Affidea: nowoczesny rezonans magnetyczny w Busku-Zdroju

0
430

W Centrum Affidea w Busku-Zdroju, które działa od sześciu lat na terenie miejscowego szpitala, rozpoczął pracę nowy 1,5-teslowy rezonans GE Signa HDX. Jest to pierwsze takie urządzenie w mieście, z którego będą mogli korzystać pacjenci z terenu Buska-Zdroju i powiatów ościennych, między innymi pińczowskiego czy kazimierskiego.

Dzięki inwestycji w nowy sprzęt pacjenci nie będą musieli jeździć na tego typu badania do Kielc czy Staszowa. Pracownia może diagnozować nawet 500 osób miesięcznie. W ramach kontraktu NFZ ze specjalistycznej diagnostyki mogą korzystać pacjenci szpitala.

Affidea już złożyła wniosek o rozszerzenie kontraktu z Funduszem, by mogli z niego skorzystać wszyscy potrzebujący. Wykonywanie badań w ramach NFZ będzie możliwe po uzyskaniu kontraktu na świadczenie usług w pracowni rezonansu magnetycznego.

Nowoczesny rezonans uzupełnia diagnostykę oferowaną pacjentom w Szpitalu w Busku-Zdroju. Badanie metodą rezonansu magnetycznego (MR) jest bezbolesną, nieinwazyjną i bezpieczną techniką diagnostyczną. Nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, ale naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego ciała.

Aaparat MR dzięki zastosowaniu nowoczesnych cewek dedykowanych do poszczególnych okolic anatomicznych, daje możliwość dokładniejszego badania szyi i stawów skroniowo-żuchwowych. Wielokanałowa cewka neurowaskularna do badania głowy i szyi dedykowana jest do diagnozowania szyi, twarzoczaszki, krtani i splotu ramiennego, a wydłużony sygnał w obrębie szyi pomaga uzyskać lepszy obraz. Z kolei 11-centymetrowa cewka Dual Echo, cechuje się wysoką rozdzielczością i jest przeznaczona do badania gałek ocznych i stawów skroniowo-żuchwowych.

Za pomocą badania metodą MR możliwe jest uzyskanie obrazów ośrodkowego układu nerwowego, tkanek miękkich i innych narządów wewnętrznych.

Firma Affidea (dawniej Euromedic) jest jednym z największych inwestorów i świadczeniodawców usług w  ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w Europie. W 179 centrach medycznych, będących wyłączną własnością firmy, zapewnia badania diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej oraz usługi z zakresu radioterapii onkologicznej. Dostarcza również zdalną diagnostykę, oferując wielomodułowe usługi z zakresu teleradiologii.

Firma zatrudnia blisko 6 000 specjalistów medycznych. Posiada centra na Węgrzech, w Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, we Włoszech, w Turcji, Czechach, Portugalii, Bułgarii, Szwajcarii, Irlandii oraz na Litwie. W Polsce firma Affidea obecna jest od 2000 roku.