BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

NIK: pacjenci ciągle zbyt długo czekają na endoprotezoplastykę

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 23.11.2021

Pomimo że sytuacja pacjentów oczekujących na endoprotezoplastykę stawu biodrowego lub kolanowego w ostatnich latach poprawiła się, czas oczekiwania na zabiegi ciągle jest zbyt długi w odniesieniu do wskaźników zalecanych przez ekspertów – stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. 

W roku 2019 zamiast trzech do sześciu miesięcy pacjenci czekali prawie 18 miesięcy na wszczepienie stawu biodrowego i nawet 22 miesiące w przypadku stawu kolanowego.  

Pomimo działań NFZ wciąż nie udaje się osiągnąć rekomendowanego przez ekspertów czasu oczekiwania na endoprotezoplastykę, który powinien wynosić od trzech do sześciu miesięcy. 

W latach 2018 – 2020 całkowity czas leczenia dla 82 procent pacjentów z wszczepionym stawem biodrowym oraz 91 procent z kolanowym przekraczał rekomendowany czas jednego roku. Całkowity czas leczenia dla 193 pacjentów, których dokumentacja umożliwiła jego ustalenie, wynosił od trzech do 155 miesięcy. Wśród nich były 123 osoby z endoprotezoplastyką stawu biodrowego oraz 70 osób z endoprotezoplastyką stawu kolanowego. NIK ustaliła dla tej grupy także przekroczenia czasu oczekiwania na poszczególne etapy leczenia. 

Liczba osób oczekujących na świadczenia endoprotezoplastyki systematycznie się zmniejsza. W 2019 roku na zabiegi oczekiwało łącznie 202 tysięcy pacjentów, o 11 procent mniej niż w 2017 roku. Najwięcej osób oczekiwało w województwie śląskim, a najmniej w województwie podlaskim.  W przypadku endoprotezoplastyki stawu kolanowego w latach 2018-2019 liczba oczekujących pacjentów wzrosła w trzech województwach – lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim.  

W latach 2018-2019 zwiększyła się ogólna dostępność do świadczeń rehabilitacji w warunkach stacjonarnych. Liczba oczekujących zmniejszyła się i skróceniu uległ czas oczekiwania, choć w 2019 roku wynosił niemal 15 miesięcy. W tym czasie dostępność do rehabilitacji na oddziale dziennym pogorszyła się. Skontrolowane podmioty nie przywiązywały należytej wagi do zapewnienia pacjentom rehabilitacji leczniczej po wypisie ze szpitala, ich działania ograniczały się do wystawienia skierowania na takie świadczenie.  

Czytaj także: Opieka koordynowana i opieka oparta na wartości to przyszłość ochrony zdrowia>>>

W większości placówek leczniczych nie prowadzono nawet statystyk pacjentów, którzy po wykonanym zabiegu kontynuowali u nich leczenie w ramach rehabilitacji. Pacjenci po tych zabiegach musieli oczekiwać na te świadczenia na zasadach ogólnych, czyli wpisywać się na listy oczekujących jako nowi pacjenci, a nie kontynuujący leczenie. W efekcie nie zawsze mogli z nich skorzystać w zalecanym terminie, od sześciu tygodni do trzech miesięcy po wykonaniu endoprotezoplastyki.  

Dlatego NIK rekomenduje podjęcie działań przez resort zdrowia w celu zakwalifikowania kompleksowej, koordynowanej opieki dla endoprotezoplastyki jako świadczeń gwarantowanych. 

Pandemia Covid – 19 wpłynęła na zmniejszenie liczby zgłaszających się pacjentów, a tym samym na skrócenie czasu oczekiwania na świadczenia. Problem jednak narasta i wymaga interwencji Narodowego Funduszu Zdrowia, gdyż niewykonane zabiegi będą kumulować się w następnych latach – alarmuje NIK. 

W 2020 roku liczba zabiegów zmniejszyła się o 26 procent.  Część ograniczeń wynikała bezpośrednio z wprowadzanych przepisów, a część z zaleceń wydawanych przez Fundusz. Zalecenia Funduszu dotyczyły między innymi ograniczenia do niezbędnego minimum lub czasowego zawieszenia udzielania świadczeń oraz wstrzymania planowych zabiegów endoprotezoplastyki dużych stawów. 

Zwyrodnienie stawów zostało uznane przez WHO za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że co trzeci z seniorów będzie wymagał przeprowadzenia zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. W Polsce systematycznie wzrasta liczba zrealizowanych endoprotezoplastyk. W przypadku stawu kolanowego z 4072 w roku 2005 do 27 653 w 2017, a stawu biodrowego z 26 091 do 56 688. W 2018 roku w całym kraju wykonano 56 983 endoprotezoplastyk stawu biodrowego oraz 29 950 endoprotezoplastyk stawu kolanowego. 

Chirurgiczne wszczepienie endoprotezy wymaga także natychmiastowego wdrożenia programu usprawniającego. Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja po zabiegu jest niezbędna do odzyskania sprawności pozwalającej na powrót do pełni zdrowia. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, najlepiej, aby tuż po wypisaniu z oddziału zabiegowego pacjent udał się na rehabilitację stacjonarną. 

Czytaj także: Raport „Zdrowie Polaków po pandemii” – postulaty dla systemu ochrony zdrowia>>>

W celu osiągnięcia dobrego stanu zdrowia w jak najkrótszym czasie powinno wdrażać się programy zintegrowanej opieki okołooperacyjnej dla dorosłych po endoprotezoplastyce. Inną zaletą takich programów jest zmniejszenie kosztów ponoszonych zarówno przez pacjenta, jak NFZ i ZUS, a także lepsze wykorzystanie zasobów bez utraty jakości opieki i satysfakcji pacjentów.  

Ważnym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest również fakt, że najliczniejszą grupą pacjentów, u których wykonuje się te zabiegi, są osoby w wieku 50-69 lat (49 procent w przypadku stawu biodrowego i 53 procent – kolanowego). Są to w większości osoby czynne zawodowo, dlatego konieczne jest zapewnienie szybkiej i sprawnej opieki umożliwiającej im powrót do pracy. 

Kontrola NIK objęła działalność centrali Narodowego Funduszu Zdrowia oraz sześciu oddziałów terenowych, a także 11 szpitali na terenie sześciu województw w latach 2018 – 2020. 

Szczegółowy raport NIK znajduje się tutaj>>>

Przeczytaj teraz

Medicover rozszerza ofertę porad telefonicznych

Autor:
Dodano: 25.10.2016

Medicover rozszerzył możliwość uzyskiwania porady telefonicznej o konsultacje z pediatrą. Lekarzowi można zadawać pytania dotyczące zdrowia dziecka, postępów w leczeniu, wyników i skierowań na badania. Usługa dostępna jest na razie dla pacjentów z Warszawy.

W połowie października 2016 Medicover wprowadził także możliwość konsultacji telefonicznych z lekarzem prowadzącym.

Poradę telefoniczną pacjenci umawiają tak jak normalną wizytę. Poprzez zalogowanie się do portalu Medicover OnLine lub kontakt z infolinią, mogą wybrać termin wizyty. Lekarz oddzwania o wskazanej godzinie na podany numer telefonu.

Firma Medicover jest liderem na rynku prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Została założona w 1994 roku i dziś obecna jest w dwunastu krajach. Z usług medycznych Medicover korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. W tej chwili firma opiekuje się ponad 400 tysiącami klientów w Polsce i zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną – od profilaktyki, opieki podstawowej aż po leczenie szpitalne.

Od 2010 roku na warszawskim Wilanowie działa Szpital Medicover. Grupa Medicover posiada także w Polsce 30 szerokoprofilowych centrów w największych miastach Polski: w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Współpracuje z ponad tysiącem placówek medycznych w całej Polsce.

Przeczytaj teraz

Newsletter portalu MedycynaPrywatna.pl – 2013-03-25

Autor:
Dodano: 21.03.2013
Przeczytaj teraz

Łódź: lekarz rodzinny w Blue Medica także w soboty

Autor:
Dodano: 28.11.2017


Przychodnia Blue Medica z Łodzi wprowadza od 2 grudnia 2017 roku wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, finansowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, także w soboty.

Usługę taką wprowadzono z powodu dużej zachorowalności zdarzającej się jesienią i zimą. Wizyty u lekarza pierwszego  kontaktu będą się odbywały w soboty w godzinach od 10:00 do 15:00.

Wizyty u lekarza POZ w sobotę dostępne są w placówce Blue Medica, działającej od lipca 2017 roku w Centrum  Handlowym Vis a Vis przy ulicy Zgierskiej 211.

Przychodnia ta oferuje także konsultacje specjalistyczne zarówno w ramach kontraktu z NFZ (diabetologia, neurologia) jak i komercyjne (między innymi ortopedy, okulisty i alergologa).

Blue Medica prowadzi także placówkę zlokalizowaną w Dłutowie przy ulicy Polnej 4, która oferuje podstawową opiekę zdrowotną oraz badania EKG, USG, RTG i badania laboratoryjne.

Poza tym Blue Medica prowadzi w Łodzi na terenie Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki poradnię diabetologiczną, zajmującą się diagnostyką i leczeniem cukrzycy, finansowanym w ramach kontraktu z NFZ. Świadczenia w zakresie diabetologii i dermatologii oferuje także poradnia specjalistyczna Blue Medica przy ulicy Ogniskowej 16 w Łodzi. Świadczenia są komercyjne oraz finansowane w ramach kontraktu z NFZ.

W związku z pozyskaniem udziałowca – funduszu WinVentures, który zainwestował w marcu 2017 roku w Blue Medica prawie 30 mln zł, sieć zapowiada, że już wkrótce będzie prowadzić kilkadziesiąt przychodni lekarskich.  Zakończenie rozbudowy sieci planowane jest na 2020 rok.

Przeczytaj teraz

Certus: nowa szczepionka przeciwko meningokokom

Autor:
Dodano: 3.06.2014


Prywatna Lecznica Certus z Poznania wprowadziła do swojej oferty snową szczepionkę przeciwko meningokokom. Bexsero to pierwsza i jedyna w Polsce szczepionka przeciwko meningokokom grupy B, wywołującym 70 procent zachorowań na infekcyjną chorobę meningokokową. Jedna dawka szczepionki kosztuje 399 zł.

Szczepienie dostępne jest we wszystkich placówkach Lecznicy Certus. Szczepienie może być podawane dzieciom od drugiego  miesiąca życia. oraz dorosłym. Dla dzieci od 2 do 5 miesiąca życia wymagane są trzy dawki szczepionki, dla dzieci w pozostałych grupach wiekowych i dorosłych – dwie dawki. Dla dzieci do 23 miesięcy jest także zalecane szczepienie przypominające.

Meningokoki są główną przyczyną bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. W Polsce w latach 2002-2011 potwierdzono 1 936 przypadków infekcyjnej choroby meningokokowej – IChM. Śmiertelność IChM ze wstrząsem septycznym szacuje się na poziomie 20-30 procent.

Prywatna Lecznica Certus prowadzi 4 placówki. Trzy z nich zlokalizowane są w Poznaniu: przy ulicy Grunwaldzkiej, Dąbrowskiego oraz Wagrowskiej, jedna – w Swarzędzu. Przy ulicy Grunwaldzkiej działa szpital  z 51 łóżkami.

Usługi Certusa są zarówno komercyjne jak i finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Kontrakt placówki z NFZ na rok 2014 ma wartość około 5 mln zł i dotyczy usług w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenia szpitalnego (ginekologia i położnictwo, chirurgia ogólna, chirurgia plastyczna, urologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu). W ramach NFZ Certus oferuje także podstawową opiekę zdrowotną.

 

Przeczytaj teraz

Śląskie Laboratoria Analityczne: nowy punkt pobrań

Autor:
Dodano: 16.08.2015

Śląskie Laboratoria Analityczne otwierają 17 sierpnia 2015 roku nowy punkt pobrań zlokalizowany w Świętochłowicach przy ulicy Bytomskiej 5. Placówka powstała na ternie Centrum Medycznego NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej. To 17-ty punkt pobrań ŚLA.

Placówka oferuje pełną ofertę badań laboratoryjnych, oferowanych przez Śląskie Laboratoria Analityczne (oprócz badania nasienia), w tym także 18 pakietów badań.  Możliwe jest otrzymanie wyników badań meilem.

Śląskie Laboratoria Analityczne działają na rynku od 1991 roku. Prowadzą w Katowicach laboratorium medyczne przy ulicy Żelaznej oraz laboratorium mikrobiologiczne przy ulicy Fredry, a także punkty pobrań w Bielsku-Białej, Bytomiu (2 placówki), Będzinie, Częstochowie (2 placówki), Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Kędzierzynie Koźlu (2 placówki), Mysłowicach, Nysie, Opolu, Piekarach Śląskich, Tarnowskich Górach, Zabrzu (2 placówki) i Świętochłowicach.

W lipcu 2013 roku, poszerzając swoją działalność, SLA otworzyło Weterynaryjne Laboratorium Diagnostyczne.

Przeczytaj teraz