Szpitale Polskie: rozwiązanie umowy dzierżawy w Połczynie Zdroju

0
262


Spółka Szpitale Polskie S.A. poinformowała o rozwiązaniu za porozumieniem stron umowy dzierżawy szpitala w Połczynie Zdroju zawartej ze starostwem w Świdwinie. Spółka tłumaczy taką decyzję brakiem akceptacji przez starostwo nowego planu funkcjonalnego placówki.

Obie strony, jak podkreśla spółka, zadeklarowały wolę pełnej współpracy w celu zabezpieczenia opieki zdrowotnej nad pacjentami powiatu świdwińskiego.

Szpitale Polskie dzierżawiły szpital w Połczynie Zdroju od 2010 roku, jednak od pewnego czasu spółka miała problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań.

Zarząd powiatu świdwińskiego oświadczył, że nie rezygnuje z partnerstwa publiczno – prywatnego w zarządzaniu szpitalem i po rozwiązaniu umowy ze spółką Szpitale Polskie niezwłocznie w drodze przetargu wyłoni nowego operatora placówki.

Szpital w Połczynie Zdroju dysponuje 104 miejscami dla pacjentów na oddziałach: chirurgii, ginekologii i położnictwa, pediatrii i wewnętrznym. Zatrudnia ponad 200 osób w tym 49 lekarzy. Koszt wynagrodzeń personelu stanowi 80 procent ogółu przychodów szpitala. Jak informuje powiat świdwiński corocznie działalność szpital zamyka stratą finansową, którą pokrywał operator – spółka Szpitale Polskie S.A. Na 2014 rok szpital zakontraktował z NFZ świadczenia w wysokości 9,7 mln zł.

Szpitale Polskie prowadzą także szpitale w Sztumie i Drawsku. Na początku 2013 roku spółka przejęła prowadzenie Szpitala Św. Elżbiety w Katowicach.

Prezesem zarządu spółki Szpitale Polskie i dyrektorem medycznym jest Andrzej Lach, wiceprezesem i dyrektorem finansowym– Marcin Łoziński. Przewodniczącym Rady Nadzorczej jest Paweł Buszman, twórca spółki Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, udziałowca Szpitali Polskich.