Więcej miejsc na studiach medycznych na prywatnej uczelni

0
451

Minister zdrowia zwiększył limit miejsc na jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarskim na Niepublicznej Wyższej Uczelni Technicznej w Katowicach. Uczelnia będzie kształcić lekarzy od października 2018 roku. Limit wynosi 120 miejsc.

100 miejsce dotyczy jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim w formie stacjonarnej w języku polskim (dla obywateli polskich i obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej) oraz 20 miejsc na studiach w formie niestacjonarnej w języku polskim (dla obywateli krajów spoza Unii Europejskiej).

Uczelnia wnioskowała o 170 miejsc (150 i 20). Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia przyznano jej 90 miejsc (80 i 10), obecnie limit ten został zwiększony.

Wprowadzające tę zmianę rozporządzenie ministra zdrowia z 26 września 2018 roku zwiększa także limit przyjęć na kierunek lekarski w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – o 48 miejsc.

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach to trzecia uczelnia niepubliczna w Polsce, która będzie kształcić lekarzy. Pozostałe dwie to: Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, która kształci na kierunku lekarskim od 3 lat, oraz Uczelnia Łazarskiego, która kształci lekarzy od 2016 roku.

W roku akademickim 2018/2019 limit przyjęć na studia medyczne (lekarskie i dentystyczne) wyniesie ponad 9300 miejsc.