BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Primus Medicus: nowe zabiegi ortopedyczne

Autor:
Dodano: 12.04.2013


Chojeńskie Centrum Ortopedyczno – Rehabilitacyjne Primus Medicus Medicus z Łodzi rozszerzyło zakres oferowanych usług o operacyjne zabiegi ortopedyczne. Zabiegi są wyłącznie komercyjne. Pacjent ustala indywidualnie z lekarzem cenę zabiegu, może też skorzystać z płatności ratalnej.

W zakresie ortopedii wykonywane są w Centrum między innymi zabiegi operacyjnego leczenia cieśni kanału nadgarstka, choroby Dupuythrena, leczenie palca trzaskającego, łokcia tenisisty, palców młotkowatych. Poza tym wykonywane są zabiegi w zakresie plastyki blizn i przykurczów, punkcje stawów, leczenia guzów tkanki miękkiej oraz inne.

Wprowadzone usługi to pierwszy etap poszerzania przez Centrum świadczonych usług medycznych o zabiegi operacyjne. Zabiegi te wykonywane są przez ortopedów oraz chirurga ogólnego.

Chojeńskie Centrum Ortopedyczno – Rehabilitacyjne Primus Medicus Medicus oferuje konsultacje specjalistyczne, prowadzone przez lekarzy z dziedziny ortopedii, traumatologii i medycyny sportowej, a także neurologii, chirurgii, kardiologii, onkologii i laryngologii. Placówka oferuje szeroki zakres zabiegów rehabilitacyjnych oraz medycynę pracy, w tym między innymi badania kierowców.

Obecnie wszystkie usługi Centrum są komercyjne. W roku 2012 placówka posiadała kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na rehabilitację leczniczą w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej. Wartość kontraktu wynosiła 82 497,60 zł. Centrum stara się o kontrakt na rok 2013.

Centrum mieści się przy ulicy Kosynierów Gdyńskich 18. Jest prowadzone przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która została zarejestrowana w 2011 roku. Jej prezesem jest Dariusz Strzebiecki. Zarząd tworzą także pozostali udziałowcy spółki: Krzysztof Mamrot, Sławomir Wierzbicki i Bogusław Rataj.

Przeczytaj teraz

Medycyna personalizowana w ortopedii – szansą na powrót do sprawności

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 28.07.2019

Endoprotezy stawu biodrowego „custom made” to indywidualne dopasowanie implantu do budowy pacjenta, a dzięki temu mniej powikłań i reoperacji. W Carolina Medical Center przeprowadzono wyjątkową operację z użyciem protezy biodra wykonanej specjalnie dla młodej pacjentki ze znaczącymi deformacjami kości.

Wszczepienie protezy stawu biodrowego (endoprotezoplastyka) jest standardowym zabiegiem stosowanym w leczeniu zmian zwyrodnieniowych. W Polsce wykonuje się ponad 50 tysięcy takich zabiegów rocznie.

Według największej bazy danych o endoprotezach wykorzystywanych na świecie, czyli Rejestru Australijskiego, odsetek powikłań wynikających z obluzowania trzpienia implantu w ciągu 15 lat wynosi około 4 procent. Natomiast w przypadku indywidualnie dobranego implantu anatomicznego ryzyko wynosi 0 procent. Wynika to z idealnego dopasowania trzpienia do kości udowej operowanego pacjenta.

– Na szczęście coraz powszechniejsza w medycynie personalizacja dotyczy także endoprotezoplastyki. Tomografia komputerowa pacjenta pozwala wykonać trójwymiarowy obraz stawu biodrowego. Następnie do pracy przystępują inżynierowie, którzy w specjalnym programie opracowują komputerowy obraz stawu, czyli „Hip Plan”. Na jego podstawie, dobierany jest anatomiczny implant lub jeśli to konieczne produkowany jest od początku indywidualny trzpień endoprotezy – mówi dr n. med. Jacek Laskowski, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Carolina Medical Center.

Czytaj także: Carolina Medical Center i Hifu Clinic tworzą nowoczesny oddział urologiczny>>>

Ze względu na znaczące deformacje kości około 15 procent pacjentów kwalifikowanych do wymiany stawu biodrowego wymaga użycia niestandardowego implantu. U takich pacjentów nawet najlepiej dobrany, standardowy implant nie spełni oczekiwań, a może nawet prowadzić do poważnych powikłań. Dzięki nowym technologiom możliwe jest zaprojektowanie i wykonane implantu typu  „custom made”, czyli „szytego na miarę” dla konkretnego pacjenta.

Przygotowanie takiego implantu biodra, to wspólna praca lekarzy ortopedów i doświadczonych inżynierów.

W lipcu 2019 specjaliści Carolina Medical Center przeprowadzili pierwszą w Polsce operację z zastosowaniem „szytej na miarę”, całkowitej endoprotezy stawu biodrowego. Młodej, 37-letniej pacjentce została wszczepiona proteza, którą zaprojektowano tak, by w pełni pasowała do indywidualnych cech budowy kobiety.

– Wszczepienie standardowego implantu było niemożliwe ze względu na zmiany zwyrodnieniowe wtórne stawu biodrowego, wynikające z deformacji kości, które nastąpiły w dzieciństwie pacjentki. W tym przypadku implant „szyty na miarę” umożliwia najlepsze dopasowanie trzpienia protezy do kości udowej – dodaje dr Laskowski.

Operowana w Carolina Medical Center pacjentka, pani Anna mówi: Zdecydowałam się na operację z użyciem endoprotezy dopasowanej do moich potrzeb, gdyż dzięki niej będę mogła żyć bardziej aktywnie, bez ograniczeń ruchowych i bez bólu, które towarzyszą mi cały czas. Jestem młodą osobą i chciałabym się więcej ruszać, normalnie wykonywać codzienne czynności, a nawet uprawiać sporty dozwolone po tego typu operacji. Przez duże zwyrodnienie stawu jedną nogę mam krótszą. Operacja, z wykorzystaniem przygotowanej specjalnie dla mnie endoprotezy, daje szansę na wyrównanie tej różnicy, a to na pewno poprawi mój komfort życia.

– Cieszę się, że możemy pacjentom, u których problematyczne było zastosowanie standardowych implantów, zaproponować najlepsze na świecie spersonalizowane endoprotezy stawu biodrowego. Takie implanty są idealnie dopasowane do danego pacjenta, dzięki czemu zmniejsza się znacząco ryzyko powikłań i  reoperacji. Ale nie zapominajmy, że indywidualizacja endoprotezy, to korzyść dla każdego pacjenta, bez względu na wiek i sposób życia, ponieważ zawsze implant spersonalizowany będzie lepszy od standardowego – podsumował po operacji dr Jacek Laskowski.

dr n.med. Jacek Laskowski

Endoprotezoplastyka całkowita stawu biodrowego polega na usunięciu obu zniszczonych elementów stawu biodrowego, czyli panewki stawowej i głowy kości udowej. W ich miejsce wstawia się implanty, które razem tworzą protezę. Po odcięciu i usunięciu głowy i szyjki kości udowej rozwierca się jamę szpikową, a następnie wkłada się do niej trzpień endoprotezy. Do miednicy implantuje się panewkę.

Pacjenci po zabiegach z użyciem standardowych implantów, jak i „szytych na miarę” wracają do zdrowia w podobnym tempie i wymagają takiej samej rehabilitacji. Całkowita endoproteza stawu biodrowego odmieniła życie wielu chorych z bolesnym biodrem. Dla młodych ludzi ze zmianami zwyrodnieniowymi w tym obszarze, jest szansą na podjęcie aktywności zawodowej i nawet sportowej.

Carolina Medical Center to pierwsza w Polsce prywatna placówka medyczna specjalizująca się w leczeniu  i prewencji urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Zatrudnia między innymi specjalistów ortopedii, neurochirurgii, chirurgii dziecięcej, reumatologii, neurologii i rehabilitacji. Zapewnia kompleksową opiekę medyczną – całodobowe ambulatorium urazowe, konsultacje specjalistyczne, diagnostykę obrazową i funkcjonalną, leczenie operacyjne i nieinwazyjne, rehabilitację, badania biomechaniczne, trening motoryczny.

Klinika ma bardzo duże doświadczenie w medycynie sportowej – wieloletni partner medyczny Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Baletu Narodowego. Placówka została także wybrana przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA) do sprawowania opieki medycznej nad uczestnikami UEFA EURO 2012, a Międzynarodowa Federacja Piłkarska wyróżniła ją tytułem FIFA Medical Clinic of Excellence.

Carolina Medical Center jest częścią Grupy Lux Med – lidera rynku prywatnych usług medycznych w Polsce.

Przeczytaj teraz

PMP : propozycje rozwiązań dotyczących diagnostyki laboratoryjnej

Autor:
Dodano: 16.09.2015

Pracodawcy Medycyny Prywatnej przekazali do Ministerstwa Zdrowia propozycje zmian w  ustawie o diagnostyce laboratoryjnej oraz propozycje rozwiązań systemu nadzoru nad laboratoriami w Polsce. Przekazane zmiany odnoszą się do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o diagnostyce laboratoryjnej oraz ustawy o działalności leczniczej.

Pracodawcy Medycyny Prywatnej zwrócili się także do Ministerstwa Gospodarki z prośbą o zaopiniowanie przekazanego projektu. Projekt dotyczy między innymi zasad szeroko rozumianej organizacji pracy laboratorium medycznego, które według opiniujących, zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami są sprzeczne z Europejską Normą EN ISO 15189-2013 Medical laboratories – Requirements for quality and competence. Jak wskazują autorzy projektu, Polskie Centrum Akredytacji (PCA) nadzorowane przez Ministerstwo Gospodarki, jest odpowiedzialne za akredytację laboratoriów medycznych w zakresie zgodności z powyższą normą. W związku z tym projekt godzi bezpośrednio w działalność PCA i pośrednio podważa wiarygodność tej instytucji.  

Pracodawcy Medycyny Prywatnej reprezentują między innymi przedsiębiorstwa zajmujące się diagnostyką laboratoryjną, które wykonują około 100 milionów badań rocznie. W opinii związku przy przygotowaniu projektu ustawy pominięto doświadczenia wypracowane w dużych scentralizowanych sieciach laboratoriów, które są liderami na polskim rynku pod względem jakości wykonywanych badań, kompetencji i skali działalności. Na przykład 18 z 19 akredytowanych w Polsce na normę PN EN ISO 15189 laboratoriów medycznych należy do sieci.

Poselski projekt ustawy zakłada arbitralność decyzji dotyczących oceny pracy laboratorium medycznego i brak obiektywnych kryteriów. Zgodnie z projektem takie prawo uzyskałaby Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, która również mogłaby wykreślać laboratoria z rejestrów prowadzonych przez wojewodów. Tymczasem organizacja ta nie posiada odpowiedniej liczby przeszkolonych wizytatorów ani wypracowanych standardów oceny  laboratoriów.

Według Pracodawców Medycyny Prywatnej projekt nie uwzględniając dynamicznego rozwoju diagnostyki laboratoryjnej, doprowadziłby do ograniczenia dostępu do badań laboratoryjnych.

Uwagi Pracodawców Medycyny Prywatnej dotyczą między innymi zawartej w projekcie ustawy definicji czynności diagnostyki laboratoryjnej, autoryzacji wyniku badania, prawa do wykonywania zawodu diagnosty czy kompetencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

W zakresie nadzoru nad laboratoriami w Polsce Pracodawcy Medycyny Prywatnej proponują, aby centralne ośrodki badań jakości w diagnostyce laboratoryjnej oraz  w mikrobiologii uzyskały prawo do publikowania wyników kontroli jakości wraz z listą obejmującą laboratoria nie spełniające wymagań. W przypadku laboratoriów nie spełniających wymagań uruchamiany byłby proces działań korygujących obejmujący dodatkowe płatne kontrole. Wyniki kontroli powinny być przekazywane do właściwego konsultanta wojewódzkiego. Uczestnictwo w międzylaboratoryjnej kontroli jakości w  Centralnym Ośrodku Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej oraz w Centralnym Ośrodku Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej powinno być obligatoryjne. 

Przeczytaj teraz

Alert konsultacyjny

Autor:
Dodano: 17.04.2014


Do Pracodawców RP wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przedstawiony przez Ruch Palikota. Nowelizacja proponuje zawarcie kosztów pracy w ogólnej cenie świadczenia medycznego, reguluje także kwestie zapewnienia odpowiedniej ilości wykwalifikowanych osób jako warunku finansowania świadczeń ze środków publicznych.

W artykule 5 ustawy dodany został punkt, który określa, że koszty pracy to „kwoty wynagrodzeń lub innych świadczeń pieniężnych, które świadczeniodawca jest zobowiązany wypłacić osobom udzielającym lub uczestniczących w udzielaniu świadczeń zdrowotnych określonego rodzaju, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę lub udzielającym świadczeń na podstawie umów cywilnoprawnych, wraz z kwotami składek z tytułu  ubezpieczeń społecznych, składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych opłacanych przez świadczeniodawcę w związku z tymi umowami, stanowiące co najmniej iloczyny odpowiednio ceny świadczenia wskazanej w art. 15a ust. 2 pkt 4 oraz kwoty zobowiązania, o której mowa w art.136 pkt 5 i odpowiedniego dla danego rodzaju świadczeń wskaźnika określonego w załączniku do ustawy.”

W artykule 15 zostały dodane koszty pracy jako część ceny za świadczenie wysokospecjalistyczne. W uzasadnieniu projektu czytamy, że proponowana zmiana wprowadza konieczność wskazania w  umowie  pomiędzy płatnikiem a świadczeniodawcą kosztów pracy, jak i sposobu ich  przeznaczenia, na pokrycie wynagrodzenia osób wykonujących zawody medyczne.

W artykule 31 dodano określenie dotyczące minimalnej ilości lekarzy, pielęgniarek, położnych a także innych osób wykonujących zawody medyczne, wymaganych do realizacji świadczenia.

Link do projektu>>>

Uwagi do projektu można zgłaszać do 8 maja 2014 na adres b.byszewski@pracodawcyrp.pl
 

Przeczytaj teraz

Centrum Zdrowia Tuchów: certyfikat dla szpitala

Autor:
Dodano: 13.06.2013


Stosowanie nowoczesnych procedur leczniczych, wysoki poziom usług i zapewnienie poprawy jakości oraz bezpieczeństwa pacjentów.  O tym świadczy przyznanie Centrum Zdrowia Tuchów akredytacji Ministerstwa Zdrowia. Według komisji, która sprawdzała wymogi ponad dwustu standardów, tuchowski szpital spełnia je w 83 procentach.

Daje to placówce miejsce w trzeciej dziesiątce wśród ponad 120 szpitali w Polsce, którym dotychczas udało się uzyskać akredytację. W Małopolsce aktualnie certyfikat taki posiada 11 placówek, najwięcej z nich zlokalizowanych jest w Krakowie.

Jak mówi zastępca dyrektora do spraw lecznictwa CZT Dorota Jakus-Stoga placówka systematycznie inwestuje w modernizację infrastruktury, dokonywane są zakupy sprzętu medycznego. Nie bez znaczenia są także prowadzone cały czas szkolenia personelu. – Aby osiągnąć ten wynik trzeba było zaangażowania właściwie wszystkich pracowników – dodaje.

– Podczas naszej wizyty widzieliśmy pracę i wysiłek włożony  w poprawę funkcjonowania placówki – tak trzydniową akredytację podsumowała Barbara Kutryba – przewodnicząca zespołu akredytacyjnego. Obok wizytacji pomieszczeń placówki, goście  wnikliwie przeglądali też dokumentację medyczną. Oceny dokonywano także na podstawie bezpośredniej obserwacji świadczeń zdrowotnych, podczas wizyt na poszczególnych oddziałach. Odbywały się też rozmowy z personelem i pacjentami. Kilka godzin zajęły spotkania z członkami Komitetu  Jakości i Zespołu Kontroli Zakażeń. Istotnym elementem były spotkania z kadrą zarządzającą, organizowane w celu uzyskania pełniejszych informacji. Zakończeniem przeglądu placówki przez zespół niezależnych ekspertów po dokonaniu oceny było sporządzenie raportu. W rezultacie szpital uzyskał pełną akredytację, udzieloną przez Ministra Zdrowia na okres trzech lat.

– Co prawda zdobycie certyfikatu nie oznacza bezpośrednich korzyści finansowych, ale  ufam, że doprowadzi do zwiększenia konkurencyjności naszej placówki. Pamiętamy jednak, że certyfikat przyznawany jest na pewien czas, a ostatecznej oceny jakości naszych świadczeń dokonują pacjenci. Na ich satysfakcję składa się nie tylko skuteczność leczenia, ale też szereg innych czynników, począwszy od zachowania pracowników, atmosfery panującej w szpitalu, aż do możliwości spełniania indywidualnych wymagań – podsumowuje prezes Centrum Zdrowia Tuchów Tomasz Olszówka.

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia, Centrum Rehabilitacji, 30 poradni specjalistycznych oraz Centrum Psychoterapii. Podstawową opieką zdrowotną placówka otacza blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu. Oprócz placówki w Tuchowie Centrum prowadzi przychodnie mieszczące się w dziesięciu miejscowościach na terenie powiatu tarnowskiego. Centrum powstało w 2008 roku z przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Centrum prowadzi spółka pracownicza.

 

Przeczytaj teraz

Kraków: nowa poradnia specjalistyczna w Centrum Medicina

Autor:
Dodano: 25.04.2015


Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe Medicina z Krakowa od maja 2015 roku wprowadza do swojej oferty  konsultacje z zakresu dietetyki. Konsultacje będą dostępne w placówce przy ulicy Grzegórzeckiej. Konsultacje będą komercyjne.

Dietetyka to dziedzina nauki zajmująca się żywieniem człowieka zarówno zdrowego, jak i chorego. Łączy wiedzę takich nauk jak fizjologia i patofizjologia, biochemia, psychologia, farmakologia, technologia żywności. Dietetyk ocenia stan odżywiania, sposób żywienia oraz zapotrzebowanie na składniki odżywcze poszczególnych osób. Poprzez dobór odpowiedniej diety prowadzi profilaktykę chorób dietozależnych oraz jest odpowiedzialny za leczenie żywieniowe w różnych stanach chorobowych. Zajmuje się edukacją w zakresie prawidłowego żywienia.

Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe Medicina świadczy szeroki zakres procedur ambulatoryjnych oraz szpitalnych (komercyjnie i w ramach umowy z NFZ) w trzech lokalizacjach: przy ulicy Barskiej 12, Grzegórzeckiej 67C i Rogozińskiego 5 w Krakowie.

Centrum powstało w 1989 roku jako pierwszy prywatny podmiot leczniczy w Krakowie oferujący kompleksową opiekę medyczną dla pacjentów indywidualnych i korporacyjnych. Prezesem spółki jest Jerzy Kękuś.

Przeczytaj teraz