GNS: będzie modernizacja SOR-u w szpitalu w Świebodzinie

0
348

Szpitalny Oddział Ratunkowy w placówce w Świebodzinie, należącej do Grupy Nowy Szpital, zostanie zmodernizowany i wyposażony w nowy sprzęt. Placówka otrzyma na ten cel 2 mln zł wsparcia z Ministerstwa Zdrowia.

Szpital znalazł się na liście wybranych przez resort zdrowia placówek, które otrzymają wsparcie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeznaczone na poprawę infrastruktury ratownictwa medycznego.

Modernizacja oddziału obejmie między innymi montaż drzwi automatycznych zewnętrznych do oddziału, montaż drzwi wewnętrznych, remont łazienek dla pacjentów i personelu,  malowanie  wszystkich pomieszczeń oddziału oraz wymianę oświetlenia na energooszczędne.

Prawie połowa środków otrzymanych z Ministerstwa Zdrowia zostanie przeznaczona na wyposażenie oddziału ratunkowego w nowoczesny sprzętu medyczny. Szpital zakupi aparat do USG, 2 aparaty do znieczulania pacjentów, 2 kardiomonitory, 2 defibrylatory, urządzenie do masażu serca, po jednym respiratorze stacjonarnym i transportowym oraz stoły zabiegowe, łóżka intensywnej terapii, wózki do przewożenia chorych, ssaki i pompy infuzyjne. Szpital dysponuje już nowoczesnym lądowiskiem dla śmigłowców sanitarnych, które zostało oddane do użytku w sierpniu 2017 roku.

Szpitalny oddział ratunkowy to miejsce, gdzie trafiają pacjenci wymagający natychmiastowej pomocy. Ze względu na położenie w pobliżu ważnych tras komunikacyjnych, świebodziński SOR pełni ważną rolę w przypadkach, gdy trzeba ratować życie i zdrowie.

Poza tym od 9 października 2017 roku placówka w ramach umowy z NFZ przyjmuje również pacjentów z podejrzeniem udaru mózgu. Na oddział ratunkowy miesięcznie trafia ponad 600 pacjentów.

Łączna wartość projektu, wynosi 3 468 645,59 zł, z czego 2 292 828,75 zł to dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia a 1 175 816,84 zł to wkład własny.

Szpital w Świebodzinie posiada 5 oddziałów: anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny, a także Szpitalny Oddział Ratunkowy i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. W sumie posiada 138 łóżek. Posiada też poradnię podstawowej opieki zdrowotnej, poradnie specjalistyczne i zespoły ratownictwa medycznego.

Grupa Nowy Szpital obejmuje 10 placówek zlokalizowanych w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim. Wszystkie placówki Grupy trafiły do funkcjonującej od 1 października 2017 roku sieci szpitali.