BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Białystok: FCMed realizuje badania profilaktyczne

Autor:
Dodano: 1.05.2016

Familijne Centrum Medyczne (FCMed) z Białegostoku realizuje projekt polegający na bezpłatnym badaniu wad postawy uczniów z klas 1-3. W ramach pierwszego etapu projektu zbadaniu już 150 dzieci.

Zbadane zostały  dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 20 Zespołu Szkół im. Gen. Władysława Sikorskiego oraz z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 8 im. Marii Konopnickiej. Specjaliści z centrum wykorzystali między innymi skoliometr Bunnella, za pomocą którego, określali stopień rotacji kręgosłupa.  Wyniki zostały zapisane na kartach badań, które trafiły do rodziców.  Kolejne badania już niebawem.

Etap drugi i trzeci projektu będzie się odbywać w FCMed, obejmie badania szczegółowe badania diagnostyczne oraz wdrożenie terapii wykrytej wady postawy, te świadczenia będą oferowane odpłatnie.

Familijne Centrum Medyczne powstało pod koniec lutego 2016 z inicjatywy Fundacji „Pomóż Im”, która prowadzi jedyne w całej północno – wschodniej Polsce Domowe Hospicjum dla Dzieci. Dochód z działalności Centrum jest przekazywany na rzecz podopiecznych Fundacji.

Oferta rehabilitacyjna placówki obejmuje zarówno dzieci jak i dorosłych. Oferowana jest terapia manualna, hydroterapia, masaże, fizykoterapia. Działają tutaj gabinety terapeutyczne oferujące usługi w zakresie magnetoterapii, światłolecznictwa, laseroterapii, elektroterapii czy zabiegi wykonywane przy pomocy ultradźwięków. W placówce działają także poradnie specjalistyczne. Centrum dysponuje również salą zabiegową, gdzie wykonywane są drobne zabiegi w zakresie chirurgii i medycyny estetycznej, oraz pracowniami diagnostycznymi oferującymi badania takie jak USG, Holter, EKG, biopsja, endoskopia.

Placówka oferuje zróżnicowane programy terapeutyczne,  przeznaczone dla dzieci, kobiet w ciąży, seniorów czy sportowców. Oferuje także bezpłatną opiekę medyczną podopiecznym Domowego Hospicjum dla Dzieci. Centrum działa w pomieszczeniach o powierzchni ponad 700 mkw, przy ulicy Ciołkowskiego 88J.

Przeczytaj teraz

Newsletter portalu MedycynaPrywatna.pl – 2013-04-29

Autor:
Dodano: 25.04.2013
Przeczytaj teraz

Szpital Zakonu Bonifratrów z Krakowa będzie leczył narciarzy PZN

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 25.11.2022

Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie będzie leczył zawodników Polskiego Związku Narciarskiego i stanie się medycznym partnerem PZN. Umowę w tej sprawie podpisali – Adam Małysz, prezes PZN i Dorota Puka, dyrektor szpitala.Podpisanie umowy połączone zostało z otwarciem i poświęceniem Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

Umowa – list intencyjny dotyczy leczenia w szpitalu sportowców PZN wszystkich dyscyplin narciarskich, czyli narciarstwa biegowego, kombinacji norweskiej, narciarstwa alpejskiego, snowboardingu, skoków narciarskich oraz narciarstwa dowolnego.

Dzięki współpracy ze szpitalem sportowcy uzyskają dostęp do leczenia na oddziale ortopedii, specjalizującym się w operacjach z dziedziny medycyny sportowej i sportowej ortopedii urazowej. Szpital Zakonu Bonifratrów w Krakowie będzie dla nich szpitalem „pierwszego wyboru”.

Sportowcy PZN korzystali już z pomocy lekarzy specjalistów ortopedów-traumatologów narządu ruchu w bonifraterskim szpitalu. Leczyły się tu między innymi Anna Berezecka (biegi narciarskie, wicemistrzyni Polski w sztafecie kobiet 4 x 5 km), Maria Chyc (snowboardzistka, wicemistrzyni Polski w slalomie równoległym), Olimpia Kwiatkowska (snowboardzistka, wicemistrzyni Polski w slalomie gigancie równoległym), Małgorzata Gradzik (utalentowana, jedna z najmłodszych zawodniczek w skokach narciarskich, zawodniczka Kadry Narodowej Juniorów), czy Ania Twardosz (skoczkini narciarska, letnia i zimowa mistrzyni Polski). Pozostawały one pod opieką Stanisława Szymanika, jednego z najlepszych w Polsce specjalistów ortopedii i traumatologii narządu ruchu, zajmującego się leczeniem urazów sportowych, który jest także wiceprezesem PZN ds. narciarstwa biegowego i spraw medycznych.

– Jestem przekonany, że nasza współpraca przyniesie wymierne korzyści dla zawodników rywalizujących pod egidą Polskiego Związku Narciarskiego – mówi Adam Małysz prezes Polskiego Związku Narciarskiego. – Mam nadzieję, że z usług Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie będziemy korzystać jak najrzadziej lub wcale, ale sama świadomość, że w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych mamy za sobą ogromną wiedzę i doświadczenie takich specjalistów, jak doktor Stanisław Szymanik, daje nam poczucie bezpieczeństwa.

Z umowy skorzystają nie tylko najlepsi sportowcy oraz doświadczeni i utytułowani wyczynowcy. Szpital chce bowiem pomagać również młodzieży, uprawiającej różne odmiany narciarstwa.

– W Polsce jest mnóstwo trenującej dyscypliny narciarskie młodzieży – mówi doktor Stanisław Szymanik. – I choć nie są to w większości zawodnicy należący do PZN, chcemy być szpitalem także dla nich i oferować profesjonalną opiekę medyczną, leczyć nawet bardzo skomplikowane urazy.

Chociaż zabiegi z zakresu chirurgii urazowo-ortopedycznej w Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie wykonywane są zaledwie od kilku lat, jest to ważny ośrodek leczenia schorzeń ortopedycznych i urazów sportowych. Rocznie wykonuje się tu blisko 700 skomplikowanych zabiegów operacyjnych z zakresu ortopedii, a od 2017 roku w szpitalu przy ulicy Trynitarskiej wykonano ich bez mała 3000.

Endoprotezoplastyka w ramach NFZ w Szpitalu Bonifratrów

Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej zajmuje się leczeniem zachowawczym i operacyjnym pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zabiegi wykonywane są metodami małoinwazyjnymi oraz z zastosowaniem nowoczesnych technik videochirurgii – są to zabiegi artroskopowe kończyn górnej i dolnej, endoprotez stawów oraz chirurgia ręki i stopy. Ponadto wykonywane są nowoczesne małoinwazyjne operacje kręgosłupa i specjalistyczne operacje neurochirurgiczne.

Szpital Bonifratrów w Krakowie prowadzi także oddziały: diagnostyczno-leczniczy, chorób wewnętrznych, angiologii i geriatrii, kliniczny oddział chirurgii ogólnej i onkologicznej,  wojewódzki oddział chirurgii naczyń i angiologii z pododdziałem terapii wewnątrznaczyniowej oraz anestezjologii i intensywnej terapii.

Szpital prowadzi poradnię podstawowej opieki zdrowotnej, zespół poradni specjalistycznych, pracownie diagnostyczne oraz przychodnię w Zakopanem.

Placówka jest jednym z czterech bonifraterskich szpitali działających w Polsce. Pozostałe działają w Katowicach, Łodzi oraz w Piaskach-Marysinie. Zakon prowadzi też Zespół Poradni i Lecznictwa w Warszawie, hospicjum we Wrocławiu oraz apteki, sklepy zielarskie i domy opieki.

Źródło: PZN

Przeczytaj teraz

Priorytety Premiera zgodne z rekomendacjami Akademii Zdrowia 2030

Autor:
Dodano: 16.12.2013

Premier Donald Tusk w wystąpieniu na Radzie Krajowej Platformy Obywatelskiej 14 grudnia 2013 roku słusznie podkreślił znaczenie dostępności podstawowej opieki zdrowotnej i leczenia specjalistycznego. Spośród zidentyfikowanych w przemówieniu źródeł finansowania opieki eksperci Akademii Zdrowia 2030 nadają priorytet ubezpieczeniom dodatkowym oraz współpłaceniu za świadczenia ponadstandardowe.

Istotnym elementem zmian proponowanych przez ekspertów Akademii Zdrowia jest wzmocnienie roli i poprawa dostępności Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która stanowi fundamentalne ogniwo systemu. Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej cieszy tożsame z opinią Akademii stanowisko Premiera Donalda Tuska. Realizacja tych propozycji wymaga jednak ustawowego podniesienia poziomu finansowania POZ, wprowadzenia minimalnych standardów świadczeń, zwiększenia liczby lekarzy rodzinnych przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby osób przypadających na jednego lekarza.

– POZ to miejsce podstawowego kontaktu pacjenta i jego rodziny z systemem opieki zdrowotnej. Dlatego konieczne jest rozszerzenie możliwości diagnostyczno-terapeutycznych POZ i zwiększenie jej finansowania. Procentowy udział podstawowej opieki zdrowotnej w planie finansowym płatnika powinien wynosić co najmniej 20 procent – mówi Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski.

Spośród wymienionych przez premiera Donalda Tuska źródeł finansowania wzrostu dostępności opieki, najważniejszą rolę zdaniem ekspertów Akademii, wyrażonym w dokumencie pt. System ochrony zdrowia w Polsce – diagnoza i kierunki reformy, odgrywają ubezpieczenia dodatkowe oraz współpłacenie za świadczenia ponadstandardowe.

Ubezpieczenia dodatkowe nie stanowią w ocenie ekspertów Akademii – jak to określił Premier – „kontrowersyjnego problemu”. Co więcej, są skutecznym i zweryfikowanym w innych gospodarkach instrumentem systemu.

– Zbudowanie znaczącego dodatkowego, efektywnego strumienia pieniędzy z ubezpieczeń dodatkowych służy podnoszeniu poziomu zdrowia obywateli i rozwojowi państwa – uważa ekspert Polskiej Izby Ubezpieczonych Dorota M. Fal.

Odnosząc się do słów Premiera o dopłatach do wizyt, eksperci Akademii uważają, że powinny one dotyczyć takich procesów diagnostyczno-terapeutycznych, które wykraczają poza ściśle zdefiniowany standard opieki finansowanej ze źródeł publicznych.

– Dotychczasowe odrzucanie możliwości współpłacenia powodowało odpływ pacjentów do sektora prywatnego, pomniejszało dochody szpitali i ograniczało dostęp dużych grup chorych do najnowszych technologii medycznych – uważa ekspert Pracodawców RP oraz Instytutu Zdrowia i Demokracji Robert Mołdach.

W ocenie ekspertów Akademii dopłaty do leczenia wymagają w pierwszej kolejności precyzyjnego zapisania tego, jakie świadczenia i w jakim standardzie są finansowane ze środków publicznych.

– Wskazanie przez Premiera Donalda Tuska możliwych źródeł finansowania zwiększenia dostępności i jakości opieki jest pierwszym od lat tak otwartym wyjaśnieniem społeczeństwu wyzwań i dylematów, przed jakimi stoi kraj w obliczu faktu gwałtownie starzejącego się społeczeństwa i rewolucji technologicznej w ochronie zdrowia – stwierdził Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców RP oraz Przewodniczący Akademii Zdrowia 2030.

Pełna diagnoza systemu ochrony zdrowia oraz lista rekomendacji w zakresie kierunków zmian jest zawarta w dokumencie  System ochrony zdrowia w Polsce – diagnoza i kierunki reformy, opracowanym przez członków zespołu Akademii Zdrowia 2030 – ekspertów związanych z szeroko pojętym rynkiem ochrony zdrowia.

 

Przeczytaj teraz

Program Profilaktyka 40 PLUS zostanie przedłużony

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 23.11.2021

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia program Profilaktyka 40 PLUS zostanie przedłużony o 6 miesięcy, do 30 czerwca 2022 roku. Termin, w którym NFZ dokona oceny programu, wydłużono do 30 września 2022. 

Dodano także w załączniku dotyczącym warunków organizacji i realizacji programu do obecnego personelu medycznego oprócz lekarza, felczera i pielęgniarki także położną, diagnostę laboratoryjnego oraz ratownika medycznego, jako osoby uprawnione do wykonywania zabiegów i czynności polegających na pobraniu od pacjenta materiału do badań laboratoryjnych. 

Czytaj także: Enel-Med dołącza do narodowego programu Profilaktyka 40 Plus>>>

Projekt proponuje także rezygnację z oceny miarowości rytmu serca, która obecnie jest w pakiecie badań diagnostycznych. Jest to wynik dyskusji przeprowadzonej z lekarzami praktykami (głównie lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej), którzy wskazali, że wprowadzenie samego pomiaru miarowości rytmu serca jest niezasadne, gdyż aby oznaczyć prawidłowo miarowość rytmu serca, trzeba przeprowadzić badanie EKG lub Holter-EKG – co w laboratorium analitycznym jest trudne do zrealizowania.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego Profilaktyka 40 PLUS został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 18 listopada 2021 roku. 

Uwagi do projektu można przekazywać do 25 listopada 2021 roku. 

Link do projektu>>> 

Przeczytaj teraz

Centrum Uniwersytetu Medycznego otworzyło oddział stomatologii

Autor:
Dodano: 30.01.2013


Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego otworzyło oddział stomatologii. Placówka oferuje usługi komercyjne, ale planuje także zawarcie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na usługi w zakresie stomatologii zachowawczej, chirurgii i periodontologii.

Nowy oddział mieści się w Warszawie przy ulicy Emilii Plater 21 (na III piętrze). Oferuje usługi w zakresie stomatologii zachowawczej dla dorosłych i dla dzieci, endodoncji, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, periodontologii i protetyki.

Centrum Medyczne Uniwersytetu Medycznego to spółka z o.o., w której udziały posiada Uniwersytet Medyczny w Warszawie. Działa od 2001 roku. Oferuje podstawową opiekę zdrowotną oraz komercyjne badania specjalistyczne dla pacjentów indywidualnych oraz firm. W ofercie placówki znajduje się opieka internistyczna i pielęgniarska, nocna i świąteczna wyjazdowa pomoc lekarska i pielęgniarska, nocna i świąteczna ambulatoryjna opieka lekarska i pielęgniarska, transport sanitarny, konsultacje specjalistyczne, badania diagnostyczne i laboratoryjne, zabiegi rehabilitacyjne, badania dla kierowców, szczepienia ochronne, medycyna pracy i zabiegi chirurgiczne. Centrum posiada także nowoczesną pracownię rezonansu magnetycznego pracownię EMG, USG, ENG, testów wysiłkowych, a także diagnostyki RTG.

Kontrakt placówki zawarty z NFZ na rok 2013 ma wartość 1 238 091,10 zł. Środki te przeznaczone są na finansowanie usług w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Centrum mieści się w budynku kompleksu Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego przy ulicy Banacha w Warszawie.


 

Przeczytaj teraz