BŁĄD 404

Upss! Nie znaleziono takiej strony.

Inne artykuły

Pierwszy w Polsce echolaser w szpitalu EuroMediCare

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 24.03.2018

Szpital EuroMediCare z Wrocławia posiada, jako pierwszy w Polsce, innowacyjny echolaser do niszczenia nowotworów. Urządzenie to sprawdza się zarówno w terapii zmian złośliwych jak i niezłośliwych i pozwala na skuteczne i precyzyjne zniszczenie guza podczas krótkiego, bezbolesnego zabiegu.

Zabiegi nie są refundowane przez NFZ. Ich cena zależy od rodzaju zabiegu i może wynieść od 10 tys. zł do 30 tys. zł.

Echolaser wykorzystuje technologię ultradźwiękową oraz laser wielokanałowy. Zabieg polega na wprowadzaniu energii lasera bezpośrednio do zmienionej chorobowo tkanki i zniszczeniu jej. Kontrola USG umożliwia monitorowanie położenia aplikatorów światła laserowego. Urządzenie jest wykorzystywane w szpitalach Europy Zachodniej. W Polsce nie ma go żaden inny szpital.

– Zastosowanie echolasera pozwala uzyskać lepsze wyniki niż starsze metody termoablacji RF i mikrofalami. Można go stosować między innymi w zmianach pierwotnych i przerzutowych do wątroby, nieoperacyjnych guzach trzustki, guzach nerek i nadnerczy. Także w wybranych przerzutach do kości i jamy otrzewnej oraz przestrzeni zaotrzewnowej, mięsakach kości i tkanek miękkich. Sprawdza się również w niszczeniu węzłów chłonnych z przerzutami na szyi i w jamie brzusznej oraz łagodnych zmian tarczycy i niedużych mięśniaków macicy. Często to najlepsze zarówno z punktu widzenia lekarza i pacjenta rozwiązanie terapeutyczne – wyjaśnia dr Tomasz Sędziak, chirurg onkolog z wrocławskiego szpitala EMC, w którym wykonywane są zabiegi.

Regularne zabiegi echolaserem w tej placówce rozpoczęły się 24 marca 2018, kiedy to usunięte zostały dwa nowotwory: łagodna zmiana w nerce oraz guz przerzutowy do kości.

– W zależności od rodzaju guza i jego umiejscowienia zabieg można wykonać bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci mogą wrócić do domu nawet tego samego dnia. Takie leczenie nie tylko jest skuteczne i nie pozostawia blizn. To naprawdę rewolucja pośród małoinwazyjnych metod chirurgicznych – dodaje Tomasz Sędziak.

Szpital EuroMediCare oferuje świadczenia w zakresie chirurgii onkologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej, chirurgii laparoskopowej, ortopedii i leczenia otyłości. Działa tutaj Centrum Chorób Przewodu Pokarmowego, oferowana jest diagnostyka i leczenie chorób endokrynologicznych, ginekologicznych oraz wewnętrznych. Działają  poradnie specjalistyczne oraz pracownie diagnostyczne, między innymi rezonansu magnetycznego.

Placówka należy do Grupy EMC, która prowadzi na terenie sześciu województw 26 przychodni i 10 szpitali, wszystkie z nich znalazły się w sieci.

 

Przeczytaj teraz

Zapraszamy na konferencję dotyczącą wyzwań w ochronie zdrowia

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 4.04.2018

6 września 2018 roku w Warszawie odbędzie się XIII edycja ogólnopolskiej konferencji: „Ochrona zdrowia w obliczu wyzwań XXI w.” Pracodawcy Medycyny Prywatnej objęli przedsięwzięcie patronatem medialnym. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Patronatem honorowym konferencję objęli: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnej, Federacja Pacjentów Polskich oraz STOMOZ Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej.

Tematy poruszane podczas spotkania będą dotyczyły między innymi przyszłości lecznictwa otwartego wobec zmian w systemie ochrony zdrowia, analizy ryzyka dotyczącego zabezpieczenia danych osobowych pacjentów, wymogów wynikających dla placówek medycznych z nowych regulacji, rozporządzenia unijnego RODO w ochronie zdrowia czy dyrektywy fałszywkowej w szpitalach i wdrożenia skanowania kodów kreskowych 2D.

Prelegentami będą przedstawiciele kancelarii adwokackich, specjalizujący się w prawie medycznym, dyrektorzy placówek i audytorzy.

Organizatorzy do bezpłatnego udziału w konferencji zapraszają kadrę menedżerską placówek ochrony zdrowia, osoby odpowiedzialne za finansowanie zakupu nowych technologii, doradców i osoby planujące zakupy, kierowników działów zamówień,  przedstawicieli placówek medycznych odpowiedzialnych za planowanie, nadzór i koordynację prac związanych z rozbudową i eksploatacją sieci komputerowej,  osoby odpowiedzialne za zakup i doradztwo techniczne w zakresie zamówień systemów i sprzętu IT,  dyrektorów i kierowników działów IT odpowiedzialnych za administrację i utrzymanie serwerów sieciowych, administrację i utrzymanie baz danych  i kopii zapasowych, osoby odpowiedzialne za wdrażanie i utrzymanie wielostanowiskowych systemów informatycznych, kadrę odpowiedzialną za wspieranie komórek organizacyjnych szpitala w przedsięwzięciach obejmujących zastosowanie technik informatycznych oraz osoby odpowiedzialne za szkolenie personelu administracyjnego i medycznego, kadrę odpowiadającą za bezpieczeństwo systemów i zasobów,  przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, instytucji nadzorczych i odpowiedzialnych za zdrowie publiczne oraz przedstawicieli administracji państwowej, ordynatorów i szefów oddziałów specjalistycznych, lekarzy specjalistów i personel odpowiedzialny za tworzenie dokumentacji medycznej i jej poprawność, przetwarzanie i obieg a także szefów działów finansowych i księgowych oraz dyrektorów administracyjnych placówek medycznych.

Rejestracja dostępna jest na stronie www.successpoint.pl

 

 

 

 

Przeczytaj teraz

Specjaliści z Carolina Medical Center publikują w renomowanym czasopiśmie

Autor:
Dodano: 5.07.2014


Renomowane międzynarodowe czasopismo ortopedyczne KSSTA Journal w numerze z czerwca 2014 opublikowało artykuł autorstwa specjalistów z Carolina Medical Center. Artykuł dotyczy nowego spojrzenia na anatomię więzadła krzyżowego przedniego, które wywołało międzynarodową dyskusję i zmieniło całkowicie podejście do jego rekonstrukcji.

Artykuł jest zatytułowany „“Ribbon like appearance of the midsubstance fibres of the anterior cruciate ligament close to its femoral insertion site: a cadaveric study including 111 knees”. Jego autorami są: Robert Śmigielski, dr Urszula Zdanowicz, dr. Michał Drwięga, prof. Bogdan Ciszek, dr Beata Ciszkowska-Łysoń oraz dr. Rainer Siebold. Publikacja jest zwieńczeniem pracy całego zespołu dr. Śmigielskiego.

To kolejna publikacja o międzynarodowym zasięgu, która przedstawia opracowaną w Carolina Medical Center teorię płaskiej budowy więzadła krzyżowego przedniego. W maju 2014 problematyka ta została omówiona w książce „Anterior Cruciate Ligament Reconstruction – A Practical Surgical Guide” wydawnictwa Springer.

Carolina Medical Center specjalizuje się w medycynie sportowej i ortopedii. Oferuje konsultacje lekarzy specjalistów z ortopedii i chirurgii dziecięcej, pełną diagnostykę obrazową i funkcjonalną, fizjoterapię, leczenie zachowawcze. Prowadzi ambulatorium urazowe dla dzieci i młodzieży oraz szpital liczący 36 łóżek, który posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Od 2010 roku działa przy ulicy Pory 78 na warszawskim Mokotowie. Placówkę prowadzi spółka Sport Medica S.A. , której 80,9 procent akcji należy do Lux Med.

Przeczytaj teraz

Anna Rulkiewicz na liście 100 najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 4.03.2023

Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med, wiceprezydent Konfederacji Lewiatan, znalazła się w pierwszej dziesiątce tegorocznego rankingu Lista 100 Pulsu Medycyny. Została także najwyżej sklasyfikowanym ekspertem spośród wszystkich reprezentantów sektora prywatnego, którzy znaleźli się w zestawieniu.

Lista Stu to organizowany przez Puls Medycyny od 2002 roku ranking najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie oraz tych, którzy mają największy wpływ na polski system ochrony zdrowia.

W pierwszym z tych rankingów na pierwszym miejscu w tym roku znalazł się profesor Henryk Skarzyński, natomiast w drugim – wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Anna Rulkiewicz znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu dotyczącego najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia w roku 2022. W grupie tej znajdują się także takie osoby jak Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, Filip Nowak, prezes NFZ, Adam Niedzielski, minister zdrowia, Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej czy Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Wektor Serca dla Grupy Lux Med

W rankingu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia w roku 2022 znaleźli się także inni przedstawiciele prywatnego sektora ochrony zdrowia – Andrzej Mądrala, założyciel Centrum Medycznego Mavit, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej zajął 26 miejsce, a Jarosław Fedorowski – prezes Polskiej Federacji Szpitali – 40 miejsce.

Anna Rulkiewicz od 2007 roku pełni funkcję prezesa zarządu Grupy Lux Med, od 2011 roku – także funkcję dyrektora zarządzającego LMG Försäkrings AB, którego oddział działa w Polsce pod marką Lux Med Ubezpieczenia.

Andrzej Mądrala wyróżniony Portretem Polskiej Medycyny

Przeczytaj teraz

Legislacja w czasach zarazy – raport Pracodawców RP

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 25.12.2020

Pracodawcy RP podsumowali pierwszą falę pandemii. „Raport COVID-owy. Z tarczą czy na tarczy? Legislacja w czasach zarazy” – to pierwsze całościowe ujęcie prawodawczej strony walki z koronawirusem. Jej przebieg, pokazany na tle zmieniającej się sytuacji gospodarczej, został poddany przez ekspertów kompleksowej ocenie. Jeden z rozdziałów raportu dotyczy sektora ochrony zdrowia.

„Raport COVID-owy” to systematyczny i uporządkowany chronologicznie zestaw faktów dotyczący wprowadzonych w Polsce regulacji prawnych związanych z pandemią. Obejmuje okres od marca do września 2020 roku.

Raport pokazuje zmiany, jakie tym czasie zachodziły  w sytuacji gospodarczej Polski. Wykresy przygotowane przez głównego ekonomistę Pracodawców RP dra Sławomira Dudka ukazują, kiedy nastąpiły pierwsze symptomy kryzysu, a kiedy po świecie rozlała się recesja.

Uderzenie pandemii nie było równomiernie rozłożone na wszystkie branże. Z danych statystycznych wynika jasno, że niektóre, takie jak na przykład turystyka i gastronomia, zostały dosłownie zmiecione z powierzchni ziemi. Z kolei porównanie pomocy dla firm wykazuje, że branże te nie dostały adekwatnego wsparcia. Raport wskazuje też na konieczność zachowania ostrożności w interpretacji danych na temat  rynku pracy. Dane te, w zależności od źródła, dają niejednoznaczny obraz.

Czytaj także: Rok 2020 był dla nas sprawdzianem>>>

Raport podkreśla, że mimo wielu nowelizacji, żadna z ustaw dedykowana obszarowi zdrowia z pakietu tarcz antykryzysowych nie zawiera środków finansowych dla podmiotów leczniczych, które – w związku z obecną sytuacją – zmagają się i będą zmagać się z ogromnymi komplikacjami w postaci zwiększenia pracochłonności oraz drastycznego wzrostu kosztów funkcjonowania, w tym w szczególności zakupu wyposażenia i środków ochrony osobistej.

– Rządowe propozycje dla systemu opieki zdrowotnej można uznać za zbyt skromne, a do tego ograniczające dostęp do świadczeń i w głównej mierze  dedykowane wyłącznie administracji rządowej. Politycy tworzą regulacje, które nie do końca przekładają się na korzyści i bezpieczeństwo zdrowotne, a wręcz przeciwnie – mogą mieć niekorzystny wpływ na pacjentów oraz rynek medyczny. Należy też pamiętać o tym, że za każdymi nowymi przepisami idą wewnętrzne procesy organizacyjne, które mają na celu dostosowanie się do nadchodzących zmian. A gdy jeszcze wraz z ograniczeniami w prowadzeniu działalności wprowadzane są bardzo wysokie kary finansowe oraz kary pozbawienia wolności, to obawy nas wszystkich stają się jeszcze większe. – podkreślają autorzy raportu.

Raport zawiera też ocenę rozwiązań antykryzysowych oraz kalendarium procesu legislacyjnego.

Cały raport dostępny jest tutaj>>>

Przeczytaj teraz

NIK krytycznie na temat komisji ds. zdarzeń medycznych

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 5.12.2018

Postępowanie przed komisjami ds. orzekania o zdarzeniach medycznych nie stało się alternatywą dla postępowania sądowego- stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli  po przyjrzeniu się działalności ośmiu takich komisji w latach 2014-2018 (I kwartał).

Podstawowym celem, wprowadzonego w 2011 roku, pozasądowego systemu orzekania o zdarzeniach medycznych było usprawnienie i uproszczenie dochodzenia roszczeń przez pacjentów z tytułu szkód wynikłych w następstwie leczenia szpitalnego.

System ten miał być alternatywą dla często długiej i skomplikowanej drogi sądowej. Przed wejściem w życie nowych przepisów, w przypadku wystąpienia błędu medycznego, jedyną możliwą drogą dochodzenia roszczeń był proces sądowy. Od ponad siedmiu lat pacjenci mogą składać wnioski o zadośćuczynienie szkód wynikających z niewłaściwego leczenia do wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W Polsce działa 16 komisji, w skład każdej z nich wchodzą członkowie powoływani przez wojewodę (14 osób), ministra zdrowia (1 osoba) i Rzecznika Praw Pacjenta (1 osoba).

System ten jednak nie przyniósł spodziewanych efektów, między innymi dlatego, że prace komisji przedłużają się – nawet do dwóch lat – a jej końcowe efekty, jedynie w postaci wydania orzeczenia o zaistnieniu zdarzenia medycznego, nie satysfakcjonują poszkodowanych.

Z informacji NIK wynika, że jednym z powodów przedłużającej się pracy komisji był długi czas oczekiwania na opinie biegłych. Nie sprawdziło się założenie ustawodawcy, że wiedza członków komisji, którzy posiadają wykształcenie i doświadczenie medyczne, pozwoli w dużej mierze na samodzielne rozwiązywanie przez nich zagadnień natury medycznej, a w szczególności istotnie ograniczy konieczność zasięgania w trakcie prowadzonych postępowań opinii biegłych. Z przepisów wynika, że komisje powinny korzystać z biegłych tylko w wyjątkowych okolicznościach. Tymczasem robiły to nawet w przypadku 85 procent wydanych orzeczeń. Poza tym komisje z opóźnieniem zabierały się do pracy nad wnioskami.

Kolejną przyczyną opóźnień w wydawaniu orzeczeń przez komisje była liczba posiedzeń potrzebnych do rozpatrzenia danego wniosku. Niektóre komisje zbierały się aż dziewięć razy. NIK zwraca uwagę, iż zmniejszeniu liczby posiedzeń nie sprzyjał przyjęty sposób wynagradzania członków czterech komisji, którzy za udział w każdym posiedzeniu składu orzekającego otrzymywali stałe stawki wynagrodzenia. W trzech przypadkach była to maksymalna stawka (430 zł).

Czytaj także: NIK: mapy potrzeb zdrowotnych są nierzetelne i nieaktualne>>>

NIK zauważa także, że dochodziło do licznych przypadków naruszania obowiązujących regulacji w zakresie powoływania składów orzekających komisji.

Co piąty z członków komisji został powołany bez rzetelnej weryfikacji spełniania przez niego ustawowych wymogów, a nawet sprzecznie z obowiązującym prawem. Przez to orzekały osoby do tego nieuprawnione. Stwierdzono również cztery przypadki powołania do składu komisji osób zgłoszonych przez instytucje do tego nieuprawnione .

Łączne wydatki na wynagrodzenia członków komisji I kadencji wyniosły ponad 7,5 mln zł, co stanowiło blisko 70 procent kwoty wydanej na ich funkcjonowanie (czyli ponad 11 mln zł).

Zdaniem NIK szwankował także nadzór wojewodów nad pracownikami urzędu realizującymi zadania związane z obsługą komisji.

Poza tym wysokość odszkodowań za zdarzenia medyczne często nie satysfakcjonowała pacjentów, co było spowodowane brakiem jasnego taryfikatora, na podstawie którego można by określać wysokość odszkodowań (określany jest tylko górny pułap, a szpitale proponują jak najniższe stawki).

Poza tym komisja nie ma możliwości egzekwowania od szpitala wypłaty odszkodowania. Jej praca kończy się wydaniem orzeczenia stwierdzającego, czy doszło do zdarzenia medycznego. Dalej pacjent musi walczyć o odszkodowanie sam.

To wszystko spowodowało spadek liczby wniosków kierowanych przez pacjentów do komisji. Jednocześnie w ostatnich latach wzrosła liczba spraw dotyczących błędów medycznych.

W rezultacie liczba spraw rozpatrywanych w sądach, która w wyniku powstania wojewódzkich komisji, miała się zmniejszyć, znacząco wzrosła. Na przykład w 2016 roku prokuratury w całym kraju prowadziły 4963 postępowania, czyli o prawie 46 procent więcej niż w 2015 roku (3394 postępowania).

Najwyższa Izba Kontroli skierowała do ministra zdrowia wniosek o zainicjowanie procesu legislacyjnego mającego na celu wprowadzenie zmian w postępowaniu przed wojewódzkimi komisjami ds. zdarzeń medycznych, a do wojewodów –  o podjęcie działań monitorujących ich działalność.

Przeczytaj teraz