Warszawa: Fundacja Hospicjum Onkologiczne szkoli lekarzy

0
751

Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w ramach współpracy z Zakładem Etyki Lekarskiej i Medycyny Paliatywnej II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego organizuje zajęcia dydaktyczne dla studentów na oddziale hospicjum stacjonarnego oraz w poradni leczenia bólu i medycyny paliatywnej.

W programie zajęć są seminaria i ćwiczenia, obejmujące  wykłady przeprowadzane przez specjalistów z FHO oraz warsztaty z psychologami FHO. W kolejnych latach planowane jest rozwinięcie współpracy z WUM-em i wspólne badania naukowe oraz kliniczne.

Fundacja organizuje także kurs podstawowy w zakresie medycyny paliatywnej dla lekarzy. Program kursu jest zgodny z wymogami rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu medycyny paliatywnej i hospicyjnej kontraktowanych przez NFZ. Kurs odbędzie się w styczniu 2018 roku w siedzibie Fundacji.

Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa prowadzi NZOZ, w którym funkcjonuje oddział medycyny paliatywnej/hospicjum stacjonarne oraz hospicjum domowe. Oferuje rehabilitację w warunkach domowych a także opiekę długoterminową domową. Oferuje także konsultacje specjalistyczne w zakresie medycyny paliatywnej.

Placówka świadczy zarówno usługi komercyjne jak i świadczenia zdrowotne finansowane w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wartość umowy z NFZ wynosi ponad 6 mln zł.

Fundacja pozyskuje również środki dzięki ofiarności innych. Prowadzi centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje szkolenia zarówno dla lekarzy, z zakresu medycyny paliatywnej, jak i dla pielęgniarek – z zakresu pielęgniarstwa opieki paliatywnej. Od 2015 roku w placówce działa punkt konsultacyjny „Medyczna Marihuana”.

Fundacja działa od roku 1990. Każdego roku obejmuje opieką paliatywną około 2000 chorych i ich rodzin w opiece domowej oraz 1000 pacjentów w hospicjum stacjonarnym. Siedziba Fundacji mieści się przy ulicy Pileckiego 105 w Warszawie.