BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Polmedic: nowa przychodnia POZ w Radomiu

Autor:
Dodano: 10.01.2015


7 stycznia 2015 roku Zespół Lekarzy Rodzinnych Polmedic otworzył kolejną przychodnię w Radomiu. Placówka jest zlokalizowana przy ulicy Osiedlowej 9 w Radomiu w budynku Rehabilitacji Prof-Med Grupa Polmedic. Oferuje usługi podstawowej opieki zdrowotnej.

W ramach promocji pierwszych 300-tu pacjentów poradni otrzyma bezpłatne zaproszenia na masaż klasyczny, konsultację z fizjoterapeutą lub lekarzem ginekologiem.

Polmedic to polska firma działająca na rynku usług medycznych od 2001 roku. W ciągu kilkunastu lat działalności z jednej poradni rehabilitacyjnej stała się siecią siedmiu placówek medycznych funkcjonujących w Radomiu. Od roku 2013 Polmedic wraz z przejętą spółką Prof-Med tworzy Grupę Polmedic.

Placówki Grupy oferują podstawową opiekę medyczną, konsultacje specjalistyczne, diagnostykę, rehabilitację medyczną, medycynę pracy oraz zabiegi chirurgii jednego dnia w zakresie ortopedii, otolaryngologii, ginekologii, urologii, chirurgii ogólnej oraz plastycznej.

Placówki Polmedic działają przy ulicach: Domagalskiego 7, Okulickiego 4, Okulickiego 76, Toruńskiej 1 oraz Osiedlowej 9. Opieką obejmują ponad 20 tysięcy pacjentów miesięcznie. Są to zarówno pacjenci indywidualni korzystający z pakietów medycznych i świadczeń w ramach NFZ, jak i pacjenci korporacyjni korzystający z firmowych pakietów medycznych oraz medycyny pracy.

Kontrakt placówek Polmedic zawarty z NFZ na rok 2015 ma wartość 3 332 294,20 zł i dotyczy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Kontrakt Prof-Medu na rok 2015 ma wartość 508 266,40 zł i również dotyczy AOS.

Przeczytaj teraz

CM Gamma: rabat dla kibiców klubu AZS PW

Autor:
Dodano: 22.11.2016


Centrum Medyczne Gamma z Warszawy oferuje kibicom klubu AZS Politechniki Warszawskiej rabat na konsultacje. Placówka została partnerem medycznym siatkarzy AZS PW.

Oferta dla kibiców ONICO AZS PW to 15-procentowy rabat na pierwszą konsultację w placówce. Zainteresowani ofertą powinni polubić stronę Centrum na Facebooku i napisać, że chcą skorzystać z rabatu.

W ramach podpisanej umowy z klubem AZS Centrum zapewnia drużynie siatkarzy kompleksową opiekę medyczną, która obejmuje między innymi obsługę w zakresie specjalistycznych konsultacji medycznych i obsługę medyczną podczas meczów PlusLigi rozgrywanych w sezonie 2016/2017 w Warszawie.

Centrum Gamma zostało także opiekunem medycznym polskiej federacji Kabaddi (gra zespołowa będąca połączeniem MMA, czyli mieszanych sztuk walki, i rugby)

Centrum Medyczne Gamma działa od 2013 roku. Realizuje świadczenia medyczne w zakresie ortopedii i traumatologii oraz chirurgii kręgosłupa w pełnym zakresie, czyli obejmującym wszystkie procedury lecznicze w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego – od leczenia ambulatoryjnego, przez wysokospecjalistyczną diagnostykę obrazową, po leczenie operacyjne i rehabilitację. Placówka mieści się przy ulicy Broniewskiego 3.

W czerwcu 2015 roku fundusz FIZAN BIS2 zarządzany przez TFI PZU stał się właścicielem ponad 60 procent kapitału CM Gamma.
 

Przeczytaj teraz

Rzeszów: szpital Pro-Familia utworzy centrum badawczo-rozwojowe

Autor:
Dodano: 13.06.2014

Szpital Pro-Familia z Rzeszowa planuje utworzenie centrum badawczo-rozwojowego. W tym celu planuje zakup rezonansu magnetycznego. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków unijnych.

Nazwa realizowanego projektu to „Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego nieinwazyjnych metod terapeutycznych”. Środki  unijne na ten cel będą pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, oś priorytetowa: Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia, Działanie 4.5: Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki, Poddziałanie 4.5.2: Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych.

Zakup rezonansu pozwoli na realizację zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych, w tym między innymi zmierzających do określenia przydatności metody termoablacji pod kontrolą rezonansu w leczeniu mięśniaków macicy u kobiet planujących prokreację oraz wyjaśniających genetyczne podłoże termowrażliwości mięśniaków macicy.

Rezonans będzie współpracował z urządzeniem do termoablacji. Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego umożliwi trójwymiarowe zdefiniowanie obszaru poddawanego terapii i pozwoli na kontrolę temperatury w całym obszarze. Rezonans zostanie wykorzystany nie tylko do obrazowania struktur wewnątrz ciała pacjenta, ale również do prowadzenia wiązki fal ultradźwiękowych i do precyzyjnego pomiary temperatury w interesującym obszarze.

Prace badawczo-rozwojowe będą dotyczyły możliwości zastosowania technologii nieinwazyjnych do terapii różnego rodzaju schorzeń, w pierwszym etapie przede wszystkim mięśniaków macicy.

Obecnie szpital poszukuje realizatora zamówienia w postaci dostawy systemu rezonansu magnetycznego 3.0 T, dostawy systemu termoablacji ultradźwiękowej, dostawy i wdrożenia systemu informatycznego PACS i RIS oraz wykonania adaptacji pomieszczeń, w ramach projektu.

Szpital Pro-Familia specjalizuje się w neonatologii, położnictwie i ginekologii. Poza tym działają tutaj oddziały: urologii, chirurgii i okulistyki. W placówce działają też poradnie specjalistyczne, poradnia stomatologiczna oraz diagnostyka (laboratorium i pracownia USG). Pro-Familia oferuje także podstawową opiekę zdrowotną.

Szpital działa w nowym budynku przy ulicy Witolda 6B. Dysponuje 50 łóżkami, z czego połowa przeznaczona jest dla oddziału położniczego, a reszta dla oddziału zunifikowanego.

 

 

Przeczytaj teraz

Fundacja Hospicjum Onkologiczne szkoli opiekunów medycznych

Autor:
Dodano: 6.01.2016

Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa z Warszawy prowadzi kurs kwalifikacyjny „Opiekun medyczny”, finansowanego przez Fundację PZU. Właśnie zakończył się pierwszy semestr tego szkolenia.

Wykładowcami podczas szkolenia są absolwenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Wydziału Nauk o Zdrowiu na kierunku pielęgniarstwo. Staże praktyczne odbywają się w salach hospicjum stacjonarnego.

Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa prowadzi w Warszawie hospicjum stacjonarne i hospicjum domowe. Oferuje rehabilitację domową i opiekę długoterminową.

Fundacja działa od roku 1990. Każdego roku obejmuje opieką paliatywną około 2000 chorych i ich rodzin w opiece domowej oraz 1000 pacjentów w hospicjum stacjonarnym. W roku 2014 Fundacja otworzyła poradnię medycyny paliatywnej.

Fundacja oferuje zarówno usługi komercyjne jak i finansowane w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Fundacja pozyskuje też środki dzięki ofiarności innych. Prowadzi także centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje szkolenia zarówno dla lekarzy, z zakresu medycyny paliatywnej, jak i dla pielęgniarek – za zakresu pielęgniarstwa opieki paliatywnej.

Przeczytaj teraz

V Ogólnopolskie Forum Kadry Zarządzającej w Ochronie Zdrowia

Autor:
Dodano: 30.04.2014


22 i 23 maja 2014 roku odbędzie się V Ogólnopolskie Forum Kadry Zarządzającej w Ochronie Zdrowia. Tematem przewodnim spotkania będzie „Zarządzanie podmiotem leczniczym –wyzwania i trendy 2014.“ Forum odbędzie się w Warszawie w Centrum Edukacji Medycznej Cemed.

Wśród poruszanej podczas Forum tematyki znajda się nowe regulacje i plany legislacyjne Ministerstwa Zdrowia na rok 2014, współpraca z NFZ, elektroniczna dokumentacja medyczne i nowe technologie, a także zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną menedżera i placówki medycznej oraz z optymalizacją kosztów działalności leczniczej.

Wśród ekspertów, którzy wezmą udział w Forum, będą między innymi: Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, Małgorzata Zaława-Dąbrowska, dyrektor SPZZLO Warszawa-Żoliborz, Adam Rozwadowski, prezes zarządu Centrum Medycznego Enel-Med, Kajetan Wojsyk, zastępca dyrektora ds. europejskich Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

W programie Forum znajdą się szczególnie doceniane  przez uczestników poprzednich edycji stałe elementy, takie jak panele dyskusyjne i sesje plenarne. Po raz pierwszy natomiast organizatorzy zaproszą do udziału w trzech ścieżkach tematycznych zakończonych indywidulanym doradztwem eksperckim.

Nowością na zakończenie drugiego dnia Forum będzie możliwość rozwoju kompetencji zarządczych podczas jednego, wybranego z trzech tematycznych warsztatów menedżerskich. Będą one dotyczyły zarządzania projektem w placówce medycznej – od planu po wdrożenie, zarządzania ryzykiem minimalizowania strat oraz controllingu medycznego i finansowego.

Forum sprzyja poznaniu obecnych i nadchodzących trendów w branży ochrony zdrowia, daje możliwość bezpośredniej rozmowy z ekspertami i sprzyja wymianie opinii w kuluarach podczas przerw kawowych i lunchu.

Formularz zgłoszenia
http://forumochronyzdrowia.wip.pl/rejestracja.html

Więcej informacji na stronie Forum
http://forumochronyzdrowia.wip.pl/glowna.html

Kontakt do organizatora: konferencje@wip.pl; tel. 22 429 41 8722 429 41 87 lub 22 429 41 6222 429 41 62

Przeczytaj teraz

Specjalistyczna aparatura medyczne  – kosztowna i niewykorzystana

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 31.05.2022

NIK skontrolowała podmioty lecznicze i sprawdziła, jak wyglądają inwestycje w specjalistyczną aparaturę medyczną. Z raportu Izby wynika, że pieniądze na kosztowny sprzęt często wydawane są bez wcześniejszego rozważenie celowości zakupu. W rezultacie urządzenia stoją niewykorzystane.

Wśród przyczyn tego niewykorzystywania można wymienić także ograniczony zakres umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, słabą organizację udzielania świadczeń, niedobór lekarzy, a także awaryjność urządzeń i brak serwisu technicznego.

Zdarzało się, że zakupy sprzętu medycznego były źle zaplanowane, a środki publiczne wydatkowane niegospodarnie.

Kontrola dotyczyła lat 2017-2021 (I połowa). Przeprowadzona została w 17 podmiotach leczniczych (w tym 15 prowadzonych w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz dwóch instytutach badawczych), na terenie województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego.

434 mln zł na zakupy sprzętu

W tym czasie w skontrolowanych podmiotach leczniczych stan wyposażenia w wysokospecjalistyczną aparaturę medyczną zwiększył się o 26 procent. Zakupiły one w tym czasie łącznie 119 specjalistycznych urządzeń, spośród wybranych 22 rodzajów. Koszt zakupu tej aparatury przekroczył 434 mln zł. Celem zakupów była przede wszystkim wymiana przestarzałego i wyeksploatowanego sprzętu medycznego.

Jednak głównym powodem, dla którego podmioty decydowały się na zakup wysokospecjalistycznej aparatury medycznej była możliwość sfinansowania go ze środków zewnętrznych. Decyzje o zakupie podejmowane były często ad hoc, bez rzetelnego rozpoznania potrzeb pacjentów i pomimo braku zainteresowania NFZ zakontraktowaniem rozszerzonego zakresu usług. Jak podkreśla NIK taka praktyka narusza zasadę określoną w ustawie o finansach publicznych, zobowiązującą do wydatkowania środków publicznych w sposób celowy i oszczędny.

W 10 podmiotach leczniczych (prawie 60 procent objętych badaniem) wysokospecjalistyczna aparatura medyczna nie była wykorzystywana w sposób optymalny.  Na przykład w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie w ramach kompleksowej modernizacji i rozbudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zakupiono między innymi tomograf komputerowy oraz aparat RTG o łącznej wartości ponad 2 mln zł. Jednak z urządzeń nie można było korzystać, ponieważ w szpitalu nie zakończono prac budowlanych. Sprzęt odebrano w grudniu 2019 roku, natomiast uruchomiono go dopiero po ponad roku i 8 miesiącach.

Angiograf bez pracowni

W 2020 roku Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej za prawie 1,5 mln zł zakupił angiograf, który jednak nie był wykorzystywany. Przyczyną było niedostosowanie pomieszczeń przeznaczonych do eksploatacji urządzenia. Podobnych przykładów było więcej.

Problemem była też awaryjność urządzeń i związane z tym koszty, które w okresie objętym kontrolą w 13 skontrolowanych podmiotach przekroczyły 10 mln zł, a także brak dostępu do serwisu. Z powodu awarii trzy podmioty przestały wykorzystywać sprzęt medyczny do diagnozowania i leczenia pacjentów.

Dużo akceleratorów, mało radiologów

W badanym okresie urządzeniami wykorzystywanymi w największym stopniu były akceleratory. Dysponowało nimi sześć z 17 skontrolowanych podmiotów.  Zabiegi przy użyciu akceleratorów stanowiły aż 36 procent wszystkich wykonanych badań i zabiegów za pomocą aparatury objętej kontrolą.

Liczba tych urządzeń znacznie wzrosła w okresie objętym kontrolą. NIK zwraca uwagę, że nabywanie kolejnych akceleratorów, bez rzetelnej analizy potrzeb pacjentów może spowodować nieefektywne wykorzystanie środków w skali całego systemu ochrony zdrowia.

Jednocześnie liczba zabiegów z wykorzystaniem akceleratorów, przypadająca na jedną aparaturę, systematycznie maleje. Tendencję spadkową w tym zakresie można było zaobserwować jeszcze przed epidemią Covid-19. W 2020 roku wykonano średnio o 10 takich zabiegów dziennie mniej niż w 2017 roku, co oznacza spadek o prawie 30 procent.

W części podmiotów zbyt rzadko przeprowadzano przeglądy techniczne sprzętu, w części – nie zapewniono pacjentom bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego.

Pomimo wzrostu ogólnej liczby lekarzy radiologów, specjalistów tych brakowało w niemal jednej trzeciej skontrolowanych podmiotów. Szczególnie trudna sytuacja była w małych szpitalach. Efektem było długie oczekiwanie na opisy wykonywanych badań, zdarzało się, że trwało to tygodnie a nawet miesiące.

Zdarzało się, że z powodu braków kadrowych nie zapewniono wymaganej minimalnej obsady przy udzielaniu świadczeń w pracowni diagnostyki obrazowej.

Raport Najwyższej Izby Kontroli „Zakup i wykorzystanie wysokospecjalistycznej aparatury medycznej w podmiotach leczniczych” dostępny jest tutaj

Przeczytaj teraz