Białystok: FCMed z kontraktem z NFZ

0
882

Od sierpnia 2016  Familijne Centrum Medyczne z Białegostoku oferuje badania kolonoskopii refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.  Zgodnie z zapisami w kontrakcie, placówka może przeprowadzić średnio 30 badań miesięcznie.

Umowa obowiązuje do końca 2016 roku. Arnold Sobolewski, prezes Fundacji „Pomóż Im”, która stworzyła Familijne Centrum Medyczne, a zarazem prowadzi jedyne w regionie Domowe Hospicjum dla Dzieci, ma nadzieję, że uda się ją kontynuować również w kolejnym roku.  

Jak wyjaśnia szef fundacji, kontrakt z NFZ-em, to kolejny krok stabilizujący finansowo placówkę, która rozpoczęła działalność kilka miesięcy temu.
– Z tego też względu każde dodatkowe źródło przychodu – jak to – oznacza, że FCMed systematycznie przybliża się do wypracowania dochodu, który w całości zostanie przeznaczony na prowadzenie Domowego Hospicjum dla Dzieci – informuje prezes.  

Jednocześnie zaznacza, że pomimo dość krótkiego czasu, jaki upłynął od uruchomienia ośrodka, FCMed zdobył już spore grono stałych pacjentów korzystających z jego usług.

– Mowa tu przede wszystkim o rehabilitacji dzieci i dorosłych, ale również specjalistycznych konsultacjach lekarskich. Wykonujemy też coraz więcej badań – USG, kolonoskopii czy gastroskopii – dodaje.  – Tworząc Familijne Centrum Medyczne, Fundacji udało się bez trudu namówić do współpracy specjalistów z wielu dziedzin medycyny oraz zbudować zespół doświadczonych fizjoterapeutów, którzy zajmują się pacjentami w każdym wieku – od niemowlęcia do seniora.

FCMed zostało zbudowane jako naturalne zaplecze dla dziecięcego hospicjum. Podopieczni korzystają z jego usług bezpłatnie. Dzięki temu też Fundacja stała się niemal samowystarczalna w zakresie zapewnienia opieki medycznej.
– Nie musimy już zlecać szczegółowych badań czy konsultacji w zewnętrznych placówkach ochrony zdrowia. Wszystko to nasi podopieczni mają zatem na miejscu i w zasadzie „od ręki” – mówi Arnold Sobolewski. 

Familijne Centrum Medyczne powstało pod koniec lutego 2016 z inicjatywy Fundacji „Pomóż Im”, która prowadzi jedyne w całej północno – wschodniej Polsce Domowe Hospicjum dla Dzieci. Dochód z działalności Centrum jest przekazywany na rzecz podopiecznych Fundacji.

Familijne Centrum Medyczne zajmuje pomieszczenia o powierzchni ponad 700 mkw, w których znajdują się gabinety lekarskie, Ośrodek Rehabilitacji im Sue Ryder dla dzieci i dorosłych, sala zabiegowa z pokojem wypoczynkowym, specjalistyczne gabinety terapeutyczne: magnetoterapii, światłolecznictwa, laseroterapii, elektroterapii, ultradźwięków oraz pracownie diagnostyczne, w których wykonywane są badania: USG, gastroskopii i kolonoskopii dzieci i dorosłych, ECHO serca, badania Holtera, EKG. W FCMed działają również poradnie specjalistyczne.

Placówka oferuje zróżnicowane programy terapeutyczne,  przeznaczone dla dzieci, kobiet w ciąży, seniorów czy sportowców. Centrum działa przy ulicy Ciołkowskiego 88J.