Warszawa: nowatorska operacja w CM Gamma

0
60


W Centrum Medycznym Gamma w Warszawie przeprowadzono nowatorską operację łokcia z zastosowaniem zewnętrznego stabilizatora. Podczas zabiegu po raz pierwszy w Polsce wykorzystano dystraktor w stawie łokciowym, który pozwolił rehabilitować chorą rękę natychmiast po operacji.

Pacjent Centrum Medycznego Gamma był motocyklistą i uczestniczył w wypadku komunikacyjnym, podczas którego doznał urazu obu łokci, nadgarstków, goleni oraz głowy. Ponad rok od zdarzenia komunikacyjnego miał mocno zdeformowane kończyny górne. Prowadzono też długotrwałe leczenie złamania goleni.

– Kluczem do normalnego funkcjonowania jest możliwość podparcia się przez pacjenta na rękach czy możliwość chodzenia o kulach – mówi dr n.med. Grzegorz Adamczyk, ordynator Centrum Medycznego Gamma. – W takiej sytuacji w pierwszym rzędzie staramy się wyleczyć ręce, aby pacjent mógł się na nich oprzeć – dodaje.

Cały proces leczenia musi być starannie zaplanowany i przemyślany przez personel lekarski. – Szczegółowe zaplanowanie kolejnych kroków w leczeniu stawu łokciowego, to jedna z najważniejszych kwestii – mówi dr n.med. Grzegorz Adamczyk. – To jest takie klasyczne „one shot surgery”, czyli pierwsza operacja musi się udać – podkreśla.

Podczas przeprowadzonej operacji u pacjenta wykonano zespolenie stabilne. Ma ono za zadanie przenosić ciężar zdeformowanej kończyny i starać się stworzyć warunki do ruchu w łokciu już 3 dni po wykonanym zabiegu.
– Atrakcyjnym technologicznie, a zarazem praktycznym rozwiązaniem wydało nam się zastosowanie dystraktora – mówi dr n.med. Grzegorz Adamczyk. – Urządzenie zamocowane na kości łokciowej oraz ramiennej pozwala na ruszanie łokciem w pełnym zakresie, również z ruchami nawracania i odwracania przedramienia, ale także jednocześnie rozciąga chore powierzchnie, tak aby chrząstka mogła się goić – dodaje.

Do tej pory urządzenie w postaci dystraktora było stosowane z powodzeniem w leczeniu innych stawów, na przykład w stawie kolanowym.

– Ta prosta technologia z zastosowaniem dystraktora jest używana w medycynie od wielu lat w leczeniu innych stawów – mowi dr n.med. Grzegorz Adamczyk. – Natomiast wydaję się, że to było pierwsze w Polsce zastosowanie tej technologii na staw łokciowy – dodaje.

Centrum Medyczne Gamma działa od 2013 roku. Realizuje świadczenia medyczne w zakresie ortopedii i traumatologii oraz chirurgii kręgosłupa w pełnym zakresie, czyli obejmującym wszystkie procedury lecznicze w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego – od leczenia ambulatoryjnego, przez wysokospecjalistyczną diagnostykę obrazową, po leczenie operacyjne i rehabilitację.

Placówka podejmuje się nowatorskich zabiegów. W maju 2017 przeprowadzono tutaj  pierwsze w Polsce operacje wydłużenia kości nowej generacji. Zabiegi były także unikalnymi na świecie – z powodu wydłużenia kości z jednoczesną korekcją zaburzenia mechaniki i kształtu kończyny.

Centrum Gamma mieści się przy ulicy Broniewskiego 3 na warszawskim Żoliborzu.

Od 2015 roku większościowym udziałowcem Centrum Medycznego Gamma jest PZU.