Scanmed: nowatorska operacja w Szpitalu Św. Rafała

0
317

Pod koniec lutego 2017 roku neurochirurdzy ze Szpitala św. Rafała w Krakowie przeprowadzili unikalną operację, podczas której usunęli dużego guza mózgu u pacjentki w 22. tygodniu ciąży ze śródoperacyjnym monitoringiem mowy i funkcji ruchowej bez znieczulenia ogólnego.

Zabieg finansowany był z kontraktu z NFZ w ramach pakietu onkologicznego.

U ciężarnej pacjentki po raz pierwszy w życiu wystąpiły przemijające zaburzenia mowy. Badania przeprowadzone w Szpitalu św. Rafała wykazały obecność rozległego guza lewej półkuli mózgu. Dodatkowa diagnostyka w oparciu o rezonans magnetyczny sugerowała, że nowotwór może ulec powiększeniu, stanowiąc zagrożenie życia chorej jeszcze przed rozwiązaniem ciąży. Dlatego zespół  krakowskiej placówki podjął decyzję o niezwłocznej operacji.

– Celem tego zabiegu było usunięcie guza z zaoszczędzeniem funkcji rozumienia i generowania mowy. Dlatego jeszcze przed operacją wykonaliśmy za pomocą czynnościowego rezonansu magnetycznego mapowanie ośrodków korowych mowy w stosunku do położenia guza. Aby oszczędzić korowy ośrodek mowy w trakcie operacji, zdecydowaliśmy się przeprowadzić cały zabieg operacyjny bez znieczulenia ogólnego, ze śródoperacyjnym monitoringiem mowy i funkcji ruchowej. Do tego konieczna była pełna przytomność i współpraca chorej w trakcie zabiegu – powiedział dr hab. n. med Ryszard Czepko. ordynator oddziału neurochirurgii Szpitala św. Rafała w Krakowie. 

– Ciągły, logiczny kontakt z chorą bez obecności dolegliwości bólowych umożliwił prawidłowe przeprowadzenie monitorowania ośrodków czuciowych i ruchowych mowy oraz   bezpieczną resekcję guza mózgu z zachowaniem funkcjonowania tych ośrodków.  Stały   kontakt słowny z pacjentką utrzymywał neurologopeda. W obrębie bloku operacyjnego obecny był też ginekolog-położnik, który przed i po zabiegu wykonał badanie USG płodu  –  dodał dr Czepko.

Pacjentka została wypisana do domu w 5. dniu po operacji, chodząca, w stanie bardzo dobrym, z minimalnymi, ustępującymi zaburzeniami mowy. Przebieg ciąży pozostał prawidłowy.

Unikalne było przeprowadzenie tego rodzaju zabiegu o pacjentki w ciąży, co stanowiło  dodatkowe wyzwanie dla całego zespołu leczącego. Neurochirurgiczne operacje wybudzeniowe u kobiet w ciąży należą do rzadkości, także w naszym kraju. Zastosowanie odpowiednio dobranych leków i sposobu znieczulenia stanowiło najnowszy i najlepszy sposób znieczulenia, który także w tych przypadkach nie jest rutynowy, ale w piśmiennictwie światowym uważany za optymalny.

Przeprowadzenie  tej  operacji odbyło się dzięki wielospecjalistycznej współpracy całego zespołu medycznego Szpitala św. Rafała, w tym neurochirurgów, neuroanestezjologów, ginekologów, neurofizjologa, logopedy oraz zespołu pielęgniarek neurochirurgicznych i anestezjologicznych.

Szpital św. Rafała należy do Grupy Scanmed S.A.,  która jest jedną z największych sieci medycznych w Polsce, oferujących kompleksową, koordynowaną opiekę medyczną. Grupa udziela ponad milion świadczeń medycznych w ciągu roku  –  od  konsultacji lekarskich,  poprzez diagnostykę, badania analityczne, transporty medyczne  i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne, ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń ratujących życie.

Scanmed S.A.  oferuje usługi w ramach 43 wielospecjalistycznych ośrodków w 26 miastach w Polsce, w tym 16 jednostek szpitalnych. Grupa współpracuje także z siecią ponad 850 placówek partnerskich i zatrudnia ponad 3 tysiące osób.