GNS: kontrakt na badania MRI w Świeciu

0
259

Od początku sierpnia 2016 roku Nowy Szpital w Świeciu posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na badania rezonansu magnetycznego. Pracownia MRI w tej placówce w została otwarta w listopadzie 2015 roku.

Dotychczas badania finansowane przez NFZ były wykonywane tylko pacjentom, którzy przebywali w szpitalu. Teraz badanie rezonansem magnetycznym w ramach NFZ wykonywane są również pacjentom kierowanym z poradni specjalistycznych. Na razie nie ma kolejek i wszyscy pacjenci obsługiwani są na bieżąco a wynik wydawany jest w ciągu 2-3 dni.

Moc zakupionego przez szpital w Świeciu rezonansu wynosi 1,5 Tesli. Na pracownię MRI dostosowano pomieszczenia po dawnych poradniach na parterze budynku szpitala. 

Rezonans magnetyczny (MRI) umożliwia bardzo dokładne badanie, przedstawiające przekroje narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach. Dzięki temu możliwe jest wykrycie zmian, które są niewidoczne na przykład w badaniach RTG. Badania rezonansem są wykorzystywane przy diagnozowaniu nowotworów, schorzeń kręgosłupa i stawów, chorób rdzenia kręgowego, mózgu, nerek, wątroby i trzustki.

Nowy Szpital w Świeciu jest jedną z trzynastu placówek wchodzących obecnie w skład Grupy Nowy Szpital. Od 2005 roku, kiedy wszedł w skład Grupy, wzrosła tutaj liczba szpitalnych oddziałów (z 10 do 15) i poradni specjalistycznych (z 13 do  23). Większy niż w 2005 roku kontrakt pozwala też na finansowanie szerszego zakresu usług medycznych.

Grupa Nowy Szpital prowadzi placówki w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim oraz warmińsko-mazurskim. Są to placówki: Nowy Szpital w Świeciu, Nowy Szpital we Wschowie, Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą, Nowy Szpital w Nakle i Szubinie, Nowy Szpital w Świebodzinie,  Nowy Szpital w Wąbrzeźnie, Szpital im. Śmigielskiego w Skwierzynie, Nowy Szpital w Olkuszu, Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego, Nowy Szpital w Szprotawie oraz Szpital Giżycki.