BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Nowe wzory oświadczeń o prawie do leczenia

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 18.03.2021

Od 31 marca 2021 roku obowiązywać będzie nowy wzór oświadczeń dotyczących przysługującego pacjentowi prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Do rozporządzenia dołączona dwa wzory oświadczeń.

Są to oświadczenia: o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej oraz o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej składane przez przedstawiciela ustawowego albo opiekuna prawnego lub faktycznego.

Czytaj także: Medicover inwestuje w sieć centrów medycznych Dom Lekarski w Szczecinie>>>

Zgodnie z art. 50 ust. 16 pkt 2 i ust. 17 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w przypadku złożenia oświadczenia pomimo braku prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych osoba, której udzielono świadczenia opieki zdrowotnej, z wyłączeniem świadczenia gwarantowanego z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, jest obowiązana do uiszczenia kosztów tego świadczenia, chyba że w chwili składania oświadczenia działała w usprawiedliwionym błędnym przekonaniu, że posiada prawo do świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wzorów oświadczeń o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 16 marca 2021 roku (poz. 475).

Przeczytaj teraz

Alert legislacyjny: zarządzenie w sprawie opieki długoterminowej

Autor:
Dodano: 20.12.2013


Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz podpisała 18 grudnia 2013 roku zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów na usługi świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej na rok 2014 i lata następne.

Zarządzenie wynika przede wszystkim z treści opublikowanego 9 grudnia 2013 roku  rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz konieczności skutecznego przedłużenia obowiązywania umów ze świadczeniodawcami przed końcem roku.

Zmiany w stosunku do obecnych regulacji dotyczą głównie implementacji przepisów rozporządzenia, czyli między innymi określenia warunków udzielania świadczeń pacjentom wentylowanym mechanicznie w warunkach domowych oddzielnie dla wentylacji inwazyjnej i nieinwazyjnej. Pozwoliło to na odpowiednie dostosowanie sposobu i poziomu finansowania odrębnie do obu tych metod.

Ponadto w pielęgniarskiej opiece domowej, w celu lepszego powiązania poziomu finansowania opłatności za świadczenia z kosztami ich udzielania, zaproponowano wydzielenie pielęgniarskich świadczeń specjalistycznych oraz opieki nad pacjentami w szczególnie ciężkim stanie, jako kwalifikujących do rozliczenia wyższą stawką, poprzez zastosowanie odpowiednich współczynników korygujących.

Po przeanalizowaniu uwag zgłoszonych do projektu zarządzenia uznano, że wprowadzenie nowych rozwiązań powinno zostać poprzedzone modyfikacją sprawozdawczości w okresie przejściowym oraz ich ewentualnej weryfikacji w trakcie roku. Ta przesłanka spowodowała, że, przychylając się do wniosku Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Prezes Funduszu określiła wejście w życie nowych zasad rozliczania świadczeń z zakresu pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej, z uwzględnieniem współczynników korygujących, na dzień 1 stycznia 2015 roku.

Do końca 2014 roku będą obowiązywały dotychczasowe zasady rozliczeń, to jest podział na dwa produkty rozliczeniowe: osobodzień w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów pod różnymi adresami zamieszkania oraz osobodzień w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów pod tym samym adresem zamieszkania. Zmodyfikowany został jedynie zakres sprawozdawanych informacji w szczególności w zakresie czynności związanych z opieką nad pacjentami w szczególnie ciężkim stanie.
 

Przeczytaj teraz

Prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 8.07.2020

Prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej, prezes zarządu Grupy Lux Med, Anna Rulkiewicz będzie uczestnikiem panelu dyskusyjnego dotyczącego rynku ubezpieczeń zdrowotnych, odbywającego się w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Panel będzie miał miejsce 9 lipca 2020 roku, rozpocznie się o godzinie 12.00.

Tematem dyskusji będzie stan i kierunki prac nad zawartością koszyka świadczeń gwarantowanych oraz możliwości wprowadzenia alternatywnych lub komplementarnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce.

W dyskusji wezmą także udział: Andrzej Jacyna, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Szpitala Zachodniego im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w latach 2018-2019, Krzysztof Łanda, prezes Meritum L.A., podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w latach 2015-2017, Robert Mołdach, partner, CEO Instytutu Zdrowia i Demokracji oraz Christoph Sowada, dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum.

Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który organizuje Grupa PTWP, w tym roku odbywa się online i trwa od 14 maja do 14 lipca 2020 roku.

Czytaj także: Bezpieczne środowisko pracy – kluczowe podczas epidemii>>>

Przeczytaj teraz

Olecko: szpitalna spółka inwestuje w informatyzację

Autor:
Dodano: 6.03.2013


Szpital w Olecku, prowadzony przez spółkę z udziałem samorządu powiatowego, inwestuje w informatyzację. Całkowita wartość projektu to 2 074 717,51zł. Wielkość dofinansowania wyniesie  1 763 509,87 zł.  Środki będą pochodzić z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury.

Projekt będzie dotyczył kompleksowej informatyzacji pozwalającej na przejście w szpitalu i przychodniach z dokumentacji papierowej na dokumentację elektroniczną. Zgodnie z ustawą z dnia 28 kwietnia 2011 roku szpitale muszą zrobić to do 31 kwietnia 2014 roku.

W ramach projektu nastąpi uruchomienie dostępu do internetu dla pacjentów szpitala jak również umożliwienie rejestracji elektronicznej pacjentom przychodni. Sieć bezprzewodowa na oddziałach pozwoli na wykorzystywanie tabletów komputerowych podczas obchodów szpitalnych (lekarz będąc przy łóżku pacjenta będzie mógł w każdym momencie sięgnąć do danych z historii choroby o podanych lekach, wykonanych badaniach itp.)

Uruchomiony zostanie również system kodowanej identyfikacji pacjenta na opaskach zakładanych osobom hospitalizowanym w oddziałach szpitalnych. Personel będzie dokonywał odczytu danych pacjenta za pomocą skanerów.

Olmedica sp. z o.o. utworzona została w roku 2003 i od tego roku prowadzi Centrum Medyczne Zakład Opieki Zdrowotnej Olecku. Placówka prowadzi pięć oddziałów szpitalnych (chirurgiczny, pediatryczny, ginekologiczny, położniczy i wewnętrzny), a także poradnie specjalistyczne, dział rehabilitacji, ratownictwo medyczne i pracownie diagnostyczne. Kontrakt placówki z NFZ na rok 2013 ma wartość 16 776 792,92 zł.

Przeczytaj teraz

CenterMed organizatorem konferencji

Autor:
Dodano: 17.06.2013


CenterMed, prowadzący sieć placówek na południu Polski oraz w Warszawie, był organizatorem konferencji szkoleniowej dotyczącej reakcji alergicznych w przebiegu leczenia farmakologicznego innych schorzeń oraz problemów uczulenia na kosmetyki.

Konferencja odbyła się w 11 czerwca 2013 roku w Tarnowie. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu lekarzy, w tym specjalistów alergologów, osób specjalizujących się w alergologii, lekarzy zainteresowanych praktyką alergologiczną, internistów, pediatrów, laryngologów, dermatologów, okulistów oraz pielęgniarek alergologicznych.

Głównym celem konferencji było omówienie najnowszych wyników badań w dziedzinie diagnostyki i terapii schorzeń o podłożu alergicznym, wskazanie wpływu schorzeń alergicznych na przebieg i terapię innych chorób, poszerzenie praktycznych umiejętności w alergologii oraz wskazanie zagrożeń dla pacjenta w codziennej praktyce lekarskiej.
– Wykłady naukowe oraz prowadzone przez wybitnych specjalistów i ekspertów w dziedzinie alergologii, dermatologii wywołały niezwykle interesujące dyskusje i pozwoliły na bardzo szeroką wymianę poglądów – mówi Bartłomiej Ostręga – dyrektor działu zdrowia publicznego CenterMed.

Głównymi prelegentami konferencji była Kierownik Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Med. Ewa Czarnobilska, której tematem wykładu była alergia na leki, Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. med. Radosław Śpiewak, który wygłosił wykład dotyczący alergii na kosmetyki oraz inicjator konferencji lek.med. Małgorzata Żurowska-Gębala specjalista alergolog, pulmonolog CenterMed.

Grupa CenterMed to sześć spółek, prowadzących sieć około 30 placówek medycznych działających w Tarnowie, Brzesku, Bochni, Poznaniu, Krakowie, Nowym Sączu, Lublinie i Warszawie. Grupa świadczy usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenia szpitalnego, medycyny pracy i diagnostyki  obrazowej.  CenterMed prowadzi również sieć przychodni studenckich w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu.

Przeczytaj teraz

Kielce: nowa placówka Centrum Medycznego Medi Partner

Autor:
Dodano: 24.05.2015


Pod koniec kwietnia 2015 w Kielcach zostało otwarte nowe Centrum Medyczne Medi Partner. Placówka zlokalizowana jest przy ulicy Wapiennikowej 14. Działa tutaj 9 profesjonalnie wyposażonych gabinetów, które oferują usługi w zakresie medycyny rodzinnej, konsultacje specjalistyczne, usługi w zakresie stomatologii oraz diagnostykę.

Można tutaj skorzystać między innymi z konsultacji pediatry, ginekologa, laryngologa, okulisty, wykonać badania w zakresie medycyny pracy, badania USG i laboratoryjne.

Medi Partner prowadzi też cztery placówki w Warszawie. Przy ulicy Nowolipie działają dwie: pod numerem 25 oraz 18, pozostałe przy ulicy Cybernetyki (na Mokotowie) oraz na  Woli, przy ulicy Jana Kazimierza 28. Placówki prowadzą w sumie 47 gabinetów lekarskich, zatrudniają ponad 100 lekarzy specjalistów, w przychodniach co roku odbywa się ponad 100 tysięcy konsultacji.

W placówkach na Mokowie oraz na Woli oferowane  są usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, finansowane ze środków NFZ. Pozostałe usługi placówek Medi Partner są komercyjne.

Medi Partner posiada także sieć placówek partnerskich w ponad 60 miastach Polski. Współpracuje z towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Do 2014 roku Medi Partner nosił nazwę Dantex Med.  Zmiana nazwy była związana z zakupem w roku 2013 spółki Dantex  Med przez Medicover. Poprzednim właścicielem Dantex Med była spółka Dantex, specjalizująca się w budowie, wynajmie i administracji obiektów biurowych i handlowych.

Przeczytaj teraz