BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 1.11.2020

Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, którego celem jest zapewnienie spójności przepisów prawa krajowego z dyrektywą unijną 2005/36/WE.

Do ustawy wprowadzono przepis dotyczący pielęgniarek i położnych, które niezależnie od rodzaju ukończonej szkoły, ponoszą pełną odpowiedzialność za planowanie, organizowanie i zarządzanie opieką medyczną.

Zgodnie z wnioskiem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych umożliwiono pielęgniarce lub położnej będącej obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej złożenie oświadczenia o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu w dowolnej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych.

Poza tym nowelizacja w zakresie świadczenia usług transgranicznych czasowo i okazjonalnie przez pielęgniarki i położne będące obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, usuwa obowiązek podawania w oświadczeniu informacji dotyczącej czasu i miejsca wykonywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj także: Ekonomia najważniejsza w ochronie zdrowia>>>

Dostosowano także przepisy w zakresie warunków przyznawania obywatelowi państwa członkowskiego Unii Europejskiej prawa wykonywania zawodu położnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez wskazanie, że jednym z warunków przyznania tego prawa jest posiadanie stosownego dokumentu potwierdzającego posiadanie formalnych kwalifikacji do wykonywania zawodu oraz spełnianie co najmniej jednego z 3 warunków. Są to: 3 lata i łącznie co najmniej 4600 godzin pracy, przy czym praktyka kliniczna to przynajmniej 1/3 okresu minimalnego, co najmniej 2 lata i co najmniej 3 600 godzin pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie pielęgniarki oraz co najmniej 18 miesięcy i co najmniej 3000 godzin pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie pielęgniarki oraz co najmniej rocznego doświadczenia w wykonywaniu zawodu położnej.

Do regulacji dodano przepis zobowiązujący położną (która ukończyła co najmniej 18 miesięczne kształcenie obejmujące co najmniej 3000 godzin) do przedłożenia zaświadczenia potwierdzającego posiadanie co najmniej rocznego doświadczenia w wykonywaniu zawodu położnej.

Nowelizacja dokonuje także transpozycji art. 43 ust. 1a dyrektywy 2005/36/WE, która mówi, że należy zagwarantować prawo położnych do automatycznego uznania kwalifikacji, jeżeli zostaną spełnione podane w ustawie warunki.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 28 października 2020 roku.

Uwagi do projektu można przekazywać do 27 listopada 2020 roku.

Przeczytaj teraz

CMP: nowe usługi w przychodniach w Warszawie i Józefosławiu

Autor:
Dodano: 26.05.2017

Najnowsza placówka sieci CMP, która od początku kwietnia 2017 roku działa na warszawskim Wilanowie, rozszerzyła zakres o diabetologię dziecięcą oraz psychiatrię. Nowi specjaliści rozpoczęli także przyjmowanie w placówce w Józefosławiu. W maju 2017 otwarto tutaj poradnię chirurgii i urologii dziecięcej.

Najnowsza placówka sieci działająca na Wilanowie systematycznie rozszerza usług. W kwietniu 2017 wprowadziła nowe świadczenia w zakresie ortopedii i chirurgii dziecięcej oraz psychiatrii dziecięcej.

Przychodnia CMP Wilanów zlokalizowana jest  przy Alei Rzeczpospolitej 1.

W placówce można skorzystać z konsultacji lekarza pierwszego kontaktu (pediatra, internista), konsultacji lekarzy specjalistów (między innymi alergologa, alergologa dziecięcego, pulmonologa, pulmonologa dziecięcego), badań diagnostycznych (przyjmuje tutaj diagnosta obrazowy dziecięcy) oraz badań laboratoryjnych.

Placówka w Józefosławiu została otwarta w grudniu 2016 roku. Oferuje konsultacje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, konsultacje  specjalistyczne oraz diagnostykę.

Sieć CMP prowadzi jedenaście placówek, dwie z nich działają w Piasecznie: największa, przy ulicy Puławskiej, oraz otwarta pod koniec 2015 roku przy ulicy Pawiej. W Warszawie działa osiem przychodni, zlokalizowanych przy ulicach: Chmielnej, Grójeckiej, Berensona, Ciszewskiego, Jana Kazimierza, Mariańskiej, Elbląskiej oraz w Wilanowie.

Przeczytaj teraz

Jest wykaz badań diagnostycznych wykonywanych przez farmaceutę

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 26.01.2022

27 stycznia 2022 wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutów. Wykonywanie tych badań odbywa się w warunkach przewidzianych do sprawowania opieki farmaceutycznej.

Wykaz zawarty w załączniku do rozporządzenia zawiera sześć grup badań, wśród których jest test antygenowy w kierunku Sars-CoV-2, a także szybki test wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptococcus z grupy A, Helicobacter –test z krwi.

Farmaceuci będą mogli także wykonywać test stężenia glukozy we krwi oraz kontrolę panelu lipidowego, obejmującego poziom cholesterolu, frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów.

Czytaj także: Testy antygenowe, wygenerowane przez pacjenta, także w prywatnych laboratoriach>>>

Będą też mogli wykonywać badanie podstawowych parametrów życiowych, czyli ciśnienia krwi, tętna, pulsu oraz saturacji krwi oraz pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczanie wskaźnika BMI (Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR – Waist-Hip Ratio).

Pierwotnie zakres tych badań miał być większy. Jednak po interwencji Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych zostały z niej usunięte między innymi takie badania jak test RT-PCR w kierunku Sars-CoV-2, badania krzepliwości krwi (czas protrombinowy, współczynnik INR, czas krzepnięcia), testy płytkowe immunochromatograficzne do jakościowego wykrywania narkotyków, dopalaczy lub ich metabolitów w moczu oraz podstawowe badanie moczu (testy paskowe).

Rozporządzenie ministra zdrowia z 21 stycznia 2022 roku w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 24 stycznia 2022 (poz. 153).

Przeczytaj teraz

Projekty rozporządzeń w sprawie chorób zawodowych

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 27.02.2021

Do konsultacji skierowane zostały dwa projekty rozporządzeń dotyczące stwierdzania chorób zawodowych. Upraszają one procedury związane ze stwierdzaniem takich chorób oraz usprawniają proces orzecznictwa.

Pierwsze z rozporządzeń dotyczy specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych.  Wynika z niego, że orzecznictwo lekarskie w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych wykonuje lekarz specjalista chorób zakaźnych, lekarz specjalista medycyny pracy lub medycyny przemysłowej.

Obecnie obowiązujące w tej sprawie rozporządzenie mówi, że lekarze ci dokonują orzecznictwa po zasięgnięciu opinii lekarza specjalisty chorób zakaźnych, a w przypadku gruźlicy – po zasięgnięciu opinii lekarza specjalisty chorób płuc.

Z uzasadnienia do projektu wynika, że utrzymywanie obligatoryjnej procedury zasięgania opinii przez lekarzy innych specjalności w przypadku podjęcia takich działań przez lekarza medycyny pracy nie znajduje uzasadnienia oraz że każdy lekarz jest uprawniony do zasięgnięcia opinii innego lekarza specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny, jeżeli na podstawie przeprowadzonych badań lub posiadanej dokumentacji medycznej uzna iż jest to konieczne.

Czytaj także: Nowa przychodnia przyzakładowa Medicover>>>

Natomiast projekt rozporządzenia w sprawie dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób wprowadza zmiany, które mają na celu przyspieszenie oraz usprawnienie uruchomienia procesu orzeczniczego w zakresie chorób zawodowych, między innymi poprzez uchylenie wzoru skierowania na badania w związku z podejrzeniem choroby zawodowej wydawanego przez lekarza lub lekarza dentystę.

Projekt proponuje także określenie zakresu informacji które będą objęte skierowaniem na badania w związku z podejrzeniem choroby zawodowej wydawanym przez lekarza lub lekarza dentystę.

Uwagi do projektów można przekazywać w ciągu 7-miu dni.

Linki do projektów rozporządzeń:

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych>>>

Projekt rozporządzenie ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób>>>

Przeczytaj teraz

Nowe świadczenia odrębnie finansowane

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 31.07.2019

31 lipca 2019 weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń opieki zdrowotnej wymagających odrębnego finansowania. Rozporządzenie dodaje do katalogu świadczeń gwarantowanych leczenie pęcherzowego oddzielania naskórka.

Świadczenia te finansowane są w ramach systemu podstawowego zabezpieczenia finansowego, poza ryczałtem.

Przepisy rozporządzenia obowiązują do rozliczania świadczeń udzielanych od 1 lipca 2019 roku.

Zmiana ta jest niezbędna dla zapewnienia istotnej poprawy dostępu do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej dla osób dotkniętych tym schorzeniem – wynikało z uzasadnienia do projektu rozporządzenia.

Z powodu konieczności szybkiego wprowadzenia nowych rozwiązań zaplanowano wejście ich w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Rozporządzenie opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw RP 30 lipca 2019 roku (poz.1409).

Czytaj także: Medycyna personalizowana w ortopedii – szansą na powrót do sprawności>>>

Przeczytaj teraz

Radzymin: nowe poradnie w CM Panorama

Autor:
Dodano: 10.12.2016

Centrum Medyczne Panorama z Radzymina otworzyło nowe poradnie. Należą do  nich: poradnia endokrynologiczna dla dzieci i dorosłych, poradnia laryngologiczna, poradnia ortopedyczna dla dzieci i dorosłych oraz poradnia zdrowia psychicznego.

Usługi oferowane przez nowe poradnie są komercyjne, podobnie jak większość usług oferowanych przez placówkę.

Centrum posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia jedynie na świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej oraz na świadczenia w zakresie stomatologii dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Na te ostatnie świadczenia wartość kontraktu (od w lipca 2016 do końca roku 2016) wynosi 50 760 zł.

Przychodnia posiada kilkadziesiąt poradni specjalistycznych, są to między innymi: poradnia rehabilitacyjna, poradnia dietetyczna, poradnia ginekologiczna, kardiologiczna, okulistyczna czy neurologiczna. Działa tutaj poradnia psychologiczno-pedagogiczna, medycyny pracy  medycyny estetycznej. Można wykonać badania spirometryczne, EKG oraz szczepienia.

Centrum Medyczne Panorama jest zlokalizowane przy ulicy Stary Rynek 2 w Radzyminie. Placówkę prowadzi spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której zarząd tworzą: Leszek Myśliwiec (prezes) oraz Małgorzata Skołożyńska Myśliwiec (członek zarządu).

Przeczytaj teraz