BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Pracodawcy RP zapraszają na debatę o zawodach przyszłości

Autor:
Dodano: 14.07.2013


Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Malinowski oraz prof. dr hab. Kazimierz Korab – JM Rektor Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego zapraszają na debatę w ramach „Czwartków na Brukselskiej”.

Tym razem spotkanie będzie dotyczyć tematu: „Zawody przyszłości na polskim rynku pracy”. Debata odbędzie się 18 lipca 2013 roku o godzinie 11:00, w siedzibie Pracodawców RP przy ulicy Brukselskiej 7 w Warszawie.

Udział w debacie jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Zainteresowani są proszeni o zgłoszenie udziału telefonicznie lub meilowo:
l.plowiecka-sroka@pracodawcyrp.pl, tel. 22 518 87 00 do 17 lipca 2013 roku

Szczegółowe informacje na temat debaty znajdują się na stronie
http://www.pracodawcyrp.pl/

 

Przeczytaj teraz

Grupa Lux Med partnerem Forum e-Zdrowia

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 19.09.2018

W Sopocie odbyła się trzecia edycja Forum e-Zdrowia. Przedstawiciele rządu, liderzy e-zdrowia, eksperci branży medycznej oraz reprezentanci pacjentów, dyskutowali o skutecznych sposobach realizacji cyfrowej transformacji w obszarze ochronie zdrowia w Polsce.

Wiodącymi tematami Forum były wyzwania związane z cyfrową transformacją, czyli strategiczne i operacyjne podejście do wdrażania e-zdrowia w Polsce, oczekiwania pacjentów i świadczeniodawców, a także sugestie i propozycje branży IT.

Partner wydarzenia, Grupa Lux Med, reprezentowana była przez Andrzeja Osucha – Dyrektora ds. Transformacji Biznesowej. Wziął on udział w panelu dyskusyjnym pt.: „W drodze do cyfrowej dojrzałości podmiotów leczniczych”. Dyskusja podczas sesji dotyczyła skutecznych mechanizmów wspierających i motywujących podmioty lecznicze do rozwijania cyfrowej dojrzałości w sektorze zdrowia.

Wśród poruszonych na tegorocznym Forum tematów znalazły się także kwestie dotyczące pacjentów – ich praw, zapewnienia prywatności i bezpieczeństwa danych medycznych. Paneliści dyskutowali również o telemedycynie i nowoczesnej opiece farmaceutycznej.

Patronat nad Forum e-Zdrowia objęły Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Marszałek Województwa Pomorskiego, partnerem merytorycznym było Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

E-zdrowie i telemedycyna to zagadnienia, którymi zajmują się także Pracodawcy Medycyny Prywatnej. W ramach organizacji działa między innymi Forum IT i Forum Telemedycyny, przewodniczącym tych grup tematycznych jest Andrzej Osuch.

Czytaj: Forum IT i Forum Telemedycyny – synergia zagadnień i ścisła współpraca>>>

Przeczytaj teraz

Dantex-Med.: nowe usługi w warszawskiej przychodni

Autor:
Dodano: 4.11.2011

Centrum Medyczne Dantex-Med z Warszawy rozszerzyło zakres oferowanych usług o konsultacje logopedyczne. Usługi są wyłącznie komercyjne. Koszt pierwszej wizyty wynosi 140 zł, kolejnych – 90 zł.

Konsultacje logopedyczne dostępne są dwa razy w tygodniu w oddziale Centrum zlokalizowanym przy ulicy Nowolipie 25. Podczas pierwszej wizyty logopeda dokonuje oceny stanu mowy dziecka na danym etapie rozwoju w oparciu o wyniki badań. Jeśli uzyskane wyniki sugerują nieprawidłowości dotyczące badanych zakresów pacjent kierowany jest na zajęcia terapeutyczne, których intensywność i częstotliwość dobierana jest indywidualnie.

Dantex-Med działa od 2000 roku. Prowadzi placówki w Warszawie – dwie przy ulicy Nowolipie oraz jedną przy ulicy Cybernetyki. Oferuje konsultacje lekarzy specjalistów oraz diagnostykę. Placówki posiadają certyfikaty zarządzania jakością ISO 9001:2008. Dantex-Med posiada także sieć placówek partnerskich w ponad 70 miastach Polski.

 

 

Przeczytaj teraz

Dodatkowy personel do pobierania krwi – pomysł wart rozważenia

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 12.06.2019

Dr n. med. Tomasz Anyszek
Pełnomocnik Zarządu ds. Medycyny Laboratoryjnej
Diagnostyka sp. z o.o.

Pracodawcy Medycyny Prywatnej, biorąc pod uwagę problemy kadrowe w ochronie zdrowia oraz obserwując rozwiązania stosowane w innych krajach proponują wprowadzenie do systemu opieki zdrowotnej dodatkowego personelu do pobierania krwi do badań laboratoryjnych – czyli flebotomisty.

Oczywiste jest, że aby wykonać badanie laboratoryjne konieczne jest pobranie materiału, w którym laboratorium wykona zlecone badania. Materiałem tym najczęściej jest krew żylna, ale także włośniczkowa oraz różnego rodzaju wymazy. Pobranie materiału następuje w salach szpitalnych, a także przystosowanych do tego gabinetach zabiegowych w przychodniach i laboratoriach.

Pobranie materiału do badań wymaga od osoby pobierającej oprócz umiejętności technicznych także wiedzy z zakresu budowy układu krwionośnego, zasad aseptyki, umiejętności udzielenia pierwszej pomocy, a także umiejętności „miękkich” z zakresu obsługi pacjenta, a zwłaszcza dziecka.

Odpowiednie i fachowe pobranie materiału do badań jest bardzo ważne dla wiarygodności wyników wykonanych badań, gdyż powszechnie uznane statystyki wskazują, że aż 70 procent błędów w wynikach ma swoje przyczyny w nieprawidłowo pobranym materiale do badań – czyli w tzw. fazie preanalitycznej badania.

Według WHO zabieg pobierania krwi jest jedną z najczęstszych inwazyjnych procedur w opiece zdrowotnej. Każdy krok w procesie pobierania krwi wpływa na jakość materiału do badania i dlatego jest ważny dla zapobiegania błędom laboratoryjnym, obrażeniom ciała, a nawet śmierci (Definition according to WHO, 2010, p. xiii).

Materiał do badań, w tym przede wszystkim krew, mogą pobierać tylko uprawnione osoby. W Polsce prawo takie mają lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni oraz technicy analityki medycznej. Z wymienionego katalogu zawodów uprawnionych do pobierania materiału do badań znikają technicy analityki medycznej, a powodem tego jest likwidacja szkół pomaturalnych, które przygotowywały nowe kadry do tego zawodu.

Decyzja o likwidacji tych szkół została podjęta kilkanaście lat temu i właśnie obserwujemy odchodzenie z zawodu absolwentów ostatnich roczników. Dla laboratoriów medycznych jest to bardzo duża strata. Technicy analityki medycznej, oprócz znakomitych umiejętności technicznych w pobieraniu krwi, rozumieli wpływ prawidłowego pobrania materiału na wiarygodność uzyskanych wyników badań, więc doskonale zapewniali wymaganą jakość procedur w fazie preanalitycznej badania.

Czytaj także: Zmiany dotyczące skierowań na badania wymagają uzgodnienia z diagnostami>>>

Miejsce techników analityki medycznej w zakresie preanalityki nie mogą wypełniać diagności laboratoryjni, którzy odpowiadają za prawidłowe wykonanie badania i jego autoryzację i mają z tego tytułu ogrom zadań w laboratorium, i chociaż wielu diagnostów z powodzeniem pobiera krew do badań, to dotyczy to sytuacji wyjątkowych i dotyczy przede wszystkim laboratoriów szpitalnych.

Zdecydowaną większość personelu pobierającego stanowią pielęgniarki, co przy znanych problemach kadrowych w tej grupie zawodowej powoduje narastający problem z pobieraniem krwi do badań.

Jeżeli do opisanych powyżej problemów kadrowych dodamy wyrażony w przez Naczelną Izbę Kontroli w raporcie dotyczącym dostępności badań laboratoryjnych w Polsce wniosek o zbyt małej ilości badań laboratoryjnych zlecanych i wykonywanych w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, to sytuacja staje się bardzo pesymistyczna.

Bez odpowiedniej ilość wykwalifikowanej kadry medycznej nie będziemy w stanie sprostać obecnym wymaganiom, a na pewno nie dogonimy innych krajów UE w ilości zlecanych badań i zapewnieniu odpowiedniego standardu i jakości opieki medycznej.

Wobec opisanych powyżej wyzwań Forum Medycyny Laboratoryjnej Pracodawców Medycyny Prywatnej proponuje rozważenie propozycji wprowadzenia do systemu opieki zdrowotnej dodatkowego personelu do pobierania krwi do badań laboratoryjnych.

Nie jest to pomysł nowy. W Wielkiej Brytanii od lat 90-tych ubiegłego wieku z powodzeniem funkcjonuje zawód flebotomisty (z ang. phlebotomist), a flebotomiści zrzeszeni są w National Association of Plebotomists, którym kieruje obecnie Jacqui Hough.

Mieliśmy okazję gościć Jacqui Hough na spotkaniu kierowników laboratoriów medycznych Diagnostyka sp. z o.o. w kwietniu 2019 roku omówić z nią zasady funkcjonowania flebotomistów w Wielkiej Brytanii.

Wkrótce zamieścimy na portalu wywiad z Jacqui Hough.

Przeczytaj teraz

Lux Med wprowadza ubezpieczenie szpitalne Pełna Opieka

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 16.03.2022

Lux Med Ubezpieczenia, spółka z Grupy Lux Med, wprowadziła własną ofertę opieki szpitalnej, która jest odpowiedzią na wyzwania, z jakim obecnie mierzy się system ochrony zdrowia. Ubezpieczenie szpitalne Lux Med Pełna Opieka to produkt bazujący na infrastrukturze szpitalnej Grupy oraz na umowach podpisanych z podwykonawcami.

Oferta stworzona została z myślą o firmach oraz o pacjentach indywidualnych, dla których przeznaczone są pakiety partnerskie i rodzinne.

Produkt jest dostępny na rynku od 1 marca 2022 i obejmuje ogromną liczę procedur. Jest to pierwsze ubezpieczenie, które nie zawiera listy wykonywanych procedur, a jedynie listę wykluczeń.

Ubezpieczenie Szpitalne Lux Med Pełna Opieka to pierwsza na rynku polisa „All risk”. To realna pomoc medyczna wtedy, gdy pacjent tego najbardziej potrzebuje. Obejmuje całość leczenia: od diagnostyki szpitalnej, przez zabiegi planowe, pomoc w nagłych przypadkach, aż po rehabilitację poszpitalną i przegląd zdrowia. Produkt obejmuje swoim zakresem także porody i neonatologię.

Pacjent nigdy nie jest pozostawiony bez pomocy. Od momentu zgłoszenia, przez cały proces, wspiera go i prowadzi Koordynator Opieki Szpitalnej. Ma zapewnioną wysokospecjalistyczną opiekę – zarówno w szpitalach Grupy Lux Med, jak i w starannie dobranych szpitalach partnerskich.

Czytaj także: Lux Med otworzył oddział pomocy doraźnej>>>

-Analizując obecną infrastrukturę, zaczynamy od miejsc, w których czujemy się silni i bezpieczni, a więc od Mazowsza i Pomorza. Natomiast jeśli pojawią się pacjenci z innych miast, to także otrzymają opiekę. W tej chwili tworzymy dużą bazę świadczeniodawców na terenie całego kraju. To, co jest istotne w tej strategii, to fakt, że posiadając 13 własnych szpitali, Lux Med chce dziś budować kolejne lub przejmować już istniejące obiekty. Tak jak jesteśmy dziś mocni w Warszawie czy Trójmieście, chcemy też być silni w Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.

-W Polsce od lat stawia się pytanie, dlaczego nie rozwinęły się w naszym kraju dodatkowe ubezpieczenia szpitalne. I jednocześnie odpowiada, że nie ma infrastruktury szpitalnej. Budujemy ją więc i duża jest w tym odwaga Lux Med. Bierzemy to ryzyko na siebie, wydajemy ogromne pieniądze, by ta infrastruktura powstała, bo bez niej ubezpieczenia dodatkowe nie będą się miały gdzie rozwijać. Oczywiście rację mają ci, którzy mówią, że gdyby pojawiły się ulgi, to rynek sam zacząłby się napędzać. Problem w tym, że takiego rozwiązania od lat nie możemy się doczekać. Jeśli chcemy zmieniać ten rynek, a uda się to zrobić tylko oddolnie, to ktoś musi zacząć. Lux Med zawsze cechuje odwaga więc także tutaj postanowiliśmy być pierwsi – mówi prezes Rulkiewicz.

-Do dodatkowych ubezpieczeń szpitalnych przymierzaliśmy się w Polsce już kilkakrotnie i za każdym razem brakowało woli politycznej. Obserwując pandemię, która spowodowała ogromny „dług zdrowotny”, postanowiliśmy przestać oglądać się na kogokolwiek – dodaje prezes Grupy Lux Med.

W Polsce już od wielu lat pacjenci płacą za określone procedury, konsultacje i badania. Dużo wydają też na leki. Dobrze byłoby więc usystematyzować ten sposób płacenia na przykład przez system dopłat lub dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które mogą być dobrowolne.

-W tym celu należałoby zweryfikować koszyk świadczeń gwarantowanych, pozostawić procedury ważne dla ratowania życia i bezpieczeństwa pacjentów, a pozostałe, o podwyższonym standardzie, zawrzeć w ubezpieczeniach dodatkowych. To pozwoliłoby również uwolnić dodatkowe środki na finansowanie tych świadczeń, które bierze na siebie system publiczny. Można też rozważyć opcję hiszpańską czy brytyjską, gdzie mamy ubezpieczenia współistniejące z systemem, a pacjent płaci zarówno do systemu publicznego, jak i prywatnego. Jednak, aby ten model się rozwijał, pacjent, który zasila system prywatny, musi mieć określone ulgi. Tylko wtedy będzie miał wybór i będzie mógł podążać za jakością – dodaje Anna Rulkiewicz.

Czytaj także: Ubezpieczenia zdrowotne ma ponad 3,5 miliona Polaków >>>

Przeczytaj teraz

Centrum Dializa: nowe placówki

Autor:
Dodano: 24.07.2013

Centrum Dializa z Sosnowca otworzyło nowe placówki. Od lipca 2013 w Siedlcach działa nowa stacja dializ wraz z przychodnią nefrologiczną oraz oddziałem nefrologicznym. Placówka działa przy Wojewódzkim Szpitali Specjalistycznym.

Od kilku miesięcy Centrum prowadzi też stację dializ z przychodnią nefrologiczną w Kozienicach. Placówka jest umiejscowiona przy Alei Solidarności 5.

Centrum Dializa prowadzi stacje dializ w całej Polsce, głównie w województwach południowych, ale także między innymi w Warszawie. Posiada około 40 placówek. Spółka prowadzi też oddział nefrologii Nerfomed Śląskie Centrum Dializ, zlokalizowany w Katowicach.

Od marca 2011 roku Centrum Dializa dzierżawi szpital w Pszczynie, a od lipca 2012 roku – szpital w Łasku. Centrum Dializa Sp. z o. o. powstało w 2000 roku. Prezesem spółki jest Jacek Nowakowski, który posiada 96 procent udziałów. Główna siedziba znajduje się w Sosnowcu przy ulicy Jabłoniowej 27.

 

Przeczytaj teraz