BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Nowa placówka rehabilitacyjna w Małkini

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 29.09.2022

W Małkini Górnej (województwo mazowieckie, powiat ostrowski) powstała przychodnia rehabilitacyjna Vish-Med. Placówka odziała od września 2022 roku i oferuje świadczenia finansowane w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W przychodni dostępne są między innymi zabiegi w zakresie elektroterapii, światłolecznictwa, zabiegi krioterapii, kinezyterapii, hydroterapii oraz masaże lecznicze. W planach jest uruchomienie rehabilitacji domowej.

Placówka zlokalizowana jest na pierwszym piętrze budynku gminnego przy ulicy Biegańskiego 3 w Małkini Górnej. W tej samej lokalizacji działa także NZOZ Mak-Med, oferujący świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

Właścicielami przychodnia Vish-Med są: Halina i Sylwester Wiśniewscy.

Akredytacja ministra zdrowia z najwyższym wynikiem dla Szpitala Medicover

Przeczytaj teraz

EMC Instytut Medyczny zainteresowany szpitalem w Prudniku

Autor:
Dodano: 11.05.2016

Spółka EMC Instytut Medyczny S.A. została dopuszczona do negocjacji w sprawie odpłatnego obciążenia prawem użytkowania do 100 procent Prudnickiego Centrum Medycznego S.A. 

EMC jako jedyny odpowiedział na publiczne zaproszenie do negocjacji ogłoszone przez zarząd powiatu prudnickiego

Powiat oczekuje, że inwestor przeprowadzi niezbędne modernizacje i remonty w placówce, tak aby dostosować obiekt do standardów budowlanych i sanitarnych. Warunkiem zawarcia umowy dzierżawy będzie też utrzymanie dotychczasowej działalności medycznej w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Prudnickie Centrum Medyczne S.A. prowadzi działalność medyczną jako spółka od 2004 roku. Posiada szpital z czterema oddziałami – wewnętrznym z pododdziałem neurologicznym, ginekologiczno-położniczy,m chirurgicznym, pediatrycznym z pododdziałem noworodków, a także poradnie specjalistyczne, pracownie diagnostyczne, między innymi tomografii komputerowej, ratownictwo medyczne oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

Kontrakt szpitala z NFZ zawarty na rok 2016 ma wartość 8,4 mln zł. .

EMC prowadzi obecnie 10 szpitali i 19 przychodni, głównie w zachodniej i południowej Polsce. Na Opolszczyźnie prowadzi szpital św. Rocha w Ozimku. 

Przeczytaj teraz

Będą wyższe stawki NFZ za pobyt w szpitalu

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 19.01.2023

Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiedział, że od 1 lutego 2023 roku zapłaci więcej za pobyt pacjenta w szpitalu. Celem zmian ma być stopniowe dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji, już od pierwszego dnia pobytu w placówce.

W rezultacie w ciągu roku do szpitali trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł.

Dotychczas do trzeciego dnia hospitalizacji, rozliczanej wybraną Jednorodną Grupą Pacjentów, szpital otrzymywał połowę stawki za hospitalizację. Pełna stawka była wypłacana od trzeciego dnia hospitalizacji.

Nowe rozwiązanie ma ograniczać sytuacje, kiedy pacjent jest hospitalizowany, mimo że nie jest to konieczne, ponieważ problem zdrowotny, z którym trafił do szpitala, mógł być rozwiązany w trybie ambulatoryjnym.

Nowy oddział Enel-Med w Warszawie

Teraz stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu wzrosną. Ulepszony mechanizm sprawi, że placówka otrzyma dodatkowe fundusze, a dyrektorzy szpitali zyskają większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów.

Podwyżka będzie stopniowa. W rezultacie za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, NFZ zapłaci około 50 procent pełnej stawki za hospitalizację, w kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, średnio co 17 procent, tak aby trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100 procent.

– Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu pacjenci będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty – zaznacza Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pod koniec grudnia 2022 roku NFZ wydał specjalne instrukcje, które pozwalają szpitalom na uwzględnienie zmian w stawkach za hospitalizacje (rozliczane według JGP). Miesięczny bufor jest potrzebny na dostosowanie systemów szpitalnych do nowych stawek za hospitalizację. Placówki mają na to czas do końca stycznia 2023 roku.

Przeczytaj teraz

Enel-Med: nowe placówki w Warszawie i w Gdyni

Autor:
Dodano: 25.10.2016

17 października 2016 roku Enel-Med otworzył nową placówkę przy ulicy Przyokopowej 31 w Warszawie. Jest to już 12-ta placówka Enel-Med w stolicy.  Na początku października 2016 otwarta została nowa placówka Enel-Med w Gdyni.

W nowej warszawskiej przychodni sieci skorzystać można z porad specjalistów, w tym między innymi lekarzy medycyny rodzinnej, internistów okulistów, laryngologów i ginekologów

Działa tutaj centrum medycyny pracy, w którym poza wizytą lekarską można też wykonać niezbędne badania: laboratoryjne, EKG, spirometrię, audiometrię, a także badania psychotechniczne.

Dla najmłodszych pacjentów przygotowana została „pełna kolorów” poradnia pediatryczna. Placówka zapewnia także możliwość wykonania badań z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, USG, EKG oraz Holter.

W oddziale funkcjonuje ambulatorium pomocy doraźnej (dla dorosłych i dzieci), do którego można udać się w godzinach, gdy zamknięte są już pozostałe oddziały Enel-Med.

Nowa przychodnia w Gdyni mieści się przy ulicy Batorego 28, w budynku Alfa Plaza.
 

Oddział Enel-Med Alfa Plaza w Gdyni

W placówce można korzystać z konsultacji, między innymi  internistycznych, ginekologicznych, okulistycznych, chirurgicznych, kardiologicznych, ortopedycznych, neurologicznych oraz dermatologa i alergologa.

W oddziale funkcjonuje także punkt pobrań materiałów do badań i gabinet zabiegowy. Można tutaj wykonać badania diagnostyczne: USG oraz rezonansu magnetycznego za pomocą najnowocześniejszego urządzenia o indukcyjności 3 tesle. Zapewnia ono najwyższą dokładność badania przy krótszym czasie jego trwania. To już trzecia tej klasy maszyna w oddziałach Enel-Med.
 

Przeczytaj teraz

Projekt nowelizacji ustaw uporządkuje kolejki oczekujących

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 17.08.2018

Cztery ustawy zostaną zmienione w wyniku nowelizacji, których projekt został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zmiany dotyczą e-skierowań oraz rozwiązań ułatwiających prowadzenie list oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej.

Zmienione mają być ustawy: o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o systemie informacji w ochronie zdrowia, o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz o zawodach pielęgniarki i położnej.

Zmiany związane są z planowanym rozpoczęciem w czwartym kwartale 2018 roku pilotażu e-skierowania w ramach realizowanej przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, zwanego dalej „CSIOZ”, Platformy  P1.

Obecnie ustawa o świadczeniach zawiera definicję skierowania, która zakłada, że jest ono  dokumentem w postaci elektronicznej, natomiast we wskazanych przypadkach ma postać papierową. Budzi to wątpliwości interpretacyjne, bowiem katalog skierowań w postaci papierowej  ma niejednolity charakter (obejmując skierowania odpowiadające poszczególnym zakresom świadczeń, jak i wszelkie skierowania np. dla osób o nieustalonej tożsamości) do tego stopnia, że mieszczą się w nim również skierowania nie objęte ustawą o świadczeniach (skierowania z zakresu prawa pracy).

Dlatego, jak czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji ustaw, konieczne jest wprowadzenie nowej regulacji dotyczącej skierowań w postaci elektronicznej definiowanej od strony pozytywnej. Z dodawanego art. 59aa ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach wprost wynikać będzie, jakie skierowania będą miały postać elektroniczną. Będą to skierowania, o których mowa w art. 32, art. 57 i art. 58 ustawy o świadczeniach, czyli skierowania na:

1) świadczenia z zakresu badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej;

2) skierowania na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne;

3) skierowania na leczenie szpitalne.

Docelowo katalog skierowań w postaci elektronicznej wraz z rozwojem Platformy P1 może być stopniowo poszerzany na inne rodzaje skierowań.

W ustawie doprecyzowano też, w jakich sytuacjach skierowania, o których mowa w art. 32 ustawy o świadczeniach, będą miały postać elektroniczną.

Skierowania w postaci elektronicznej, czyli tzw. e-skierowania, nie będą obejmować dokumentów, które potocznie często są nazywane  również skierowaniami albo zleceniami, a dotyczą one kierowania pacjentów na różnego rodzaju badania czy konsultacje w ramach już udzielanych tym pacjentom świadczeń opieki zdrowotnej. Dotyczy to takich sytuacji, jak kierowanie pacjenta w ramach planowego leczenia operacyjnego w szpitalu na badania diagnostyczne i konsultacje, czy też kierowanie przez podmiot udzielający świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej na dodatkowe badania diagnostyczne w związku z prowadzonym leczeniem (wówczas to świadczeniodawca pokrywa koszty tych badań).

Skierowania, o których mowa w  art. 59aa ust. 1,  będą miały jednak postać papierową w przypadkach, gdy będą wystawiane dla osób o nieustalonej tożsamości,  w przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego Platformy P1 oraz na potrzeby świadczenia opieki zdrowotnej, udzielanego poza granicami kraju, o którym mowa w art. 42a.

Wszystkie pozostałe skierowania umożliwiające pacjentom uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej w określonym zakresie będą miały postać papierową. E-skierowania będą natomiast wystawiane, podobnie jak e-recepty, w ramach Platformy P1 i w związku z czym ich centralizacja nastąpi już na etapie ich tworzenia oraz przydzielania im numerów.

W art. 59aa ust. 3 ustawy o świadczeniach proponuje się, aby numer identyfikujący skierowanie w postaci elektronicznej, zwany identyfikatorem skierowania, był nadawany przez system teleinformatyczny usługodawcy lub przez system teleinformatyczny Platformy P1. W konsekwencji zmianie ulega art. 11 ust. 4 pkt 4 lit. b oraz pkt 8 ustawy o systemie.

Gdy pacjent otrzyma skierowanie w postaci elektronicznej, świadczeniodawca dokona wpisu na listę oczekujących na udzielenie świadczenia przez określenie odpowiedniego statusu skierowania w systemie teleinformatycznym Platformy P1. Pacjent otrzyma informację o wystawionym skierowaniu na wskazany adres poczty elektronicznej, numer telefonu albo w formie wydruku.

W przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego Platformy P1 świadczeniodawca powinien wpisać pacjenta w kolejnej pozycji prowadzonej przez siebie listy oczekujących na udzielenie świadczenia, na podstawie informacji o wystawionym skierowaniu, a niezwłocznie po uzyskaniu dostępu do systemu, powinien dokonać wpisu na listę oczekujących na udzielenie świadczenia przez określenie odpowiedniego statusu skierowania.

W wyniku nowelizacji uściśleniu ulegnie też definicja elektronicznej dokumentacji medycznej. Doprecyzowane zostaną przepisy dotyczące  uprawnień pielęgniarek i położnych w zakresie uprawnień do wystawiania recept i zleceń na wyroby medyczne, udostępniania dokumentacji medycznej.

Wprowadzenie e-skierowania będzie miało wpływ na kwestię prowadzenia przez świadczeniodawców list oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej.

Obecnie pacjent może zapisać się do kilku placówek, a dopiero gdy przedstawi skierowanie w jednej z nich (w ciągu 14 dni), z pozostałych jest wykreślany. W przypadku e-skierowań nie będzie takiej możliwości, zapisanie się do jednej placówki uniemożliwi zapisywanie do kolejnych. Pozwoli to placówkom uporządkować sprawy kolejek oczekujących.

Projekt opublikowano na stronie RCL 17 sierpnia 2018. Uwagi do projektu można przekazywać w ciągu 14 dni.

 

 

 

 

Przeczytaj teraz

Pracodawcy RP: stanowisko w sprawie gospodarki finansowej NFZ

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 4.09.2020

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej podtrzymują swoje stanowisko wobec projektu rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia i jednocześnie nie podzielają stanowiska przedstawionego przez resort zdrowia.

Pracodawcy RP, którzy kolejny raz wystosowali pismo do resortu finansów i zdrowia, podkreślają, iż  w odpowiedzi na apele organizacji pacjentów w lutym 2020 roku, podczas procesowania ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020, minister zdrowia wydał oświadczenie, w którym znajduje się zapis: „Ma ona charakter porządkujący. Zgodnie z art. 43a i 43b ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych, finansowane są one z budżetu państwa, ze środków pozostających w dyspozycji ministra zdrowia”.

W naszej opinii projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia zaprzecza tej tezie i jednocześnie sugeruje, że strumień finansowania programu leków dla osób w wieku 75+ zostanie przekierowany z finansowania budżetowego na finansowanie w ramach NFZ – podkreślają Pracodawcy RP.

Czytaj także: Przepisy dotyczące medycyny laboratoryjnej wymagają zmian>>>

Według Pracodawców RP zmiana ta wpłynie na realną wysokość wydatków na leki, w tym roku oraz w kolejnych latach. Obecnie maksymalny limit wydatków na leki wynosi 17 procent budżetu NFZ, a po dodaniu dodatkowych trzech pozycji (leki 75+, bezpłatne leki dla kobiet w ciąży i leki finansowane w ramach RDTL) realnie maksymalny limit wydatków na leki zostanie obniżony w stosunku do sytuacji obecnej o około 1 mld zł.

Komentujący podkreślają także, że przekroczenie ustawowego limitu wydatków może mieć wpływ na kondycję finansową polskich przedsiębiorców. Tego typu zmiana powinna być wprowadzana po gruntownych konsultacjach i z odpowiednim vacatio legis, które  pozwoli dostosować politykę firm do nowego stanu prawnego. Nie można dopuścić do sytuacji, że częściowe koszty dodatkowych programów wprowadzanych przez resort zdrowia być może będą musieli pokryć przedsiębiorcy – alarmują Pracodawcy RP.

Pismo Pracodawców RP,  skierowane do Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia znajduje się tutaj>>>

Wcześniejsze komentarze Pracodawców RP dotyczące gospodarki finansowej NFZ dostępne są tutaj>>> a także tutaj>>>

Przeczytaj teraz