodą jest także digitel smile design, czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu, które pozwala precyzyjnie określić, jak będzie pacjent wyglądał po założeniu koron, mostów czy licówek.

Wiele innowacji pojawiło się także w chirurgii stomatologicznej. Należy do nich między innymi wirówka, która pozwala na stworzenie osocza bogatopłytkowego z krwi pobranej od pacjenta. W osoczu znajdują się komórki odpowiedzialne za gojenie, białka, które pobudzają nasze tkanki do budowy kości, budowy dziąsła. Tego typu procedury znacznie przyspieszają gojenie, pacjent odczuwa dużo mniejsze dolegliwości pozabiegowe. Nowością w stomatologii jest również młynek do mielenia zębów, który umożliwia pozyskanie materiału do odbudowy kości z zębów własnych pacjenta. Dzięki temu gojenie jest krótsze i – tak jak w przypadku osocza bogatopłytkowego – dolegliwości pacjenta w okresie pozabiegowym są znacznie mniejsze. Takie metody stosowane są również w placówkach Medicover Stomatologia.

Natomiast rozwiązanie, które umożliwia zdalną ocenę stanu zdrowia i higieny jamy ustnej przy pomocy smartfona wyposażonego w aparat z dedykowaną aplikacją DenToGo, sprzężoną z chmurą danych i działającym w niej algorytmem sztucznej inteligencji, wprowadził pilotażowo Lux Med.

Czytaj więcej: Lux Med: diagnostyka stomatologiczna dostępna w smartfonie>>>

Zdalne konsultacje

To kolejne rozwiązanie telemedyczne stosowane w tej firmie. W roku 2019 Lux Med uruchomił mobilny gabinet telemedyczny, który sprawdza się w przypadku badań profilaktycznych pracowników, firma pracuje też nad Portalem Pacjenta 2.0.

Wirtualny gabinet telemedyczny Centrum Medyczne Enel-Med zaprezentowało już w roku 2018, a rozwiązanie medispot, czyli wirtualny gabinet przeznaczony dla dużych firm, został wdrożony u klienta Centrum z sektora bankowego.

Pierwsze rozwiązania w zakresie e-zdrowia prywatne placówki zaczęły wprowadzać już kilkanaście lat temu. Obecnie oferują szeroki zakres rozwiązań – portale pacjenta, aplikacje, zdalne konsultacje oferowane przez specjalistów. Portal Lux Med oferuje między innymi zdalne konsultacje z fizjoterapeutą (przez chat, drogą audio lub wideo), który diagnozuje problem i podaje wskazówki dotyczące rehabilitacji i w razie konieczności kieruje na konsultacje specjalistyczne.

Pod koniec 2019 roku Medicover wprowadził możliwość zdalnego potwierdzenia tożsamości w celu uzyskania dostępu do portalu pacjenta i aplikacji mobilnej. Dotychczas uzyskanie loginu i hasła było możliwe tylko podczas osobistej wizyty w placówce.

Dzięki wprowadzanym innowacjom podnosi się jakość świadczeń, a pacjenci mają większe poczucie bezpieczeństwa, gdyż rozwiązania w zakresie e-zdrowia  powodują, że mają łatwiejszy kontakt z placówką.

Czytaj więcej: W prywatnych podmiotach funkcjonują wirtualne przychodnie>>>

Usługi dostosowane do potrzeb

Innowacyjność usług to także dostosowanie oferty do bieżących potrzeb pacjentów i szybkie reagowanie na te potrzeby. Przykładem mogą by poradnie działające w Medicover – poradnia bólu pleców i poradnia układu ruchu, ich otwarcie wynikało z analizy dolegliwości najczęściej zgłaszanych przez pacjentów podczas wizyt. Zatrudnieni w tych poradniach fizjoterapeuci pomagają w określeniu przyczyny bólu i przedstawiają plan postępowania, którego celem jest powrót do codziennej sprawności.

W szpitalu onkologicznym Magodent, należącym do Grupy Lux Med, zastosowano innowacyjną metodą skoordynowanej kompleksowej opieki nad pacjentem. Stosowany jest tutaj unikalny w Polsce model primarynursing, czyli dedykowanej pacjentowi pielęgniarki prowadzącej, która przyjmuje pełną odpowiedzialność za ciągłość opieki nad chorym w trakcie całego pobytu w szpitalu, od przyjęcia, aż do wypisu. Taki sposób pracy pozwala dostosować działania do indywidualnych potrzeb i wymagań chorego.

Prywatne placówki przodują także we wprowadzaniu metod eksperymentalnych, na przykład Szpital Żagiel Med wspólnie z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych realizuje program, polegający na leczeniu komórkami macierzystymi schorzeń neurologicznych u dzieci z porażeniem mózgowym i autyzmem oraz u dorosłych ze stwardnieniem rozsianym. Placówka bierze także udział w badaniach klinicznych w wielu specjalnościach i eksperymentalnych programach z wykorzystaniem komórek macierzystych. Wykonuje także zabiegi w zakresie chirurgii bariatrycznej (operacyjne leczenie otyłości), takie jak rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomia).

Innowacje stosowane w diagnostyce laboratoryjnej, najbardziej widoczne w obszarze badań genetycznych, umożliwiają szybką diagnostykę infekcji czy precyzyjną diagnostykę i monitorowanie leczenia nowotworów.  Metody te stosowane są w największej prywatnej sieci oferującej badania laboratoryjne – w spółce Diagnostyka. Przyszłością tej dziedziny medycyny będzie z pewnością diagnostyka prewencyjna w oparcie o badanie całego genomu. Tutaj również pionierami są prywatne firmy diagnostyczne.

Innowacyjne zarządzanie

Innowacyjność prywatnych firm ma także odbicie w zarządzaniu.  Technologia to narzędzie, którym posługują się ludzie, dlatego ważne jest, jak się nimi zarządza. Nowoczesne zarządzanie oparte na metodologii Lean, która jest wdrażana od 2019 roku w Lux Med, pozwala na lepszą organizację procesów, eliminację działań, które z punktu widzenia pacjenta nie wnoszą dodatkowej wartości, ale także sprzyja wykazywaniu inicjatywy przez pracowników. Docelowo metoda ta zostanie wprowadzona we wszystkich placówkach Lux Med.

Czytaj na ten temat: Lean Management sposobem na niedobór lekarzy i pielęgniarek>>>

Pozytywnym efektem stosowania takiej innowacyjnej metody zarządzania jest rozwój kompetencji pracowników oraz danie im możliwości większego wpływu na sposób wykonywania pracy. Wpływa to pozytywnie na ich satysfakcję z pracy. Z takiego sposobu zarządzania korzystają także pacjenci.

– Wszystkie wspierane przez nas projekty są skupione na pacjencie i jego doświadczeniach. Mają pomóc przede wszystkim poprawiać skuteczność leczenia, zwiększać komfort pacjenta oraz jego bezpieczeństwo. Pomysły omawiamy i projektujemy w zespołach, w ramach domen tematycznych – na przykład pomysły medyczne czy obsługowe – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.

Cały komentarz prezes Rulkiewiczy czytaj tutaj: Droga do sukcesu to droga przez innowacje>>>

Przeczytaj teraz

PZU wprowadza nowe ubezpieczenie zdrowotne

Autor:
Dodano: 15.04.2016

PZU wprowadza na rynek pakiet polis od najcięższych chorób cywilizacyjnych – „PZU Na Życie i Zdrowie”. W jego ramach osoba, u której zdiagnozowano ciężką chorobę na przykład nowotwór złośliwy, zawał serca czy udar otrzyma nawet do 500 tys. złotych na dowolny cel, bezpłatny dostęp do prywatnej opieki lekarskiej oraz wsparcie opiekuna medycznego.

Wizyta u lekarza odbędzie się w ciągu maksymalnie pięciu dni roboczych od zgłoszenia, a ubezpieczony może liczyć na leczenie w ponad 1600 placówek medycznych w blisko 500 miastach w Polsce. Dodatkowo opiekun medyczny pomoże zorganizować leczenie, tak aby chory mógł szybko wrócić do zdrowia, a dzięki temu do bliskich i do pracy. Opiekunami są przedstawiciele Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

– Ubezpieczenie „PZU Na Życie i Zdrowie” pozwoli zadbać o zdrowie w najtrudniejszych przypadkach medycznych. Pakiet składa się z dwóch produktów. Pierwszy, „PZU Pomoc od Serca”, to klasyczne ubezpieczenie finansowe na wypadek nawet 25 chorób. Drugi, „PZU Z Miłości do Zdrowia” to polisa od czterech najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych: nowotworów złośliwych, niezłośliwego guza mózgu, zawałów serca, udarów mózgu. Pierwszy produkt zapewnia świadczenie pieniężne, natomiast drugi prywatną opiekę medyczną w tym konsultacje specjalistyczne, diagnostykę, rehabilitację i pomoc psychologiczną. Razem idealnie się uzupełniają. To bardzo cenna pomoc, która pozwala choremu skoncentrować się na powrocie do zdrowia – podkreśla Julita Czyżewska, członek zarządu PZU Zdrowie.

Dzięki pakietowi „PZU Na Życie i Zdrowie” ubezpieczony otrzyma również gwarantowany dostęp do badań diagnostycznych, na przykład do rezonansu, tomografii, USG, oznaczania markerów nowotworowych oraz do zabiegów rehabilitacyjnych. W wariancie premium PZU zagwarantuje bezpłatną zagraniczną konsultację medyczną wykonaną przez jedną z renomowanych placówek na świecie. Chory oraz jego bliscy będą mogli także liczyć na pomoc psychologa. A raz na dwa lata ubezpieczony będzie mógł skorzystać z bezpłatnych laboratoryjnych badań profilaktycznych (m.in. morfologia, lipidogram, badanie moczu i inne).

Kampania promująca pakiet ubezpieczeń „PZU Na Życie i Zdrowie” rozpoczęła się w połowie kwietnia 2016 i potrwa do 22 maja 2016. Działaniami objęte zostały: telewizja, do której przygotowano 30- i 15-sekundowy spot, oraz Internet.

PZU oprócz oferowania ubezpieczeń zajmuje się także tworzeniem własnej  sieci placówek medycznych. W czerwcu 2015 roku PZU poinformowało o inwestycji w Centrum Medyczne Gamma w Warszawie. Wcześniej PZU przejęło także inne placówki medyczne, w tym między innymi Orlen Medica oraz Elvita.

W ramach strategii przyjętej na lata 2015-2020 PZU planuje przeznaczenie na rozwój usług zdrowotnych 800 mln zł, z tego 450 mln zł na akwizycje.

Przeczytaj teraz

Centrum Medyczne Dolmed wprowadziło nowe zabiegi

Autor:
Dodano: 24.01.2014


Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed z Wrocławia rozszerzyło zakres oferowanych usług  specjalistycznych o nowy zabieg chirurgiczny – operację usunięcia przepukliny pachwinowej metodą Lichtensteina z wykorzystaniem nowoczesnej siatki. Zabieg jest komercyjny. Jego koszt wynosi 2500 zł.

Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed działa na rynku usług medycznych od 1977 roku. Obecnie jest wieloprofilową, w pełni skomputeryzowaną przychodnią, zatrudniającą około 200 osób, w tym ponad 70 lekarzy różnych specjalności. Z jej usług korzysta rocznie ponad 150 tysięcy pacjentów. Placówka oferuje  usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, medycyny pracy oraz diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej. Wykonuje także zabiegi z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu medycznego, między innymi usuwanie zaćmy, endoskopowe leczenie cieśni nadgarstka, operacje przepukliny pachwinowej, laserowe operacje żylaków, skleroterapię, zabiegi proktologiczne w trybie ambulatoryjnym oraz zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Usługi Centrum są zarówno komercyjne jak i finansowane przez NFZ. Kontrakt na rok 2013 miał wartość ponad milion złotych i dotyczył ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz profilaktycznych programów zdrowotnych.

Siedziba firmy mieści się ulicy Legnickiej 40 we Wrocławiu. Firma posiada także trzy filie świadczące usługi medyczne w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w: Miękini, Pisarzowicach oraz w Lutyni.

Od kilku lat Dolmed działa jako spółka akcyjna, której udziałowcem jest samorząd województwa dolnośląskiego. Spółka planuje wejście na giełdę oraz uruchomienie nowych oddziałów zarówno we Wrocławiu jak innych miejscowościach Dolnego Śląska.

Przeczytaj teraz

Testowanie grupowe w diagnostyce Covid-19 

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 24.04.2021

23 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych, które dopuszcza łączenie materiału pozyskanego do wykonywania badania laboratoryjnego pobranego od różnych osób.  

Zapisy takie wprowadzone zostały w związku z działaniami podejmowanymi w celu zapobiegania lub ograniczania szerzenia się i zwalczania Covid-19, a także w celu maksymalnego zwiększenia wydajności systemu opieki zdrowotnej.  

Celem rozporządzenia jest wyraźne określenie, że warunkiem wykorzystania materiału pozyskanego do wykonania badania laboratoryjnego pobranego od różnych osób i wydania wyniku badania, będzie spełnienie odpowiednich standardów jakości określonych w załącznikach do rozporządzenia dotyczących zastosowanej metody badawczej oraz zapewnienie, że formularz sprawozdania z badania zawiera informację o wykonaniu badania z wykorzystaniem metody łączenia materiału pozyskanego do wykonania badania laboratoryjnego pobranego od różnych osób. 

Czytaj także: Jak przygotować się do szczepień w zakładach pracy>>>

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia podkreślono, że wykorzystywanie tzw. pulowania akceptuje między innymi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w przypadku braków zasobów diagnostycznych. NAAT (ang. Nucleic Acid Amplification Test) oznacza technikę amplifikacji kwasów nukleinowych w celu wykrycia materiału genetycznego (RNA), jest to na przykład test RT-PCR, stosowany do wykrycia koronawirusa Sars-Cov2. Rozporządzenie ma zapewnić, aby badania takie były prowadzone zwalidowanymi metodami, w sposób gwarantujący ich najwyższą jakość. 

Podkreślono także, że wybór odpowiedniej metody wykonania danego badania spoczywa na laboratorium i przepis rozporządzenia w żaden sposób nie obliguje laboratorium do prowadzenia tego typu badań, wskazuje natomiast, jakie warunki powinny być spełnione w przypadku ich realizacji, co ma zabezpieczyć ich jakość. 

Projekt rozporządzenia został przesłany do opinii Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, która odniosła się negatywnie do proponowanej zmiany. Jednakże biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację epidemiczną, w tym znaczący wzrost zakażeń wirusem Sars-CoV-2, minister zdrowia podjął decyzję o podtrzymaniu swojego stanowiska i wydaniu rozporządzenia. 

Rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 22 kwietnia 2021 roku (poz. 747). 

Przeczytaj teraz

Łódź: nowe badania w Centrum Primus Medicus

Autor:
Dodano: 17.04.2015


Chojeńskie Centrum Ortopedyczno-Rehabilitacyjne Primus Medicus z Łodzi poszerzyło zakres oferowanych usług o badania USG. Rozszerzenie zakresu badań było możliwe dzięki współpracy z nowym specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych.

Specjalista będzie wykonywał badania USG dróg żółciowych, trzustki i wątroby, a także badania USG nerek, prostaty, narządów rodnych, tarczycy oraz piersi.

Chojeńskie Centrum Ortopedyczno – Rehabilitacyjne Primus Medicus Medicus oferuje konsultacje specjalistyczne, prowadzone przez lekarzy z dziedziny ortopedii, traumatologii i medycyny sportowej, a także neurologii, chirurgii, kardiologii, onkologii i laryngologii. Placówka oferuje szeroki zakres zabiegów rehabilitacyjnych oraz medycynę pracy, w tym między innymi badania kierowców.

Centrum mieści się przy ulicy Kosynierów Gdyńskich 18. Jest prowadzone przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która została zarejestrowana w 2011 roku. Jej prezesem jest Dariusz Strzebiecki. Zarząd tworzą także pozostali udziałowcy spółki: Krzysztof Mamrot, Sławomir Wierzbicki i Bogusław Rataj.

 

Przeczytaj teraz

Falck: usługi transportu medycznego w dwunastu województwach

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 27.05.2020

Falck wygrał konkursy dotyczące transportu międzyszpitalnego. Ambulansy spółki działają na terenie dwunastu województw. Ich działania koordynuje Krajowe Centrum Operacyjne Falck Medycyny w Warszawie.

Do zadań centrum należy kwalifikowane przyjmowanie zleceń i dysponowanie ambulansów przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Od kwietnia 2020 Ambulanse Falck zapewniają transport międzyszpitalny w województwach: pomorskim (11 ambulansów), śląskim (7 ambulansów), opolskim (6 ambulansów), podlaskim (6 ambulansów), warmińsko-mazurskim (5 ambulansów), kujawsko-pomorskim (4 ambulanse), lubuskim (4 ambulanse), łódzkim (4 ambulanse), dolnośląskim (2 ambulanse) i zachodniopomorskim (1 ambulans).

Od 1 marca ZTM firmy Falck funkcjonują także w województwach: wielkopolskim (9 ambulansów) oraz mazowieckim (7 ambulansów).

W sumie w transport międzyszpitalny zaangażowanych jest 66 karetek firmy.

Czytaj także: Połowę problemów zdrowotnych będziemy mogli rozwiązywać w sposób zdalny>>>

Falck to jeden z największych globalnych dostawców usług ratownictwa medycznego oraz transportu medycznego. W Polsce Falck działa od 16 lat i posiadał 66 stacji pogotowania ratunkowego oraz 150 ambulansów działających w systemie PRM. Jednak nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która weszła w życie w kwietniu 2019 roku, spowodowała, że umowy na usługi w tym zakresie mogą być zawierane tylko z podmiotami publicznymi (z prywatnymi tylko wówczas, gdy na danym terenie nie ma podmiotu publicznego świadczącego takie usługi).

Falck stworzył także sieć Centrów Medycznych Falck, które w roku 2019 zostały kupione przez PZU.

Przeczytaj teraz